0

نواک جوکوویچ و واکسن کرونا

نواک جوکوویچ

در دنيايى كه هر روز صدها خبر عجيب و غريب منتشر مى شود، واكسن نزدن يكى از بهترين ورزشكارهاى دنيا شايد چندان هم عجيب به نظر نرسد. نواک جوکوویچ در شرایط پیچیده ای قرار گرفته و تصمیم خودش و اقدام های دولت استرالیا، باعث به وجود آمدن این شرایط شده اند.

اولین دردسر نواک جوکوویچ با کرونا

2 سالی می شود که ویروس کرونا دنیا را گرفته و آن را به طور کلی تغییر داده است. از جان هایی که گرفته شده و ضررهای زیان تا سبک زندگی که امروز بسیار متفاوت با 2 سال قبل است. نواک جوکوویچ خیلی زود وارد این دنیای جدید شد. به کمک نواک جوکوویچ، قرار بود مسابقاتی خیریه در کشورهای بالکان برگزار شود تا بلکه کمکی جهت مقابله با ویروس کرونا باشد.

در حالی که هنوز دنیا با این ویروس خو نگرفته بود و تازه برخی محدودیت ها برداشته شده بود، تور آدریا شرایط را بدتر کرد و همان مرحله اول این مسابقات در صربستان، به همه گیری کرونا کمک کرد و بازیکنان حاضر در این تورنمنت از جمله خود جوکوویچ را هم به این ویروس مبتلا کرد. اینجا بود که انتقادها به جوکوویچ بالا گرفت و برخی رسانه ها به تندی با او رفتار کردند.

تمام بازیکنان حاضر در تور آدریا به ویروس کرونا مبتلا شدند
تمام بازیکنان حاضر در تور آدریا به ویروس کرونا مبتلا شدند

نواک جوکوویچ و نه به واکسیناسیون اجباری

با آمدن واکسن کرونا، اکثر ورزشکارها به سرعت خود را واکسینه کردند تا از اثرات مخرب این ویروس در امان بمانند. نواک جوکوویچ اما از اولین تنیسورهایی بود که به طور رسمی اعلام کرد که با واکسیناسیون اجباری مخالف است و قرار نیست واکسینه شود. این تصمیم جوکوویچ با اینکه عجیب بود اما مشکلی در حضور او در مسابقات ایجاد نکرد و سال 2021 به یکی از بهترین فصول او تبدیل شد.

شرایط دنیا بهتر شده بود و منفی شدن آزمایش کرونا، به این معنا بود که جوکوویچ می تواند در مسابقات مختلف شرکت کند و او با مشکل جدی و حادی مواجه نشد. 2021 آرام اما جای خود را به یک 2022 جنجالی داد.

استرالیا اپن و شروع جنجال ها

کشور استرالیا از شروع همه گیری کرونا بسیار سفت و سخت با این موضوع برخورد کرد و قرنطینه های شدیدی ایجاد کرد که حتی صدای مردم این کشور را هم درآورد. با این حال اما این سخت گیری ها جواب داد و استرالیا در مهار این ویروس، یکی از موفق ترین کشورهای دنیا لقب گرفت.

هنگام برگزاری استرالیا اپن 2021، واکسن کرونا در دسترس نبود. به طبع مشکلی هم برای بازیکنانی که مخالف واکسیناسیون بودند به وجود نیامد، اما شرایط برگزاری استرالیا اپن 2022 متفاوت بود. طبق اعلام رسمی مسئولان این مسابقات، تمام بازیکنان حاضر در اولین گرند اسلم سال، باید به طور کامل واکسینه می شدند تا اجازه حضور در این رقابت ها را پیدا کنند.

دردسر جدید نواک جوکوویچ

واکسینه شدن کامل جهت حضور در استرالیا اپن به این معنا بود که مرد شماره یک تنیس دنیا یا باید از تصمیم خود دست می کشید و واکسینه می شد یا قید حضور در تورنمنتی که خود رکورددار قهرمانی آن است را می زد و به استرالیا نمی رفت. شرایط اما به این روشنی نبود. در فاصله 10 روز مانده به شروع این رقابت ها، خبر آمد که مسئولان استرالیا اپن برای جوکوویچ استثنا قائل شده اند و او با معافیت پزشکی می تواند در این مسابقات شرکت کند.

خیال نکنید که به همین راحتی جوکوویچ معافیت پزشکی گرفت و راهی استرالیا شد! این تازه شروع یک جنجال جدید بود.

نواک جوکوویچ با انتشار این عکس نوشت که به ملبورن می رود
نواک جوکوویچ با انتشار این عکس نوشت که به ملبورن می رود

شروع یک جنجال عجیب

همانطور كه انتظار مى رفت، حواشى حضور نواک جوكوويچ در مسابقات استراليا اپن تازه شروع شده بود. در ابتدا مسئولان استراليا اپن اجازه حضور نواک جوكوويچ به اين مسابقات را صادر كردند. در ادامه اما نخست وزير استراليا از اين گفت كه تا جوكوويچ دليلى معتبر جهت عدم واكسينه شدن ارائه نكند، نمى تواند وارد خاک اين كشور شود. استراليايى ها بر اين باور بودند كه جوكوويچ بايد معافيت پزشكى داشته باشد تا واكسينه نشود. در غير اين صورت نمى تواند در اين كشور اقامت داشته باشد.
از طرفى ويزايى كه جوكوويچ با آن به استراليا رفته بود معتبر نبود. اين ويزا شامل معافيت پزشكى جهت حضور در مسابقات استراليا اپن نمى شود كه اين هم خود مانع نوله شده است. جوکوویچ ساعت ها در فرودگاه ملبورن نگه داشته شد. درنهایت مقامات مرزبانی استرالیا به طور رسمی اعلام کردند که مدارک او کافی نیست و ویزای جوکوویچ باطل می شود.

حواشی این اتفاق

باطل شدن ویزای نواک جوکوویچ به این معنا بود که او نمی تواند در استرالیا اقامت داشته باشد , باید به کشور خود برگردد. جوکوویچ هم دست روی دست نگذاشت. او خیلی سریع از طریق سازمان فدرال دست به کار شد تا مشکل ویزای او حل شود و بتواند وارد خاک استرالیا شود. کار تا جایی پیش رفت که حتی شنیده می شود قهرمان 9 دوره استرالیا اپن در یکی از بدترین اقامتگاه های ملبورن نگه داری می شود و حتی دسترسی به گوشی همراه هم ندارد!

پاسخ اشتباه را با اشتباه نمی دهند!

در دنيايى كه هر روز صدها خبر عجيب و غريب منتشر مى شود، واكسن نزدن يكى از بهترين ورزشكارهاى دنيا شايد چندان هم عجيب به نظر نرسد. اينكه هر انسانى اختيار بدن خود را دارد درست است و در عين حال بايد اين را هم درنظر گرفت كه نقش يک انسان نسبت به محيطى كه در آن قرار دارد چيست. آيا مى توان تاثير او به اين محيط را ناديده گرفت يا نه.
اشتباه اول از طرف نواک جوكوويچ بود؛ كسى كه حاضر نشد واكسن بزند و مى دانست كه اين تصميم عواقبى هم خواهد داشت. اشتباه دوم اما به استراليا برمى گردد. از همان اول دادن معافيت پزشكى اشتباه بود. اگر استراليا واقعا به قوانين خود پايبند بود، از همان اول در هيچ شرايطى نبايد به بازيكنانى كه واكسينه نشده اند معافيت مى داد تا چنين شرايطى رخ دهد.

skynews novak djokovic novak 5634006

اين ٢ اشتباه با جنجالى جديد همراه شد؛ دولت استراليا دليل موجه ترى نسبت به مقام هاى استراليا اپن مى خواست و البته ويزاى جوكوويچ هم چيزى نبود كه بتواند با آن در مسابقات شركت كند. نه مى توان طرف جوكوويچ را گرفت و نه مى توان استراليايى ها را نقد نكرد. تصميم هاى اشتباه متوالى، چنين حالتى را به وجود مى آورند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید