2

تیم رویایی 1992؛ بهترین تیم تاریخ بسکتبال

تیم رویایی 1992

تیم رویایی 1992، به باور بسیاری بهترین تیم تاریخ ورزش است. نگاهی داریم به این تیم تاریخی.

تیم های زیادی در تاریخ ورزش آمده اند که هر کدام به دلیلی، ماندگار شدند. قهرمانی، ستاره های فراوان و مربی های موفق، از مواردی است که یک تیم را ماندگار می کنند. تیم بسکتبال آمریکا در المپیک 1992 بارسلونا، تمام فاکتورهای نام برده را داشت. در این مطلب، نگاهی داریم به تیمی که بر باور خیلی ها، نه تنها بهترین تیم تشکیل شده در تاریخ بسکتبال است، بلکه بهترین تیم تاریخ ورزش است.

شکل گیری تیم رویایی

المپیک 1992 بارسلونا، اولین باری بود که بازیکنان حرفه ای و شاغل در NBA، می توانستند در قالب تیم ملی آمریکا، در آن حضور داشته باشند. قبل از آن، بسکتبال آمریکا برای مسابقات المپیک، تیم جوانان خود را می فرستاد و بهترین بازیکنان دانشگاه های آمریکا در این مسابقات شرکت می کردند. البته آمریکا از عمد این کار را نمی کرد و قوانین مسابقات به طوری بود که تنها اجازه ورود بازیکنان آماتور را می داد.

با این وجود، کشورهایی مثل شوروی سابق، این قوانین را دور می زدند و بازیکنان حرفه ای خود را روانه این مسابقات می کردند. شوروی با دادن شغل های کاذب به بازیکنان حرفه ای خود، آنها را آماتور معرفی می کرد. همین باعث شد تا در المپیک 1988، شوروی قهرمان شود و آمریکا به مقام سوم برسد، مقامی که تا به امروز، بدترین عملکرد تاریخ بسکتبال این کشور به شمار می رود (همراه با المپیک 2004).

شکست آمریکا در المپیک 1988 باعث شد تا این کشور قوانین المپیک را ناعادلانه بخواند و به فدراسیون جهانی بسکتبال FIBA، شکایت کند. بالاخره این قوانین برداشته شد و تیم ملی آمریکا از المپیک 1992، توانست با بازیکنان حرفه ای خود در این مسابقات شرکت کند.

آمریکا تا به امروز تنها در 3 المپیک به قهرمانی نرسیده است
آمریکا تا به امروز تنها در 3 المپیک به قهرمانی نرسیده است

ترکیب آمریکا

آمریکا تصمیم گرفت تا با تمام قدرت به این مسابقات برود. در 21 سپتامبر سال 1991، لیست تیم ملی آمریکا مشخص شد. آمریکا تصمیم گرفت که 1 بازیکن آماتور نیز از دانشگاه های این کشور، به بارسلونا ببرد. ترکیب نهایی تیم بسکتبال آمریکا در المپیک 1992 به شکل زیر بود.

نام بازیکنسنتیم
مایکل جردن29شیکاگو بولز
اسکاتی پیپن26شیکاگو بولز
جان استاکتن30یوتا جز
کارل ملون28یوتا جز
مجیک جانسن32لس آنجلس لیکرز
لری برد35بوستون سلتیکس
پتریک یوئینگ29نیویورک نیکس
کریس مالین28گلدن استیت واریرز
دیوید رابینسن26سن انتونیو اسپرز
چارلز بارکلی29فیلادلفیا سونی سیکسرز
کلاید درکسلر30پورتلند تریل بلیزرز
کریسشن لیتنر22دانشگاه دوک
ترکیب تیم رویایی 1992
ترکیب تیم رویایی 1992

حواشی ترکیب تیم رویایی

کریسشن لیتنر، به عنوان بازیکن آماتور، جلوتر از شکیل اونیل انتخاب شد. لیتنر در آن زمان، کارنامه دانشگاهی بهتری از اونیل داشت. کمیته ملی بسکتبال آمریکا، بازیکنانی همچون آلونزو مورنینگ، هرولد ماینر و جیمی جکسن را به همراه اونیل و لیتنر انتخاب کرده بود تا یکی از آنها را به مسابقات ببرد. با وجود اینکه اونیل به عنوان پیک 1 درفت سال 1992 انتخاب شد، اما لیتنر کارنامه بسیار موفق تری داشت. او 2 سال متوالی به همراه کالج دوک قهرمان مسابقات ملی شده بود و به عنوان بهترین بازیکن دانشگاهی سال 1992 انتخاب شد. به همین دلیل، لیتنر جلوتر از بقیه به المپیک 1992 راه یافت. 

کلاید درکسلر و آیزیا تامس نیز بازیکنان کاندیدی بودند که تنها یکی از آنها می توانست به المپیک برود. شایعات فراوانی به گوش می رسد مبنی بر اینکه مایکل جردن تیم را تهدید کرده بود که اگر تامس در تیم حضور داشته باشد، او کناره گیری می کند. جردن و تامس اصلا رابطه خوبی با یکدیگر نداشتند و رقابت آنها در قالب شیکاگو بولز و دیترویت پیستونز در NBA بسیار جنجالی بود.

کادر فنی

سرمربی این تیم نیز چاک دیلی بود. کسی که با دیترویت پیستونز موفق به کسب 2 قهرمانی NBA در سال های 1989 و 1990 شده بود. کنار او نیز نام های بزرگی مثل مایک ششفسکی قرار داشت، کسی که در آن زمان سرمربی کالج دوک بود و با این تیم 2 بار قهرمان NCAA شده بود. تیم مربیگری این تیم شامل لیست زیر بود. 

نامتیمسمت
چاک دیلیدیترویت پیستونزسرمربی
لنی ویلکنزکلیولند کولیرزکمک مربی
پی جی کارلسیمودانشگاه سیتن هالکمک مربی
مایک ششفسکیدانشگاه دوککمک مربی
کادر فنی تیم رویایی 1992
کادر فنی تیم رویایی 1992

قدرت بی سابقه تیم رویایی

 تیم ملی آمریکا با ترکیب ذکر شده وارد مسابقات المپیک 1992 بارسلونا شد. قدرت آنها بسیار بالا بود و این امر از تمرینات آ ن ها مشهود بود. شنیده می شود که اکثر بازیکنان آمریکا بیشتر به تفریح می پرداختند و علاقه ای به شناختن حریفان شان نداشتند. تنها مایکل جردن بود که بازی های تیم های مقابل را به دقت تماشا می کرد.

استعداد تیم آمریکا بسیار بالا بود و تیم های دیگر مغلوب چیرگی آن ها می شدند. در انتها، تیم ملی آمریکا با میانگین 43.8 امتیاز اختلاف، بازی ها را پیروز شد. نزدیک ترین نتیجه در تمام تورنمنت، پیروزی 85-117 در فینال برابر کرواسی بود. آمریکا در تمام بازی ها بالای 100 امتیاز کسب کرد و میانگین 117.3 امتیاز در هر بازی را به ثبت رساند. 

مجیک جانسن درباره مهره های فراوان آمریکا گفت:

من به سمت راست نگاه می کردم، مایکل جردن آنجا بود، به سمت چپ نگاه می کردم، چارلز بارکلی و لری برد قرار داشتند، نمی دانستم باید به کی پاس بدهم.

به ترتیب از چپ به راست: لری برد، مایکل جردن و مجیک جانسن
به ترتیب از چپ به راست: لری برد، مایکل جردن و مجیک جانسن

تنها کرواسی و پورتوریکو توانستند با اختلاف کمتر از 40 امتیاز بازی را واگذار کنند. آمریکا در بازی اول المپیک، با نتیجه 48-116 مقابل آنگولا به پیروزی رسید. در مقطعی از بازی، آمریکا یک ران 1-46 به ثبت رساند. 8 بازی و 8 پیروزی، حاصل کار تیم رویایی 1992 بود. تیمی که تا به امروز مسلط ترین و با اقتدارترین نتیجه را در تاریخ بسکتبال گرفته است. چارلز بارکلی در مجموع 144 امتیاز کسب کرد و با میانگین 18 امتیاز در هر بازی، امتیاز آورترین بازیکن این تیم بود.

عملکرد کلی بازیکنان تیم ملی آمریکا در المپیک 1992
عملکرد کلی بازیکنان تیم ملی آمریکا در المپیک 1992

جاودانگی

مجله Sports Illustrated، بعد ها این تیم را بهترین تیم تشکیل شده در تاریخ ورزش نام گذاری کرد. تمام اعضای این تیم در سال 2010 به تالار مشاهیر بسکتبال پیوستند. تیم بسکتبال آمریکا در سال 1992، به جهانی شدن ورزش بسکتبال بسیار کمک کرد و مردم جهان با دیدن بازی آنها، به این ورزش علاقه مند شدند. تیم بسکتبال آمریکا در المپیک 1992، به دلیل تسلط فوق العاده بر حریفان و همچنین در اوج بودن اکثر ستاره های تیم، به نظر ژورنالیست های معتبر دنیا، بهترین تیم تاریخ ورزش است.

اعضای تیم المپیک 1992 در تالار مشاهیر سال 2010
اعضای تیم المپیک 1992 در تالار مشاهیر سال 2010

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. محمد گفت:

    کاش بشه بازیهاشونم دید

    1. تو یوتیوب بزنید حتی چند تا از بازی های کاملشون رو میاره