0

گرندپری چین

گرندپری چین

گرندپری چین یکی از مسابقات سالانه فرمول یک است. در این مطلب نگاه کاملی داریم به این مسابقه و آن را مرور می کنیم.

گرندپری چین یکی از مسابقات فرمول یک است که در راستای برگزاری این مسابقات در شرق آسیا است. گرندپری چین از سال 2004 به فرمول یک اضافه شد و تا سال 2019 بدون وقفه در تقویم این مسابقات قرار داشت. با شیوع و همه گیری ویروس کرونا، گرندپری چین به مدت 4 فصل لغو شد و از فصل 2024 مجددا در تقویم فرمول یک قرار گرفت. نگاهی داریم به این مسابقات.

تاریخچه گرندپری چین

دولت چین در دهه 1990 به دنبال میزبانی مسابقات فرمول یک بود و علاقه بسیاری داشت تا هر چه زودتر به تقویم این مسابقات اضافه شود. چینی ها حتی یک پیست مخصوص نیز در سال 1996 در ژوهای تاسیس کردند اما این پیست با استانداردهای FIA فاصله داشت و به همین دلیل چین نتوانست در دهه 1990 میزبان مسابقات فرمول یک شود.

با این حال اما دولت چین قید این پروژه را نزد و در سال 2002، اعلام شد که پیست بین المللی شانگهای، با فرمول یک به توافق رسیده تا از سال 2004 میزبان این مسابقات باشد. پیست جدید چینی ها در سال 2004 تاسیس شد و از همان سال در تقویم فرمول یک قرار گرفت. 450 میلیون دلار برای ساخت این پیست هزینه شد. این پیست با ظرفیت 200 هزار نفر، در حال حاضر بیشترین ظرفیت را میان تمام پیست های فرمول یک دارد.

گرندپری چین از سال 2004 تا 2019، پای ثابت تقویم فرمول یک بود
گرندپری چین از سال 2004 تا 2019، پای ثابت تقویم فرمول یک بود

گرندپری چین از سال 2004 تا 2019 پای ثابت تقویم فرمول یک بود تا اینکه همه گیری ویروس کرونا باعث شد تا این مسابقه به مدت 4 فصل لغو شود. از فصل 2024، مسابقه چین مجددا به تقویم فرمول یک برگشت.

معرفی پیست بین المللی شانگهای

همانطور که ذکر شد، این پیست در سال 2004 تاسیس شد و تا به امروز میزبان گرندپری چین است. در میان تمام پیست های فعلی فرمول یک، هیچ پیستی به اندازه پیست بین المللی شانگهای ظرفیت ندارد. این پیست توانایی گنجایش 200 هزار نفر را دارد و آخر هفته گرندپری چین، شلوغ ترین هفته فصل فرمول یک لقب می گیرد.

طول پیست بین المللی شانگهای 5.451 کیلومتر است. در چارچوب فرمول یک، این مسابقه باید در 56 دور برگزار شود که مجموع مسافت طی شده در این پیست را به 305.066 کیلومتر می رساند. این پیست 16 پیچ دارد و دو ناحیه DRS نیز برای آن تعبیه شده است. پیست شانگهای دو مستقیمی طولانی دارد که سبقت های زیادی در آن ها شاهد هستیم. مستقیمی میان پیچ 13 و 14 به 1.2 کیلومتر می رسد که یکی از طولانی ترین مستقیمی های فصل فرمول یک به شمار می رود.

پیست بین المللی شانگهای در سال 2004 تاسیس شد
پیست بین المللی شانگهای در سال 2004 تاسیس شد

رکوردهای گرندپری چین

تا به امروز 9 راننده مختلف سابقه پیروزی در گرندپری چین را دارند که از میان آن ها، لوییس همیلتن، فرناندو آلونسو و نیکو رزبرگ، بیشتر از یکبار به پیروزی رسیده اند. همیلتن سابقه 5 برد در این گرندپری را دارد که یک رکورد به شمار می رود. 6 تیم مختلف هم سابقه پیروزی در چین را دارند که اینجا نیز مرسدس با 6 پیروزی، بیشتر از هر تیم دیگری برد در این مسابقه را تجربه کرده است.

لوییس همیلتن 5 بار برنده گرندپری چین شده است
لوییس همیلتن 5 بار برنده گرندپری چین شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *