2

لیگ NBA؛ معرفی تاریخچه و تیم ها

بسکتبال

ليگ NBA يا همان National Basketball Association، معتبرترین ليگ بسكتبال در آمريكا است. اين ليگ يكی از چهار ليگ معتبر و مهم در آمريكا بشمار می رود. در حال حاضر لیگ NBA بعد از لیگ فوتبال آمریکایی NFL، دومین لیگ پرطرفدار آمریکا است. لیگ بیسبال MLB و هاکی روی یخ NHL نیز دیگر لیگ های معتبر ایالات متحده به شمار می روند.

ليگ NBA در سال 1946 در شهر نيويورک با اسم Basketball Association of America يا همان BAA تاسيس شد. اين ليگ در سال 1949 و با ادغام با ليگ رقيبش يعنی National Basketball League يا به اختصار NBL به اسم NBA تغيير نام داد. تعداد تیم های حاضر در این لیگ همواره دستخوش تغییر و تحول شده است. به عنوان مثال در فصل 1946/47، 11 تیم در این لیگ حضور داشتند اما فصل بعد تعداد تیم ها به 8 تیم کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

تیم های حاضر در لیگ بسکتبال NBA

دلیل کم و زیاد شدن تیم ها، عدم اطمینان آن ها به سوددهی این لیگ و نداشتن سرمایه برای حضور در بازی ها بود. امروزه لیگ NBA شامل 30 تیم می شود که در 2 کنفرانس شرق و غرب به رقابت با یکدیگر می پردازند. 29 تیم لیگ NBA از آمریکا هستند و یک تیم نیز از کانادا در این مسابقات شرکت می کند.

کنفرانس شرقکنفرانس غرب
بوستون سلتیکسدنور ناگتس
بروکلین نتسمینسوتا تیمبرولوز
نیویورک نیکساوکلاهوما سیتی تاندر
فیلادلفیا سونی سیکرزپورتلند تریل بلیزرز
تورنتو رپترزیوتا جز
شیکاگو بولزگلدن استیت واریرز
کلیولند کولیرزلس آنجلس کلیپرز
دیترویت پیستونزلس آنجلس لیکرز
ایندیانا پیسرزفینیکس سانز
میلواکی باکسساکرامنتو کینگز
آتلانتا هاکسدالاس موریکس
شارلوت هورنتسهیوستن راکتس
میامی هیتممفیس گریزلیز
اورلاندو مجیکنیواورلینز پلیکانز
واشینگتن ویزاردزسن انتونیو اسپرز
تیم های حاضر در لیگ NBA
تیم های حاضر در لیگ NBA

سلطنت بوستون سلتیکس و آغاز جدال بیل راسل و ویلت چمبرلین

اگر بخواهيم دوره های مختلف ليگ NBA را بررسی كنيم بايد از دوران سلطه بوستون سلتيكس شروع كنيم. در سال 1956 بازیکنی بلندقامت به نام بيل راسل كه در پست سنتر بازی می كرد به عنوان پیک سوم درفت به بوستون پيوست. راسل با سلتيكس در 13 سال موفق به كسب 11قهرمانی شد، از جمله 2 قهرمانی به عنوان مربی-بازیکن. در سال 1959 بازیکنی ديگر كه ويلت چمبرلين نام داشت به تیم فیلادلفیا واریرز پيوست.

چمبرلين در دهه 1960 بهترين بازيكن NBA بود و ركوردهایی ثبت كرد كه تا امروز باقی مانده اند، مثل كسب 100 امتياز در يک بازی و كسب 55 ريباند در يک دیدار. رقابت چمبرلين با راسل را می توان اولين رقابت بين دو بازيكن برجسته در تاريخ NBA دانست. بوستون توانست در بين سال های 1959 تا 1966، 8 بار متوالی قهرمان شود كه تا به امروز هيچ تيمی چنين سلطه ای در این ليگ نداشته است.

تغییر در محل تیم ها و اضافه شدن تیم های جدید

تغییرات تیم ها در این سال همچنان ادامه داشت و در حالی که برخی تیم ها به شهر دیگری منتقل می شدند، تیم های جدیدی نیز وارد این لیگ شدند. مينياپوليس ليكرز به لس آنجلس منتقل شد، فيلادلفيا واريرز به سن فرانسيسكو انتقال یافت، سیراکس نشنالز به فيلادلفيا رفت و تبديل به فيلادلفيا سونی سيكسرز شد، سنت لوییس هاكس نيز به آتالانتا منتقل شد.

همچنين فرنچايزهای جديدی نيز به وجود آمد. در سال 1961 شيكاگو پكرز كه امروز واشینگتن ويزاردز نامیده می شود، تبديل به نهمين تيم حاضر در NBA شد. بين سال های 1966 تا 1968 ليگ NBA از 9 تيم به 14 تيم گسترش يافت. شيكاگو بولز، سياتل سوپر سانيكس كه امروز اوكلاهوما سيتی تاندر نامیده می شود، سن ديگو راكتس (4 سال بعد به هيوستون منتقل شد)، ميلواكی باكس و فينيكس سانز تيم های جديد ليگ بودند.

ویلت چمبرلین (سمت راست) و بیل راسل (سمت چپ)
ویلت چمبرلین (سمت راست) و بیل راسل (سمت چپ)

ادغام لیگ NBA با لیگ ABA

در همین زمان، لیگ جدیدی نیز با نام ABA در آمریکا به واسطه رقابت با NBA تاسیس شد که ویژگی جدیدی را وارد بسکتبال کرد و آن اختراع خط سه امتیازی بود. تا آن زمان تمام پرتاب ها در بسکتبال (به غیر از پرتاب آزاد) شامل 2 امتیاز بود و پرتاب سه امتیازی وجود نداشت. NBA توانست قوی ترين و با استعداد ترين جوان آن روزهای دانشگاه های آمريكا يعنی لویيس آلسيندر كه بعد ها به كريم عبدالجبار تغيير نام داد را جذب كند، اما بهترین امتياز آور آن روزهای NBA يعنی ريک بری به لیگ ABA رفت.

تا سال 1974 لیگ NBA به 18 تيم رسيد. در 1970 سه تيم پورتلند تريل بليزرز، كليولند كوليرز، بافالو بريوز كه امروز لس آنجلس كليپرز است به ليگ اضافه شدند و در سال 1974 نيواورلينز جز كه امروز يوتا جز است هم به ليگ اضافه شد. طبق توافقاتی كه دو ليگ NBA و ABA در سال 1976 انجام دادند ليگ ABA با NBA ادغام شد. 4 فرنچايز سن انتونيو اسپرز، دنور ناگتس، اينديانا پيسرز و نيويورک نتس كه بعدها به بروکلین نتقل شد نيز به NBA اضافه شدند و اين ليگ 22 تيمی شد.

بیشتر بخوانید:

پرتاب های سه امتيازی كه مختص لیگ ABA بود، به دلیل ادغام با NBA، در سال 1979 وارد این لیگ شد و به یک قانون درآمد. همان سال ها دو جوان آينده دار و درخشان بسكتبال آمريكا يعنی مجيک جانسن و لری برد وارد NBA شدند. جانسن به ليكرز و برد به بوستون رفت. اين دو بسيار به جهانی شدن ليگ كم كردند و باعث شدند تا مردم آمریکا با هیجان بیشتری نسبت به قبل بسکتبال را دنبال کنند.

ظهور لری برد و مجیک جانسن؛ جان گرفتن لیگ NBA

مجيک و برد در فينال مسابقات دانشگاهی باهم روبرو شده بودند و سپس در فينال های 1984، 1985و 1987 نيز به مصاف يكديگر رفتند. درست مانند دهه 1960 كه دو تيم سلتیکس و لیکرز به رقابت با یکدیگر پرداختند، دهه 1980 نيز رقابت این دو تیم اوج گرفت و این تیم ها، بهترین های NBA بودند. در 10 فصل دهه 1980، مجيک جانسن با ليكرز به 8 فينال رسيد كه 5 قهرمانی بدست آورد و برد نيز با بوستون به 5 فينال رفت كه در 3 تايی آن ها موفق بود. همچنين در اوايل 1980،فرنچايز جديدی نيز به ليگ اضافه شد. دالاس موريكس ليگ را 23 تيمی كرد.

مجیک جانسن (سمت راست) و لری برد (سمت چپ)، از بهترین های تاریخ لیگ NBA هستند
مجیک جانسن (سمت راست) و لری برد (سمت چپ)، از بهترین های تاریخ لیگ NBA هستند

اوج گیری مایکل جردن و شیکاگو بولز در NBA

با ورود مايكل جردن در سال 1984 و پيوستن به تیم شيكاگو بولز، ليگ NBA بسيار معروف تر شد. در سال های 1988 و 1989، 4 شهر ديگر نيز صاحب تيم در NBA شدند. شارلوت هورنتس، ميامی هيت، اورلاندو مجيک و مينسوتا تيمبرولوز ليگ را 27 تيمی كردند.

در اين سال ها ليگ شاهد تيم های قوی بسياری بود. ديترويت با آيزیا تامس توانست 2 بار قهرمان شود. شيگاگو بولز با جردن و اسكاتی پيپن 6 قهرمانی در دو دوره 3 ساله بدست آورد. هیوستن راكتس نيز با حكيم اولاجوان 2 بار به قهرمانی رسيد. در سال 1995 NBA به كانادا هم رفت و دو فرنچايز ونكوور گريزليز و تورنتو رپترز نيز به ليگ اضافه شدند. در سال 2001 گريزليز به ممفيس منتقل شد تا رپترز تنها تيم كانادايی ليگ شود.

شیکاگو بولز به هدایت فیل جکسن و درخشش مایکل جردن، در 8 سال به 6 قهرمانی لیگ NBA رسید
شیکاگو بولز به هدایت فیل جکسن و درخشش مایکل جردن، در 8 سال به 6 قهرمانی لیگ NBA رسید

قدرت نمایی تیم های کنفرانس غرب

بعد از پایان قدرت نمایی شیکاگو بولز با مایکل جردن در سال 1998، سلطه تيم هاي كنفرانس شرق به پايان رسيد و زمان قدرت نمايی تيم های كنفرانس غرب فرا رسیده بود. از آن زمان تا به امروز لس آنجلس ليكرز و سن انتونيو اسپرز روی هم به 14 فينال رسيدند كه در 11 تای آن ها موفق بودند؛ 6 قهرمانی برای لیکرز و 5 قهرمانی برای اسپرز رقم خورد.

بیشتر بخوانید:

گلدن استيت نيز توانست به 3 قهرمانی در 4 سال دست پيدا كند. سال 2002 فرنچايز هورنتس به نيواورلينز منتقل شد، اما در سال 2004 تيمی جديد با نام شارلوت بابكتس به ليگ اضافه شد. هورنتس نيز به دليل طوفان شديدی كه در سال 2005 در آمريكا آمد (طوفان کاترینا)، 2 سال در اوكلاهوما بازی می كرد اما در سال 2007 دوباره به نيواورلينز برگشت. در سال 2013 نيواورلينز پليكانز به وجود آمد و نام هورنتس دوباره به شارلوت بازگشت. به این ترتیب لیگ NBA صاحب 30 تیم شد و همچنان با همین تیم ها به کار خود ادامه می دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. احسان گفت:

    ممنون،بسیار عالی بود

    1. ممنون که مطالعه کردید