0

بهترین مربی سال NBA

بهترین مربی سال NBA

عنوان بهترین مربی سال لیگ NBA، عنوانی است که هر ساله به بهترین سرمربی فصل عادی این لیگ اهدا می شود. در این مطلب نگاهی داریم به جایزه بهترین مربی سال NBA.

این جایزه به بهترین مربی سال داده می شود. معمولا مربی تیمی که بهترین رکورد لیگ را در اختیار دارد یا مربی تیمی که فراتر از انتظار ظاهر شده است، این جایزه را کسب می کند. از فصل 1962/63 این عنوان اهدا می شود.

این عنوان به افتخار رد آئورباخ، سرمربی افسانه ای بوستون سلتیکس که این تیم را به 9 قهرمانی NBA رساند، به جایزه رد آئورباخ معروف است. این عنوان با انتخاب گروهی از اصحاب رسانه انتخاب می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

تاریخچه

از سال 1962 لیگ NBA تصمیم گرفت تا مانند ارزشمندترین بازیکن سال، جایزه ای نیز برای بهترین مربی تدارک ببیند. درست مانند جایزه MVP که تنها شامل فصل عادی لیگ می شود، جایزه بهترین مربی سال نیز تنها بازی های فصل عادی را در برمی گیرد. عملکرد مربی ها در پلی آف اصلا در تعیین این جایزه تاثیر نمی گذارد. رویکرد لیگ NBA در تعیین بهترین مربی سال مشخص است و سناریوهای مختلفی برای تعیین بهترین سرمربی سال وجود دارد.

عنوان بهترین مربی سال لیگ NBA به افتخار رد آئورباخ، سرمربی افسانه ای بوستون سلتیکس که این تیم را به 9 قهرمانی NBA رساند، به جایزه رد آئورباخ معروف است
عنوان بهترین مربی سال لیگ NBA به افتخار رد آئورباخ، سرمربی افسانه ای بوستون سلتیکس که این تیم را به 9 قهرمانی NBA رساند، به جایزه رد آئورباخ معروف است

یکی از سناریوهای بسیار رایج در تعیین برنده، رکورد تیم ها در فصل عادی است که به طبع تیمی که بهترین رکورد فصل را دارد، مربی آن شانس بسیار بالایی برای کسب این جایزه دارد. می توان ادعا کرد در بدترین شرایط، سرمربی تیمی که بهترین رکورد را دارد، در میان 3 کاندید اصلی قرار می گیرد.

سناریو دیگر که این نیز برنده های زیادی را شامل شده، فراتر از انتظار عمل کردن یک تیم است. اگر تیمی در اول فصل شانس بسیار پایینی برای رسیدن به پلی آف داشته باشد یا از تیم انتظار مدعی بودن نرود و برعکس این رخ دهد و تیم به پلی آف برسد یا در حد یک مدعی ظاهر شود، سرمربی تیم شانس خوبی برای دریافت این جایزه دارد.

برنده های عنوان بهترین مربی سال NBA

تا به امروز 40 مربی مختلف برنده این عنوان شده اند. نکته جالب درباره برنده ها این است که تا به حال تمام سرمربی ها از کشور آمریکا بوده اند و هیچ سرمربی اهل خارج از آمریکا به این عنوان نرسیده است. 10 مربی تا به امروز بیشتر از یکبار به عنوان بهترین سرمربی سال انتخاب شده اند و هیچ مربی ای نتوانسته بیشتر از 3 بار به این عنوان برسد.

بازیکنتعداد عنوان
دان نلسن3
پت رایلی3
گرگ پاپوویچ3
جین شیو2
بیل فیچ2
هوبی براون2
کاتن فیتزسیمنز2
مایک دی انتونی2
مایک بودنهولزر2
مایک براون2

رکوردداران عنوان مربی سال NBA

پت رایلی، دان نلسن و گرگ پاپوویچ تا به حال 3 بار به این عنوان رسیده اند که رکورد محسوب می شود. پت رایلی با 3 تیم مختلف (لس آنجلس لیکرز، نیویورک نیکس و میامی هیت) به این جایزه رسیده است. جالب است بدانید که هیچ مربی ای تا به حال نتوانسته این عنوان را به طور متوالی برنده شود. ردآئورباخ که این جایزه به نام او درآمده است، خود در سال 1965 به این عنوان رسید. مایک براون در سال 2023 به تنها مربی ای تبدیل شد که با تمام آرای ممکن به این عنوان می رسد.

پت رایلی با 3 تیم مختلف (لس آنجلس لیکرز، نیویورک نیکس و میامی هیت) به عنوان بهترین مربی سال انتخاب شده است
پت رایلی با 3 تیم مختلف (لس آنجلس لیکرز، نیویورک نیکس و میامی هیت) به عنوان بهترین مربی سال انتخاب شده است

لری برد تنها مربی است که در زمان بازی به جایزه MVP رسید. او در زمان مربی گری نیز به عنوان بهترین مربی سال شناخته شده است. تام هاینزن، بیل شرمن و جانی کر علی رغم اینکه تعداد شکست های تیم شان بیشتر از تعداد پیروزی ها بود، توانسته اند به این عنوان برسند.

لنی ویلکنز تنها کسی است که هم به عنوان بازیکن وارد تالار مشاهیر بسکتبال شده و هم به عنوان مربی به این افتخار رسیده است. داک ریورز در حالی در سال 2000 به این عنوان دست یافت که نتوانست تیمش را به پلی آف برساند. او تنها مربی است که بدون راهیابی به پلی آف به عنوان بهترین سرمربی سال انتخاب شده است.

تیم های رکورددار

تا به امروز 27 تیم لیگ NBA حداقل برای یکبار مربی شان به عنوان بهترین سرمربی سال انتخاب شده است. تنها تیم های مینسوتا تیمبرولوز، بروکلین نتس و لس آنجلس کلیپرز مربی برنده این عنوان را نداشته اند. تیم آتلانتا هاکس (سنت لوئیس هاکس) با 6 عنوان بهترین مربی سال رکورددار است. بعد از این تیم نیز شیکاگو بولز با کسب 4 عنوان، در رده دوم قرار دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *