1

بازگشت کارلو آنچلوتی و رئال مادرید بر بام اروپا

کارلو آنچلوتی

بازگشت کارلو آنچلوتی به رئال مادرید با قهرمانی در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا همراه شد. نگاهی داریم به داستان بازگشت کارلو آنچلوتی و رئال مادرید بر بام اروپا.

بعد از چند فصل ناکامی در اروپا، رئال مادرید سریع تر از چیزی که حتی طرفداران این تیم هم تصور می کردند، به نوک قله رسید و برای چهاردهمین بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد. رفتن زین الدین زیدان، بازگشت غافاگیرکننده کارلو آنچلوتی و تیمی که در پایان فصل به دو گانه ای تاریخی دست پیدا کرد. در این مطلب از فصل عجیب اما شیرین رئال مادرید با کارلو آنچلوتی می گوییم.

رئال مادرید و دوران پسا کریستیانو رونالدو

دوران حضور کریستیانو رونالدو در رئال مادرید، باشکوه و تاریخی بود. بازیکن پرتغالی به تمام افتخارهای ممکن در رئال مادرید رسید و ویتیرن افتخارات شخصی اش هم پر شد از عناوین ریز و درشت. بعد از 3 قهرمانی متوالی در لیگ قهرمانان اروپا، مسیر کریستیانو رونالدو و رئال مادرید از یکدیگر جدا شد. این جدایی به ضرر هر دو طرف شد و نه رونالدو دیگر آن درخشش سابق را داشت و نه رئال مادرید توانست نتایج قبل را تکرار کند.

البته کریستیانو رونالدو تنها مهره ارزشمند مادریدی ها نبود که این تیم را ترک کرد و جدایی مقطعی زین الدین زیدان نیز برنامه های این تیم را تغییر داد. لالیگا معیار مناسبی برای سنجیدن قدرت رئال مادرید نبود و معیار مناسب، تورنمنت مورد علاقه این تیم یعنی لیگ قهرمانان اروپا بود. بازگشت زیدان، رئال را به انسجام نسبی خوبی رساند اما کهکشانی ها فاصله بسیاری با یک تیم مدعی در اروپا داشتند.

 جدایی رونالدو به ضرر هر دو طرف شد و نه رونالدو دیگر آن درخشش سابق را داشت و نه رئال مادرید توانست نتایج قبل را تکرار کند
جدایی رونالدو به ضرر هر دو طرف شد و نه رونالدو دیگر آن درخشش سابق را داشت و نه رئال مادرید توانست نتایج قبل را تکرار کند

جدایی مجدد زین الدین زیدان از رئال مادرید

اگرچه مقطع دوم حضور زین الدین زیدان روی نیمکت رئال مادرید به خوبی دوره اول نبود اما سرمربی فرانسوی توانست تیم را از آن آشفتگی دوران پسا کریستیانو رونالدو خارج کند و در مسیر درستی قرار دهد. زیدان رئال مادرید را قهرمان لالیگا کرد و در اروپا هم شرایط تیم را بهبود بخشید. تیمی که 2 بار متوالی در مرحله یک هشتم نهایی حذف شد، در فصل 2021-2020 فاصله ای تا فینال نداشت و در مرحله نیمه نهایی حذف شد.

زین الدین زیدان با این حال اعلام کرد که قصد ترک مجدد رئال مادرید را دارد. این بار جدایی او، مقطعی به نظر نمی رسید و مادریدی ها باید فکری اساسی می کردند. با وجود رسیدن به نیمه نهایی UCL، کهکشانی ها در لالیگا ناکام بودند و رفتن زیدان هم شرایط را بدتر از قبل می کرد.

با رفتن مجدد زیدان از رئال مادرید، کهکشانی ها باید فکری اساسی می کردند
با رفتن مجدد زیدان از رئال مادرید، کهکشانی ها باید فکری اساسی می کردند

کارلو آنچلوتی؛ دور شدن از سطح اول فوتبال اروپا

بعد از کسب دهمین قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا که به دست کارلو آنچلوتی رقم خورد، مربی ایتالیایی مسیر پیچیده ای را سپری کرد. او در انتهای فصل بعد از قهرمانی UCL، مادرید را به مقصد مونیخ ترک کرد و سرمربی بایرن مونیخ شد. شاید عجیب ترین دوران آنچلوتی در آلمان باشد که او اصلا نتوانست با باواریایی ها ارتباط برقرار کند و در پایان هم برکنار شد.

بعد از بایرن مونیخ، کارلو آنچلوتی در مسیری قرار گرفت که او را از تیم های مدعی دور کرد. آنچلوتی به ناپولی رفت اما این تیم هم فرقی با بایرن مونیخ نداشت. اختلاف با رئیس تیم، آنچلوتی را به سمت درهای خروجی هدایت کرد. با پیوستن به اورتون، دیگر می شد به راحتی ادعا کرد که کارلو آنچلوتی از سطح اول فوتبال اروپا فاصله گرفته و دیگر هیچ شانسی برای حضور در لیگ قهرمانان اروپا ندارد.

اورتون امیدوار بود که با کارلو آنچلوتی بتواند به رتبه های بالای لیگ برتر انگلیس برسد اما نتایج سینوسی تافی ها نه به درد آنچلوتی خورد و نه به کار این تیم آمد. با رفتن زین الدین زیدان از رئال مادرید، شایعه هایی مطرح شد که شاید کارلو آنچلوتی به رئال مادرید برگردد. شایعه ای عجیب که در ابتدا بعید به نظر می رسید اما خیلی زود به واقعیت تبدیل شد!

با پیوستن به اورتون، دیگر می شد به راحتی ادعا کرد که کارلو آنچلوتی از سطح اول فوتبال اروپا فاصله گرفته است
با پیوستن به اورتون، دیگر می شد به راحتی ادعا کرد که کارلو آنچلوتی از سطح اول فوتبال اروپا فاصله گرفته است

کارلو آنچلوتی به رئال مادرید؛ بازگشتی عجیب اما موفق

رئال مادرید به دنبال مربی جدید بود. گزینه های بسیاری برای هدایت این تیم مطرح شدند اما در اقدامی غافلگیرکننده، فلورنتینو پرز بار دیگر به کارلو آنچلوتی اعتماد کرد و سکان هدایت تیمش را به این مربی ایتالیایی سپرد. در نگاه اول، این یک انتخاب کوتاه مدت بود تا رئال مادرید فرصت بیشتری برای پیدا کردن گزینه مناسب خود پیدا کند. احتمالا شخص پرز نیز برای شروع پروژه جدید خود، آنچلوتی را به مادرید نیاورد اما شرایط طوری دیگری پیش رفت.

رئال مادرید تحت هدایت کارلو آنچلوتی و با ستاره هایی که خیلی از آن ها در دوره قبلی حضور کارلتو نیز در مادرید بودند، نتایج خوبی در لالیگا کسب کرد و خیلی سریع فاصله زیادی در صدر جدول ایجاد کرد. مادریدی ها در لیگ قهرمانان اروپا نیز عملکرد خوبی داشتند و بالاتر از اینتر که قهرمان سری آ بود، توانستند به مرحله حذفی برسند. اینجا بود که کم کم عیار تیم آنچلوتی مخص شد.

در نگاه اول، حضور آنچلوتی یک انتخاب کوتاه مدت بود تا رئال مادرید فرصت بیشتری برای پیدا کردن گزینه مناسب خود پیدا کند
در نگاه اول، حضور آنچلوتی یک انتخاب کوتاه مدت بود تا رئال مادرید فرصت بیشتری برای پیدا کردن گزینه مناسب خود پیدا کند

بازگشت های تاریخی در لیگ قهرمانان اروپا

در حالی که رئال مادرید در لالیگا به قهرمانی نزدیک می شد، چالش های این تیم در لیگ قهرمانان اروپا تازه شروع شد. قرعه پاریسن ژرمن برای تیم که به عنوان سرگروه صعود کرده، بسیار سخت تلقی می شد. بعد از بازی رفت در پاریس، شانس صعود رئال مادرید حتی کمتر هم به نظر می رسید. شاید اگر واکنش های تیبو کورتوا نبودند، پاریسن ژرمن در همان بازی رفت کار را تمام می کرد. رئال مادرید در سانتیاگو برنابئو هم ابتدا گل خورد اما از اینجا به بعد، مانند افسانه است!

بازگشت رئال مادرید در دیدار برگشت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با شاهکار کریم بنزما تکمیل شد. مهاجم فرانسوی که بهترین فصلش را سپری می کرد، در دیدار رفت مرحله بعد نیز مجددا موفق به ثبت هت تریک شد تا چلسی هم به دام تیم آنچلوتی بیفتد. مادریدی ها در بازی برگشت روی کامبک چلسی کامبک زدند تا برای دومین سال متوالی راهی نیمه نهایی شوند.

حتی اگر کامبک مقابل پاریسن ژرمن و چلسی هم نتوانسته بود کسی را به وجد آورد، بازگشت رویایی برابر منچسترسیتی دیگر نهایت هیجان بود. رئال مادرید با وجود سومین شکست خود در مرحله حذفی و در حالی که تنها دقایقی تا حذف از UCL فاصله داشت، یکبار دیگر روحیه فوق العاده اش را نشان داد و با ثبت کامبک مقابل منچسترسیتی، حریف لیورپول در فینال شد و در پایان با شکست سومین غول انگلیسی، چهاردهمین تاجگذاری اش در اروپا را تجربه کرد.

کریم بنزما نقش اساسی در کامبک های رئال مادرید و چهاردهمین قهرمانی این تیم در UCL ایفا کرد
کریم بنزما نقش اساسی در کامبک های رئال مادرید و چهاردهمین قهرمانی این تیم در UCL ایفا کرد

فرمول موفقیت آنچلوتی و رئال مادرید

همیشه از فرمول و رازهای موفقیت صحبت شده و اینکه هیچ فرمول و رازی برای رسیدن به موفقیت وجود ندارد! با این حال اما رئال مادرید و شخص کارلو آنچلوتی به نحوی عمل می کنند که گویی به فرمول موفقیت رسیده اند. شاید تغییر مربی و نتیجه گرفتن در کوتاه مدت را بارها دیده باشیم اما این اتفاق برای رئال مادرید به دفعات تکرار شده و این تیم مخصوصا در رقابت های اروپایی، تفاوت چشمگیری با بقیه تیم ها دارد.

همین موضوع برای کارلو آنچلوتی نیز صدق می کند. وقتی درباره سبک های مختلف صحبت می شود، نام پپ گواردیولا، یورگن کلوپ و ژوزه مورینیو بیشتر به گوش می خورد و چندان از کارلو آنچلوتی صحبت نمی شود اما سبک خاص او مخصوصا در مسابقات حذفی، بیشتر از هر مربی دیگری به کار آمده و موفق بوده است.

آنچلوتی به خوبی می داند که چگونه باید با بازیکنان بزرگ کار کند. به همین دلیل است که برخی از بهترین های دو دهه اخیر فوتبال اروپا، تحت هدایت او به اوج خود رسیدند و در فصل 2022-2021 نیز کریم بنزما این موضوع را بار دیگر ثابت کرد. کارلتو همچنین به خوبی می داند که نتایج در فوتبال چه قدر راحت تغییر می کنند. او احتمالا بهترین درس مربی گری اش را در استانبول فرا گرفته است!

کارلو آنچلوتی از شکست تلخ میلان در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2005 درس گرفت و این را در رویکرد او به خوبی متوجه می شویم
کارلو آنچلوتی از شکست تلخ میلان در فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2005 درس گرفت و این را در رویکرد او به خوبی متوجه می شویم

ترکیب موفق رئال مادرید و کارلو آنچلوتی

رئال مادرید به خوبی برای لیگ قهرمانان اروپا ساخته شده است. این تیم ثابت کرده که برای قهرمانی در UCL، نیازی به بهترین ترکیب ممکن، بهترین فصل ممکن و حتی بهترین نمایش های ممکن نیست و می توان با عملکرد خوب در زمان مناسب، به موفقیت رسید.

رئال مادرید با 4 تیمی بازی کرد که روی کاغذ از آن ها بهتر بودند اما کهکشانی ها از سد تمام آن ها گذشتند. حتی شکست هم مانع مادریدی ها نشد. آن ها زمانی که همه کار را تمام شده می دانستند، از فرصت های خود استفاده کردند و به حریف های خود ضربه زدند. فرمول موفقیت کارلو آنچلوتی و رئال مادرید در اروپا همین است؛ باور به خود، تسلیم ناپذیری و استفاده از کوچک ترین موقعیت ها.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. رضا گفت:

    بهترین مربی دردنیا کارلوانچولوتی می باشد