0

تورنمنت پلی این لیگ NBA

پلی این NBA

تورنمنت پلی این (Play-In Tournament) لیگ NBA، تورنمنتی جدید است که فصول اخیر این لیگ بسکتبال برگزار می شود. در این مطلب نگاهی داریم به تورنمنت پلی این لیگ NBA.

فرمت فصل عادى ليگ NBA در اين سال ها كمى تغيير كرده و رسيدن به پلى آف با هميشه و فرمت عادى تفاوت هايى كرده است. در حالت عادى، 8 تيم برتر فصل عادى از هر كنفرانس به پلى آف مى رسند و در اينجا با يكديگر روبرو مى شوند. شيوع ويروس كرونا و تغييراتى كه در ليگ NBA به وجود آمد، باعث شد تا نحوه رسيدن به پلى آف نيز تغيير كند.

فرمت جدید لیگ NBA

فصل 2020-2019 لیگ NBA با تعطيلى مواجه شد. سپس بازى هاى فصل عادى به حباب اورلاندو (تیم ها در مجموعه دیزنی ورلد اورلاندو قرنطینه شدند) منتقل شد و 22 تيم در مجموعه اى مشخص به ميدان رفتند. در همین راستا، فرمت رسيدن به پلى آف هم تغيير كرد.

اگر سيد 8، 4 بازى با سيد 9 فاصله داشت به پلى آف مى رسيد و اگر فاصله كمتر از 4 بازى بود، بايد سيد 8 و 9 فصل عادى هر كنفرانس با يكديگر رقابت مى كردند. اگر سيد 8 برنده مى شد، به پلى آف مى رسيد اما اگر سيد 9 پيروز مى شد، دوباره بايد يک بازى ديگر با سيد 8 برگزار مى كرد تا برنده به پلى آف برسد.

تورنمنت پلی این در فصل 2021-2020

در شروع فصل 2021-2020 كه مشخص شد تعداد بازى هاى فصل عادى 10 تا كمتر از هميشه است، قرارداد شد مسابقاتى با عنوان پلى اين برگزار شود تا تكليف تيم هاى پلى آفى مشخص شود. فرمت اين مسابقه اما با فرمت فصل 2020-2019 هم متفاوت است.

طبق اين فرمت، 6 تيم تيم برتر هر كنفرانس به پلى آف مى رسند. سيد 7 و 8 اما نمى توانند مستقيم وارد پلى آف شوند. NBA براى تعيين دو سيد آخر هر كنفرانس، قرار شد مسابقاتى برگزار كند. به این ترتیب NBA به سيدهاى 9 و 10 نيز شانس حضور در پلى آف را داد.
تورنمنت پلى اين به اين شكل است كه سيد 7 فصل عادى ميزبان سيد 8 و سيد 9 نيز ميزبان سيد 10 است. برنده ديدار سيد 7 و 8 به عنوان سيد 7 كنفرانس به پلى آف مى رسد. تيم بازنده يک شانس ديگر براى رسيدن به پلى آف پيدا مى كند. اين تيم بايد به مصاف برنده ديدار سيد 9 و 10 برود و ميزبان اين بازى خواهد بود. برنده اين بازى نيز به عنوان سيد 8 وارد پلى آف مى شود.

لازم به ذکر است که لیگ NBA فعلا قرار است این فرمت جدید را ادامه دهد.

نحوه برگزاری تورنمنت پلی این لیگ NBA
نحوه برگزاری تورنمنت پلی این لیگ NBA
  • برنده ديدار سيد 7 و سيد 8 فصل عادى: صعود به عنوان سيد 7 به پلى آف.
  • بازنده ديدار سيد 7 و 8 ميزبان برنده ديدار سيد 9 و 10 فصل عادى: برنده به عنوان سيد 8 به پلى آف مى رسد.

مزایا و معایب تورنمنت پلی این لیگ NBA

مزيت تورنمنت پلی این در اين است كه به تيم هاى سيد 9 و 10 هم شانس حضور در پلى آف را مى دهد. این موضوع که تیم های 9 و 10 نیز شانس حضور در پلی آف را دارند، باعث می شود بازی های فصل عادی تا دیدارهای پایانی با جذابیت دنبال شوند و تیم های بیشتری برای رسیدن به پلی آف تلاش کنند.
در طرف ديگر مشكل اين فرمت اين است كه شايد تيم سيد 7 يا 8 با وجود برترى در 82 بازى فصل عادى، در بازى هاى پلى اين خوب كار نكند و با شكست در 2 بازى نتواند به پلى آف صعود كند.

به عنوان مثال شاید تیمی که در فصل عادی سید 7 یا 8 کنفرانس خود شده باشد، 5، 6 بازی یا بیشتر نسبت به سیدهای 9 و 10 برتری داشته باشد. شکست در بازی های پلی این اما باعث نرسیدن این تیم به پلی آف می شود. در این صورت تلاش تیم در فصل عادی پایمال می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید