0

تایسن فیوری؛ جیپسی کینگ دنیای بوکس

تایسن فیوری

تایسن فیوری یکی از بهترین بوکسورهای قرن بیست و یکم است. در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای این بوکسور انگلیسی.

اگر اهل ورزش های رزمی و بوکس هم نباشید، احتمالا تا به امروز نام تایسن فیوری به گوش شما خورده است. بوکسوری که به بی رحمی در رینگ معروف است و از حریفان خود با ضربات محکم و کشنده استقبال می کند. تایسن فیوری بدون شک توانسته نام خود را به عنوان یکی از بهترین های تاریخ بوکس جاودانه کند و در این مطلب نگاهی داریم به دوران حرفه ای این بوکسور سنگین وزن.

شروع دوران حرفه ای

تایسن فیوری به عنوان یک بوکسور آماتور، هنوز تصمیم نگرفته بود که نماینده انگلیس باشد یا برای ایرلند مبارزه کند. با اینکه فیوری در منچستر انگلیس به دنیا آمد، اما به دلیل اینکه اصلیت او متعلق به ایرلند است، تمایل داشت تا برای این کشور نیز مسابقه دهد. فیوری برای هر دو کشور مسابقه داد تا اینکه المپیک 2008 از راه رسید.

به دلیل اینکه هر کشور تنها یک نماینده می توانست به المپیک بفرستد، فیوری نتوانست از انگلیس راهی این مسابقات شود و تصمیم گرفت تا نماینده ایرلند باشد که در این راه نیز موفق نبود و به دلیل اینکه در ایرلند به دنیا نیامده، نتوانست در سطوح بالاتر برای این کشور مبارزه کند و به همین دلیل، فیوری شانس حضور در المپیک 2008 را از دست داد.

با این حال اما سن تایسن فیوری در حدی بود که او باید دیگر حرفه ای می شد و در سطح حرفه ای مبارزه می کرد. فیوری در همان سال 2008 تصمیم گرفت که حرفه ای شود و سطح مبارزه های خود را ارتقا دهد.

تایسن فیوری بعد از اینکه نتوانست راهی المپیک 2008 شود، تصمیم گرفت در سطح حرفه ای مبارزه کند
تایسن فیوری بعد از اینکه نتوانست راهی المپیک 2008 شود، تصمیم گرفت در سطح حرفه ای مبارزه کند

مبارزه های حرفه ای

فیوری در 20 سالگی سرانجام حرفه ای شد و مبارزه های جدی تری را تجربه کرد. او رفته رفته خودش را نشان داد و در این راه ثابت کرد که مبارز سرسختی است و در رینگ بوکس، رحم ندارد. اولین مبارزه حرفه ای فیوری، با ناک اوت در راند اول به پایان رسید. در مبارزه دوم، او کار بسیار سخت تری داشت و باید برای کسب عنوان سنگین وزن انگلیس، برابر جان مک درموت قرار می گرفت. فیوری در مبارزه ای دشوار و با رای داوران، این مسابقه را هم با پیروزی پشت سر گذاشت و عنوان English heavyweight را به دست آورد.

بعد از 2 پیروزی نه چندان سخت، فیوری و مک درموت مجددا مقابل یکدیگر قرار گرفتند که فیوری جوان این بار قوی تر ظاهر شد و به برد راحت تری رسید. بعد از شروعی طوفانی و 8 پیروزی متوالی، فیوری برابر درک چیزورا قرار گرفت که او نیز با رکورد 0-14 به این مبارزه آمده بود. این مبارزه در ورزشگاه ومبلی لندن برگزار شد و بعد از 12 راند طاقت فرسا، فیوری با رای متحد داوران به پیروزی رسید.

مبارزه تایسن فیوری و درک چیزورا، 3 میلیون بیننده داشت
مبارزه تایسن فیوری و درک چیزورا، 3 میلیون بیننده داشت

بعد از مبارزه های مختلف، فیوری تصمیم گرفت عناوین خود در انگلیس را رها کند و برای عنوان سنگین وزن ایرلند تلاش کند که در این راه نیز موفق بود و توانست عنوان Irish heavyweight را هم به دست بیاورد. حالا دیگر وقت آن رسیده بود که فیوری مبارزه های جدی تری داشته باشد و خودش را مقابل حریف های سخت تری به چالش بکشد.

اوج گیری در سنگین وزن

رفته رفته حریف های معروف تری برابر فیوری قرار گرفتند. کوین جانسن، استیو کانینگهم و جوئی ابل از جمله حریف های فیوری در راه تبدیل شدن او به بوکسوری نام آشنا بودند. فیوری در سال 2014 یکبار دیگر برابر درک چیزورا قرار گرفت و این بار علاوه بر عنوان سنگین وزن انگلیس، مسابقه شامل عنوان سنگین وزن اروپا نیز می شد.

مسابقه دوم هم مثل مسابقه اول با برتری فیوری به پایان رسید. بوکسور اهل منچستر بعد از این پیروزی به صورت علنی اعلام کرد که می خواهد برای عنوان سنگین وزن جهان که سال ها دست ولادیمیر کلیچکو بود، رقابت کند. قبل از آن اما فیوری در یک مبارزه دیگر نیز به پیروزی رسید تا با رکورد 0-24 به استقبال بزرگ ترین مسابقه دوران حرفه ای خود برود.

با 24 پیروزی متوالی، فیوری به استقبال بزرگ ترین مسابقه دوران حرفه ای خود رفت
با 24 پیروزی متوالی، فیوری به استقبال بزرگ ترین مسابقه دوران حرفه ای خود رفت

ولادیمیر کلیچکو برابر تایسن فیوری

ولادیمیر کلیچکو، بوکسور اهل اوکراین است که حدود یک دهه، مهم ترین عناوین بوکس سنگین وزن را در اختیار داشت. کلیچکو قبل از مبارزه با فیوری، عناوین سنگین وزن WBA، WBO، IBF، IBO و The Ring را در اختیار داشت و در سال 2015 موافقت کرد که سر عناوین خود با تایسن فیوری به رقابت بپردازد.

کلیچکو 21 سال در سطح حرفه ای به مبارزه پرداخت و در دوران باشکوه خود به مشت های محکم و ناک اوت هایش معروف بود. او در حالی در سال 1996 حرفه ای شد که توانست قهرمان المپیک شود و راه متفاوتی را نسبت به فیوری سپری کرده بود. فیوری با 24 پیروزی در 24 مبارزه به این مسابقه آمد که 18 پیروزی با ناک اوت به دست آمده بود. کلیچکو نیز در 67 مبارزه موفق به ثبت 64 پیروزی از جمله 53 ناک اوت شده بود.

ولادیمیر کلیچکو (سمت راست)، قبل از مسابقه با تایسن فیوری در 67 مبارزه به 64 پیروزی رسیده بود
ولادیمیر کلیچکو (سمت راست)، قبل از مسابقه با تایسن فیوری در 67 مبارزه به 64 پیروزی رسیده بود

مبارزه اصلی

در 28 نوامبر 2015، در شهر دوسلدورف آلمان، تایسن فیوری به مصاف ولادیمیر کلیچکو رفت. این مبارزه 12 راند طول کشید و تقریبا دو بوکسور برابر بودند اما فیوری هجومی تر ظاهر شد و مشت های بیشتری روانه حریف اوکراینی خود کرد. کلیچکو از 231 مشت خود 52 ضربه را به فیوری وارد کرد و جیپسی کینگ نیز 86 مشت از 371 ضربه خود را تحمیل کلیچکو کرد که درصد موفقیت مشت های هر دو بوکسور را به 23 درصد می رساند.

بعد از پایان 12 راند، فیوری با رای متحد داوران (112-115، 112-115 و 111-116) به پیروزی رسید و ضمن ثبت بزرگ ترین برد دوران حرفه ای خود، برنده مهم ترین عناوین سنگین وزن شد. این بیست و پنجمین پیروزی فیوری در 25 مسابقه دوران حرفه ای اش و تنها چهارمین شکست دوران حرفه ای کلیچکو بود.

تایسن فیوری با شکست ولادیمیر کلیچکو، برای اولین بار قهرمان سنگین وزن جهان شد
تایسن فیوری با شکست ولادیمیر کلیچکو، برای اولین بار قهرمان سنگین وزن جهان شد

افسردگی، اعتیاد و از دست دادن عناوین قهرمانی

رسیدن به قله بوکس سنگین وزن برای تایسن فیوری آسان نبود و شرایط بعد از آن نیز اصلا آنطور که انتظار می رفت پیش نرفت. قرارداد مبارزه فیوری با کلیچکو، شامل یک مبارزه اجباری و مجدد می شد و برای همین فیوری نتوانست در مسابقه دیگری شرکت کند. به همین دلیل عنوان IBF تنها بعد از 10 روز از او گرفته شد!

قرار بود مسابقه مجدد با کلیچکو در جولای 2016 و در زادگاه فیوری یعنی شهر منچستر انگلیس برگزار شود که به دلیل مصدومیت و آماده نبودن فیوری، این مبارزه به تعویق افتاد. در همین حین، شایعه های دوپینگ فیوری نیز به گوش می رسید. مسابقه برای بار دوم به تعویق افتاد و این بار مشخص شد که فیوری نتوانسته آزمایش اعتیاد را با موفقیت پشت سر بگذارد. مدتی بعد قهرمان سنگین وزن جهان اعلام کرد که افسرده شده است!

لغو مسابقه مجدد فیوری با کلیچکو

بعد از اینکه فیوری به صورت علنی اعلام کرد افسرده شده، او تصمیم گرفت تا عناوین سنگین وزن خود را رها کند. فیوری نمی خواست که رسانه ها به او فشار آورند و به همین دلیل خودش تصمیم گرفت که عناوین سنگین وزن را تحویل دهد. دیگر خبری هم از مسابقه مجدد او با ولادیمیر کلیچکو نبود و تایسن فیوری به صورت رسمی از بوکس حرفه ای دور شد.

با افسرده شدن و دوری از بوکس، تایسن فیوری از فرم خود به دور شد و دیگر شباهتی به یک بوکسور نداشت
با افسرده شدن و دوری از بوکس، تایسن فیوری از فرم خود به دور شد و دیگر شباهتی به یک بوکسور نداشت

بازگشت تایسن فیوری به ورزش حرفه ای

در ژانویه 2018، تایسن فیوری اعلام کرد که می خواهد مجددا به ورزش حرفه ای برگردد و در حال مذاکره برای اجازه حضور در مسابقات بوکس حرفه ای است. فیوری علنا اعلام کرد که انگیزه اش برای بازگشت، مبارزه با دیانتی وایلدر است که از بهترین بوکسورهای سنگین وزن جهان بود.

رفته رفته فیوری به فرم خوبی رسید و در این راه چند مسابقه نیز برگزار کرد. او ابتدا با صفر صفری و سپس فرانچسکو پیانتا روبرو شد که در هر دو مبارزه موفق بود. فیوری برای آماده شدن، 51 کیلوگرم کم کرد که یک عدد خارق العاده است. او مدت ها تلاش کرد تا به فرم خوبی برسد و در این مسیر علاوه بر تمرینات فیزیکی، با چند روانشناس نیز مشورت می کرد تا از لحاظ ذهنی نیز آماده شود.

فیوری برای بازگشت به ورزش حرفه ای، بیش از 50 کیلوگرم از وزن خود را کم کرد
فیوری برای بازگشت به ورزش حرفه ای، بیش از 50 کیلوگرم از وزن خود کم کرد

سه گانه تایسن فیوری و دیانتی وایلدر

جدال تایسن فیوری و دیانتی وایلدر قرار بود به یک مسابقه ختم شود اما این تقابل به یک سری پرحاشیه و جذاب تبدیل شد. در 1 دسامبر 2018، این دو برای اولین بار در استیپلس سنتر شهر لس آنجلس به مصاف هم رفتند. علی رغم بهتر بودن فیوری در این مسابقه، داورها مبارزه را مساوی اعلام کردند که با هیاهوی زیادی همراه شد. بسیاری بر این باور بودند که فیوری به قدر کافی در این مبارزه خوب بود که برنده اعلام شود.

بعد از این مبارزه که اولین مسابقه دوران حرفه ای فیوری بود که با پیروزی تمام نشد، او که می خواست بازگشت خود را به رخ وایلدر و بقیه مدعی ها بکشد، 2 مسابقه دیگر نیز برگزار کرد که در هر دوی آن ها نیز به پیروزی رسید. بعد از این پیروزی ها، مجددا نوبت به دیانتی وایلدر و مسابقه دوم این دو رسید.

مبارزه دوم

مبارزه دوم در تاریخ 22 فوریه 2020 برگزار شد. این بار شاهد یک مبارزه سراسر هیجان بودیم. این مسابقه شاهد قابی معروف بود. در حالی که وایلدر شروع به خونریزی کرده بود، فیوری که می خواست بی رحمی خود را نشان دهد، خون وایلدر را زبان زد که صحنه عجیبی را خلق کرد!

در پایان این فیوری بود که با ناک اوت فنی به پیروزی رسید و تاریخ ساز شد. او با این برد به عناوین سنگین وزن WBC و The Ring رسید که او را به اولین بوکسور تاریخ سنگین وزن تبدیل کرد که 2 قهرمان که هر کدام سابقه حداقل 10 دفاع از عنوان خود دارند را شکست می دهد. فیوری بعد از محمد علی و فلوید پترسن، به سومین بوکسور سنگین تبدیل شد که عنوان The Ring را 2 بار کسب می کند و اولین بوکسور تاریخ سنگین وزن لقب گرفت که در دوران حرفه ای خود به عناوین WBC، WBA، WBO، IBF، IBO و The Ring می رسد.

لحظه ای که تایسن فیوری خون دیانتی وایلدر را زبان زد
لحظه ای که تایسن فیوری خون دیانتی وایلدر را زبان زد

مبارزه سوم

این اما پایان تقابل های تایسن فیوری و دیانتی وایلدر نبود. وایلدر که می خواست اولین شکست دوران حرفه ای خود را جبران کند، جیچسی کینگ را به چالش کشید تا برای سومین بار مقابل یکدیگر قرار بگیرند. در اصل در قرارداد این مسابقه بندی وجود داشت که وایلدر می توانست مجددا با فیوری مبارزه کند. قرار بود این مسابقه در جولای 2020 برگزار شود که همه گیری ویروس کرونا، تمام برنامه ریزی ها را بهم زد.

مبارزه سوم بالاخره در تاریخ 9 اکتبر 2021 برگزار شد. شاهد يكى از بهترين مبارزه هاى تاريخ بوكس سنگين وزن بوديم. مبارزه اى كه 11 راند ادامه داشت و شامل 5 ناک داون بود! اولين صحنه جدى مبارزه در راند 3 رقم خورد كه وايلدر ناک داون شد اما بوكسور آمريكايى در راند بعدى انفجارى ظاهر شد و فرصت بسيار خوبى براى پيروزى داشت. وايلدر در راند چهارم 2 بار فيورى را ناک داون كرد كه هر دو بار بوكسور بريتانيايى به مسابقه برگشت.

كم كم مبارزه يکطرفه شد و هر چى به راندهاى پايانى نزديک مى شديم، اين فيورى بود كه مسلط تر كار مى كرد و در 2 راند پايانى، فيورى ابتدا حريفش را ناک داون و سپس در اواسط راند يازدهم ناک اوت كرد تا براى نخستين بار از عنوان سنگين وزن WBC دفاع كند. فیوری رکورد خود را به 1-0-31 ارتقا داد و دومین شکست دوران حرفه ای وایلدر را نیز خودش رقم زد.

تایسن فیوری با شکست دیانتی وایلدر، برای اولین بار از عنوان WBC دفاع کرد
تایسن فیوری با شکست دیانتی وایلدر، برای اولین بار از عنوان WBC دفاع کرد

آخرین مبارزه تایسن فیوری؟

در 23 اپریل 2022، تایسن فیوری برای از عناوین WBC و The Ring برابر دیلین وایت قرار گرفت. او با يک آپركات تماشايى موفق به ناک اوت وايت شد تا از عناوين سنگين وزن خود دفاع كند. جيپسى كينگ كه در سى و سومين مبارزه حرفه اى خود به سى و دومين بردش رسيد، بعد از مبارزه گفت كه شايد اين آخرين مبارزه اش باشد و وقت خوبى براى بازنشستگى است!

فیوری از این گفت که به زودی 34 ساله می شود و دیگر نمی خواهد به مبارزه مشغول باشد. او ادامه داد که قرار بود مبارزه اش با دیانتی وایلدر آخرین مسابقه دوران حرفه ای اش باشد اما دوست داشت که در خانه (انگلیس) به کار خود پایان دهد. فیوری از این گفت که حالا بعد از راکی مارسیانو، دومین بوکسور سنگین وزن تاریخ است که بدون شکست بازنشسته می شود.

در سال 2023 اما فیوری قبول کرد تا با فرانسس انگانو، قهرمان MMA و سابق سنگین وزن UFC مبارزه کند. پس مبارزه با دیلین وایت، آخرین مبارزه دوران حرفه ای او نبود.

داستان جيپسى كينگ مى تواند الهام بخش بسيارى باشد. او در وضعيت دشوارى قرار داشت و مشكلات زيادى را تحمل مى كرد اما با اراده اى آهنين توانست تمام دشوارى ها را كنار بزند و به بوكس حرفه اى برگردد. اگر اين آخرين مسابقه فيورى باشد، او هيچ حسرتى در دوران حرفه اى خود نخواهد داشت.

دوران حرفه ای جیپسی کینگ همچنان ادامه دارد
دوران حرفه ای جیپسی کینگ همچنان ادامه دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *