0

گرندپری آمریکا

گرندپری آمریکا

گرندپری آمریکا یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی است که در چارچوب فرمول یک نیز برگزار می شود. نگاهی داریم به این مسابقه.

آمریکا یکی از مهم ترین کشورها در زمینه اتومبیل رانی به شمار می رود. آمریکایی ها به دلیل بازار گسترده اتومبیل رانی خود، میزبان مسابقات بسیاری هم هستند. به عنوان مثال مسابقات نسکار یا ایندی کار از مهم ترین مسابقات اتومبیل رانی این کشور به شمار می رود اما نباید از فرمول یک هم غافل شویم که هر سال به آمریکا می آید تا هیجان این رقابت ها به ایالات متحده هم کشیده شود. در این مطلب نگاهی داریم به گرندپری آمریکا و جزئیات این مسابقه در چارچوب فرمول یک را توضیح می دهیم.

تاریخچه گرندپری آمریکا

آمریکا یکی از اولین کشورهایی بود که به سراغ مسابقات اتومبیل رانی رفت. در اوایل قرن بیستم، مسابقاتی با نام جایزه بزرگ آمریکا برگزار شد. این مسابقات اما با موانع بسیاری روبرو شد و همین باعث شد تا بارها این رقابت لغو شود. به عنوان مثال تغییرات در پیست های برگزاری مسابقه یا عدم امنیت کافی، برگزاری مسابقات را با مشکل مواجه کرد. مانع اصلی اما جنگ های جهانی بود که خودروسازها و مکانیک های مختلف را از این مسابقات دور کرد و گرندپری آمریکا از سال 1917 تا 1957 برگزار نشد.

جنگ های جهانی در کنار علاقه آمریکایی ها به پیست های اووال، باعث شد تا گرندپری آمریکا آنطور که انتظار می رفت پیشرفت نکند. آمریکایی ها علاقه فراوانی به انواع دیگر مسابقات اتومبیل رانی داشتند و به همین دلیل چندان با مسابقاتی با فرمت گرندپری ها ارتباط برقرار نمی کردند. این شرایط اما کم کم تغییر کرد و یکی از پل های ارتباطی آمریکایی ها با فرمت مسابقات گرندپری که در اروپا برگزار می شد، مسابقات ایندی 500 بود.

ایندی 500؛ اتومبیل رانی محبوب آمریکایی ها

ایندی 500، پل ارتباطی آمریکایی ها با مسابقات فرمول یک بود
ایندی 500، پل ارتباطی آمریکایی ها با مسابقات فرمول یک بود

برگزاری فرمول یک در آمریکا

مسابقات ایندی 500 یکی از محبوب ترین مسابقات اتومبیل رانی است و همین محبوبیت باعث شد تا در دهه 1920، اروپایی ها هم به سمت این مسابقات بروند. بعد از اتمام جنگ جهانی دوم، ایندی 500 بار دیگر یه یکی از مقصدهای محبوب اروپایی ها تبدیل شد و این موضوع مصادف شد با برگزاری مسابقات فرمول یک. به این شکل بود که ارتباط آمریکایی ها با فرمول یک شروع شد و مسابقات ایندی 500 در چند سال متوالی در چارچوب فرمول یک برگزار شد.

آمریکا تقریبا به پای ثابت مسابقات فرمول یک تبدیل شد و تا به امروز، 50 مسابقه فرمول یک در این کشور برگزار شده و جالب است بدانید که 10 پیست مختلف، میزبان گرندپری آمریکا در چارچوب مسابقات فرمول یک بوده اند. نیویورک، فینیکس، ایندیاناپولیس و آستین، از جمله شهرهایی هستند که میزبان مسابقات فرمول یک بوده اند. در حال حاضر شهر آستین تگزاس میزبان گرندپری آمریکا است. البته لازم به ذکر است که آمریکا میزبان 2 مسابقه دیگر نیز است: گرندپری میامی و گرندپری لاس وگاس.

M234838 1 1280x720 1
شهر آستین تگزاس، میزبان فعلی گرندپری آمریکا است

معرفی پیست کوتا

از سال 2012، شهر آستین تگزاس و پیست کوتا (Circuit of the Americas) میزبان گرندپری آمریکا شدند. آستین در حالی میزبان گرندپری آمریکا شد که قبل از آن ایندیاناپولیس به مدت 8 سال میزبان این مسابقه بود و سپس به مدت 3 سال، آمریکا میزبان هیچ رقابتی نبود. پیست کوتا که در سال 2012 باز شد، پیست بسیار جالب و جذابی است. پیست شامل سراشیبی است که همین کوتا را منحصر به فرد می کند. وجود پیچ های باز و همچنین مستقیمی های متعدد هم باعث جذابیت بیشتر این پیست شده است.

طول پیست کوتا 5.513 کیلومتر است که در چارچوب فرمول یک باید در 56 دور برگزار شود که این مسابقه را به 308.405 کیلومتر می رساند. این پیست از 20 پیچ تشکیل شده و همچنین یک ناحیه DRS نیز در کوتا تعبیه شده است.

پیست کوتا از پیست های جالب تقویم فرمول یک به شمار می رود
پیست کوتا از پیست های جالب تقویم فرمول یک به شمار می رود

رکوردهای گرندپری آمریکا

تا به امروز 8 راننده توانسته اند بیشتر از یکبار در گرندپری آمریکا به پیروزی برسند. لوییس همیلتن با 6 برد، رکورددار پیروزی در این مسابقه است. میشائیل شوماخر نیز سابقه 5 پیروزی در این رقابت را دارد. در میان تیم ها، فراری تنها تیمی است که تعداد بردهایش دو رقمی شده و 10 پیروزی این تیم نیز یک رکورد به شمار می رود.

لوییس همیلتن سابقه 6 برد در گرندپری آمریکا را دارد
لوییس همیلتن سابقه 6 برد در گرندپری آمریکا را دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *