1

نحوه برگزاری یک فصل NBA

یک فصل NBA

لیگ NBA همواره به عنوان بهترین و معتبرترین لیگ بسکتبال در دنیا شناخته شده است اما نحوه برگزاری یک فصل این لیگ تفاوت بسیاری با لیگ های فوتبال دنیا دارد. در این مطلب نگاهی داریم به نحوه برگزاری یک فصل NBA.

لیگ های آمریکا و مخصوصا 4 لیگ معتبر این کشور که به Major Leagues معروف هستند، ساز و کار متفاوتی با سایر لیگ های ورزشی دنیا دارند. تمام این لیگ ها از 2 بخش فصل عادی و پلی آف تشکیل می شوند و مانند لیگ های فوتبال اروپا نیستند که تمام بازی ها به صورت متوالی برگزار شوند و در پایان قهرمان مشخص شود.

تماشای ویدیو در یوتیوب

تیم های حاضر در لیگ NBA

امروزه لیگ NBA شامل 30 تیم می شود که در 2 کنفرانس شرق و غرب به رقابت با یکدیگر می پردازند. 29 تیم لیگ NBA از آمریکا هستند و یک تیم نیز از کانادا در این مسابقات شرکت می کند.

کنفرانس شرقکنفرانس غرب
بوستون سلتیکسدنور ناگتس
بروکلین نتسمینسوتا تیمبرولوز
نیویورک نیکساوکلاهوما سیتی تاندر
فیلادلفیا سونی سیکرزپورتلند تریل بلیزرز
تورنتو رپترزیوتا جز
شیکاگو بولزگلدن استیت واریرز
کلیولند کولیرزلس آنجلس کلیپرز
دیترویت پیستونزلس آنجلس لیکرز
ایندیانا پیسرزفینیکس سانز
میلواکی باکسساکرامنتو کینگز
آتلانتا هاکسدالاس موریکس
شارلوت هورنتسهیوستون راکتس
میامی هیتممفیس گریزلیز
اورلاندو مجیکنیواورلینز پلیکانز
واشینگتن ویزاردزسن انتونیو اسپرز

هر کنفرانس به 3 بخش کوچک به نام دویژن تقسیم می شود و در هر دویژن نیز 5 تیم حضور دارند. دویژن در رده بندی نهایی تیم ها نقش زیادی ندارد و تنها در مواقع خاصی به رتبه بندی تیم ها در دویژن های شان رجوع می شود.

هر فصل لیگ NBA شامل 2 مقطع است؛ فصل عادی و پلی آف. در فصل عادی هر تیم باید 82 بازی انجام دهد و سپس 8 تیم برتر هر کنفرانس، به پلی آف می رسند تا آنجا مراحل حذفی را برگزار کنند. در نهایت قهرمان هر کتفرانس، در فینال NBA به مصاف هم می روند تا قهرمان فصل مشخص شود.

نحوه برگزاری یک فصل NBA؛ هر فصل لیگ NBA شامل 2 مقطع است: فصل عادی و پلی آف.
نحوه برگزاری یک فصل NBA؛ هر فصل لیگ NBA شامل 2 مقطع است: فصل عادی و پلی آف.

نحوه برگزاری یک فصل NBA؛ فصل عادی

در فصل عادی هر تیم 41 بازی خانگی و 41 بازی خارج از خانه را تجربه می کند. هر تیم 4 بار با تیم های هم دویژنی اش روبرو می شود که در مجموع 16 بازی می شود. هر تیم با 6 تیم کنفرانس خود که در یک دویژن قرار ندارند نیز 4 بار بازی می کند که در مجموع 24 بازی می شود و با 4 تیم دیگر کنفرانس خود که باقی مانده نیز 3 بار روبرو می شود که 12 بازی را درنهایت شامل می شود.

بیشتر بخوانید:

همچنین هر تیم 2 بار با تیم های دیگر کنفرانس نیز بازی می کند که 30 بازی هم اینجا صورت می گیرد تا در مجموع، هر تیم 82 بار در فصل عادی بازی کند. ترتیب اینکه یک تیم با کدام تیم های دیگر کنفرانس خود 4 بازی یا 3 بازی انجام دهد، هر چند سال عوض می شود.

نحوه برگزاری یک فصل NBA؛ پلی آف

بعد از اتمام 82 بازی فصل عادی و مشخص شدن 8 تیم برتر هر کنفرانس، نوبت به پلی آف می رسد. نحوه برگزاری پلی آف به این شکل است که تیم اول هر کنفرانس با تیم هشتم، تیم دوم با تیم هفتم، تیم سوم با تیم ششم و تیم چهارم با تیم پنجم روبرو می شود. هر تیم باید در 4 بازی پیروز شود تا به مرحله بعد برود. هر تیمی که رتبه بالاتری دارد، در 2 بازی اول میزبان است و اگر کار به بازی پنجم یا هفتم هم بکشد، دوباره این تیم میزبان خواهد بود. یعنی اگر یک سری به 7 بازی کشیده شود، تیمی که رتبه بهتری دارد، 4 بار میزبان خواهد بود.

بعد از اتمام راند اول پلی آف، نوبت به راند دوم یا همان نیمه نهایی کنفرانس می رسد. در این مرحله برنده دیدار تیم های اول و هشتم با برنده دیدار تیم های چهارم و پنجم بازی می کند و دیگر دیدار را برنده بازی تیم های دوم و هفتم با برنده دیدار تیم های سوم و ششم برگزار می کند. راند سوم نیز همان فینال هر کنفرانس است و درنهایت قهرمان های هر کنفرانس نیز در فینال کلی NBA به مصاف هم می روند.

سن انتونیو اسپرز با 22 حضور متوالی در پلی آف، در این زمینه رکورددار NBA به شمار می رود
سن انتونیو اسپرز با 22 حضور متوالی در پلی آف، در این زمینه رکورددار NBA به شمار می رود

مسابقه آل استار NBA

در حدود میانه فصل عادی، دیداری میان بهترین های هر کنفرانس برگزار می شود که به آن مسابقه آل استار می گویند. از هر کنفرانس 12 بازیکن جهت حضور در این بازی، انتخاب می شوند. 5 بازیکن شروع کننده هر کنفرانس، با آرای مردمی، آرای خود بازیکنان NBA و آرای اصحاب رسانه انتخاب می شوند که آرای مردمی 50 درصد اهمیت دارد و آن دو هر کدام 25 درصد. تمام بازیکنان ذخیره بازی آل استار نیز توسط مربی های تیم های NBA انتخاب می شوند.

بیشتر بخوانید:

هر مربی هم که تا آغاز این رویداد، بیشترین پیروزی را در کنفرانس خود داشته باشد، به عنوان مربی آن کنفرانس انتخاب می شود، اما قانونی وجود دارد که یک مربی، نمی تواند 2 سال متوالی هدایت یک تیم آل استار را به عهده داشته باشد و به همین جهت اگر تیم آن مربی در سال دوم نیز بهترین رکورد را در کنفرانس خود داشته باشد، مربی تیم دوم آن کنفرانس برای هدایت تیم آل استار انتخاب می شود.

فرمت مسابقه آل استار

تا سال 2017، بازی آل استارز میان بهترین بازیکنان کنفرانس شرق در برابر بهترین بازیکنان کنفرانس غرب برگزار می شد، سپس در مقطعی، بازیکن هر کنفرانس که بیشترین رای مردمی را کسب کند، به عنوان کاپیتان انتخاب می شد و هر دو کاپیتان، در مراسمی یارکشی می کردند و می توانستند تیم خود را از بازیکنان هر دو کنفرانس انتخاب کنند. از سال 2024، مجددا فرمت این مسابقه به شرق و غرب تغییر کرد. در پایان بازی آل استار، به بهترین بازیکن زمین جایزه ای تحت عنوان ارزشمندترین بازیکن بازی آل استار داده می شود که از سال 2020، این جایزه به یاد کوبی برایانت نام گذاری شده است.

کوبی برایانت در کنار باب پتیت، با 4 عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقه آل استار، در این زمینه رکورددار است. بعد از مرگ کوبی برایانت، از سال 2020، این جایزه به یاد کوبی برایانت نام گذاری شده است
کوبی برایانت در کنار باب پتیت، با 4 عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقه آل استار، در این زمینه رکورددار است. بعد از مرگ کوبی برایانت، از سال 2020، این جایزه به یاد کوبی برایانت نام گذاری شده است

البته در آخر هفته آل استار، مسابقات دیگری نظیر بازی جوانان در حال پیشرفت در چارچوب دو تیم منتخب آمریکا و منتخب جهان، مسابقه چالش مهارت، مسابقه پرتاب سه امتیازی و درنهایت مسابقه اسلم دانک نیز برگزار می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علی گفت:

    دمت گرم حال دادی