0

تاریخچه فوتبال آمریکایی

فوتبال آمریکایی

فوتبال آمریکایی محبوب ترین و پرطرفدارترین ورزش در آمریکا به شمار می رود. در این یادداشت نگاهی داریم به تاریخچه فوتبال آمریکایی.

فوتبال آمریکایی محبوب ترین و پرطرفدارترین ورزش در آمریکا به شمار می رود. فوتبال آمریکایی پروژه جهانی شدن خود را چند سالی است که شروع کرده است. به عنوان مثال هر فصل چند بازی از لیگ NFL در کشور انگلیس و شهر لندن برگزار می شود و کم کم انگلیسی ها نیز به این ورزش علاقه مند شده اند. در این یادداشت نگاهی داریم به چگونگی به وجود آمدن این ورزش و اینکه چگونه حدود یک قرن پیش، لیگ NFL شروع به کار کرد. تاریخچه فوتبال آمریکایی را بررسی می کنیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

تاریخچه فوتبال آمریکایی

برای تاریخچه فوتبال آمریکایی، باید به 2 قرن قبل برگردیم. در اواسط قرن 19، سربازهای انگلیسی که به کشور کانادا رفته بودند، با خود ورزش راگبی را به این کشور بردند. از طرفی مهاجرانی که به کشور آمریکا رفته بودند، ورزش فوتبال را به ایالات متحده بردند. کم کم با آمدن فوتبال توسط مهاجران به آمریکا و راگبی توسط کانادا به این کشور، مردم آمریکا تصمیم گرفتند تا قوانین این دو ورزش را با یکدیگر تلفیق کنند و ورزش جدیدی به وجود آورند.

در همین راستا، ورزش جدیدی در کشور کانادا نیز شکل گرفت که بسیار شبیه به همان ورزشی بود که آمریکایی ها آن را درست کرده بودند. کانادایی ها نیز به تلفیق این دو ورزش روی آورده و مبنای خود را بیشتر راگبی قرار دادند. آمریکایی ها اما بیشتر سعی کردند تا از فوتبال الهام بگیرند و به عنوان مثال ابعاد زمین فوتبال را به نوعی الگو قرار دادند و از 11 بازیکن در هر تیم بهره بردند.

فوتبال آمریکایی تلفیقی از راگبی و فوتبال است
فوتبال آمریکایی تلفیقی از راگبی و فوتبال است

اولین بازی فوتبال آمریکایی

اولین بازی فوتبال آمریکایی که ثبت شده، مربوط به دیدار دو تیم کالج راتگرز و پریستون در سال 1869 می شود. با این حال اما با توجه به اینکه آن بازی با فوتبال آمریکایی امروزی تفاوت های اساسی و مهمی داشت، می توان دیدار دو تیم دانشگاه تافت و هاروارد در سال 1875 را سرآغاز فوتبال آمریکایی دانست. در دیدار اول که در سال 1869 برگزار شد، بیشتر قوانین بر اساس فوتبال بود و آن بازی شباهت چندانی به فوتبال آمریکایی امروز نداشت. در آن بازی همچنین هر تیم از 25 بازیکن تشکیل شده بود. آمریکایی ها ترجیح دادند که مانند راگبی توپ را با دست به حرکت درآورند و تعداد بازیکنان نیز کمتر باشد.

می توان دیدار دو تیم دانشگاه تافت و هاروارد در سال 1875 را سرآغاز فوتبال آمریکایی دانست
می توان دیدار دو تیم دانشگاه تافت و هاروارد در سال 1875 را سرآغاز فوتبال آمریکایی دانست

تغییرات در نحوه بازی

در سال 1880، شخصی به نام والتر کمپ، قوانین زیادی در فوتبال آمریکایی به وجود آورد. به عنوان مثال این کمپ بود که قانون تعداد 11 نفر در هر تیم را گذاشت و پاس رو به عقب و خط اسکریمج که بازی در هر بار از آنجا شروع می شود نیز از دیگر قوانین ابداء شده توسط کمپ بود. به همین دلیل والتر کمپ به عنوان پدر فوتبال آمریکایی انتخاب شده است.

فوتبال آمریکایی از زمان وضع قوانین جدید شروع به پیشرفت کرد اما یکی از جدی ترین انتقادهایی که به این بازی می شد، درگیری های شدید و خشونت بالای این بازی بود. دانشجویان شدیدی دچار مصدومیت های جبران ناپذیری شدند و حتی مرگ هایی نیز در این باره به ثبت رسیده است. در نتیجه در سال 1905، 62 کالج و دانشگاه برای تغییر یک سری از قوانین و کاهش خشونت بازی، در شهر نیویورک کنار هم جمع شدند که درنهایت منجر به تشکیل اتحادیه NCAA شد.

در سال 1906، تغییرات اساسی دیگری اعمال شد. زمان بازی از 70 دقیقه به 60 دقیقه کاهش پیدا کرد و هر اقدام که باید در آن تیم صاحب توپ 5 یارد جلو می رفت، به 10 یارد افزایش پیدا کرد. در سال 1909، هر فیلد گل به 3 امتیاز تغییر پیدا کرد و در سال 1912 نیز هر تاچ داون به 6 امتیاز رسید. ابعاد زمین فوتبال آمریکایی نیز در همین سال ها عوض شد.

شکل گیری لیگ NFL

در سال 1892، اولین قرارداد حرفه ای یک بازیکن فوتبال آمریکایی به ثبت رسید. پاج هفل فینگر، 500 دلار از طرف اتحادیه Allegheny Athletic گرفت تا برابر پیتسبرگ اتلتیک بازی کند. زیاد شدن و همه گیر شدن فوتبال آمریکایی در دانشگاه ها و کالج های این کشور، درنهایت منجر به تاسیس لیگ NFL در سال 1920 شد. این لیگ اولین لیگ فوتبال آمریکایی کشور آمریکا لقب گرفت. در سال 1960، لیگ دیگری با نام AFL نیز شروع به کار کرد که رقیب NFL خطاب می شد و در تلاش بود تا با این لیگ به رقابت بپردازد. ظهور AFL با امضای قرارداد تلویزیونی این لیگ همراه شد و همین باعث شد تا NFL به تکاپو بیافتد تا تیم های بیشتری جذب کند و تماشاگران خود را نگه دارد.

تاریخچه فوتبال آمریکایی؛ والتر کمپ، ملقب به پدر فوتبال آمریکایی
تاریخچه فوتبال آمریکایی؛ والتر کمپ، ملقب به پدر فوتبال آمریکایی

پیشرفت و گسترش لیگ NFL

لیگ AFL به پیشرفت خود ادامه داد. به جای اینکه تنها داور روی ساعت خود زمان بازی را داشته باشد، زمان بازی در اسکوربرد نیز به تصویر درآمد. نام بازیکنان روی لباس تیم ها حک شد و گزینه انتخابی کسب 2 امتیاز بعد از به ثمر رساندن تاچ داون نیز به این لیگ اضافه شد تا به محبوبیت این لیگ بیفزاید. قرارداد تلویزیونی AFL نیز بهبود یافت. این لیگ بسیار محبوب شد تا جایی که در سال 1966، مالکین تیم های NFL پیشنهاد ادغام این دو لیگ را مطرح کردند. درنهایت در سال 1970، دو لیگ NFL و AFL با یکدیگر ادغام شدند و با نام همان NFL به کار خود ادامه دادند. با ادغام این دو لیگ، مسابقه سوپربول نیز شکل گرفت.

بیشتر بخوانید:

محبوبیت فراوان فوتبال آمریکایی

فوتبال آمریکایی محبوب ترین ورزش آمریکا به شمار می رود. این ورزش در کانادا و استرالیا نیز با قوانینی مختلف اما تا حد زیادی شبیه به همین ورزش، بازی می شود. فوتبال آمریکایی در سطح حرفه ای و آماتوری دانشگاه ها و دبیرستان ها نیز محبوب ترین ورزش آمریکا است. تا سال 2012، بیشتر از 1 میلیون آمریکایی در دبیرستان های این کشور به فوتبال آمریکایی مشغول بودند و 70 هزار بازیکن نیز در سطح دانشگاه ها به این ورزش روی آوردند.

لیگ NFL بالاترین میانگین تعداد حضور تماشاگران میان تمام لیگ های ورزشی دنیا را دارد
لیگ NFL بالاترین میانگین تعداد حضور تماشاگران میان تمام لیگ های ورزشی دنیا را دارد

گردش مالی سالانه لیگ NFL در حال حاضر نزدیک 10 میلیارد دلار است، با اینکه این ورزش، محبوبیت جهانی بسکتبال و بیسبال را ندارد. میانگین تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه های لیگ NFL، بالاترین میانگین تعداد حضور تماشاگران میان تمام لیگ های ورزشی دنیا است. این لیگ با میانگین 67405 تماشاگر در بازی های یک فصل، بالاتر از تمام لیگ های ورزشی دنیا از جمله بوندسلیگا آلمان و لیگ برتر انگلیس است که در رده های دوم و سوم قرار دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *