0

بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا

بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا

در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا کامبک های بسیاری ثبت شده است. در این مطلب نگاهی داریم به بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا.

لیگ قهرمانان اروپا جایی است که معجزه های بسیاری رقم خورده است؛ تیم هایی که از هیچ به همه چیز می رسند و در طرف دیگر، تیم هایی که تمام داشته های خود را از دست می دهند. در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا و 10 تا از بهترین بازگشت های چمپیونز لیگ را بررسی کنیم. لازم به ذکر است که این لیست بدون رده بندی و اولویت خاصی است و زودتر نوشته شدن یک مسابقه، دلیلی بر برتری آن نیست.

کامبک رئال مادرید برابر منچسترسیتی؛ جنون برنابئو

فصل 2022-2021 لیگ قهرمانان اروپا، فصل کامبک های رئال مادرید بود. رئال مادرید در نیمه نهایی به مصاف منچسترسیتی رفت. در بازی رفت منچسترسیتی پیروز شد و در بازی برگشت نیز مهمان با گل دقیقه 73 ریاض ماحرز، 0-1 جلو افتاد. معجزه سانتیاگو برنابئو اما همه چیز را تغییر داد. رودریگو در حالی که رئال مادرید فاصله ای تا شکست و حذف نداشت، در دقایق 90 و 1+90 گلزنی کرد تا بازی به وقت اضافه کشیده شود. پنالتی کریم بنزما در دقیقه 95 کامبک را تکمیل کرد و رئال مادرید با شکست منچسترسیتی راهی فینال شد.

این کامبک زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که بدانید رئال مادرید در فینال نیز از سد لیورپول گذشت و موفق به کسب چهاردهمین قهرمانی خود در لیگ قهرمانان اروپا شد.

کامبک رئال مادرید برابر منچسترسیتی، یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا است
کامبک رئال مادرید برابر منچسترسیتی، یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا است

کامبک چلسی برابر ناپولی؛ رستگاری شاگردان دی متئو

چلسی در مرحله یک هشتم نهایی فصل 2012-2011 لیگ قهرمانان به مصاف ناپولی رفت. بازی رفت با نتیجه 1-3 به سود ناپولی به پایان رسید و کار آبی های لندن به شدت سخت شد. در بازی برگشت، به لطف درخشش مثلث تری، لمپارد و دروگبا، چلسی نتیجه بازی رفت را جبران کرد تا کار به وقت اضافه کشیده شود. در ادامه ایوانوویچ نیز گل چهارم را به ثمر رساند تا کامبک چلسی تکمیل شود. چلسی در ادامه برابر بنفیکا و بارسلونا نیز به برتری رسید و راهی فینال شد. شاگردان روبرتو دی متئو با شکست بایرن مونیخ در آلیانز آرنا، برای اولین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شدند.

کامبک چلسی برابر ناپولی، سرآغاز فصل به یادماندنی آن ها در لیگ قهرمانان اروپا بود
کامبک چلسی برابر ناپولی، سرآغاز فصل به یادماندنی آن ها در لیگ قهرمانان اروپا بود

کامبک موناکو مقابل رئال مادرید؛ تیر خلاص مورینتس

فصل عجیب و غریب 2004-2003، شاهد دیدارهای ماندگار بسیاری بود. کهکشانی ها که یکی از مدعی های اصلی قهرمانی در اروپا بودند، به دست خودی حذف شدند. بعد از پیروزی 2-4 در بازی رفت، رئال مادرید به موناکو رفت تا صعودش به نیمه نهایی را قطعی کند. میان کهکشانی ها و نیمه نهایی اما یک کهکشانی سابق قرار گرفت. فرناندو مورینتس که به صورت قرضی راهی موناکو شده بود، هم در بازی رفت و هم در بازی برگشت گل زد تا موناکو شکست بازی رفت را با پیروزی 1-3 در بازی برگشت جبران کند و باعث حذف رئال مادرید شود.

موناکو به کمک فرناندو مورینتس موفق به کامبک برابر رئال مادرید شد
موناکو به کمک فرناندو مورینتس موفق به کامبک برابر رئال مادرید شد

کامبک منچستریونایتد مقابل پاریسن ژرمن؛ شب سرد پاریس

شکست 2-0 خانگی منچستریونایتد در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی فصل 2019-2018 لیگ قهرمانان اروپا، به معنای حذف بسیار محتمل شیاطین سرخ بود. بازی برگشت اما اصلا طوری که انتظار می رفت نبود. تسلط پاریسی ها در اولدترافورد، در خانه تکرار نشد و منچستریونایتد توانست 1-2 جلو بیفتد. در دقایق پایانی، پنالتی به سود مهمان اعلام شد و مارکس رشفورد آن را تبدیل به گل کرد تا پاریس یکی از سردترین شب هایش را تجربه کند. منچستریونایتد از شکستی خانگی، صعودی دراماتیک ساخت.

منچستریونایتد از یک شکستی خانگی، صعودی دراماتیک ساخت
منچستریونایتد از یک شکستی خانگی، صعودی دراماتیک ساخت

کامبک دیپورتیوو لاکرونیا برابر میلان؛ از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا

وقتی مدافع عنوان قهرمانی در مرحله یک چهارم نهایی فصل 2004-2003 لیگ قهرمانان اروپا برابر دیپورتیوو لاکرونیا قرار گرفت، کمتر کسی شانسی برای تیم اسپانیایی قائل بود. پیروزی 1-4 میلان، همان تعداد کم را هم ناامید کرد و تیم کارلو آنچلوتی را در یک قدمی نیمه نهایی قرار داد. یکی از بزرگ ترین و بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا اما در بازی برگشت رقم خورد. لاکرونیا 0-4 از سد میلان گذشت تا جهان فوتبال را شوکه کند. این اولین بار بود که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا، تیمی موفق به ثبت کامبک از شکست با اختلاف 3 گل شد!

کامبک دیپورتیوو لاکرونیا برابر میلان، اولین بار بود که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا، تیمی موفق به ثبت کامبک از شکست با اختلاف 3 گل شد
کامبک دیپورتیوو لاکرونیا برابر میلان، اولین بار بود که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا، تیمی موفق به ثبت کامبک از شکست با اختلاف 3 گل شد

کامبک رم مقابل بارسلونا؛ حماسه پایتخت نشینان

مثل بسیاری از کامبک های تاریخی، زمانی که رم در بارسلونا 4-1 مغلوب شد، کسی انتظار نداشت تا پایتخت نشینان ایتالیایی، حرف چندانی در بازی برگشت داشته باشند. ورزشگاه المپیکو اما احتمالا تنها جایی بود که در آن امید هنوز از بین نرفته بود. در شبی که بازیکنان رم ماموریت غیرممکن را ممکن ساختند، بارسلونا از هم فروپاشید تا رم 0-3 برنده شود و با قانون گل زده در خانه حریف، به نیمه نهایی فصل 2018-2017 لیگ قهرمانان اروپا برسد. گل کوستاس مانولاس که تکمیل کننده این کامبک بود، بدون شک یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا و یکی از ماندگارترین شب های تاریخ باشگاه رم را رقم زد.

کوستاس مانولاس یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا را تکمیل کرد
کوستاس مانولاس یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا را تکمیل کرد

کامبک رئال مادرید برابر ولفسبورگ؛ شاهکار کریستیانو رونالدو

سانتیاگو برنابئو شب های اروپایی فوق العاده ای را تجربه کرده است. کامبک برابر ولفسبورگ، بدون شک یکی از همین شب های به یادماندنی است. شکست 2-0 در آلمان، شرایط تیم زین الدین زیدان را در مرحله یک چهارم نهایی فصل 2016-2015 سخت کرد اما با وجود کریستیانو رونالدو در ترکیب کهکشانی ها، هر چیزی ممکن بود. کریستیانو رونالدو خیلی سریع دست به کار شد و در عرض دو دقیقه، بریس کرد تا نتیجه بازی رفت جبران شود. گل سوم و هت تریک رونالدو در دقیقه 77 به ثبت رسید تا شاهکار CR7 و کامبک رئال مادرید تکمیل شود. لازم به ذکر است که رئال مادرید در ادامه با شکست منچسترسیتی و اتلتیکو مادرید، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.

هت تریک کریستیانو رونالدو برابر ولفسبورگ، کامبک رئال مادرید را کامل کرد
هت تریک کریستیانو رونالدو برابر ولفسبورگ، کامبک رئال مادرید را کامل کرد

کامبک تاتنهام مقابل آیاکس؛ سکوت در آمستردام

فصل 2019-2018 لیگ قهرمانان اروپا شاهد کامبک های تاریخی و ماندگاری بود. سرنوشت نیمه نهایی های این فصل با کامبک مشخص شد و تاتنهام یکی از تیم هایی بود که موفق به ثبت کامبک شد. بعد از شکست 1-0 در خانه برابر آیاکس، شاگردان مائوریسیو پوچتینو در آمستردام نیز 2-0 عقب افتادند. کار لندنی ها تمام شده به نظر می رسید اما تازه نوبت لوکاس مورا بود. هت تریک این بازیکن برزیلی و گل دقیقه 6+90 او، ورزشگاه یوهان کرایف و تمام آمستردام را غرق سکوت کرد. تاتنهام با ثبت کامبکی شگفت انگیز، برای اولین بار راهی فینال لیگ قهرمانان اروپا شد.

هت تریک لوکاس مورا، تاتنهام را برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند
هت تریک لوکاس مورا، تاتنهام را برای اولین بار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رساند

کامبک لیوپول برابر بارسلونا؛ جهنم آنفیلد

یک یاز بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا و یکی از جذاب ترین تقابل های تاریخ این مسابقات ، مربوط می شود به نیمه نهایی فصل 2019-2018 این رقابت ها. درخشش لیونل مسی و پیروزی 0-3 بارسلونا در بازی رفت، به خیال همه کار را تمام کرده بود و فقط یک معجزه می توانست مانع فینالیست شدن بارسلونا شود. معبد آنفیلد اما آماده رقم زدن معجزه بود و لیورپول تبدیل به یک جهنم تمام عیار برای بارسایی ها شد. شاگردان یورگن کلوپ از همان اول نشان دادند که برای رقم زدن غیرممکن وارد زمین شدند و قرمزها یکی پس از دیگری به هدف خود نزدیک و نزدیک تر می شدند.

گل های دیووک اوریگی و جورجینیو واینالدوم، کابوس مسی و یارانش شد تا لیورپول با کسب پیروزی 0-4، یکی از بزرگ ترین کامبک های تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را رقم بزند و فینالیست شود. لازم به ذکر است که لیورپول در فینال نیز برابر تاتنهام به برتری رسید و قهرمان شد.

جهنم آنفیلد، یکی از بزرگ ترین شب های اروپایی تاریخ فوتبال را خلق کرد
جهنم آنفیلد، یکی از بزرگ ترین شب های اروپایی تاریخ فوتبال را خلق کرد

کامبک بارسلونا برابر پاریسن ژرمن؛ ریمونتادا

یکی از بزرگ ترین کامبک های تاریخ فوتبال و ماموریتی که هنوز هم غیرممکن به نظر می رسد، توسط بارسلونا ممکن شد. شکست 4-0 برابر پاریسن ژرمن در بازی رفت مرحله یک هشتم نهایی فصل 2017-2016 لیگ قهرمانان اروپا، بارسلونا را روی کاغذ حذف کرد. امکان پذیر نبود که تیمی بتواند همچین شکستی را جبران کند. 213 بار اختلاف 4 گله در این مسابقات پیش آمده بود که هیچکدام به کامبک منجر نشده بودند. بارسلونا اما به رهبری مثلث MSN و در شبی که نیمار بهترین عملکرد دوران حرفه ای اش را به نمایش گذاشت، کامبکی رویایی را تجربه کرد.

پیروزی 1-6 بارسلونا در حالی به دست آمد که سه گل پایانی بارسلونا از دقیقه 88 به بعد زده شدند و گل ششم که حکم پیروزی بلوگرانا و کامبک آن ها را داشت، در دقیقه 5+90 به ثمر رسید. بسیاری این کامبک بارسلونا را، بهترین کامبک تاریخ لیگ قهرمانان اروپا می دانند.

ریمونتادا بدون شک یکی از بهترین کامبک های تاریخ فوتبال است
ریمونتادا بدون شک یکی از بهترین کامبک های تاریخ فوتبال است

کامبک منچستریونایتد مقابل بایرن مونیخ؛ سه گانه تاریخی

فینال فصل 1999-1998 لیگ قهرمانان اروپا، تقابل تیم هایی بود که هر کدام شانس کسب سه گانه داشتند. منچستریونایتد به مصاف بایرن مونیخ رفت و شاگردان الکس فرگوسن خیلی زود عقب افتادند. بایرن مونیخ شکست ناپذیر به نظر می رسید و بارها نیز فرصت داشت تا برتری اش را بیشتر کند. در اصل مونیخی ها 84 دقیقه از 90 دقیقه را جلو بودند اما تنها 101 ثانیه کافی بود تا شیاطین سرخ با ثبت کامبکی خارق العاده، بر بام اروپا قرار بگیرند.

گل های دقیقه 1+90 و 3+90 تدی شرینگام و اوله گونار سولسشر، منچستریونایتد را فاتح فینال کرد تا سرالکس فرگوسن و تیمش ضمن ثبت یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا، به سه گانه ای تاریخی نیز دست یابند.

اوله گونار سولسشر گل پیروزی و قهرمانی منچستریونایتد را در فینال لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند
اوله گونار سولسشر گل پیروزی و قهرمانی منچستریونایتد را در فینال لیگ قهرمانان اروپا به ثمر رساند

کامبک لیورپول برابر میلان؛ معجزه استانبول

نه تنها یکی از بهترین کامبک های لیگ قهرمانان اروپا و تاریخ فوتبال، بلکه یکی از بهترین کامبک هایی که در تمام ورزش وجود دارد. فینال فصل 2005-2004 لیگ قهرمانان اروپا، شاهد یکی از معجزه های دنیای ورزش بود. میلان با ترکیب قدرتمند خود، نیمه اول را 0-3 به پایان رساند. قدرت تیم کارلو آنچلوتی در حدی بود که دیگر نمی شد شانسی برای لیورپول و تیم رافائل بنیتز قائل شد. تنها قدم نخواهی زد اما تنها یک شعار فوتبالی نیست. لیورپول به رهبری استیون جرارد و درخشش جرزی دودک، در عرض تنها 6 دقیقه کامبک زد و سپس در ضربات پنالتی، بازگشت خود را تکمیل کرد و به قهرمانی رسید.

به باور بسیاری، این کامبک بهترین کامبک در یک بازی فوتبال به شمار می رود. معجزه استانبول نامی است که تا ابد در یاد طرفداران فوتبال خواهد ماند و جایگاه ویژه ای در تاریخ ورزش دارد.

معجزه استانبول نامی است که تا ابد در یاد طرفداران فوتبال خواهد ماند
معجزه استانبول نامی است که تا ابد در یاد طرفداران فوتبال خواهد ماند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *