0

سازمان های بوکس؛ مهم ترین عناوین قهرمانی

سازمان های بوکس

مهم ترین سازمان های بوکس کدام اند؟ کدام سازمان ها معتبر هستند؟ نگاهی داریم به سازمان های بوکس.

بوکس حرفه ای بسیار متفاوت تر از ورزش های دیگر اداره می شود. سازمان های بسیار زیادی هستند که عناوین خاص خود را دارند و مسابقات مخصوص خود را برگزار می کنند. در میان سازمان های پرشمار بوکس حرفه ای، برخی سازمان ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و عناوین این سازمان ها مهم ترین عنوان های بوکس حرفه ای به شمار می روند. در این مطلب نگاهی داریم به سازمان های معتبر بوکس و از عناوین مهم این رشته می گوییم.

نحوه فعالیت سازمان های بوکس

برخلاف سایر ورزش ها، بوکس حرفه ای ساز و کار مشخصی ندارد. به همین دلیل بسیاری از طرفداران بوکس در پیگیری مسابقات این رشته گمراه می شوند. بوکس حرفه ای از سازمان ها و پروموترهای زیادی تشکیل شده که کار آن ها برگزاری مسابقات است.

وقتی یک بوکسور، حرفه ای می شود، پروموترهای مختلف با او قرارداد می بندند و به نسبت توانایی و معروف بودن آن بوکسور، مسابقاتی را برای او برگزار می کنند. هیچ بوکسوری در شروع دوران حرفه ای خود نمی تواند وارد سازمان های معتبر شود. بوکسور ابتدا باید در سازمان های کوچک خودی نشان دهد تا رفته رفته در سازمان های بزرگ به روی او باز شود.

بوکس حرفه ای از 4 سازمان اصلی تشکیل شده است
بوکس حرفه ای از 4 سازمان اصلی تشکیل شده است

بعد از درخشش در سازمان های کمتر شناخته شده، نام بوکسورها مطرح می شوند و پروموترها برای آن ها مسابقات بهتری برگزار می کنند. برگزاری مسابقات سطح بالا بستگی به عوامل مختلفی دارد. بوکسور علاوه بر اینکه باید عملکرد خوبی از خود نشان داده باشد، باید به حدی هم برسد که تماشاگران زیادی برای تماشای او به ورزشگاه بیایند و اصطلاحا مسابقات او برای آن سازمان و پروموتر سود داشته باشد.

فعالیت سازمان های بوکس همواره همین بوده و علی رغم انتقادهای بسیاری که به آن وارد است اما سودآور بودن این روش باعث شده تا پروموترها و سازمان ها رغبتی برای تغییر نحوه فعالیت خود نشان ندهند.

سازمان های بوکس

نزدیک به 20 کشور در سراسر دنیا دارای سازمان حرفه ای بوکس هستند. کشور آمریکا بیشترین سازمان بوکس حرفه ای را دارد. تعجبی نیست که بهترین و معتبرترین سازمان های بوکس حرفه ای نیز متعلق به این کشور است. با اینکه بوکس قدمت و سابقه بسیار زیادی دارد اما تا سال 1921 خبری از عنوان معتبری برای این مسابقات وجود نداشت. سازمان National Boxing Association که بعدها به WBA تغییر نام داد، اولین عنوان قهرمانی بوکس حرفه ای را تشکیل داد. در حال حاضر 4 سازمان اصلی بوکس حرفه ای وجود دارد که در وزن های مختلف فعالیت می کنند و عناوین خاص هر وزن را دارند. نگاهی داریم به این سازمان ها.

سازمان WBA

سازمان WBA که به معنای World Boxing Association قدیمی ترین سازمان معتبر بوکس به شمار می رود. این سازمان در ابتدا با نام National Boxing Association فعالیت می کرد و در سال 1921 در آمریکا تاسیس شد. WBA در بخش مردان و زنان فعالیت می کند و در حال حاضر در 18 وزن مختلف دارای عناوین قهرمانی است.

سازمان WBA قدیمی ترین سازمان معتبر بوکس حرفه ای به شمار می رود
سازمان WBA قدیمی ترین سازمان معتبر بوکس حرفه ای به شمار می رود

سازمان WBC

پروموشن World Boxing Council یا همان WBC، در سال 1963 تاسیس شد و در حال حاضر یکی از 4 سازمان اصلی بوکس حرفه ای به شمار می رود. این سازمان نیز در هر دو بخش مردان و زنان فعالیت می کند و در 18 وزن مختلف دارای عنوان قهرمانی است.

کمبربند قهرمانی WBC یکی از خاص ترین کمربندهای بوکس حرفه ای است
کمبربند قهرمانی WBC یکی از خاص ترین کمربندهای بوکس حرفه ای است

سازمان IBF

سازمان International Boxing Federation که به IBF معروف است، توسط اتحادیه بوکس آمریکا در سال 1983 تاسیس شد و در حال حاضر یکی از سازمان های اصلی بوکس حرفه ای به شمار می رود. پروموشن IBF در 18 وزن مختلف دارای عنوان قهرمانی است و مثل سایر سازمان های معتبر، در هر دو بخش مردان و زنان فعالیت می کند.

سازمان IBF یکی از 4 سازمان اصلی بوکس حرفه ای است
سازمان IBF یکی از 4 سازمان اصلی بوکس حرفه ای است

سازمان WBO

پروموشن World Boxing Organization که به اختصار WBO نامیده می شود، در سال 1988 تاسیس شد. این پروموشن جدیدترین سازمان میان 4 سازمان اصلی و معتبر بوکس حرفه ای است. WBO نیز فرق چندانی با سایر سازمان های اصلی بوکس ندارد. این سازمان در 18 وزن مختلف عنوان قهرمانی دارد و هر دو بخش مردان و زنان را نیز شامل می شود.

سازمان WBO جدیدترین سازمان معتبر بوکس حرفه ای است
سازمان WBO جدیدترین سازمان معتبر بوکس حرفه ای است

مجله The Ring

مجله The Ring در سال 1922 تاسیس شد و از همان ابتدا مسابقات قهرمانی بوکس نیز برگزار می کرد. این مجله عنوان مخصوص خود را دارد اما میان سازمان های اصلی بوکس نیست. با این حال معمولا عنوان این مجله را نیز در مسابقات معتبر می بینیم و برخی از بهترین های تاریخ بوکس، سابقه کسب این عنوان را دارند. مجله The Ring در دهه 1990 هیچ عنوانی نداشت اما از سال 2002 مجددا این مجله عناوین قهرمانی خاص خود را شکل داد.

مجله The Ring نیز عنوان خاص خود را دارد که از اهمیت نسبتا بالایی برخوردار است
مجله The Ring نیز عنوان خاص خود را دارد که از اهمیت نسبتا بالایی برخوردار است

قهرمانی بلامنازع بوکس؛ Undisputed Championship

در ورزش بوکس اصطلاحی وجود دارد به نام قهرمانی بلامنازع (Undisputed Championship). قهرمانی بلامنازع به معنای قهرمانی همزمان در یک وزن هر 4 سازمان معتبر است. وقتی بوکسوری در یک وزن به طور همزمان قهرمان 4 عنوان WBA، WBC، IBF و WBO می شود، اصطلاحا قهرمان بلامنازع آن وزن لقب می گیرد.

وقتی بوکسوری در یک وزن به طور همزمان قهرمان 4 عنوان WBA، WBC، IBF و WBO می شود، اصطلاحا قهرمان بلامنازع آن وزن لقب می گیرد
وقتی بوکسوری در یک وزن به طور همزمان قهرمان 4 عنوان WBA، WBC، IBF و WBO می شود، اصطلاحا قهرمان بلامنازع آن وزن لقب می گیرد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *