0

ویمبلدون 2022؛ هفتمین قهرمانی نواک جوکوویچ

نواک جوکوویچ-ویمبلدون 2022

ویمبلدون 2022 که حواشی بسیاری داشت، در پایان با هفتمین قهرمانی نواک جوکوویچ به پایان رسید. نگاهی داریم به این مسابقات.

ویمبلدون 2022 یکی از پرحاشیه ترین مسابقات تاریخ این رقابت ها بود. از منع بازیکنان اهل روسیه و بلاروس و کناره گیری برخی از مدعی ها به دلیل ابتلا به ویروس کرونا تا حذف زودهنگام ستاره ها و دیدارهای جنجالی. در این یادداشت نگاهی داریم به سومین گرند اسلم سال 2022.

حواشی ویمبلدون 2022؛ منع حضور بازیکنان اهل روسیه و بلاروس

قبل از شروع ویمبلدون 2022، مسئولان این مسابقات اعلام کردند که به دلیل جنگ میان روسیه و اوکراین، بازیکنان اهل روسیه و بلاروس حق حضور در مسابقات امسال را نخواهند داشت. به این ترتیب، ستاره های متعددی از جمله دنیل مدودف که مرد شماره یک تنیس جهان بود و آندری روبلف، نتوانستند در سومین گرند اسلم سال شرکت کنند.

این تصمیم حواشی بسیاری در پی داشت. بسیاری از بازیکنان به حمایت از تنیسورهای اهل روسیه و بلاروس پرداختند و از این گفتند که نباید سیاست را وارد ورزش کرد. این تصمیم ویمبلدون نه تنها به ضرر تنیسورهای این دو کشور بود، بلکه سطح مسابقات را هم تحت تاثیر قرار داد زیرا 2 بازیکن از 10 تنیسور برتر جهان، اهل روسیه هستند و نبود آن ها به جذابیت مسابقات نیز لطمه وارد کرد.

منع بازیکنان اهل روسیه و بلاروس از ویمبلدون 2022، به معنای عدم حضور مرد شماره یک تنیس جهان در این مسابقات بود
منع بازیکنان اهل روسیه و بلاروس از ویمبلدون 2022، به معنای عدم حضور مرد شماره یک تنیس جهان در این مسابقات بود

اقدام مهم ATP و WTA؛ ویمبلدون 2022 بدون احتساب امتیاز

بعد از اینکه اعلام شد بازیکنان اهل روسیه و بلاروس نمی توانند در گرند اسلم ویمبلدون حضور داشته باشند، اتحادیه های تنیس زنان و مردان نیز اقدام مهمی انجام داد و اعلام کردند که ویمبلدون 2022 هیچ امتیازی در رنکینگ ATP و WTA نخواهد داشت. همین موضوع از ارزش ویمبلدون 2022 کم کرد زیرا نداشتن امتیاز، این تورنمنت را عملا بی فایده کرد.

با وجود اینکه ویمبلدون 2022 شامل هیچ امتیازی نمی شود اما امتیازهای سال 2021 طبق روال قبلی از رنکینگ ها حذف می شوند و این کار ضربه بزرگی به بازیکنان برتر ویمبلدون 2021 می زند. به عنوان مثال نواک جوکوویچ که قهرمان دوره گذشته این مسابقات بود، به دلیل اینکه قادر به دفاع از امتیازهایش نبود، 2000 امتیاز از دست داد!

سومین گرند اسلم سال 2022 شامل هیچ امتیازی در رنکینگ های ATP و WTA نمی شود
سومین گرند اسلم سال 2022 شامل هیچ امتیازی در رنکینگ های ATP و WTA نمی شود

نگاهی به سومین گرند اسلم سال 2022

ممنوعیت حضور بازیکنان روس باعث شد تا چندی از بهترین های دنیا در ویمبلدون حضور نداشته باشند. مصدومیت الکساندر زورف که در نیمه نهایی رولاند گاروس 2022 به وجود آمد نیز مرد شماره 2 تنیس جهان را از ویمبلدون دور کرد. این ها به کنار، شیوع مجدد ویروس کرونا نیز 2 نام آشنای ویمبلدون را گرفتار کرد. متئو بریتینی که در فصل گذشته به فینال رسیده بود یکی از شانس های اصلی امسال به شمار می رفت، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از ویمبلدون حذف شد و همین اتفاق برای مارین چیلیچ هم رخ داد.

در کنار تمام موارد ذکر شده، حذف زودهنگام چهره هایی مانند استفانوس سیتسیپاس، هوبرت هورکاچ، فلیکس اوژه آلیاسیم و دنیس شاپووالوف نیز باعث شد تا مسیر نواک جوکوویچ و رافائل نادال که مدعی های اصلی این مسابقات به شمار می رفتند، آسان تر از قبل شود و این دو به مراحل پایانی برسند. البته جوکوویچ و نادال در این مسیر با چالش هایی هم روبرو شدند. نواک جوکوویچ در حالی به نیمه نهایی رسید که 2-0 از یانیک سینر عقب افتاده بود و چیزی تا حذف او باقی نمانده بود. مقل جوکوویچ، نادال هم برای صعود به نیمه نهایی مجبور شد شکست 1-0 و 2-1 برابر تیلر فریتس را جبران کند و با ثبت کامبک، به نیمه نهایی برسد.

متئو بریتین که یکی از مدعی های اصلی این مسابقات به شمار می رفت، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا مجبور به کناره گیری شد
متئو بریتین که یکی از مدعی های اصلی این مسابقات به شمار می رفت، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا مجبور به کناره گیری شد

عدم حضور و حذف برخی از بازیکنان مطرح باعث شد تا نام های جدیدی به مراحل پایانی ویمبلدون 2022 صعود کنند. نیک کیریوس که همواره به حاشیه و جنجال هایش معروف بوده، برای اولین بار در دوران حرفه ای خود به نیمه نهایی یک گرند اسلم رسید و کمرون نوری بریتانیایی نیز همین مسیر را رفت و اولین نیمه نهایی خود در گرند اسلم را تجربه کرد.

انصراف رافائل نادال از نیمه نهایی ویمبلدون

رافائل نادال به دلیل مصدومیت از ناحیه شکم، از دیدار نیمه نهایی با نیک کیریوس انصراف داد و از ویمبلدون کناره گیری کرد. نادال تمام 19 بازى خود در مسابقات گرند اسلم سال 2022 را پيروز شده بود و فاصله اى تا يک فينال ديگر و يک قهرمانى احتمالى ديگر نداشت كه باز هم مصدوميت مانع او شد. نادال در ديدار با تيلر فريتس از ناحيه شكم دچار ناراحتى شد كه روى عملكردش هم تاثير گذاشت. امروز مشخص شد كه عضله شكم او دچار پارگى شده و به همين دليل، قهرمان 22 دوره گرند اسلم، مجبور به كناره گيرى از نيمه نهايى ويمبلدون شد تا بدشانسى بزرگى را تجربه كند.

نادال تمام 19 بازى خود در مسابقات گرند اسلم سال 2022 را پيروز شده بود و فاصله اى تا يک فينال ديگر و يک قهرمانى احتمالى ديگر نداشت كه باز هم مصدوميت مانع او شد
نادال تمام 19 بازى خود در مسابقات گرند اسلم سال 2022 را پيروز شده بود و فاصله اى تا يک فينال ديگر و يک قهرمانى احتمالى ديگر نداشت كه باز هم مصدوميت مانع او شد

فینال ویمبلدون 2022؛ چهارمین قهرمانی متوالی جوکوویچ

با انصراف رافائل نادال، نیک کیریوس برای اولین بار فینالیست یک گرند اسلم شد. نواک جوکوویچ نیز کار راحتی برابر کمرون نوری داشت و با شکست 1-3 حریف بریتانیایی خود، برای هشتمین بار به فینال ویمبلدون رسید. با صعود به فینال، جوکوویچ با 32 حضور در فینال مسابقات گرند اسلم، رکورددار بیشترین حضور در فینال میان تنیسورهای مرد شد.

بیشتر بخوانید:

نواك جوكوويچ با آرامش هميشگى خود و تمركز بالايش، 1-3 از سد نيک كيريوس گذشت تا براى هفتمين بار قهرمان مسابقات ويمبلدون شود و به ركورد ويليام رنشاو و پيت سمپراس برسد. اين چهارمين قهرمانى متوالى جوكوويچ در ويمبلدون بود. تنيسور صربستانى در قهرمانى هاى متوالى نيز به سمپراس رسيد. با كسب ويمبلدون، تعداد قهرمانى جوكوويچ در گرند اسلم به عدد 21 رسيد و از راجر فدرر عبور كرد. او حالا تنها يک قهرمانى ديگر نياز دارد تا مجددا ركورددار قهرمانى در مسابقات گرند اسلم شود.

نواک جوکوویچ 7 بار قهرمان ویمبلدون شده، از جمله 4 قهرمانی متوالی
نواک جوکوویچ 7 بار قهرمان ویمبلدون شده، از جمله 4 قهرمانی متوالی

آمار جالب نواک جوکوویچ

در 32 فينالى كه نواک جوكوويچ تا به حال در گرند اسلم ها بازى كرده، فقط ٣ بار پيش آمده كه حريف مقابل او بيشتر از 20 Ace به ثمر برساند:

  • راجر فدرر در ويمبلدون 2014 (29 Ace)
  • راجر فدرر ويمبلدون 2019 (25 Ace)
  • نيک كيريوس در ويمبلدون 2022 (30 Ace)

نكته جالب این است که نواک جوكوويچ هر 3 فينال را برنده شده است!

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *