0

گرندپری استرالیا

گرندپری استرالیا

گرندپری استرالیا یکی از مسابقه های فرمول یک است که هر سال در البرت پارک ملبورن برگزار می شود. نگاهی داریم به گرندپری استرالیا فرمول یک.

گرندپری استرالیا یکی از مسابقاتی است که به پای ثابت فرمول یک تبدیل شده و سال ها است که در تقویم فرمول یک قرار دارد. این مسابقه از سال 1985 به تقویم فرمول یک اضافه شد و از سال 1995 در پیست البرت پارک ملبورن برگزار می شود. استرالیا یکی از مهم ترین مسابقات فرمول یک به شمار می رود و در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقه.

تاریخچه گرندپری استرالیا

موتوراسپورت و مسابقات اتومبیل رانی قدمت زیادی در کشور استرالیا دارند و حدود یک قرن است که مسابقات مختلف اتومبیل رانی در این کشور برگزار می شود. با اینکه اولین مسابقه اتومبیل رانی با نام گرندپری استرالیا در سال 1928 برگزار شد، اما طول کشید تا فرمول یک به استرالیا بیاید و به طور رسمی در این کشور مسابقه برگزار کند.

یکی از عواملی که باعث شد تا اتومبیل رانی در استرالیا گسترش پیدا کند، شخص جک بربم بود. بربم در فرمول یک به عنوان راننده و مهندس حضور داشت و در ادامه تیمی تشکیل داد که به افتخارات زیادی در موتوراسپورت رسید. به لطف بربم و البته بروس مک لارن که نیوزلندی بود، موتوراسپورت به اقیانوسیه آمد و توسعه بیشتری در این منطقه پیدا کرد.

جک بربم (سمت چپ) و بروس مک لارن (سمت راست) تاثیر فراوانی در توسعه و گسترش موتوراسپورت در اقیانوسیه داشتند
جک بربم (سمت چپ) و بروس مک لارن (سمت راست) تاثیر فراوانی در توسعه و گسترش موتوراسپورت در اقیانوسیه داشتند

اضافه شدن گرندپری استرالیا به تقویم فرمول یک

قبل از حضور رسمی فرمول یک در استرالیا، مسابقاتی همچون Tasman Formula و Formula 5000 در این کشور برگزار شد. سپس در سال 1985، این مسابقه به تقویم فرمول یک اضافه شد و اولین بار پیست خیابانی آدلاید، میزبان یک مسابقه فرمول یک بود. این مسابقه به بخش جدایی ناپذیر تقویم فرمول یک تبدیل شد. از سال 1996 تغییر مکان داد و در پیست البرت پارک ملبون برگزار می شود.

در تمام 11 فصلی که گرندپری استرالیا در آدلاید برگزار شد، این مسابقه آخرین گرندپری تقویم فرمول یک بود اما از سال 1996 تا سال 2019، این مسابقه به غیر از سال 2006، همواره اولین رقابت فصل فرمول یک بود. به دلیل شیوع ویروس کرونا و سخت گیری های کشور استرالیا، گرندپری این کشور در سال های 2020 و 2021 برگزار نشد.

معرفی پیست البرت پارک

در سال 1993 تصمیم بر این شد که در البرت پارک ملبورن، پیستی مخصوص مسابقات فرمول یک ساخته شود. بعد از ساخته شدن این پیست، گرندپری استرالیا از آدلاید به البرت پارک ملبورن منتقل شد و برای اولین بار در سال 1996، این پیست میزبان یک مسابقه فرمول یک بود.

گرندپری استرالیا در 58 دور برگزار می شود که هر دور 5.278 کیلومتر است. در مجموع راننده ها باید برای عبور از خط پایان، 306.124 کیلومتر رانندگی کنند. پیست البرت پارک شامل 14 پیچ می شود. پیست البرت پارک استرالیا شامل 2 ناحیه DRS هم می شود که با اختلاف نسبتا زیادی از یکدیگر قرار دارند و همین باعث جذابیت این پیست شده است.

پیست البرت پارک میزبان گرندپری استرالیا فرمول یک است
پیست البرت پارک میزبان گرندپری استرالیا فرمول یک است

رکوردهای گرندپری استرالیا

گرندپری استرالیا از مسابقاتی است که برنده های مختلفی در این سال ها داشته است. هیچ راننده ای بیشتر از 4 بار برنده این گرندپری نشده است. رکورددار میشائیل شوماخر است که از سال 2000 تا 2004، توانست 4 بار برنده این مسابقه شود. تیم های مک لارن و فراری هر یک 11 بار این مسابقه را در چارچوب فرمول یک پیروز شده اند که یک رکورد است.

میشائیل شوماخر با 4 پیروزی در گرندپری استرالیا، رکورددار است
میشائیل شوماخر با 4 پیروزی در گرندپری استرالیا، رکورددار است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *