0

رانی اُسالیوان؛ نابغه بی همتای اسنوکر

رانی اُسالیوان

رانی اُسالیوان معروف ترین نامی است که در اسنوکر تا به حال شنیده اید. در این مطلب نگاهی داریم به این نابغه دنیای اسنوکر.

رانی اُسالیوان با کسب هفتمین عنوان خود در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان بار دیگر نام خودش را سر زبان ها انداخت و به همین دلیل نگاهی داریم به کارنامه موفق و البته پرحاشیه این اسنوکر باز بریتانیایی که به تمام افتخارات ممکن در این ورزش رسیده و رکوردهای فراوان و ماندگاری را در این رشته به ثبت رسانده است.

شروع دوران حرفه ای اُسالیوان

رانی اُسالیوان اسنوکر را در 7 سالگی شروع کرد و در 9 سالگی موفق به قهرمانی در تورنمنت آماتورها شد. نبوغ او در اسنوکر از همان کودکی شکوفا شد. وقتی در 10 سالگی برای اولین بار در یک مسابقه توانست سنچری ثبت کند، همه متوجه شدند که یک پدیده در راه است. اسنوکرباز اهل وردزلی به غافلگیر کردن همه ادامه داد و در سن 15 سالگی و در حالی که به قهرمانی در تورنمنت های آماتورها ادامه می داد، توانست به ماکسیموم بریک اسنوکر یعنی بریک 147 برسد و به جوان ترین بازیکن تاریخ اسنوکر تبدیل شود که در یک مسابقه رسمی به بریک 147 رسیده است.

بیشتر بخوانید:

تاریخ سازی در همان سال اول

اُسالیوان از همان کودکی بسیار بهتر از بازیکنان آماتور بود و همه لحظه شماری می کردند تا او را در میان حرفه ای ها ببینند. در سال 1992، اُسالیوان 16 ساله به یک بازیکن حرفه ای تبدیل شد و در معتبرترین مسابقه های اسنوکر شرکت کرد. نابغه به افتخار آفرینی ادامه داد و در همان سال به جدول اصلی مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان رسید و یک هفته قبل از تولد 18 سالگی اش، توانست قهرمان مسابقات قهرمانی انگلیس (UK Championship) شود تا به جوان ترین اسنوکر باز تاریخ تبدیل شود که در یک تورنمنت رنکینگ دار به قهرمانی می رسد.

با 17 سال و 358 روز، رانی اُسالیوان جوان ترین بازیکن تاریخ اسنوکر است که در یک تورنمنت رنکینگ دار به قهرمانی رسیده است
با 17 سال و 358 روز، رانی اُسالیوان جوان ترین بازیکن تاریخ اسنوکر است که در یک تورنمنت رنکینگ دار به قهرمانی رسیده است

ثبت سریع ترین بریک 147 تاریخ اسنوکر

تازه قهرمانی های نابغه بریتانیایی شروع شده بود. رانی اُسالیوان در 19 سالگی موفق شد جام مسابقات مسترز را بالای سر ببرد و به جوان ترین قهرمان تاریخ این رقابت ها تبدیل شود. چندی بعد او مجددا قهرمان مسابقات قهرمانی انگلیس شد و در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان سال 1997، توانست در عرض تنها 5 دقیقه و 8 ثانیه، سریع ترین بریک 147 تاریخ اسنوکر را ثبت کند و نام خود را در کتاب رکوردهای گینس نیز جای دهد.

تماشا کنید:

حواشی و جنجال های رانی اُسالیوان

دوران حرفه ای رانی اُسالیوان با جنجال و حاشیه گره خورده است. او در مسابقات جهانی سال 1996 به یکی از اعضای رسانه ای رقابت ها بی احترامی کرد که باعث جریمه و محرومیتش شد. در سال 1998 و بعد از قهرمانی در مسابقات مسترز ایرلند، مشخص شد که او اعتیاد دارد و به همین دلیل قهرمانی و جایزه نقدی اُسالیوان از او گرفته شد. در همین سال بود که او برای رهایی از اعتیاد به مواد مخدر و الکل، مجبور به بستری در بیمارستان شد!

بازگشت به اوج و اولین قهرمانی جهان

بعد از حواشی مختلف، رانی اُسالیوان به اسنوکر برگشت و این بار اهداف بزرگ تری را نشانه گرفت. اولین قهرمانی او در مسابقات جهانی در سال 2001 به دست آمد. بعد از کسب سومین عنوان در مسابقات قهرمانی انگلیس، اُسالیوان در فصل 2003-2002 برای اولین بار به صدر رنکینگ اسنوکر رسید. در ادامه او توانست مجدد قهرمان مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان شود و دومین عنوان مسترز خود را نیز کسب کرد.

اولین قهرمانی رانی اُسالیوان در مسابقات جهانی، با شکست جان هیگینز به دست آمد
اولین قهرمانی رانی اُسالیوان در مسابقات جهانی، با شکست جان هیگینز به دست آمد

درگیری با افسردگی و حواشی بیشتر

درست زمانی که به نظر می رسید رانی اُسالیوان به اوج رسیده و بهترین روزهایش را تجربه می کند، او مجددا وارد حواشی جدید شد. درگیری با افسردگی، جدیدترین مانع اُسالیوان بود. او در مسابقه ها از خود رفتار عجیبی نشان می داد که اوج آن کناره گیری در وسط بازی با استیون هندری در مسابقات قهرمانی انگلیس 2006 بود. اُسالیوان همواره با این موانع دست و پنجه نرم کرده و درنهایت هم توانسته با کنار زدن آن ها، به اسنوکر برگردد و بدرخشد.

شخصیت جالب رانی اُسالیوان

فارغ از حواشی مختلفی که برای رانی اُسالیوان به وجود آمده، او یکی از جالب ترین شخصیت های ورزشی بریتانیا به شمار می رود. اُسالیوان یکی از معدود چهره هایی است که به طور علنی به انتقاد از سیستم اسنوکر و مسابقات آن پرداخته است. به عنوان مثال در اکثر تورنمنت های اسنوکر، حتی بازیکنان برتر رنکینگ نیز باید در رقابت های مقدماتی شرکت کنند که این موضوع با نقدهای فراوان اُسالیوان همراه بوده است.

اُسالیوان نارضایتی خود از جوایز نقدی مسابقات اسنوکر را هم به شکل خاص خود بیان می کند. در مسابقات اسنوکر، به بریک 147 یا بالاترین بریک هر تورنمنت جایزه نقدی تعلق می گیرد. بعضی از رقابت ها، جایزه بالاترین بریک چندان چنگی به دل نمی زند که اُسالیوان به طرز جالبی به این موضوع واکنش نشان داده است. در مسابقات اپن ولز 2016، رانى اُساليوان كه 14 توپ قرمز و 13 توپ مشكى را پات كرده بود، به نشانه اعتراض به مبلغ 10 هزار پوندى بريک 147 اين مسابقات، از عمد توپ صورتى را پات كرد و در نهايت 146 امتياز كسب كرد!

اُسالیوان یکی از جالب ترین شخصیت های ورزشی به شمار می رود
اُسالیوان یکی از جالب ترین شخصیت های ورزشی به شمار می رود

چرا لقب رانی اُسالیوان موشک است؟

رانی اُسالیوان از آن دسته ورزشکارانی است که به زیبایی ورزش خود کمک کرده است. اُسالیوان به سریع بازی کردن و ضربات ریسکی خود معروف است. او توپ هایی را پات می کند که شانس موفقیت پایینی دارند و همچنین بسیار سریع تصمیم می گیرد و بازی هایش را طول نمی دهد.

وقتی در اولین فصل خود به عنوان یک بازیکن حرفه ای، توانست 5 فریم را در 43 دقیقه ببرد، به دلیل سرعت بالای بازی اُسالیوان، لقب «موشک» را به او دادند. او بارها از این گفته بازی های طولانی به ذات و ماهیت اسنوکر ضربه می زنند و حوصله اش در بازی های طولانی سر می رود. البته لازم به ذکر است که اُسالیوان معمولا هر وقت کسل می شود، دیگر بازی را جدی نمی گیرد و به دنبال پایان آن است!

به دلیل سرعت بالای بازی، به رانی اُسالیوان لقب «موشک» داده اند
به دلیل سرعت بالای بازی، به رانی اُسالیوان لقب «موشک» داده اند

افتخارات و رکوردهای رانی اُسالیوان

رانی اُسالیوان تا به امروز 40 عنوان قهرمانی در مسابقات رنکینگ دار به دست آورده که بیشترین در تاریخ اسنوکر به شمار می رود (او 37 عنوان غیر رنکینگ دار نیز در کارنامه دارد). 7 قهرمانی او در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان، رکورد مشترک این رقابت ها در عصر مدرن اسنوکر است. اُسالیوان 7 بار در مسابقات مسترز و 8 بار در مسابقات قهرمانی انگلیس نیز به قهرمانی رسیده که این دو نیز یک رکورد است. 22 عنوان اُسالیوان در مسابقات تریپل کراون (قهرمانی جهان، مسترز و قهرمانی انگلیس)، بیشترین در تاریخ اسنوکر است.

همانطور که پیش تر ذکر شد، رانی اُسالیوان جوان ترین قهرمان تاریخ مسابقات قهرمانی انگلیس و مسترز است. او 30 سال متوالی در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان شرکت کرده که یک رکورد به شمار می رود. او تا به امروز تنها بازیکن تاریخ اسنوکر است که تعداد سنچری هایش (بریک 100 به بالا) از مرز 1000 عبور کرده و 15 بریک 147 او نیز بیشترین در تاریخ این ورزش به شمار می رود. سریع ترین بریک 147 تاریخ اسنوکر نیز توسط اُسالیوان به ثبت رسیده است.

رانی اُسالیوان با کسب هفتمین قهرمانی خود در سال 2022، رکورددار قهرمانی در عصر مدرن مسابقات جهانی اسنوکر شد
رانی اُسالیوان با کسب هفتمین قهرمانی خود در سال 2022، رکورددار قهرمانی در عصر مدرن مسابقات جهانی اسنوکر شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *