0

هاکی روی یخ؛ هر آنچه باید بدانید

هاکی روی یخ

هاکی روی یخ یکی از ورزش های مهیج است که در سراسر دنیا طرفداران خاص خود را دارد. در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به این رشته و از قوانین آن بنویسیم.

ورزش هاکی روی یخ در آمریکای شمالی و اروپا بسیار محبوب است و هر ساله بسیاری از بازی های این رشته با استقبال پرشور هواداران مواجه می شود. در ایران هم کم و بیش طرفداران هاکی روی یخ وجود دارند و این ورزش هیجان انگیز را دنبال می کنند. در ادامه نگاهی داریم به این رشته و بیشتر از آن می گوییم.

تاریخچه هاکی روی یخ

کانادایی ها به دلیل شرایط جوی و آب و هوای سرد کشور خود، علاقه زیادی به ورزش های زمستانی دارند. یکی از تفریحات کانادایی ها اسکیت روی یخ است که بسیار بین مردم این کشور پرطرفدار است. در قرن نوزدهم بود که مردم این کشور تصمیم گرفتند اسکیت روی یخ را هیجان انگیز و رقابتی تر کنند و به همین دلیل ورزشی که امروزه هاکی نامیده می شود را ابدا کردند.

اولین بازی رسمی هاکی روی یخ در سال 1875 در کشور کانادا برگزار شد. به تدریج این رشته در سایر کشورهای دنیا و به خصوص کشورهای اسکاندیناوی و روسیه رواج یافت. در حال حاضر هاکی روی یخ ورزش ملی کشور کانادا و یکی از 4 ورزش اصلی کشور آمریکا به شمار می رود. لیگ NHL، معتبرترین و محبوب ترین لیگ هاکی روی یخ دنیا محسوب می شود.

قوانین هاکی روی یخ

برای آشنایی با این رشته و دانستن قوانین آن، باید ابتدا با زمین این رشته، تعداد بازیکنان و هدف بازی آشنا شوید و سپس به قوانین و نحوه چگونگی بازی را بخوانید.

زمین بازی

هاکی روی یخ در زمینی به ابعاد 60 متر طول و 30 متر عرض بازی می شود. زمین بازی شامل خط کشی های منحصر به فرد و 2 دروازه است. این خط کشی ها زمین بازی را به 3 قسمت تقسیم مى كنند که شامل منطقه خنثی در وسط زمین و مناطق دفاع و حمله است که با توجه به قرار گرفتن دو تیم، این مناطق مشخص می شوند. لازم به ذکر است که هاکی روی یخ اوت ندارد و پشت هر دو دروازه نیز جزئى از زمین بازی است.
هر تیم از 20 بازیکن تشکیل شده که 6 بازیکن اصلی و 14 بازیکن ذخیره را شامل می شود. تعداد تعویض ها در هاکی روی یخ نامحدود است (دروازه بان تعویض نمی شود) و این بازی شامل 3 بخش (Period) 20 دقیقه ای است که در مجموع زمان این بازی را به 60 دقیقه می رساند.

زمین هاکی روی یخ
زمین هاکی روی یخ

هدف بازی

هدف هاکی روی یخ مشخص است و در این رشته باید شیء لاستیکی 150 گرمی که پاک (Puck) نامیده می شود را وارد دروازه حریف کرد. در پایان نیز به طبع تیمی که گل بیشتری به ثمر رسانده باشد، برنده بازی لقب می گیرد. چوبی که بازیکنان با آن پاک را هدایت می کنند، استیک (Stick) نام دارد و در سایزهای مختلفی در اختیار بازیکنان قرار می گیرد.

نحوه بازی هاکی روی یخ

شروع بازی در میانه زمین و دایره آبی رنگی است که دقیقا در مرکز زمین قرار دارد. داور پاک را در این نقطه قرار می دهد و یک بازیکن از هر تیم به اینجا می آيد تا پاک را در اختیار بگیرد. به این عمل فیس آف (Face off) گفته می شود. فیس آف همچنین زمانی که بازی متوقف می شود نیز تکرار می شود. البته این بار فیس آف باید از نزدیک ترین دایره ای که روی زمین مشخص شده انجام بگیرد و وجود 8 دایره روی زمین به همین منظور است.

2 قانون در هاکی روی یخ وجود دارد که به منظور هيجان و سرعت بيشتر بازی است:
آفساید (Offside): طبق این قانون، بازیکن تیم حمله کننده، نمی تواند زودتر از پاک از خط آبی عبور کند. یعنی اگر قبل پاک، بازیکن از خط آبی عبور کرده باشد و وارد منطقه حمله شود، آفساید صورت می گیرد (پاک باید زودتر از بازیکن از خط آبی عبور کند و وارد منطقه حمله شود). بعد از آفسايد، فيس آف صورت مى گيرد.
آیسینگ (Icing): زمان رخ می دهد كه پاک بدون برخورد به بازيكنى، از خط قرمز وسط زمين و خط قرمزى كه دروازه روى آن قرار دارد عبور كند (به عبارتى پاک نبايد از 2 خط قرمز بدون برخورد به كسى عبور كند). اگر آیسینگ رخ دهد، باید از نزدیک ترین دایره به دروازه تیمی که آیسینگ کرده، فیس آف صورت گیرد.

تصویری از دروازه و دروازه بان هاکی روی یخ
تصویری از دروازه و دروازه بان هاکی روی یخ

برخورد فیزیکی در هاکی روی یخ

در هاکی روی یخ برخورد فیزیکی زیاد دیده می شود و دعوا و درگیری در این ورزش زیاد است اما این به معنای عدم وجود خطا در این بازی نیست. ضربه از پشت، ضربه با استیک یا ضربه با آرنج و درگیری های بسیار شدید، از جمله خطاهای هاکی روی یخ است. این خطاها 2 دقیقه یا 5 دقیقه اخراج از بازی را شامل می شوند. خطاهای جزئى منجر به 2 دقیقه اخراج و خطاهاى بزرگ، منجر به 5 دقیقه اخراج از بازی می شود.

اخراج از بازی

زمانی که بازیکنی از تیم اخراج شود، برای تیمی که بازیکن بیشتری دارد اصطلاحا حالت Power Play صورت گرفته و برای تیمی كه بازيكن کمتری دارد، حالت Penalty Kill به وجود می آید. در اخراج های 2 دقیقه ای، اگر تیمی که بازیکن بیشتری دارد گلزنی کند، بازیکن اخراج شده می تواند به زمین برگردد. در خطاهای 5 دقیقه ای اما بازیکن اخراج شده باید در تمام 5 دقیقه بیرون باشد و با گلزنی تیم حریف هم نمی تواند به زمین بیاید.

دعوا و درگیری در هاکی روی یخ بسیار رایج است و بخش جدانشدنی این ورزش است
دعوا و درگیری در هاکی روی یخ بسیار رایج است و بخش جدانشدنی این ورزش است

البته در هاکی رو یخ خطای 10 دقیقه هم داریم که نادر است. این خطا در صورتی اعمال می شود که بازیکن با داور درگیر شود یا به قصد مصدوم کردن حریف ضربه بزند که در این صورت هم بازیکن اخراج شده در تمام 10دقیقه باید بیرون باشد. در پایان حالت بسیار نادری هم وجود دارد و آن اخراج دائمى بازیکن است که دیگر باید خطا یا اقدام شديد و خطرناکی صورت بگیرد. بعضی خطاها منجر به پنالتی نیز می شوند؛ در پنالتی بازیکن از دایره وسط زمین با دروازه بان حریف تک به تک می شود و باید در یک اقدام گلزنی کند.

لیگ NHL

لیگ هاکی روی یخ NHL معتبرترین و محبوب ترین لیگ هاکی روی یخ دنیا به شمار می رود. این لیگ در سال 1917 تاسیس شد و یکی از 4 لیگ اصلی آمریکا به شمار می رود. از 32 تيم حاضر در لیگ NHL، هفت تيم كانادايى هستند و همچنين اولين و دومين تيم پرافتخار اين رقابت ها نيز تيم هاى كانادايى مونترال كندينز و تورنتو ميپل ليفس هستند كه روى هم 37 قهرمانى دارند. ليگ هاكى روى يخ NHL بعد از لیگ هایی همچون NFL و NBA، پنجمین لیگ ثروتمند دنیا به شمار می رود.

لیگ NHL، پنجمین لیگ ارزشمند دنیا است
لیگ NHL، پنجمین لیگ ارزشمند دنیا است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *