0

جایزه لاریوس؛ بهترین ورزشکاران سال

جایزه لاریوس

جایزه لاریوس، عنوانی است که هر ساله به بهترین های جهان ورزش اهدا می شود.

مثل بسیاری از زمینه های دیگر، جهان ورزش نیز مراسمی دارد که در آن از بهترین های یک سال اخیر تقدیر می شود و جوایزی به برترین ورزشکاران سال اهدا می شود. جایزه لاریوس از سال 1999 به همین منظور به وجود آمد. از آن زمان تا به امروز، این جایزه هر سال در بخش های مختلف به بهترین های جهان ورزش اهدا می شود. نگاهی داریم به این عنوان.

تاریخچه جایزه لاریوس

در اواخر قرن بیستم، هوبرت نویپر، اسکی باز اتریشی، ایده ای را مطرح کرد تا به بهترین های قرن بیستم جهان ورزش، جوایزی اهدا شود و از این ورزشکاران تقدیر شود. دولت اتریش نیز از ایده نویپر حمایت کرد. نویپر در کنفرانسی مطبوعاتی که اهالی رسانه نیز حضور داشتند، از این گفت که باید این مراسم به شکل هر ساله برگزار شود و اعتباری به بهترین های دنیای ورزش داده شود.

قرار بر این شد تا این ایده با حمایت شرکت های بزرگ و اسپانسرها عملی شود. در همین راستا، موسسه ای خیریه با حمایت گروه دایملر که همان گروه مرسدس بنز است تشکیل شد. این موسسه با الهام از کلمه یونانی لارل (Laurel) که سمبلی برای پیروزی در ورزش یونان باستان بود، لاریوس نام گرفت. قرار بر این شد تا اولین مراسم لاریوس در سال 2000 و در مونته کارلو برگزار شود.

در اولین مراسم لاریوس، نلسون ماندلا از اهمیت ورزش گفت
در اولین مراسم لاریوس، نلسون ماندلا از اهمیت ورزش گفت

بخش های مختلف جایزه لاریوس

در اولین دوره مراسم لاریوس، این عنوان در 7 بخش اصلی و 2 بخش افتخاری برگزار شد. در حال حاضر نیز این مراسم شامل 6 بخش اصلی و 5 عنوان افتخاری می شود. بهترین ورزشکار مرد، بهترین ورزشکار زن، بهترین تیم، بهترین بازگشت، بیشترین پیشرفت و بهترین ورزشکار ورزش های اکشن، بخش های اصلی جایزه لاریوس هستند. جایزه یک عمر دستاورد ورزشی نیز از جمله عناوین بخش های افتخاری این جایزه است.

گروهی متشکل از هزار ورزشی نویس که بیشتر از 70 کشور را شامل می شوند، نامزدهای بخش های مختلف جایزه لاریوس را مشخص می کنند. برنده ها نیز توسط آکادمی لاریوس که شامل 68 ورزشکار بازنشسته است، تعیین می شوند.

بهترین ورزشکار سال، مهم ترین عنوان جایزه لاریوس به شمار می رود
بهترین ورزشکار سال، مهم ترین عنوان جایزه لاریوس به شمار می رود

بهترین ورزشکار سال

مهم ترین بخش جایزه لاریوس، بهترین ورزشکار سال است. تا به حال 10 ورزشکار مختلف، برنده بهترین ورزشکار مرد سال شده اند و 15 ورزشکار مختلف، بهترین ورزشکار زن سال لقب گرفته اند. در بخش مردان، راجر فدرر و نواک جوکوویچ با 5 قهرمانی رکورددار هستند. بعد از آن ها نیز یوسین بولت 4 عنوان کسب کرده است. به غیر از این 3 ورزشکار، سه ورزشکار دیگر هم توانسته اند این عنوان را بیشتر از یکبار برنده شوند (رافائل نادال، میشائیل شوماخر و تایگر وودز).

در بخش زنان فقط 3 ورزشکار تا به امروز این عنوان را بیشتر از یکبار برنده شده اند. سرینا ویلیامز با 4 عنوان، رکورددار است و بعد از او نیز سیمون بایلز با 3 عنوان، پرافتخارترین است. سال 2020 تنها سالی بود که 2 ورزشکار، به عنوان بهترین ورزشکار مرد شناخته شدند. لازم به ذکر است که جایزه بهترین ورزشکار مرد سال 2003 به لنس آرم استرانگ رسید که بعد از مشخص شدن دوپینگ او، این جایزه از آرم استرانگ گرفته شد. در جدول زیر، برنده های بهترین ورزشکار مرد جایزه لاریوس را مشاهده می کنید.

برنده های بهترین ورزشکار مرد سال

سالبرندهکشوررشته
2000تایگر وودزآمریکاگلف
2001تایگر وودزآمریکاگلف
2002میشائیل شوماخرآلماناتومبیل رانی
2003لنس آرم استرانگآمریکادوچرخه سواری
2004میشائیل شوماخرآلماناتومبیل رانی
2005راجر فدررسوئیستنیس
2006راجر فدررسوئیستنیس
2007راجر فدررسوئیستنیس
2008راجر فدررسوئیستنیس
2009یوسین بولتجامائیکادو و میدانی
2010یوسین بولتجامائیکادو و میدانی
2011رافائل نادالاسپانیاتنیس
2012نواک جوکوویچصربستانتنیس
2013یوسین بولتجامائیکادو و میدانی
2014سباستین فتلآلماناتومبیل رانی
2015نواک جوکوویچصربستانتنیس
2016نواک جوکوویچصربستانتنیس
2017یوسین بولتجامائیکادو و میدانی
2018راجر فدررسوئیستنیس
2019نواک جوکوویچصربستانتنیس
2020لیونل مسی
لوییس همیلتن
آرژانتین
بریتانیا
فوتبال
اتومبیل رانی
2021رافائل نادالاسپانیاتنیس
2022مکس ورستپنهلنداتومبیل رانی
2023لیونل مسیآرژانتینفوتبال
2024نواک جوکوویچصربستانتنیس
راجر فدرر رکورددار عنوان بهترین ورزشکار سال لاریوس است. او یک عنوان بهترین بازگشت سال را نیز دریافت کرده است
راجر فدرر رکورددار عنوان بهترین ورزشکار سال لاریوس است. او یک عنوان بهترین بازگشت سال را نیز دریافت کرده است

رکوردها

12 برنده عنوان بهترین ورزشکار مرد سال از رشته تنیس بوده اند که بیشترین در میان تمام رشته ها است. تنها برنده این عنوان که از یک ورزش تیمی بوده، لیونل مسی است که در سال 2020 و 2023 به این جایزه رسید. تا به امروز تنها ورزشکارهای 5 رشته به عنوان بهترین ورزشکار مرد انتخاب شده اند. 14 ورزش مختلف اما تا به امروز حداقل یک نماینده در میان نامزدها داشته اند.

در بخش زنان دو و میدانی با 8 برنده رکورددار جایزه بهترین ورزشکار زن سال است. رشته تنیس نیز توانسته 7 عنوان را به خود اختصاص دهد. تا به حال 12 رشته مختلف حداقل یک ورزشکار در میان نامزدهای بهترین ورزشکار سال لاریوس داشته اند.

لیونل مسی تنها ورزشکاری است که از یک ورزش تیمی به عنوان بهترین ورزشکار سال انتخاب شده است
لیونل مسی تنها ورزشکاری است که از یک ورزش تیمی به عنوان بهترین ورزشکار سال انتخاب شده است

در بخش بهترین تیم ها، سه تیم توانسته بیشتر از یکبار برنده این عنوان شوند که هر 3 تیم برای فوتبال هستند. تیم فوتبال مردان ایتالیا، تیم فوتبال مردان فرانسه و تیم باشگاهی بایرن مونیخ. تا به امروز 12 تیم فوتبال برنده جایزه لاریوس شده اند که یک رکورد به شمار می رود. ورزش راگبی 4 جایزه و رشته اتومبیل رانی نیز 3 عنوان را به دست آورده اند.

راجر فدرر با 6 عنوان لاریوس، رکورددار دریافت این عنوان است. فدرر 5 عنوان در بخش بهترین ورزشکار مرد سال دارد و یک عنوان نیز در بخش بهترین بازگشت سال به دست آورده است. جالب است بدانید که رافائل نادال در 3 بخش اصلی برنده جایزه لاریوس شده که این نیز یک رکورد است. نادال در بخش های بهترین ورزشکار مرد، بهترین بازگشت و بیشترین پیشرفت، موفق به کسب جایزه لاریوس شده است.

رافائل نادال تنها ورزشکاری است که در 3 بخش اصلی، برنده جایزه لاریوس شده است
رافائل نادال تنها ورزشکاری است که در 3 بخش اصلی، برنده جایزه لاریوس شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *