0

تغییر و تحولات فرمول یک بر اثر جنگ روسیه و اوکراین

تغییر و تحولات فرمول یک

در هیاهوی جنگ روسیه و اوکراین، جهان ورزش هم دچار تغییراتی شده و این میان، فرمول یک شاید بیشتر از سایر رقابت های ورزشی، دچار تغییر و تحول شده باشد. نگاهی داریم به تغییر و تحولات فرمول یک بر اثر این جنگ.

یکی از کلیشه ای ترین جملاتی که در دنیای ورزش وجود دارد این است که ورزش از سیاست جداست اما واقعیت فرق دارد و هیچگاه این دو موضوع از یکدیگر جدا نبوده اند. سیاست همیشه تاثیر خود را روی دنیای ورزش گذاشته و در حال حاضر نیز جهان ورزش یکی از سیاسی ترین دوران خود را تجربه می کند. در این مطلب می خواهیم راجع به فرمول یک و تحولات این مسابقات بر اثر جنگ روسیه و اوکراین بنویسیم.

فسخ قرارداد با گرندپری روسیه

گرندپری روسیه با نام مسابقه شوروی، اولین بار در سال 1983 تحت چارچوب فرمول یک برگزار شد اما بعد از فروپاشی شوروی، این مسابقه نیز لغو شد تا اینکه در سال 2010 گرندپری روسیه در تقویم رسمی فرمول یک جای گرفت. این گرندپری همواره پای ثابت مسابقات فرمول یک بود تا اینکه در سال 2022 و با شروع جنگ روسیه و اوکراین، شرایط فرق کرد.

فرمول یک نیز مثل خیلی از مسابقات ورزشی، روسیه را تحریم کرد و در همین راستا قرارداد خود با گرندپری روسیه را به طور کامل لغو کرد تا نه تنها در فصل 2022، بلکه در فصل های دگیر نیز خبری از این مسابقه نباشد.

فرمول یک قرارداد خود با گرندپری روسیه را به طور کامل فسخ کرد
فرمول یک قرارداد خود با گرندپری روسیه را به طور کامل فسخ کرد

قطع همکاری هاس با اسپانسر اصلی خود

چیزی از شروع جنگ روسیه و اوکراین نگذشته بود که تیم هاس اعلام کرد بدون درج اسپانسر اصلی خود که یک شرکت اهل روسیه به نام Uralkali است، در تمرینات بارسلونا حاضر می شود. از همین موقع بود که زمزمه های قطع همکاری هاس با این شرکت روس شنیده شد و بالاخره در 5 مارچ، هاس به طور رسمی اعلام کرد که قرارداد خود با این شرکت را فسخ کرده است.

کنار گذاشتن نیکیتا مازپین

قطع همکاری هاس با شرکت Uralkali، منجر به کنار گذاشته شدن نیکیتا مازپین نیز شد. مازپین 23 ساله که برای دومین فصل خود در فرمول یک آماده می شد، با حمایت شرکت Uralkali به صندلی تیم هاس رسیده بود و بعد از قطع همکاری هاس با Uralkali، مازپین هم از هاس رفت.

مازپین در حالی از تیم هاس کنار گذاشته شد که سازمان FIA در بیانیه ای رسمی اعلام کرده بود که راننده های کشورهای روسیه و بلاروس می توانند با پرچم بی طرف، در مسابقات اتومبیل رانی شرکت کنند. با این حال اما تحریم راننده های روس توسط بریتانیا، جرقه خروج مازپین از فرمول یک بود.

قطع همکاری هاس با Uralkali، باعث کنار گذاشتن نیکیتا مازپین از این تیم نیز شد
قطع همکاری هاس با Uralkali، باعث کنار گذاشتن نیکیتا مازپین از این تیم نیز شد

فرمول یک بدون روس ها

با تغییر و تحولات فرمول یک که بر اثر جنگ روسیه و اوکراین پدید آمد، حالا دیگر نه خبری از برگزاری مسابقه در روسیه است، نه راننده ای از طرف روسیه رقابت می کند و نه حتی اسپانسری از این کشور در فرمول یک حضور دارد. فرمول یک خیلی سریع موضع خود را نشان داد و با این شرایط، احتمالا تا مدت نسبتا زیادی، نباید منتظر حضور روس ها در این مسابقات باشیم.

این میان راننده های روس هم احتمالا تا مدت نامعلومی، باید قید رویای رقابت در فرمول یک را بزنند. مازپین از این مسابقات به نوعی کنار گذاشته شد، دنیل کویات شاید دیگر نتواند به این مسابقات برگردد و البته رابرت شوارتزمن 22 ساله هم که یکی از استعدادهای جوان اتومبیل رانی است، با مانع بزرگی برای رسیدن به این مسابقات روبرو شده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *