0

ایگا اشویانتک؛ ملکه جدید تنیس

ایگا اشویانتک

ایگا اشویانتک مطرح ترین نام تنیس زنان در سال 2022 است. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای این تنیسور لهستانی.

اگر این اواخر تنیس زنان را دنبال کرده باشید، بدون شک نام ایگا اشویانتک را شنیده اید. تنیسور 21 ساله لهستانی که به طرز چشمگیری به زن شماره یک تنیس دنیا تبدیل شده و در حال فتح کردن عناوین مختلف تنیس است. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای اشویانتک و افتخارات اخیر او را بررسی می کنیم.

شروع دوران حرفه ای ایگا اشویانتک

ایگا اشویانتک از سال 2016 و در حالی که در سطح جوانان رقابت می کرد، بازی در تورنمنت های معتبر و حرفه ای را تجربه کرد. بعد از قهرمانی های مختلف در سطح ITF، اشویانتک در سال 2019 به سطح جدیدی رسید. او برای اولین بار در این سال، وارد مسابقات اتحادیه تنیس زنان (WTA) شد و خودش را مقابل بهترین تنیسورهای دنیا محک زد. اشویانتک در سال 2019 بازی در مسابقات گرند اسلم را تجربه کرد، برخی از تنیسورهای مطرح وقت زنان را شکست داد و در 17 سالگی به جمع 100 بازیکن برتر رنکینگ WTA رسید.

از همان ابتدا مشخص بود که تنیسور لهستانی در زمین های خاک عملکرد بهتری دارد و نقطه قوتش در چنین زمین هایی است. حرکات او در انتهای زمین و استفاده مکرر از دراپ شات، روی سطح خاک به خوبی جواب می دهند و همین باعث شد تا خیلی سریع در تورنمنت های خاک، خودی نشان دهد.

ایگا اشویانتک در سطح جوانان به افتخارات متعددی رسید
ایگا اشویانتک در سطح جوانان به افتخارات متعددی رسید

اوج گیری در سال 2020 و کسب اولین گرند اسلم

با شروع سال 2020، اشویانتک نشان داد که از سال قبل درس گرفته و پیشرفت قابل توجهی داشته است. او تا دور چهارم گرند اسلم استرالیا اپن رفت و بعد از شروع مجدد مسابقات تنیس که به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود، توانست به دور سوم گرند اسلم یو اس اپن نیز برسد. فصل خاک در سال 2020 به انتهای سال موکول شده بود و اینجا بود که اشویانتک به اوج کار خود رسید.

اشویانتک به عنوان رنک 54 WTA وارد مسابقات رولاند گاروس 2020 شد. بعد از درخشش در بازی های ابتدایی، شاهکار اشویانتک در دور چهارم رقم خورد؛ جایی که او توانست شکست سال قبل خود برابر سیمونا هالپ را جبران کند و زن شماره 2 وقت تنیس جهان را که در 17 بازی متوالی به پیروزی رسیده بود و مدعی اصلی قهرمانی بود را 0-2 شکست دهد. در ادامه او توانست با شکست سوفیا کنین در فینال، به اولین تنیسور لهستانی تاریخ تبدیل شود که قهرمانی در مسابقات گرند اسلم را تجربه می کند.

اشویانتک پایین ترین رنک تاریخ WTA لقب گرفت که قهرمان گرند اسلم می شود و جوان ترین تنیسور از سال 2005 (رافائل نادال) بود که در مسابقات رولاند گاروس به قهرمانی می رسد. او همچنین جوان ترین تنیسور زن قهرمان گرند اسلم از سال 2004 (ماریا شاراپووا) و جوان ترین زن قهرمان اپن فرانسه از سال 1992 (مانیکا سلس) بود.

اشویانتک پایین ترین رنک تاریخ WTA لقب گرفت که قهرمان گرند اسلم می شود
اشویانتک پایین ترین رنک تاریخ WTA لقب گرفت که قهرمان گرند اسلم می شود

تاریخ سازی ایگا اشویانتک در سال 2022

علی رغم کسب اولین قهرمانی در مسابقات WTA و رسیدن به جمع 15 تنیسور برتر دنیا در سال 2021، اشویانتک در این سال نتوانست آنچنان که انتظار می رفت به پیشرفت خود ادامه دهد و به دستاورد خاصی در مسابقات گرند اسلم نیز نرسید. یک 2021 نسبتا آرام، با 2022 طوفانی همراه شد. اشویانتک برای اولین بار در به مرحله یک چهارم نهایی اپن استرالیا رسید و بعد از آن، تازه اوج گیری اش آغاز شد.

روزهای خوب اشویانتک با بازنشستگی اشلی بارتی همراه شد، تا پس از درخشش در تورنمنت های مختلف، تنیسور لهستانی از شرایط تنیس زنان بهترین استفاده را ببرد و به زن شماره یک تنیس جهان تبدیل شود. اوج گیری اشویانتک بی نظیر بود. او توانست با 5 قهرمانی متوالی از جمله مسترزهای ایندین ولز و میامی، راهی اپن فرانسه شود و در این راه، نزدیک به 30 برد متوالی نیز کسب کرد.

ایگا اشویانتک که مثل رافائل نادال، در زمین های خاک بهترین عملکرد را دارد، همواره از تنیسور اسپانیایی به عنوان الگوی خود یاد کرده است
ایگا اشویانتک که مثل رافائل نادال، در زمین های خاک بهترین عملکرد را دارد، همواره از تنیسور اسپانیایی به عنوان الگوی خود یاد کرده است

روزهای فوق العاده ایگا اشویانتک ادامه پیدا کرد و او با قهرمانی در رولاند گاروس 2022، به دومين عنوان گرند اسلم خود رسید. پیروزی در فینال اپن فرانسه 2022، سى و پنجمين پيروزى متوالى اشويانتک بود كه برابر است با ركورد وينس ويليامز به عنوان بيشترين پيروزى متوالى يک تنيسور زن در قرن بيست و يكم. زن شماره يک تنيس جهان، حالا 6 قهرمانى متوالى در سال 2022 كسب كرده و تمام 9 فينال دوران حرفه اى خود را بدون از دست داده ست، برده است!

قهرمانی در یو اس اپن 2022؛ سومین عنوان گرند اسلم

فصل 2022 برای ایگا اشویانتک ماندگار شد. او به عنوان بخت اصلی قهرمانی وارد یو اس اپن 2022 شد و توانست در این مسابقات به قهرمانی برسد تا اولین عنوان خود در اپن آمریکا و سومین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم را کسب کند. اشویانتک اولین زن لهستانی است که در یو اس اپن قهرمان می شود. او در فصل 2022 توانست 2 قهرمانی در گرند اسلم ها به دست آورد و جایگاه خود به عنوان زن شماره یک تنیس جهان را محکم تر از قبل کند.

سومین قهرمانی گرند اسلم در یو اس اپن به دست آمد
سومین قهرمانی گرند اسلم در یو اس اپن به دست آمد

بیشترین برد متوالی در تاریخ تنیس زنان

اوج گيرى ایگا اشويانتک، بهترين خبر براى تنيس زنان است. بعد از سرينا ويليامز، هيچ تنيسورى نتوانسته در اين رشته ثبات خوبى از خود نشان دهد. اشلى بارتى خيلى اميدواركننده بود اما بازنشسته شد، نائومى اوساكا هم نتوانست روند خوب خود را ادامه دهد و حالا نوبت اشويانتک است تا خودش را نشان دهد. تنیسور لهستانی این شانس را دارد تا در لیست بیشترین برد متوالی در تاریخ تنیس زنان نیز جایگاه خود را ارتقا دهد. بیشترین برد متوالی در تاریخ تنیس زنان به شرح زیر است:

 • مارتينا ناوراتيلووا – 74
 • استفى گرف – 66
 • مارتينا ناوراتيلووا – 58
 • مارگارت كورت – 57
 • كريس اورت – 55
 • مارتينا ناوراتيلووا – 54
 • استفى گرف – 46
 • استفى گرف – 45
 • كريس اورت – 41
 • مارتينا ناوراتيلووا – 41
 • ایگا اشویانتک – 37
 • وینس ویلیامز – 35

دفاع از عنوان رولاند گاروس

ایگا اشویانتک براى سومين بار در 4 سال اخير قهرمان اپن فرانسه شد. آمار اين تنيسور 22 ساله لهستانى در رولاند گاروس فوق العاده است:

 • 28 برد و 2 شكست
 • 25 برد متوالى در ست ها
 • 3 قهرمانى
 • اولين بازيكن WTA از سال 2016 كه از عنوان خود در گرند اسلم دفاع مى كند
 • اولين بازيكن WTA از سال 2007 كه از عنوان خود در رولاند گاروس دفاع مى كند
او براى سومين بار در 4 سال اخير قهرمان اپن فرانسه شد
ایگا اشویانتک براى سومين بار در 4 سال اخير قهرمان اپن فرانسه شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *