2

جوایز لیگ NBA

جوایز NBA

لیگ NBA که معتبرترین و مطرح ترین لیگ بسکتبال دنیا به شمار می رود، هر ساله جوایز مختلفی به بهترین های فصل اهدا می کند. در این مطلب نگاهی داریم به جوایز لیگ NBA.

جوایز سالانه لیگ NBA بر اساس عملکرد بازیکنان در فصل عادی این لیگ است و تنها عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال، عنوانی است که معیار آن درخشش در فینال مسابقات است و کاری به فصل عادی ندارد. مطرح ترین عنوان انفرادی لیگ NBA، عنوان ارزشمندترین بازیکن سال یا همان MVP است که به بهترین بازیکن فصل عادی اهدا می شود. در ادامه نگاهی داریم به جوایز لیگ NBA.

ارزشمندترین بازیکن سال؛ مهم ترین جایزه سالانه NBA

این جایزه به بهترین بازیکن فصل عادی داده می شود و به نوعی مهم ترین جایزه انفرادی لیگ NBA به شمار می آید. این عنوان از فصل 1955/56 به بهترین بازیکن فصل عادی اهدا می شود. تا فصل 1979/80، برنده این عنوان با رای بازیکنان حاضر در لیگ انتخاب می شد اما از سال 1980 تا به امروز، گروهی از اصحاب رسانه، بهترین بازیکن فصل عادی را انتخاب می کنند.

هر رای دهنده، می تواند 5 بازیکن را به ترتیب انتخاب کند. رای اول 10 امتیاز، رای دوم 7 امتیاز، رای سوم 5 امتیاز، رای چهارم 3 امتیاز و رای پنجم 1 امتیاز دارد. در پایان بازیکنی که در مجموع بیشترین امتیاز را کسب کند، به عنوان MVP می رسد. کریم عبدالجبار با 6 عنوان، رکورددار دریافت این جایزه است. بیل راسل و مایکل جردن 5 بار به این جایزه رسیده اند و ویلت چمبرلین و لبران جیمز نیز 4 عنوان MVP را در کارنامه دارند.

 کریم عبدالجبار با 6 عنوان، رکورددار دریافت عنوان MVP است. عنوان MVP، مهم ترین عنوان از جوایز لیگ NBA است
کریم عبدالجبار با 6 عنوان، رکورددار دریافت عنوان MVP است. عنوان MVP، مهم ترین عنوان از جوایز لیگ NBA است

بهترین مربی سال

این جایزه به بهترین مربی سال داده می شود. معمولا مربی تیمی که بهترین رکورد لیگ را در اختیار دارد یا مربی تیمی که فراتر از انتظار ظاهر شده است، این جایزه را کسب می کند. از فصل 1962/63 این عنوان اهدا می شود. این عنوان به افتخار رد آئورباخ، سرمربی افسانه ای بوستون سلتیکس که این تیم را به 9 قهرمانی NBA رساند، به جایزه رد آئورباخ معروف است. این عنوان نیز با انتخاب گروهی از اصحاب رسانه انتخاب می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

پت رایلی، دان نلسن و گرگ پاپوویچ تا به حال 3 بار به این عنوان رسیده اند که رکورد محسوب می شود. جالب است بدانید که هیچ مربی ای تا به حال نتوانسته این عنوان را به طور متوالی برنده شود.

بهترین بازیکن دفاعی سال؛ از مهم ترین جوایز لیگ NBA

جایزه بهترین بازیکن دفاعی همانطور که از نامش پیداست، به بازیکنی داده می شود که در معیارهای دفاعی بالاتر از سایر بازیکنان قرار دارد. این عنوان از فصل 1982/83 به بهترین بازیکن دفاعی سال اهدا می شود. این عنوان با انتخاب 124 نفر از اصحاب رسانه انتخاب می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

دیکمبه موتومبو و بن والس هر کدام این عنوان را 4 بار کسب کرده اند. مایکل جردن، حکیم اولاجوان و یانیس آنته توکومپو تنها بازیکنانی هستند که در یک فصل هم به این عنوان رسیده اند و هم جایزه MVP را کسب کرده اند.

حکیم اولاجوان تنها بازیکن تاریخ NBA است که در یک فصل به 3 عنوان MVP، ارزشمندترین بازیکن فینال و بهترین بازیکن دفاعی سال رسیده و قهرمان NBA نیز شده است
حکیم اولاجوان تنها بازیکن تاریخ NBA است که در یک فصل به 3 عنوان MVP، ارزشمندترین بازیکن فینال و بهترین بازیکن دفاعی سال رسیده و قهرمان NBA نیز شده است

بهترین روکی سال

این جایزه به بهترین بازیکنی داده می شود که اولین فصلش را در لیگ NBA سپری کرده است. این عنوان از فصل 1952/53 به بهترین بازیکن سال اولی و تازه وارد NBA داده می شود. مثل عناوین قبلی، این عنوان نیز با انتخاب گروهی از اصحاب رسانه انتخاب می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

به طبع این جایزه به هیچ عنوان نمی تواند برنده تکراری داشته باشد. ویلت چمبرلین و وس آنسلد، تنها بازیکنان تاریخ NBA هستند که در سال اول خود، علاوه بر کسب این عنوان، برنده جایزه ارزشمندترین بازیکن فصل نیز شده اند.

بهترین یار ششم سال

این جایزه به نوعی همان جایزه بهترین بازیکن ذخیره سال است و به بازیکنی داده می شود که میان شروع کننده های یک تیم نیست و از نیمکت به بازی اضافه می شود و بهترین عملکرد را میان چنین بازیکنانی در یک فصل داشته است. از فصل 1982/83 این عنوان به جوایز سالانه NBA اضافه شد. مجددا این عنوان نیز با انتخاب گروهی از اصحاب رسانه تعیین می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

جمال کرافورد و لو ویلیامز هر کدام با 3 عنوان، رکورددار کسب این جایزه به شمار می روند. بیل والتن و جیمز هاردن تنها بازیکنانی هستند که در کنار این عنوان، به جایزه ارزشمندترین بازیکن سال نیز رسیده اند.

جمال کرافورد و لو ویلیامز هر کدام با 3 عنوان، رکورددار کسب این جایزه به شمار می روند
جمال کرافورد و لو ویلیامز هر کدام با 3 عنوان، رکورددار کسب این جایزه به شمار می روند

بیشترین پیشرفت سال؛ یکی از خاص ترین جوایز لیگ NBA

این جایزه به بازیکنی داده می شود که در طول سال پیشرفت چشمگیری نسبت به عملکرد خود در سال های گذشته داشته است. این عنوان میان مهم ترین جوایز سالانه NBA، جدیدترین محسوب می شود و از فصل 1985.86 اهدا می شود. این عنوان نیز با انتخاب گروهی از اصحاب رسانه تعیین می شود. هر رای دهنده 3 رای می دهد که رای اول 5 امتیاز، رای دوم 3 امتیاز و رای سوم، 1 امتیاز دارد.

بیشترین پیشرفت سال نیز مثل عنوان روکی سال چیزی است که طبیعتا نمی تواند برنده تکراری داشته باشد. یانیس آنته توکومپو تنها بازیکنی است که هم برنده این جایزه شده و هم به عنوان MVP رسیده است.

یانیس آنته توکومپو تنها بازیکنی است که هم برنده جایزه بیشترین پیشرفت سال شده و هم به عنوان MVP رسیده است.
یانیس آنته توکومپو تنها بازیکنی است که هم برنده جایزه بیشترین پیشرفت سال شده و هم به عنوان MVP رسیده است.

علاوه بر این جوایز، جایزه های دیگری مثل بهترین مدیر اجرایی سال و چند جایزه دیگر که به کارهای خیریه و نیکوکارانه داده می شود نیز وجود دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ناشناس گفت:

    قهرمانی ان بی ای چیشد…!

    1. اینجا فقط جوایز فردیه