0

اسپرینت ریس فرمول یک

اسپرینت ریس فرمول یک

اسپرینت ریس فرمول یک، جدیدترین مسابقاتی است که به تقویم فرمول یک اضافه شده است. نگاهی داریم به مسابقات جدید فرمول یک.

از فصل 2021، فرمول یک مسابقه ای جدید به نام اسپرینت ریس را به تقویم رقابت های سالانه خود اضافه کرد که شبیه همان مسابقه اصلی است با این تفاوت که در دورهای کمتری برگزار می شود. گرندپری هایی که شامل اسپرینت ریس می شوند، فرمت برگزاری آن ها کمی متفاوت از سایر مسابقه های فصل است.

تماشای ویدیو در یوتیوب

اسپرینت ریس چیست؟

اسپرینت ریس، مسابقه جدیدی است که از فصل 2021 به تقویم فرمول یک اضافه شده است. این مسابقه دقیقا مشابه مسابقه اصلی است با این تفاوت که در دورهای کمتری برگزار می شود. در اصل دورهای اسپرینت ریس، یک سوم مسابقه اصلی است. به عنوان مثال اگر مسابقه اصلی شامل 60 دور باشد، اسپرینت ریس در 20 دور برگزار می شود.

نحوه برگزاری اسپرینت ریس فرمول یک

در فصل 2021 و 2022، فرمت اسپرینت ریس متفاوت بود و از فصل 2023 مجددا نحوه برگزاری آن تغییر کرد. جمعه ها بعد از تمرين، تعيين خط برگزار مى شود و اين همان تعيين خط اصلى مسابقه يكشنبه است. شنبه يک تعيين خط ديگر برگزار مى شود كه جايگاه راننده ها در اسپرينت ريس را مشخص مى كند.

اين تعيين خط قوانين خاص خود را دارد. در مرحله اول تمام 20 ماشين بايد با تايرهاى مديوم مسابقه بدهند، در مرحله دوم نيز تمام 15 ماشين بايد تاير مديوم داشته باشند و در مرحله سوم، 10 ماشين باقى مانده بايد تايرهاى سافت داشته باشند. بعد از تعيين خط اسپرينت ريس كه به اسپرينت شوت اوت معروف است، مسابقه اسپرينت شروع مى شود. يكشنبه نيز به روال سابق، مسابقه اصلى برگزار خواهد شد.

فرمت اسپرینت ریس از فصل 2023 تغییر کرد
فرمت اسپرینت ریس از فصل 2023 تغییر کرد

نحوه امتیازدهی

اسپرینت ریس برای اینکه به جذابیت فرمول یک اضافه کند، شامل امتیاز هم می شود. 8 راننده برتر این مسابقه امتیاز کسب می کنند که به شرح زیر است:

رتبهامتیاز
18
27
36
45
54
63
72
81

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *