0

لیگ کاپ آمریکا

لیگ کاپ

لیگ کاپ آمریکا و مکزیک، جامی مشترک میان لیگ های این دو کشور است. در این مطلب نگاهی داریم به تورنمنت Leagues Cup.

لیگ فوتبال آمریکا یا همان لیگ MLS، صعود و سقوط ندارد. در آمریکا خبری هم از مسابقاتی مثل جام حذفی نیست. با محبوبیت بیشتر فوتبال در این کشور اما تورنمنت جدیدی شکل گرفت که حال و هوای مسابقات حذفی را به فوتبال باشگاهی آمریکا اضافه کرد. این تورنمنت با همراهی مکزیک برگزار می شود و لیگ کاپ نام دارد. در این مطلب نگاهی داریم به لیگ کاپ آمریکا و مکزیک.

معرفی لیگ کاپ (لیگز کاپ)

آمریکا و مکزیک همواره رابطه خوبی با یکدیگر داشته اند. در دهه 2000 که فوتبال باشگاهی آمریکا کمی جان گرفته بود، تورنمنتی به نام North American SuperLiga میان لیگ MLS و لیگ مکزیک برگزار می شد. این جام تنها سه سال ادامه داشت و از سال 2010 دیگر برگزار نشد. از سال 2018، مسابقه ای سالانه نیز میان قهرمان های این دو کشور برگزار می شود که Campeones Cup نام دارد.

با بهبود شرایط MLS و افزایش محبوبیت این لیگ در ایالات متحده، آمریکا و مکزیک مجددا تصمیم گرفتند تا تورنمنت مشترکی برگزار کنند. به این ترتیب در سال 2019 تورنمنت جدیدی به نام لیگ کاپ (Leagues Cup) شکل گرفت. در ابتدا قرار شد تا 16 تیم در این تورنمنت به شکل حذفی به مصاف هم بروند. در سال 2023 اما فورمت این مسابقات به کلی تغییر کرد و تمام تیم های لیگ MLS و Liga MX مکزیک در آن شرکت می کنند.

لیگ کاپ تورنمنت مشترک آمریکا و مکزیک است
لیگ کاپ تورنمنت مشترک آمریکا و مکزیک است

نحوه برگزاری لیگ کاپ آمریکا

فرمت فعلی این مسابقات با حضور 47 تیم از لیگ MLS و Liga MX مکزیک برگزار می شود. 45 تیم در 15 گروه سه تیمی قرار می گیرند. قهرمان لیگ MLS و Liga MX در این مرحله استراحت می کنند. در مرحله گروهی، هر تیم با دو تیم دیگر گروه خود بازی می کند و درنهایت دو تیم برتر هر گروه به دور حذفی صعود می کنند.

دو تیم قهرمان لیگ های آمریکا و مکزیک به جمع 30 تیم صعودکننده از مرحله گروهی اضافه می شوند. اکنون 32 تیم به صورت تک حذفی با یکدیگر به رقابت می پردازند تا قهرمان لیگ کاپ مشخص شود. در پایان سه تیم برتر این تورنمنت به مسابقات جام قهرمانان کونکاکاف راه پیدا می کنند.

مرحله حذفی لیگ کاپ به صورت تک بازی انجام می شود
مرحله حذفی لیگ کاپ به صورت تک بازی انجام می شود

قهرمان های لیگز کاپ

تا به امروز تنها دو دوره از این مسابقات برگزار شده است. در سال 2020 به دلیل همه گیری ویروس کرونا و در سال 2022 به دلیل تداخل با جام جهانی، لیگز کاپ برگزار نشد. در دو دوره قبلی، تیم های مکزیکی قهرمان این جام شده اند. سال 2019 تیم کروز آزول فاتح لیگ کاپ شد و در سال 2021 نیز تیم لئون به قهرمانی در این تورنمنت رسید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید