0

رکوردهای پلی آف NBA

پلی آف NBA

پلی آف لیگ NBA با اینکه بخش کمتری از تمام فصل این لیگ را شامل می شود اما مهم ترین قسمت این لیگ به شمار می رود نگاهی داریم به رکوردهای پلی آف NBA.

بعد از فصل عادی NBA، نوبت به پلی آف می رسد که بخش مهم فصل را شکل می دهد. مثل فصل عادی، در پلی آف نیز رکوردهای مختلفی ثبت شده که در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به آن ها.

رکوردهای تیمی در پلی آف

مهم ترین رکورد تیمی در پلی آف بدون شک کسب قهرمانی است که تیم های بوستون سلتیکس و لس آنجلس لیکرز هر کدام با 17 قهرمانی، رکورددار هستند. بیشترین قهرمانی متوالی مربوط به بوستون سلتیکس می شود که 8 عنوان متوالی را تجربه کرده است. لس آنجلس لیکرز تا به امروز به 32 فینال رسیده که این نیز یک رکورد به شمار می رود. بیشترین حضور متوالی در فینال اما مجددا در اختیار سلتیکس است که 10 فینال متوالی را تجربه کرده است.

بهترین رکورد در فینال را شیکاگو بولز در اختیار دارد که 6 بار به فینال رسیده و هر 6 فینال را پیروز شده است. دنور ناگتس با وجود اینکه 25 بار به پلی آف رسیده اما تا به امروز موفق به صعود به فینال نشده که یک رکورد به شمار می رود. فینیکس سانز نیز با 28 حضور در پلی آف و عدم کسب قهرمانی، رکورددار است. سن انتونیو اسپرز 22 فصل متوالی به پلی آف رسید که رکورد بیشترین حضور متوالی در پلی آف لیگ NBA به شمار می رود. کمترین حضور در پلی آف نیز با تنها 7 حضور، در اختیار نیواورلینز پلیکانز است.

گلدن استیت واریرز تا به حال 35 فصل بدون حضور در پلی آف را تجربه کرده که بیشترین در تاریخ NBA است. بیشترین عدم حضور متوالی در پلی آف نیز متعلق به لس آنجلس کلیپرز است که سابقه 15 فصل متوالی نرسیدن به پلی آف را دارد. سن انتونیو اسپرز از سال 1976 تا به امروز تنها در 4 فصل به پلی آف نرسیده که یک رکورد به شمار می رود.

شیکاگو بولز 6 بار به فینال رسیده و هر 6 فینال را پیروز شده که از رکوردهای پلی آف NBA به شمار می رود
شیکاگو بولز 6 بار به فینال رسیده و هر 6 فینال را پیروز شده که از رکوردهای پلی آف NBA به شمار می رود

رکوردهای امتیاز

بوستون سلتیکس در سال 1990 برابر نیویورک نیکس 157 امتیاز آورد که تا به امروز بیشترین امتیاز در یک بازی پلی آف است. 87 امتیاز میلواکی باکس در سال 1978 برابر دنور ناگتس، بیشترین امتیاز یک تیم در یک نیمه است و تا به حال 2 بار نیز پیش آمده که در یک کوارتر 51 امتیاز ثبت شود. یوتا جز در سال 1998 برابر شیکاگو بولز تنها 54 امتیاز کسب کرد که کمترین امتیاز یک تیم در یک بازی پلی آف است. 4 بار تا به امروز در یک نیمه 23 امتیاز کسب شده و پورتلند تریل بلیزرز نیز در سال 1999 تنها 5 امتیاز در یک کوارتر کسب کرد که هر دو یک رکورد به شمار می روند.

کلیولند کولیرز در سال 2016 برابر آتلانتا هاکس توانست 25 پرتاب سه امتیازی به ثمر برساند که رکورد بیشترین پرتاب سه امتیازی موفق در یک بازی پلی آف NBA است. تا به حال 2 بار پیش آمده که یک تیم با برتری 58 امتیازی در یک بازی پلی آف به برتری برسد که یک رکورد است. گلدن استیت واریرز با 15 پیروزی متوالی در پلی آف رکورددار است و لس آنجلس لیکرز نیز رکورد 8 پیروزی متوالی خارج از خانه در شروع یک دوره پلی آف را در اختیار دارد.

گلدن استیت واریرز با 15 پیروزی متوالی رکورددار است
گلدن استیت واریرز با 15 پیروزی متوالی رکورددار است

رکوردهای بازیکنان در پلی آف

بیل راسل، بازیکن بوستون سلتیکس در دهه 1950 و 1960، سابقه 11 قهرمانی در NBA را دارد که رکورد بیشترین قهرمانی توسط یک بازیکن است. بیل راسل 10 بار به صورت متوالی به فینال NBA رسید که این هم یک رکورد است. بیشترین بازی در پلی آف را لبران جیمز با 260 بازی تجربه کرده است.

رکوردهای امتیاز

بیشترین امتیاز در یک بازی پلی آف متعلق به مایکل جردن در سال 1986 و بازی برابر بوستون سلتیکس است که به 63 امتیاز رسید. این بازی به 2 وقت اضافه کشیده شد. اسلیپی فلوید در سال 1987 توانست در یک نیمه بازی پلی آف برابر لس آنجلس لیکرز 39 امتیاز کسب کند و در همان بازی در یک کوارتر به 29 امتیاز نیز رسید که هر دو رکورد به شمار می روند. مایکل جردن در سال 1992 به 759 امتیاز در پلی آف رسید که همچنان بیشترین امتیاز در یک دوره پلی آف است. بیشترین امتیاز در تاریخ پلی آف اما با 7491 امتیاز، در دست لبران جیمز است.

11 پرتاب سه امتیازی کلی تامپسن در سال 2016 برابر اوکلاهوما سیتی تاندر، بیشترین پرتاب سه امتیازی در یک بازی پلی آف است. 561 پرتاب سه امتیازی استفن کری، رکورد بیشترین پرتاب سه امتیازی در تاریخ پلی آف است. بیشترین پرتاب آزاد نیز در دست باب کوزی است که در سال 1954 در یک بازی پلی آف که به 4 وقت اضافه کشیده شد، توانست 30 پرتاب آزاد به ثمر برساند. لبران جیمز با 1735 پرتاب آزاد، رکورددار پرتاب آزاد به ثمر رسیده در تاریخ پلی آف است.

لبران جیمز بیشترین امتیاز را در تاریخ پلی آف لیگ NBA به دست آورده است
لبران جیمز بیشترین امتیاز را در تاریخ پلی آف لیگ NBA به دست آورده است

رکوردهای ریباند

ویلت چمبرلین در سال 1967 در یک بازی پلی آف توانست 41 ریباند کسب کند که رکورد بیشترین ریباند در یک بازی پلی آف است. در همان سال چمبرلین به 26 ریباند در یک نیمه رسید که این نیز یک رکورد است. بیشترین ریباند در یک کوارتر اما در اختیار بیل راسل است با 19 ریباند در برابر لس آنجلس لیکرز در سال 1962. ویلت چمبرلین در سال 1969 توانست در یک دوره پلی آف، 444 ریباند کسب کند که تا به امروز یک رکورد به شمار می رود. بیشترین ریباند تاریخ پلی آف نیز با 4104 ریباند، در اختیار بیل راسل است.

رکوردهای اسیست

مجیک جانسن و جان استاکتن سابقه ثبت 24 اسیست در یک بازی پلی آف را دارند که رکورد است. بیشترین اسیست در یک نیمه یک بازی پلی آف نیز در اختیار مجیک جانسن، داک ریورز و استیو نش است. بیشترین اسیست در یک کوارتر با 17 اسیست در دست جان استاکتن است. مجیک جانسن 303 اسیست در پلی آف سال 1988 ثبت کرد که رکورد است. جانسن همچنین با با 2346 اسیست، رکورددار بیشترین اسیست در تاریخ پلی آف است.

مجیک جانسن با با 2346 اسیست، رکورددار بیشترین اسیست در تاریخ پلی آف است
مجیک جانسن با با 2346 اسیست، رکورددار بیشترین اسیست در تاریخ پلی آف است

رکوردهای استیل

الن آیورسن در سال 1999 برابر اورلاندو مجیک 10 استیل در یک بازی ثبت کرد که بیشترین در یک بازی تاریخ پلی آف است. بیشترین استیل در یک دوره پلی آف مربوط به آیزیا تامس در سال 1988 می شود که توانست 66 استیل به دست آورد. مثل امتیاز، بیشترین استیل در تاریخ پلی آف نیز با 445 استیل، در اختیار لبران جیمز است.

رکوردهای بلاک

بیشترین بلاک در یک بازی پلی آف متعلق به مارک ایتن، حکیم اولاجوان و اندرو باینم است با 10 بلاک. حکیم اولاجوان در سال 1994 توانست 92 بلاک ثبت کند که بیشترین بلاک در یک دوره پلی آف است. بیشترین بلاک در تاریخ پلی آف نیز با 568 بلاک، در اختیار تیم دانکن است.

تیم دانکن رکورددار بیشترین بلاک در پلی آف لیگ NBA است
تیم دانکن رکورددار بیشترین بلاک در پلی آف لیگ NBA است

سایر رکوردهای پلی آف NBA

بیشترین ترن اوور در یک بازی NBA توسط جیمز هاردن در سال 2015 و با 12 ترن اوور برابر گلدن استیت واریرز به ثبت رسیده است. با 18 سال و 191 روز، اندرو باینم در سال 2006 به جوان ترین بازیکنی تبدیل شد که در یک بازی پلی آف به میدان رفته است. رابرت پریش با 43 سال و 254 روز، مسن ترین بازیکن تاریخ پلی آف به شمار می رود. تیم های فینیکس سانز، یوتا جز، نیوجرسی نتس و اورلاندو مجیک علی رغم حضور در 2 فینال، هیچگاه به قهرمانی در NBA نرسیده اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *