2

رسلمنیا؛ مهم ترین رویداد کشتی کج

رسل مینیا

رسلمنیا، مهم ترین و بزرگ ترین رویداد پرو رسلینگ کمپانی WWE به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به این رویداد کشتی کچ.

وقتی صحبت مهم ترین رویدادهای پرو رسلینگ می شود، شاید نتوان رویدادی در حد و اندازه های رویداد رسلمنیا کمپانی WWE نام برد. رسل مینیا، مهم ترین رویدادی است که پروموشن WWE برگزار می کند. این رویداد نه تنها مهم ترین، بلکه محبوب ترین و پرسود ترین رویداد این کمپانی هم به شمار می رود. WWE هر سال سعی می کند تا بهترین مسابقه های ممکن را برای این رویداد برنامه ریزی کند. در این مطلب نگاهی داریم به رسل مینیا و از تاریخچه و اتفاقات پیرامون این رویداد می گوییم.

تاریخچه رسلمنیا؛ مهم ترین رویداد WWE

پروموشن های پرو رسلینگ همواره سعی کرده اند که علاوه بر شوهای هفتگی، هر چند وقت یکبار مسابقات مهمی با فرمت متفاوت نسبت به شوهای هفتگی برگزار کنند. به نوعی شوهای هفتگی، آغازگر استوری لاین های مختلف هستند که به مرور اوج گرفته و در شوهای اصلی که PPV نام دارند، به پایان می رسند. PPVها در اصل همان شوهای اصلی هستند که بیننده ها برای تماشای آن ها باید هزینه کنند. کمپانی های مختلف، PPVهای متعددی در طول سال برگزار می کنند که مهم ترین رویدادهای این کمپانی ها به شمار می روند.

پروموشنی که به برگزاری های PPVهای مختلف در طول سال معروف است، WWE است که بیشتر از 30 سال، سابقه برگزاری چنین رویدادهایی را دارد. WWE به خوبی در طول سال ها توانسته میان رویدادهای مهم خود تعادل به وجود بیاورد و PPVهای محبوب و پرطرفداری درست کند.

مهم ترین اقدام WWE در این راستا، تشکیل رویداد رسل مینیا (WrestleMania) و تبدیل آن به سنت سالانه است. زمانی که WWE با نام WWF فعالیت می کرد، وینس مک من تصمیم گرفت تا رویداد مهمی برگزار کند که تبدیل به امضای کمپانی شود. او در سال 1985، رویداد بزرگی تشکیل داد و مهم ترین مسابقات ممکن را برای این رویداد برنامه ریزی کرد. این رویداد رسل مینیا لقب گرفت و در شهر نیویورک و در ورزشگاه معروف مدیسن اسکوئر گاردن برگزار شد.

اولین رویداد رسلمنیا در سال 1985 برگزار شد
اولین رویداد رسلمنیا در سال 1985 برگزار شد

پیشرفت رسل مینیا

اولین رویداد رسل مینیا، به قدری مورد استقبال قرار گرفت که وینس مک من را مجاب کرد تا این رویداد را به رویدادی سالانه تبدیل کند. در اصل رسل مینیا بود که باعث شد تا WWF خود را از سایر پروموشن های پرو رسلینگ جدا کند و به کمپانی اول ایالات متحده تبدیل شود. مک من که عاشق ایده های این شکلی بود، رسل مینیا را به مهم ترین رویداد سالانه کمپانی اش تبدیل کرد. او هر سال سعی کرد تا این مراسم را بهتر از سال قبل برگزار کند. انتخاب مسابقه های هیجان انگیز و حریف هایی که مردم همیشه دوست داشتند تا تقابل آن ها را ببینند، باعث شد تا رسل مینیا به محبوبیت بسیار زیادی برسد.

به عنوان مثال در رسلمنیا 3، هالک هوگن که نماد پرو رسلینگ در دهه 1980 بود، به مصاف آندره د جاینت رفت که تنومندترین کشتی گیر آن روزها بود. استقبال عمومی از رسل مینیا 3 به حدی بود که 93,173 نفر برای تماشای این رویداد به ورزشگاه سیلوردوم میشیگان رفتند. آماری که تا سال 2010، بیشترین تماشاگر یک مسابقه ورزشی در سالن سربسته در جهان به شمار می رفت و تا سال 2016، پرتماشاگرترین رسل مینیا تاریخ نیز لقب گرفته بود.

رسل مینیا 3 یکی از به یانماندنی ترین رسل مینیاهای تاریخ است
رسل مینیا 3 یکی از به یادماندنی ترین رسل مینیاهای تاریخ است

ایده های خاص و جدید

پیشرفت رسلمنیا ادامه پیدا کرد و ایده های بیشتری برای محبوبیت این مسابقات به کار گرفته شد. از سال 1993 قرار شد تا برنده مسابقه اصلی رویال رامبل، شانس این را پیدا کند تا در مسابقه اصلی رسل مینیا، قهرمان اصلی کمپانی را سر عنوان قهرمانی به چالش بکشاند.

این ایده هنوز هم پابرجاست و یکی از اصلی ترین بخش های رسل مینیا به شمار می رود. مسابقه مانی این د بنک نیز از رسلمنیا به وجود آمد و بعدها به یک PPV مستقل تبدیل شد. از سال 2004 نیز مراسم تالار مشاهیر کمپانی WWE، هر ساله در خلال رویداد رسل مینیا برگزار می شود. در طول سال ها، WWE همچنین سعی کرده تا با دعوت از چهره های سرشناس، رویداد رسل مینیا را پربیننده تر از قبل کند. به عنوان مثال افرادی مانند محمد علی و مایک تایسن سابقه حضور در رسل مینیا را دارند.

محبوبیت رویداد رسل مینیا

برگزاری مسابقه های پرتعداد و هیجان انگیز در کنار استوری لاین ها جذاب، باعث شده تا رسلمنیا همواره محبوب ترین رویداد سالانه کمپانی WWE باشد. کمپانی سعی می کند تا هر سال سورپرایزهایی نیز برای طرفداران داشته باشد تا رسل مینیا را جذاب تر کند. به عنوان مثال کشتی گیرهای سابق به دفعات در رسل مینیا حضور پیدا کردند. مسابقه ای اعلام نشده برگزار کرده اند و یا با صحبت های خود، تماشاگران حاضر در ورزشگاه را به وجود آورده اند.

در کنار حضور چهره های شناخته شده مثل بازیگران و خواننده ها، WWE همیشه سعی داشته تا تم ورودی کشتی گیرها را در رسل مینیا با حال و هوای متفاوت و خاصی برگزار کند که فضای ورزشگاه را مانند یک کنسرت می کند. به همین دلیل همیشه بهترین تم رودی ها را در رسل مینیا شاهد هستیم.

رسل مینیا 32 که در سال 2016 برگزار شد، بیشتر از 101 هزار تماشاگر داشت که رکورد بیشترین حضور تماشاگر در یک رسل مینیا به شمار می رود. جالب است بدانید که نشریه فوربس نیز رویداد رسل مینیا را، ششمین رویداد ارزشمند ورزشی دنیا می داند که بیشتر از 250 میلیون دلار ارزش دارد! از سال 2020 و مصادف با شیوع ویروس کرونا، رسل مینیا در دو شب برگزار می شود. WWE قصد دارد تا هر سال این مراسم را در دو شب برگزار کند.

رسل مینیا 32 با 101,763 تماشاگر، پرتماشاگرترین رسل مینیا تاریخ است
رسل مینیا 32 با 101,763 تماشاگر، پرتماشاگرترین رسل مینیا تاریخ است

مسیر رسیدن به رسلمنیا

رسل مینیا در کنار سامر اسلم، سروایور سیریز، رویال رامبل و مانی این د بنک، به بیگ 5 معروف هستند و از مهم ترین رویدادهای سالانه کمپانی WWE به شمار می روند. رسل مینیا اما بزرگ ترین رویداد این پروموشن به شمار می رود. مقدمات این رویداد، تقریبا 3 ماه قبل از شروع این مراسم شروع می شود. مسیر منتهی به این رویداد را مسیر رسیدن به رسل مینیا (Road to WrestleMania) می گویند. این مسیر از رویداد رویال رامبل شروع می شود، با رویداد Elimination Chamber ادامه پیدا می کند. سپس با رسل مینیا به اتمام می رسد و به نوعی فصل جدیدی در کمپانی WWE شروع می شود.

مسیر رسیدن به رسلمنیا بسیار جذاب است و طرفداران را برای مسابقه های مختلف این رویداد آماده می کند. همانطور که پیش تر ذکر شد، برنده مسابقه رویال رامبل به طور مستقیم به مسابقه اصلی رسل مینیا می رسد و می تواند یکی از دو عنوان اصلی کمپانی را به چالش بکشد.

به همین دلیل رویداد رویال رامبل نیز بخش مهمی از رسل مینیا و هیجان این مراسم به شمار می رود. Elimination Chamber معمولا آخرین PPV قبل از رسل مینیا به شمار می رود. اتفاقات مهم این رویداد نیز به رسل مینیا و مسابقه های این رویداد ختم می شوند. در اکثر مواقع، اگر مسابقه Elimination Chamber سر عناوین اصلی کمپانی برگزار شود، برنده این مسابقه همانی است که باید به مصاف برنده رویال رامبل برود.

رویال رامبل، شروع مسیر منتهی به WrestleMania است
رویال رامبل، شروع مسیر منتهی به رسل مینیا است

رکورد منحصر به فرد آندرتیکر در رسلمنیا

رسل مینیا مساوی است با آندرتیکر. هیچ شخصیتی در تاریخ این رویداد نتوانسته نزدیک آندرتیکر هم شود. آندرتیکر در 27 رسل مینیا حاضر بود که در 25 مسابقه به پیروزی رسید و توانست رکورد 2-25 را به ثبت برساند. 21 پیروزی متوالی او که به استریک (Streak) معروف است، به امضای رسل مینیا و یکی از نمادهای تاریخ پرو رسلینگ تبدیل شده است.

نگاهی به استریک؛ رکورد آندرتیکر در رسلمنیا

به نظر می رسید که WWE رکورد شکست ناپذیری آندرتیکر در رسل مینیا را حفظ خواهد کرد اما او در سال 2014 برابر براک لزنر شکست خورد تا این رکورد خارق العاده در عدد 21 متوقف شود. آندرتیکر در سال 2017 نیز به رومن رینز باخت تا دو شکست در کارنامه اش در رسل مینیا ثبت شود.

آندرتیکر 22 حریف مختلف را در رسل مینیا شکست داد که این نیز یک رکورد به شمار می رود. او با تریپل اچ سه بار مسابقه داد و با شاون مایکلز و کین نیز دوبار روبرو شد. دیدارهای آندرتیکر با شاون مایکلز در رسل مینیاهای سال های 2009 و 2010، برخی از بهترین مسابقه های تاریخ رسل مینیا و همچنین کمپانی WWE به شمار می روند.

استریک، رکورد منحصر به فرد آندرتیکر در رسلمنیا است
استریک، رکورد منحصر به فرد آندرتیکر در رسلمنیا است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

 1. رها عباسی گفت:

  سلام
  مقاله خوبی بود ممنون
  اینجا غلط دیکته دار:رسل مینیا 3 یکی از به یانماندنی ترین رسل مینیاهای تاریخ است
  چرا تاریخ برگزاری رسل منیا 32 رو نگفتین؟
  آیا ویدیوهاش رو پوشش میدین ؟ یا اخبارش رو ؟
  راجع به مسابقات دیگه wwe و تایتل های قهرمانی چیزی نگفتین و اشاره کوچکی کردین ، کاش اشاره کنید.
  مرسی

  1. سلام. ممنون بابت پیامتون.
   تمام اخبار مرتبط با رسل مینیا رو میتونید تو کانال تلگرام و اینستاگرام اسپورتس نوتس پیدا کنید. حتما سر بزنید که به محض برگزاری مسابقات، میتونید تماشا کنید.