0

پروژه ورزشی عربستان سعودی؛ از بوکس و گلف تا جام جهانی فوتبال

پروژه عربستان

پروژه ورزشی عربستان سعودی یکی از جدیدترین پروژه های ورزشی دنیا است که سر و صدای زیادی در دنیای ورزش به راه انداخته است. نگاهی داریم به این پروژه.

تغییر و تحولات گسترده عربستان سعودی در دهه اخیر با پیشرفت گسترده این کشور در جهان ورزش همراه بوده است. پروژه ورزشی عربستان سعودی از اواسط دهه 2010 شروع شد و حالا به اوج خود رسیده و گام های نهایی را برمی دارد. عربستان سعودی با رشته هایی نظیر پرو رسلینگ و بوکس کار خود را آغاز کرد، سپس به گلف و موتور اسپورت رسید و در گام بعدی سراغ تنیس و البته فوتبال رفت. در این مطلب نگاهی داریم به پروژه ورزشی عربستان سعودی.

برگزاری مهم ترین مسابقات بوکس در عربستان سعودی

مسابقات بوکس یکی از راه های دیده شدن در دنیای ورزش است. سرمایه بسیار زیادی در مسابقات بوکس وجود دارد و میزبانی این مسابقات در نگاه اول خرج زیادی به همراه دارد اما در ادامه سود بسیاری به میزبان می رساند. عربستان سعودی نیز در سال های گذشته به پای ثابت مسابقات بوکس تبدیل شده و دروغ نیست اگر بگوییم که رقیب جدی لاس وگاس در این زمینه است.

برخی از مهم ترین مسابقات بوکس در عربستان سعودی برگزار شد و بوکسورهایی نظیر تایسن فیوری، الکساندر اوسیک، اندی رویز و انتونی جاشوا سابقه مبارزه در این کشور را دارند. مبارزه میان تایسن فیوری و فرانسیس انگانو در سال 2023، به خوبی قدرت عربستان در برگزاری مسابقات بوکس را نشان داد؛ جایی که معروف ترین چهره های ورزشی و حتی هنری به ریاض رفتند و شاهد این مبارزه بودند.

برگزاری مسابقات بوکس جایگاه ویژه ای در پرئژه ورزشی عربستان سعودی دارد
برگزاری مسابقات بوکس جایگاه ویژه ای در پرئژه ورزشی عربستان سعودی دارد

پرو رسلینگ؛ همکاری WWE با عربستان سعودی

یکی از اصلی ترین اقدام های پروژه ورزشی عربستان سعودی، همکاری با کمپانی WWE است. به واسطه این همکاری، حداقل سالی یک رویداد در عربستان برگزار می شود. رویداد کراون جول به پای ثابت تقویم WWE تبدیل شده و رویدادهای دیگری مانند Night of Champions نیز در عربستان برگزار شده اند.

معمولا کمپانی WWE مسابقات مهم و جذابی را برای رویداد عربستان سعودی کنار می گذارد. برخی از مهم ترین استوری لاین های این کمپانی نظیر استوری لاین بلادلاین، در عربستان رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت و این موضوع قدرت این همکاری را نشان می دهد.

یکی از اصلی ترین اقدام های پروژه ورزشی عربستان سعودی، همکاری با کمپانی WWE است
یکی از اصلی ترین اقدام های پروژه ورزشی عربستان سعودی، همکاری با کمپانی WWE است

تاسیس LIV Golf؛ رقیب جدی PGA

تاسیس مسابقات LIV Golf شاید مهم ترین اقدام عربستان سعودی برای ورود به دنیای ورزش باشد. چند سال قبل تر از سر و صدای فراوان سعودی ها در فوتبال، پروژه ورزشی این کشور وارد مسیر جدیدی شد. تاسیس مسابقات LIV Golf، مقدمه ای برای کاری بود که قرار بود در فوتبال نیز چند سال بعد انجام شود.

مسابقات LIV Golf در سال 2021 تاسیس شد و از همان زمان با برخی از مهم ترین چهره های رشته گلف قرارداد بست. به عنوان مثال فیل میکلسن که یکی از بزرگ ترین نام های تاریخ گلف است، مسابقات PGA Tour را کنار گذاشت و راهی LIV Golf شد. دستمزدهای سنگین باعث شد تا بازیکنان بیشتری به این مسابقات ملحق شوند و طولی نکشید که LIV Golf به رقیب اصلی PGA تبدیل شد تا اینکه در سال 2023 قرار بر این شد تا این مسابقات با یکدیگر ادغام شوند؛ اقدامی که بزرگی کار عربستان را نشان می دهد.

تاسیس مسابقات LIV Golf شاید مهم ترین اقدام عربستان سعودی برای ورود به دنیای ورزش باشد
تاسیس مسابقات LIV Golf شاید مهم ترین اقدام عربستان سعودی برای ورود به دنیای ورزش باشد

ورود موتور اسپورت به عربستان؛ برگزاری گرندپری فرمول یک

عربستان با دست گذاشتن روی رشته های گران و البته پرسود، خود را در دنیای ورزش مطرح کرد. در همین راستا، عربستانی ها وارد یکی دیگر از رشته های گران دنیای ورزش شدند و آن موتور اسپورت بود. از سال 2021، گرندپری عربستان وارد تقویم رسمی فصل فرمول یک شد و همچنان در این مسابقات حضور دارد.

البته فرمول یک تنها زیر شاخه از موتور اسپورت نیست که عربستان در آن میزبان است و رالی داکار نیز سابقه برگزاری در عربستان سعودی را دارد. خاورمیانه به پای ثابت تقویم فرمول یک درآمده و عربستان سعودی نیز از این موضوع برای پیشرفت پروژه اش استفاده کرد.

گرندپری عربستان از سال 2021 به تقویم فصل فرمول یک اضافه شد
گرندپری عربستان از سال 2021 به تقویم فصل فرمول یک اضافه شد

انتقال شوکه کننده کریستیانو رونالدو به لیگ عربستان

وقتی بعد از جام جهانی 2022، تیم النصر عربستان با جذب کریستیانو رونالدو همه را شگفت زده کرد، عده کمی تصور می کردند که لیگ عربستان در حدود 6 ماه، متحول شود. عربستان سعودی در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی روی ورزش کرده و حالا نوبت به فوتبال رسیده است.

عربستان سعودی در فوتبال هم مسیری مشابه گلف را طی کرد. انتقال کریستیانو رونالدو به النصر، حکم جذب فیل میکلسن را داشت. لیگ حرفه ای عربستان سعودی با تزریق فراوان سرمایه و خصوصی سازی، به قدرتی رسید که توانایی جذب معروف ترین ستاره های دنیای فوتبال را دارد.

انتقال کریستیانو رونالدو به النصر عربستان تازه شروع طوفان سعودی در فوتبال جهان بود
انتقال کریستیانو رونالدو به النصر عربستان تازه شروع طوفان سعودی در فوتبال جهان بود

غوغای عربستان سعودی در فوتبال

با پایان فصل 2023-2022 فوتبال اروپا، کم کم سیل کوچ ستاره های معروف به لیگ عربستان شروع شد و پروژه ورزشی عربستان سعودی رنگ و بوی جدی تری به خود گرفت. پیشنهادهای نجومی و شگفت انگیز عربستان سعودی، نام های بسیاری را سمت این لیگ کشاند. کریم بنزما یکی دیگر از نام هایی بود که انتقالش به عربستان، همه را شوکه کرد. طبق ادعای رسانه ها، با احتساب قراردادهای تبلیغاتی، بنزما تقریبا سالی 200 میلیون دلار در تیم الاتحاد عربستان دریافت می کند.

برنده توپ طلای 2022، یکی از چندین ستاره معروف دنیای فوتبال بود که در تابستان 2023 به عربستان رفت. البته سعودی تنها ستاره هایی که نزدیک به پایان دوران حرفه ای شان هستند را جذب نکرد. به عنوان مثال روبن نوس در 26 سالگی یا سرگی میلینکوویچ ساویچ با 28 سال، از ستاره های جوان فوتبال هستد که به لیگ حرفه ای عربستان رفتند.

انتقال نیمار به الهلال عربستان هم شگفت انگیز بود. بندهای منحصر به فردی در قرارداد او با الهلال وجود دارد. یک کاخ با پرسنل کامل در اختیار این بازیکن برزیلی قرار می گیرد. او به یک هواپیمای شخصی دسترسی خواهد داشت. به ازای هر برد الهلال، نیمار 80 هزار دلار علاوه بر دستمزد خود دریافت می کند. همچنین هر پست او در شبکه های اجتماعی که مرتبط با عربستان سعودی باشد نیز، 500 هزار دلار برای بازیکن جدید الهلال به ارمغان می آورد!

پیشنهادهای نجومی و شگفت انگیز عربستان سعودی، نام های بسیاری را سمت این لیگ کشاند
پیشنهادهای نجومی و شگفت انگیز عربستان سعودی، نام های بسیاری را سمت این لیگ کشاند

ستاره های معروف و هزینه های تاریخی

نام هایی که راهی لیگ عربستان شدند، بسیار زیاد است. از سادیو مانه، ریاض ماحرز و انگولو کانته گرفته تا جردن هندرسن، ادواردو مندی و روبرتو فیرمینو. جذب نام های مشهور فقط به بازیکن ها خلاصه نشد و حتی مربی هایی همچون استیون جرارد هم راهی عربستان شدند.

جالب است بدانید که لیگ عربستان با حدود 900 میلیون یورو هزینه، بیشتر از چهار لیگ معتبر اروپا در این تابستان هزینه کرده است. تنها لیگ برتر انگلیس در تابستان 2023 بیشتر از لیگ حرفه ای عربستان هزینه کرده است!

ورود پروژه ورزشی عربستان سعودی به دنیای تنیس

بعد از طوفان عربستان سعودی در دنیای ورزش و مخصوصا رشته فوتبال، فدراسیون ها و سازمان های ورزشی در تلاش بودند تا مانع ورود عربستان به رشته های خود شوند. به عنوان مثال ATP و WTA که دو اتحادیه تنیس مردان و زنان هستند، علاقه ای به ورود عربستان سعودی نشان ندادند اما سرمایه فراوان سعودی، تنیس را هم ترغیب کرد.

با اینکه در ابتدا تعللی از سمت اتحادیه ها صورت گرفت و WTA نیز حاضر نشد تا مسابقات پایان فصل را به سعودی ببرد اما عربستان راه خود به تیس را با گرفتن حق میزبانی مسابقات Next Gen و سپس برگزاری مسابقاتی نمایشی با حضور ستاره هایی همچون نواک جوکوویچ و کارلوس آلکاراس باز کرد.

قرار است مسابقاتی نمایشی با حضور نواک جوکوویچ و کارلوس آلکاراس در عربستان برگزار شود
قرار است مسابقاتی نمایشی با حضور نواک جوکوویچ و کارلوس آلکاراس در عربستان برگزار شود

عربستان سعودی میزبان جام جهانی 2034

ورود عربستان سعودی به دنیای ورزش از همان اول با یک هدف بود؛ کسب میزبانی جام جهانی فوتبال. عربستان به خوبی ثابت کرد که توانایی برگزاری مهم ترین مسابقات ورزشی دنیا را دارد و می تواند معروف ترین ستاره ها را نیز به کشور خود بکشاند. بعد از سر و صدای فراوان در ورزش، عربستان سعودی موفق شد تا میزبان جام جهانی 2034 شود.

حالا دیگر عربستان فراتر از یک نام در دنیای ورزش است و باید این کشور را یک قطب ورزشی بنامیم. از مسابقات رزمی و موتور اسپورت تا گلف، اسنوکر، تنیس و غوغا در دنیای فوتبال. پروژه ورزشی عربستان سعودی مسیر موفقیت را به خوبی سپری کرده و در همین مدت کوتاه هم نام خود را در جهان مطرح کرد و هم توانست به اهداف بزرگی همچون کسب میزبانی جام جهانی فوتبال برسد.

ورود عربستان سعودی به دنیای ورزش از همان اول با یک هدف بود؛ کسب میزبانی جام جهانی فوتبال
ورود عربستان سعودی به دنیای ورزش از همان اول با یک هدف بود؛ کسب میزبانی جام جهانی فوتبال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *