0

گرند اسلم تنیس؛ هر آنچه باید بدانید

گرند اسلم تنیس

گرند اسلم مهم ترین مسابقات تنیس است و در این مطلب قصد داریم به صورت کامل گرنداسلم های برگزار شده در دنیای تنیس را برای شما توضیح دهیم.

در رشته تنیس مسابقات و رقابت های فراوانی وجود دارد که در طول یک فصل برگزار می شوند. در این بین برخی مسابقات مهم تر و حساس تر قلمداد می شوند و بعضی رقابت ها اهمیت ویژه ای در این رشته دارند که قابل مقایسه با سایر تورنمنت ها نیستند.

گرند اسلم ها، مهم ترین و معتبرترین مسابقاتی هستند که در طول یک فصل تنیس برگزار می شوند و حساسیت این مسابقات بسیار بیشتر از سایر رقابت های دنیای تنیس است. گرند اسلم ها علاوه بر اعتباری که دارند، از لحاظ امتیاز و جایزه نقدی نیز تفاوت بسیاری با بقیه مسابقات تنیس دارند و به همین دلیل است که نهایت آرزوی هر تنیسوری، قهرمانی در این مسابقات است.

تاریخچه مسابقات گرند اسلم تنیس

مسابقات گرند اسلم، به مسابقات اصلی (Major) معروف هستند که بهترین تنیسورهای دنیا در آن شرکت می کنند. فرمت برگزاری مسابقات در بخش مردان 3 از 5 ست و در بخش بانوان 2 از 3 ست است. هر گرنداسلم برای 2 هفته برنامه ریزی می شود که این 2 هفته شامل مسابقات مقدماتی که برای بازیکنان رنک پایین است، نمی شود.

در طول سال 4 گرند اسلم برگزار می شود که از لحاظ اعتبار و امتیاز هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها تفاوت آن ها، سطح برگزاری بازی ها و جوایز نقدی است. این 4 گرنداسلم در 3 سطح هاردکورت، خاک و چمن برگزار می شوند و به شرح زیر هستند:

استرالیا اپن

گرند اسلم اپن استرالیا، بین 4 رویداد بزرگ تنیس، جدیدترین حساب می شود و اولین بار در سال 1905 شروع به کار کرد. اولین گرنداسلم فصل جدید تنیس، همین گرنداسلم است که کمی بعد از سال جدید میلادی و در ماه ژانویه برگزار می شود. استرالیا اپن بر روی سطح هاردکورت برگزار می شود و در هر ساله شهر ملبورن استرالیا پذیرای بهترین تنیسورهای دنیا است. نواک جوکوویچ صربستانی، با 10 قهرمانی رکورددار این گرنداسلم به شمار می رود.

نواک جوکوویچ 9 بار در فینال اوپن استرالیا حاضر بوده که تمام 9 بار را پیروز شده است
نواک جوکوویچ 10 بار در فینال اوپن استرالیا حاضر بوده که تمام 10 بار را پیروز شده است

اپن فرانسه (رولاند گاروس)

اپن فرانسه که به یاد خلبان فرانسوی، رولاند گاروس نام گذاری شده، هر ساله در اواخر ماه می و اوایل ماه ژوئن برگزار می شود. با اینکه اپن فرانسه اولین بار در سال 1891 برگزار شد، اما تا سال 1924 این مسابقات به عنوان گرند اسلم شناخته نمی شد. در اصل این مسابقات قدیمی تر از اپن استرالیا است اما دیرتر از آن به عنوان یک گرند اسلم شناخته شد. رکورددار قهرمانی این گرند اسلم که روی خاک بازی می شود، رافائل نادال است که 14 بار در آن به قهرمانی رسیده و در هیچ یک از فینال های آن شکست نخورده است.

رکورددار قهرمانی رولاند گاروس که روی خاک بازی می شود، رافائل نادال است که 14 بار در آن به قهرمانی رسیده است
رکورددار قهرمانی رولاند گاروس که روی خاک بازی می شود، رافائل نادال است که 14 بار در آن به قهرمانی رسیده است

ویمبلدون

اولین و قدیمی ترین گرند اسلم تاریخ تنیس که از سال 1877 شروع به کار کرد، تنها رویداد 1000 امتیازی یا بیشتر دنیای تنیس است که روی چمن برگزار می شود. میان 4 مسابقه گرند اسلم، 9 مسترز 1000 امتیازی و مسابقه پایان فصل، تنها ویمبلدون روی سطح چمن بازی می شود. سومین گرند اسلم فصل تنیس، در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای برگزار می شود. رکورددار این گرند اسلم که همواره به عنوان با کلاس ترین مسابقات تنیس از آن یاد می شود، راجر فدرر با 8 عنوان قهرمانی است.

راجر فدرر که به همراه رافائل نادال و نواک جوکوویچ رکورددار قهرمانی در مسابقات گرنداسلم است، 8 بار فاتح ویمبلدون شده است
راجر فدرر که به همراه رافائل نادال و نواک جوکوویچ رکورددار قهرمانی در مسابقات گرنداسلم است، 8 بار فاتح ویمبلدون شده است

یو اس اپن

آخرین گرند اسلم فصل تنیس، اپن آمریکا است که هر ساله در اواخر ماه آگوست و اوایل ماه سپتامبر برگزار می شود. یو اس اپن از لحاظ قدمت بعد از ویمبلدون، دومین گرند اسلم قدیمی تاریخ تنیس به شمار می رود و اولین رویداد آن در سال 1881 شروع به کار کرد. اوپن آمریکا نیز مثل اوپن استرالیا، روی سطح هاردکورت برگزار می شود.

3 بازیکن آمریکایی با 7 قهرمانی در این تورنمنت، رکورددار هستند. معمولا تاریخ تنیس به عصر قدیم و عصر جدید که از سال 1968 شروع شده، تقسیم می شود. به دلیل اینکه هر 3 رکورددار این گرنداسلم در عصر قدیم تنیس بوده اند، معمولا از 5 قهرمانی جیمی کانرز، پیت سمپراس و راجر فدرر که هر 3 متعلق به دوره جدید تنیس هستند، بیشتر یاد می شود.

نکاتی از مسابقات گرند اسلم تنیس

به تنیسوری که در دوران حرفه ای خود فاتح هر 4 مسابقه گرنداسلم شود، به اصطلاح Career Grand Slam گفته می شود. تنیسوری که در کنار این قهرمانی ها، مدال طلای المپیک را هم گرفته باشد، به Golden Slam معروف می شود و اگر تنیسور به غیر از عناوین یاد شده، مسابقات پایان فصل را هم کسب کند، به اصطلاح توانسته Super Slam کند.

تا به امروز 8 بازیکن موفق به کسب هر 4 گرند اسلم شده اند. این میان تنها آندره آغاسی و رافائل نادال به غیر از 4 گرند اسلم مختلف، در المپیک هم به قهرمانی رسیده اند. اگر مسابقات پایان فصل را هم حساب کنیم، تنها تنیسور تاریخ که Super Slam کرده، آندره آغاسی است. در حال حاضر رافائل نادال با 21 عنوان، رکورددار قهرمانی در مسابقات گرند اسلم به شمار می رود.

تنها تنیسور تاریخ که موفق به ثبت سوپر اسلم شده، آندره آغاسی است
تنها تنیسور تاریخ که موفق به ثبت سوپر اسلم شده، آندره آغاسی است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *