0

گرندپری بلژیک

گرندپری بلژیک

گرندپری بلژیک یکی از مسابقات سالانه تقویم فرمول یک است که محوبیت بسیار بالایی میان علاقه مندان این رشته دارد. نگاهی داریم به این مسابقه.

وقتی نام فرمول یک می آید، نام یکی از مسابقات محبوب و پرطرفدار این رقابت ها یعنی گرندپری بلژیک نیز مطرح می شود. مثل بسیاری از مسابقات اتومبیل رانی در اروپا، بلژیک نیز سابقه درازی در رقابت های موتور اسپورت دارد و پیست اسپا، از پیست های هیجان انگیز و خاطره انگیز تاریخ فرمول یک است. نگاهی داریم به گرندپری بلژیک.

تاریخچه گرندپری بلژیک

بالا رفتن محبوبیت اتومبیل رانی در فرانسه و مخصوصا مسابقه 24 ساعته لمان، باعث شد تا بلژیک نیز به فکر ورود به این رشته و ساخت پیست اختصاصی موتور اسپورت بیفتد. با ساخت پیست اسپا در سال 1921، موتور اسپورت به طور ویژه و خاصی در بلژیک شروع به کار کرد و اولین مسابقه با نام گرندپری بلژیک در سال 1925 برگزار شد. برگزاری مسابقه اتومبیل رانی در بلژیک اما به همین راحتی نبود و عوامل متعددی همچون تغییر در پیست و همچنین مشکلات مالی، باعث شد تا این مسابقه ثبات خوبی نداشته باشد و برگزاری آن مدام با اختلال مواجه شود.

از سال 1925 تا 1939، تنها 8 مسابقه در بلژیک برگزار شد و سپس با شروع جنگ جهانی دوم، این مسابقه برای 5 سال متوقف شد. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، اتومبیل رانی خیلی سریع به بلژیک برگشت و با شکل گیری مسابقات فرمول یک در سال 1950، بلژیک نیز به یکی از کشورهای میزبان این رقابت ها تبدیل شد. از سال 1950 تا 1970، گرندپری بلژیک فقط در 3 فصل برگزار نشد و سپس با یک سال وقفه، میزبان این رقابت تغییر کرد و برای نزدیک به یک دهه، پیست های Nivelles و Zolder میزبان گرندپری بلژیک بودند. در سال 1985 مسابقه بلژیک به پیست اسپا برگشت و تا به امروز این پیست میزبان گرندپری بلژیک است.

گرندپری بلژیک یکی از اصلی ترین مسابقات فصل فرمول یک به شمار می رود
گرندپری بلژیک یکی از اصلی ترین مسابقات فصل فرمول یک به شمار می رود

معرفی پیست اسپا

پیست اسپا در سال 1921 ساخته شد اما تا سال 1924 فقط مسابقات موتورسواری در این پیست برگزار می شد و اولین مسابقه اتومبیل رانی در این پیست، به سال 1925 برمی گردد. پیست اسپا یکی از طولانی ترین پیست های اتومبیل رانی در جهان به شمار می رود و با اینکه در سال 1979 تقریبا طول این پیست نصف شد، اما همچنان با 7.004 کیلومتر، طولانی ترین پیست تقویم فرمول یک است.

همانطور که ذکر شد، طول پیست اسپا 7.004 کیلومتر است و در چارچوب فرمول یک، راننده ها باید 44 دور این پیست را طی کنند که در مجموع این مسابقه را به 308.052 کیلومتر می رساند. پیست اسپا 18 پیچ دارد و 2 ناحیه DRS نیز در این پیست تعبیه شده است. پیست اسپا از پیست های سریع فرمول یک است که هیجان بسیاری را به بیننده منتقل می کند.

پیست اسپا از پیست های سریع فرمول یک است که هیجان بسیاری را به بیننده منتقل می کند
پیست اسپا از پیست های سریع فرمول یک است که هیجان بسیاری را به بیننده منتقل می کند

پیست اسپا؛ محبوب، هیجان انگیز و خطرناک

پیست اسپا یکی از محبوب ترین پیست های تمام دنیا است. علاوه بر سرعت بالای این پیست که به دلیل مستقیمی های منحصر به فرد آن است، پیچ های این پیست نیز سرعت بسیار زیادی دارند و در کنار این ها، نباید از نمای فوق العاده این پیست هم غافل شد. وقتی مستقیمی های متععد در کار باشد و پیچ ها نیز سرعت بالایی بخواهند، پس باید منتظر یک مسابقه هیجان انگیز باشیم که سرعت و دقت راننده را تا حد ممکن به چالش می کشد. پیست اسپا به دلایل ذکر شده، از پیست های خطرناک هم به شمار می رود و تا به امروز تصادف های زیادی که برخی به مرگ هم منجر شده اند را در این پیست شاهد بودیم.

با اینکه پیست اسپا تا به حال بارها دچار تغییراتی شده و از آسفالت این پیست گرفته تا پیچ هایش به دفعات تغییر کرده اند، اما تصادف های نسبتا زیاد باعث شده تا خیلی ها خواهان حذف گرندپری بلژیک از فرمول یک باشند و ادعا کنند که این پیست برای فرمول یک ناامن است. در همین راستا شنیده می شود که احتمالا گرندپری بلژیک و پیستا اسپا از فصل 2023 دیگر در تقویم فرمول یک نباشند!

در جریان گرندپری بلژیک 2019 فرمول 2، آنتوان هوبر طی تصادفی دلخراش درگذشت
در جریان گرندپری بلژیک 2019 فرمول 2، آنتوان هوبر طی تصادفی دلخراش درگذشت

رکوردهای گرندپری بلژیک

تا به امروز 12 راننده توانسته اند بیشتر از یکبار برنده گرندپری بلژیک شوند و 5 راننده بیشتر از 3 بار در این مسابقه به پیروزی رسیده اند. میشائیل شوماخر با 6 پیروزی، رکورددار بیشترین برد در گرندپری بلژیک است. ایرتون سنا 5 بار فاتح این گرندپری شده و جیم کلارک، کیمی رایکونن و لوییس همیلتن نیز هر کدام 4 پیروزی در کارنامه دارند. فراری با 18 برد، میان تیم ها رکورددار است و مک لارن نیز تنها تیم دیگری است که تعداد پیروزی هایش در بلژیک دو رقمی شده و توانسته 14 برد کسب کند.

میشائیل شوماخر با 6 پیروزی، رکورددار برد در گرندپری بلژیک است
میشائیل شوماخر با 6 پیروزی، رکورددار برد در گرندپری بلژیک است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *