0

سری آ ایتالیا؛ تاریخچه و رکوردها

سری آ ایتالیا

سری آ ایتالیا معتبرترین و بالاترین سطح فوتبال ایتالیا است و سابقه بسیار زیادی دارد. نگاهی داریم به سری آ ایتالیا که یکی از 5 لیگ معتبر اروپا است.

باشگاه های ایتالیایی همواره از بهترین باشگاه های تاریخ فوتبال اروپا هستند و به طبع لیگ این کشور نیز یکی از بهترین لیگ های رشته فوتبال به شمار می رود. سری آ ایتالیا تاریخ بسیار غنی ای دارد و یکی از قدیمی ترین لیگ های سطح اول فوتبال دنیا به شمار می رود. نگاهی داریم به لیگ سطح اول فوتبال ایتالیا.

تاریخچه لیگ ایتالیا

لیگ فوتبال ایتالیا از سال 1898 کار خود را آغاز کرد. این لیگ که ابتدا لیگ قهرمانی فوتبال ایتالیا نام داشت و سپس به لیگ دسته اول تغییر نام داد، به شکل منطقه ای برگزار می شد. در سال 1921 اما به دلیل افزایش تیم های فوتبال در ایتالیا، ساختار مسابقات تغییر پیدا کرد.

در ابتدا تیم های شمال ایتالیا در یک لیگ جدا بازی می کردند و سپس فدراسیون فوتبال ایتالیا به طور رسمی لیگ را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرد. این تغییر شکل ادامه داشت و بعد از 5 فصل، مجددا لیگ های شمالی و جنوبی با یکدیگر ادغام شدند. این تغییر شکل مسابقات درنهایت باعث شد تا مسئولان فوتبال ایتالیا به فکر تشکیل لیگی منسجم و سازمان یافته بیفتند.

لیگ فوتبال ایتالیا از سال 1898 کار خود را آغاز کرد اما تا سال 1929 بارها دچار تغییر و تحول شد
لیگ فوتبال ایتالیا از سال 1898 کار خود را آغاز کرد اما تا سال 1929 بارها دچار تغییر و تحول شد

تاسیس سری آ

از فصل 1930-1929، لیگ جدیدی به نام سری آ (Seri A) در ایتالیا شکل گرفت که بالاترین سطح لیگ فوتبال این کشور بود. این مسابقات با حضور 18 تیم در سال 1929 شروع شد و در ادامه به 16 تیم کاهش پیدا کرد. البته تغییرات در تعداد تیم های سری آ به همینجا ختم نمی شود و این لیگ بارها تغییر فرمت داد تا سرانجام از سال 2004 به 20 تیم رسید.

قبل از تاسیس سری آ، به دلیل اینکه مسابقات به صورت منطقه ای برگزار می شد، تیم های زیادی توانسته بودند در سطح اول لیگ ایتالیا بازی کنند اما از سال 1929 که رقابت ها تغییر شکل داد و به صورت دسته ای برگزار شد، تنها 66 تیم سابقه بازی در سری آ را دارند. اینتر تنها تیمی است که در تمام فصل های سری آ حضور داشته است.

نحوه برگزاری

فرمت فعلی سری آ ایتالیا شباهت بسیاری به سایر لیگ های معتبر اروپا دارد. 20 تیم در هر فصل با یکدیگر به صورت رفت و برگشت رقابت می کنند که در مجموع 38 هفته را تشکیل می دهد. هر تیم 19 بازی خانگی و 19 بازی خارج از خانه دارد. در پایان هر تیمی که امتیاز بیشتری کسب کند، قهرمان می شود.

4 تیم برتر هر فصل نیز راهی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا می شوند. 3 تیمی که در قعر جدول قرار می گیرند، به طور مستقیم به لیگ سطح دوم ایتالیا یا همان سری بی سقوط می کنند و 3 تیم جدید جاشنین این تیم ها می شوند.

هر فصل سری آ ایتالیا شامل 38 هفته می شود
هر فصل سری آ ایتالیا شامل 38 هفته می شود

تیم های قهرمان لیگ ایتالیا

تا به حال 16 تیم حداقل برای یکبار قهرمان سری آ ایتالیا شده اند و یوونتوس یا 36 قهرمانی، رکورددار است. فقط 3 تیم یوونتوس، اینتر و میلان سابقه بیشتر از 10 قهرمانی را دارند و 5 تیم نیز تنها یکبار قهرمان شده اند.

تیمتعداد قهرمانی
یوونتوس36
اینتر19
میلان19
جنوا9
تورینو7
بولونیا7
پرو ورچلی7
رم3
ناپولی3
لاتزیو2
فیورنتینا2
کالیاری1
کازاله1
نووزه1
هلاس ورونا1
سمپدوریا1

از سال 1924، تیمی که قهرمان لیگ ایتالیا می شود، نشانی که به شکل پرچم ایتالیا است و اسکودتو (Scudetto) نام دارد را روی پیراهن خود درج می کند. هر تیمی که 10 بار قهرمان سری آ شود نیز می تواند یک ستاره روی پیراهن خود درج کند. یوونتوس 3 ستاره و اینتر و میلان هر کدام یک ستاره روی پیراهن خود دارند.

نمونه ای از پیراهن باشگاه یوونتوس که سه ستاره به همراه علامت اسکودتو روی آن درج شده است
نمونه ای از پیراهن باشگاه یوونتوس که سه ستاره به همراه علامت اسکودتو روی آن درج شده است

رکوردهای سری آ

جووانی تراپاتونی با 7 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی میان تمام مربی های تاریخ سری آ است. 6 قهرمانی تراپاتونی به همراه یوونتوس بوده که این نیز یک رکورد به شمار می رود. کارلو ماتزونه با 792 بازی، بیشترین حضور را به عنوان سرمربی در سری آ تجربه کرده است. جالب است بدانید که ماتزونه هیچگاه در این لیگ به قهرمانی نرسید!

جووانی تراپاتونی با 7 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی میان تمام مربی های تاریخ سری آ است
جووانی تراپاتونی با 7 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی میان تمام مربی های تاریخ سری آ است

جانلوییجی بوفون 2 رکورد منحصر به فرد در تاریخ سری آ دارد که شکسته شدن آن ها بسیار سخت به نظر می رسد. بوفون با 10 قهرمانی، بیشتر از هر بازیکنی موفق به کسب اسکودتو شده و 658 بازی این دروازه بان نیز بیشتر از هر بازیکن دیگری در تاریخ این لیگ است.

رکورد بیشترین گل لیگ ایتالیا دست سیلویو پیولا است که توانسته 274 گل در 537 بازی به ثمر برساند و دهه ها است که هیچ بازیکنی نتوانسته از رکورد او عبور کند. با این حال هیچ بازیکنی به اندازه گونار نوردال که اسطوره سوئدی باشگاه میلان است، نتوانسته عنوان بهترین گلزن فصل را کسب کند. نوردال 5 فصل آقای گل این مسابقات شد و جایزه کاپوکانونیره (Capocannoniere) را کسب کرد.

جانلوییجی بوفون رکورددار قهرمانی و تعداد بازی تاریخ سری آ است
جانلوییجی بوفون رکورددار قهرمانی و تعداد بازی تاریخ سری آ است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *