0

بازر بیتر در بسکتبال

بازر بیتر

بازر بیتر یکی از جذاب ترین صحنه هایی است که در ورزش بسکتبال می تواند رخ دهد. در این مطلب نگاهی داریم به بازر بیتر و شرایط رخ دادن آن را شرح می دهیم.

در بسکتبال قانونی وجود دارد که طبق آن هنگامی که بازیکن توپ را پرتاب می کند، اگر بعد از پرتاب او بوق پایان هر کوارتر به صدا در بیاید، پرتاب همچنان حساب می شود. این قانون برخلاف ورزشی مثل فوتبال است که بعد از به صدا درآمدن سوت، دیگر اتفاقات بازی حساب نمی شوند.

این قانون در بسکتبال برای 24 ثانیه مالکیت توپ نیز به کار می رود. به فرض اگر بازیکن در ثانیه بیست و چهارم و درست قبل از به صدا درآمدن بوق 24 ثانیه پرتاب انجام دهد، پرتاب او درست و قانونی است. در این مطلب نگاهی داریم به این نوع پرتاب ها.

شرایط رخ دادن

اگر بازیکن قبل از به صدا درآمدن بوق پایان هر کوارتر پرتاب انجام دهد و قبل یا همزمان با به ثمر نشستن پرتابش، بوق پایان هر کوارتر به صدا در بیاید، بازر بیتر رخ داده است. بازر بیترها هیجان بسیار بالایی دارند. مخصوصا اگر کوارتر پایانی بازی باشد و تیمی که بازر بیتر به ثمر برساند برنده شود، هیجان و جذابیت آن بالاتر هم می رود. بازر بیترها یکی از خاص ترین لحظات بسکتبال را رقم می زنند.

در لیگ NBA زیاد شاهد این مدل شوت ها هستیم. از پرتاب هایی که در پایان کوارترهای اول و دوم یا سوم اتفاق می افتند تا شوت هایی که باعث پیروزی در بازی می شوند و اصطلاحا گیم وینر بازر بیتر نامیده می شوند. از این پرتاب ها در سال های اخیر لیگ NBA، می توان به پرتاب دیمین لیلرد مقابل اوکلاهوما سیتی تاندر اشاره کرد. این پرتاب باعث پیروزی پورتلند تریل بلیزرز در بازی و تمام شدن سری پلی آف به سود بلیزرز شد.

گیم وینر به یادماندنی دیمین لیلرد برابر اوکلاهوما سیتی تاندر
گیم وینر به یادماندنی دیمین لیلرد برابر اوکلاهوما سیتی تاندر

تفاوت بازر بیتر با شات کلاک

در بسکتبال زیاد پیش می آید که بازیکن در ثانیه بیست و چهارم مالکیت و قبل از صدای بوق مالکیت توپ پرتاب خود را انجام دهد. اگر این پرتاب به ثمر برسد، در اصل بازیکن شات کلاک را بیت کرده است.

با اینکه بعضی ها به این نوع پرتاب ها نیز بازر بیتر می گویند، اما بازر بیتر تنها شامل پرتاب هایی است که قبل از به صدا درآمدن بوق پایان کوارتر به ثمر برسد. این پرتاب ها با پرتاب های شات کلاک فرق دارند.

پرتاب های شات کلاک نیز نسبتا در بسکتبال رایج هستند. زیاد پیش می آید که تیم حمله کننده درست قبل از به صدا درآمدن بوق پایان 24 ثانیه، پرتاب خود را انجام دهد و توپ بعد از بوق 24 ثانیه وارد سبد شود.

hi res 2effeb476ef54d62e4a2e45c9a898d78 crop north
بازر بیتر با شات کلاک در بسکتبال فرق دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید