0

گرندپری سنگاپور

گرندپری سنگاپور

گرندپری سنگاپور یکی از مسابقات نسبتا جدید فرمول یک است که هر سال در پیست خیابانی مارینا بی برگزار می شود. نگاهی داریم به این مسابقه.

گرندپری سنگاپور یکی از مسابقه های خاص تقویم سالانه فرمول یک است که از اواخر دهه 2000 وارد این رقابت ها شد. مسابقه سنگاپور از خیلی جهات، مسابقه ای ویژه برای فرمول یک به شمار می رود که در این مطلب نگاه کاملی داریم به این مسابقه.

تاریخچه گرندپری سنگاپور

سابقه برگزاری مسابقات اتومبیل رانی در سنگاپور، برمی گردد به دهه 1960 که مسابقات متعددی در این کشور برگزار شد. با این حال بعد از تغییرات گسترده در این کشور، استقبال از مسابقات اتومبیل رانی به اندازه کافی نبود و دیگر مسابقه ای در این کشور برگزار نشد تا اینکه قرار شد سنگاپور به تقویم فرمول یک اضافه شود و به این شکل بود که اتومبیل رانی با برگزاری بالاترین مسابقات ممکن، به سنگاپور برگشت.

اولین با در سال 2008، گرندپری سنگاپور در چارچوب فرمول یک برگزار شد. مسابقه سنگاپور اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود که در شب برگزار شد و پیست مارینا بی نیز اولین پیست خیابانی قاره آسیا لقب گرفت که میزبان مسابقه فرمول یک شد. از سال 2008 تا 2019 سنگاپور هر سال در تقویم فرمول یک قرار داشت اما این مسابقه به دلیل شیوع ویروس کرونا، در سال های 2020 و 2021 برگزار نشد. گرندپری سنگاپور قرار است حداقل تا سال 2028 در تقویم فرمول یک بماند.

گرندپری سنگاپور، اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود که در شب برگزار شد
گرندپری سنگاپور، اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود که در شب برگزار شد

معرفی پیست مارینا بی

پیست مارینا بی در سال 2007 و جهت برگزاری گرندپری سنگاپور ساخته شد و در سال 2008 میزبان اولین مسابقه فرمول یک بود. پیست مارینا بی یکی از زیباترین پیست های تقویم فرمول یک به شمار می رود و چشم انداز بی نظیر این پیست، تمام نگاه ها را به خود جلب می کند. طول این پیست 5.064 کیلومتر است و در چارچوب فرمول یک، 61 دور باید برگزار شود که این مسابقه را در مجموع به 308.706 می رساند.

مارینا بی 19 پیچ دارد و 3 ناحیه DRS نیز برای این مسابقه تعبیه شده است. نه تنها پیچ های بسیار زیاد این پیست چالشی سخت برای راننده ها به شمار می رود، بلکه شرایط جوی سنگاپور نیز باعث شده تا این مسابقه یکی از سخت ترین مسابقه های فرمول یک لقب بگیرد و تخمین زده می شود که راننده ها تقریبا 3 کیلوگرم در این مسابقه وزن از دست می دهند.

پیست مارینا بی یکی از چالش برانگیزترین پیست های تقویم فرمول یک است
پیست مارینا بی یکی از چالش برانگیزترین پیست های تقویم فرمول یک است

رکوردداران گرندپری سنگاپور

تا به حال تنها 4 راننده توانسته اند که برنده گرندپری سنگاپور شوند که این میان سباستین فتل با 5 پیروزی، رکورددار پیروزی در این مسابقه به شمار می رود. تیم مرسدس نیز با 4 برد در سنگاپور، بیشتر از هر تیم دیگری طعم پیروزی در این مسابقه را چشیده است.

سباستین فتل با 5 پیروزی، رکورددار گرندپری سنگاپور به شمار می رود
سباستین فتل با 5 پیروزی، رکورددار گرندپری سنگاپور به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *