0

مسترز پاریس

مسترز پاریس

مسترز پاریس یکی از مسترزهای 1000 امتیازی فصل تنیس حرفه ای است. در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقات که آخرین مسترز فصل است.

نهمین و آخرین مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس، مسترز پاریس است. این مسابقات از زمان شروع دوره مدرن تنیس آغاز شده و تا به امروز یکی از اصلی ترین مسابقات فصل تنیس است. مسترز پاریس تنها مسترز فصل تنیس است که در زمین هاردکورت سربسته بازی می شود و همچنین آخرین تورنمنت مهم قبل از مسابقات پایان فصل نیز به شمار می رود. نگاهی داریم به این مسابقات.

تاریخچه مسترز پاریس

با شروع دوره مدرن تنیس در سال 1969، مسابقات پاریس نیز شکل گرفت. در سال 1989 این مسابقات به یکی از مسابقات اصلی تور Grand Prix Super Series تبدیل شد و آخرین تورنمنت از این سری مسابقات بود که قبل از مسابقات پایان فصل برگزار می شد. بعد از تغییر برند و تشکیل مسابقات مسترز 1000 امتیازی، مسابقات پاریس به یکی از 9 مسترز 1000 امتیازی ATP تبدیل شد و نهمین و آخرین مسترز فصل تنیس حرفه ای لقب گرفت.

این رقابت ها در ورزشگاه Stade Pierre de Coubertin برگزار می شود و از سال 2009 تا به امروز، تنها مسترز 1000 امتیازی دنیای تنیس است که روی سطح هاردکورت و در ورزشگاه سربسته (Indoor) بازی می شود.

مسترز پاریس تنها مسترز تنیس است که روی سطح هاردکورت و ورزشگاه سربسته برگزار می شود
مسترز پاریس تنها مسترز تنیس است که روی سطح هاردکورت و ورزشگاه سربسته برگزار می شود

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترز پاریس مانند اکثر مسترزهای فصل تنیس است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند و با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند دوم ($)راند اول ($)
834.228455.558249.105135.87972.68038.97121.595

رکوردهای مسترز پاریس

مسترز پاریس یکی از تورنمنت های مورد علاقه نواک جوکوویچ است و تنیسور صربستانی رکوردهای پرشماری در این مسابقات به جا گذاشته است. جوکوویچ تا به امروز 9 بار به فینال این رقابت ها رسیده و 7 بار قهرمان شده که هر دو یک رکورد به شمار می روند. جوکوویچ تنها تنیسوری است که توانسته از قهرمانی خود در این مسابقات دفاع کند. او سابقه 3 قهرمانی متوالی را هم دارد.

رکوردهای دیگری همچون بیشترین تعداد بازی، بیشترین تعداد پیروزی و بیشترین پیروزی متوالی نیز در اختیار نواک جوکوویچ است. جوکوویچ همچنین یکی از 4 تنیسوری است که سابقه حضور در بیشترین دوره این مسابقات را هم در کارنامه دارد.

مهم ترین رکوردهای مسترز پاریس در اختیار نواک جووکیچ است
مهم ترین رکوردهای مسترز پاریس در اختیار نواک جووکیچ است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *