0

ارزشمندترین بازیکن NBA

ارزشمندترین بازیکن NBA

ارزشمندترین بازیکن NBA یا همان MVP که مخفف Most Valuable Player است، مطرح ترین و معتبرترین جایزه انفرادی لیگ NBA به شمار می رود که به بهترین بازیکن فصل عادی این لیگ داده می شود. در این مطلب نگاهی کامل داریم به عنوان ارزشمندترین بازیکن NBA.

عنوان ارزشمندترین بازیکن سال، به بهترین بازیکن فصل عادی داده می شود و به نوعی مهم ترین جایزه انفرادی لیگ NBA به شمار می آید. این عنوان از فصل 1955/56 به بهترین بازیکن فصل عادی اهدا می شود. تا فصل 1979/80، برنده این عنوان با رای بازیکنان حاضر در لیگ انتخاب می شد اما از سال 1980 تا به امروز، گروهی از اصحاب رسانه، بهترین بازیکن فصل عادی را انتخاب می کنند.

هر رای دهنده، می تواند 5 بازیکن را به ترتیب انتخاب کند. رای اول 10 امتیاز، رای دوم 7 امتیاز، رای سوم 5 امتیاز، رای چهارم 3 امتیاز و رای پنجم 1 امتیاز دارد. در پایان بازیکنی که در مجموع بیشترین امتیاز را کسب کند، به عنوان MVP می رسد.

تاریخچه عنوان MVP لیگ NBA

از فصل 1955/56، لیگ NBA تصمیم گرفت تا به بهترین بازیکن فصل عادی جایزه ای با عنوان ارزشمندترین بازیکن سال اهدا کند. فصل عادی لیگ NBA به دلیل اینکه با حضور تمام تیم های حاضر در لیگ برگزار می شود، شرایط تقریبا برابری برای تمام بازیکنان به وجود می آورد تا بدرخشند و عملکرد خوبی از خود نشان دهند. در ابتدا بازیکنان حاضر در لیگ باید در پایان فصل برنده این عنوان را مشخص می کردند اما از سال 1980، این عنوان با رای خبرنگاران ورزشی مشخص می شود.

با اینکه عنوان MVP تنها شامل فصل عادی بازی های لیگ NBA می شود، اما تا به امروز این عنوان همچنان به عنوان معتبرترین جایزه انفرادی این لیگ به شمار می رود و به نوعی برنده این عنوان، بهترین بازیکن بسکتبال سال نیز تلقی می شود. هر بازیکنی که برنده این عنوان می شود، به طور خودکار نامزد ورود به تالار مشاهیر بسکتبال نیز می شود.

برنده های عنوان ارزشمندترین بازیکن NBA

تا به امروز 36 بازیکن مختلف برنده این جایزه شدند که تنها 6 بازیکن ملیتی غیر از آمریکایی دارند. باب پتیت، بازیکن تیم سنت لوییس هاکس، اولین بازیکنی بود که عنوان MVP را در سال 1956 دریافت کرد. پتیت 3 سال دیگر نیز این جایزه را مجددا کسب کرد که او را به اولین بازیکنی تبدیل کرد که بیشتر از یکبار به عنوان MVP رسیده است. حکیم اولاجوان، سنتر نیجریه ای هیوستن راکتس در سال 1994، به اولین بازیکن غیر آمریکایی برنده این جایزه تبدیل شد.

 باب پتیت، بازیکن تیم سنت لوییس هاکس، اولین بازیکنی بود که عنوان MVP را در سال 1956 دریافت کرد
باب پتیت، بازیکن تیم سنت لوییس هاکس، اولین بازیکنی بود که عنوان MVP را در سال 1956 دریافت کرد

از میان 36 برنده مختلف این عنوان، 15 بازیکن بیشتر از یکبار به جایزه MVP رسیده اند، 9 بازیکن حداقل 3 بار این جایزه را کسب کرده اند و تنها 5 بازیکن بیشتر از 3 بار به عنوان ارزشمندترین بازیکن سال رسیده اند.

بازیکنکشورتعداد MVP
کریم عبدالجبارآمریکا6
بیل راسلآمریکا5
مایکل جردنآمریکا5
ویلت چمبرلینآمریکا4
لبران جیمزآمریکا4
موزس ملونآمریکا3
لری بردآمریکا3
مجیک جانسنآمریکا3
نیکولا یوکیچصربستان3
باب پتیتآمریکا2
کارل ملونآمریکا2
تیم دانکنآمریکا2
استیو نشکانادا2
استفن کریآمریکا2
یانیس آنته توکومپویونان2
کریم عبدالجبار با 6 عنوان، رکورددار عنوان MVP به شمار می رود
کریم عبدالجبار با 6 عنوان، رکورددار عنوان MVP به شمار می رود

رکوردداران عنوان MVP لیگ NBA

همانطور که ذکر شد، باب پتیت اولین بازیکنی است که 2 بار برنده این عنوان شده است. کریم عبدالجبار نیز با 6 عنوان، رکورددار کسب عنوان ارزشمندترین بازیکن سال است. عبدالجبار تنها بازیکن تاریخ NBA هم به شمار می رود که علی رغم عدم صعود تیمش به پلی آف، به این عنوان رسیده است. بیل راسل و لبران جیمز تنها بازیکنانی هستند که در 5 سال، 4 بار به عنوان MVP رسیده اند.

بیل راسل، ویلت چمبرلین و لری برد تنها بازیکنانی هستند که 3 بار متوالی به عنوان MVP شناخته شده اند. ویلت چمبرلین و وس آنسلد، تنها بازیکنان تاریخ NBA هستند که در سال اول خود، برنده جایزه ارزشمندترین بازیکن فصل شده اند. درک رز با 22 سال سن، جوان ترین برنده MVP است و استفن کری در سال 2016 با تمام آرای ممکن به عنوان MVP رسید و اولین و تا به امروز آخرین بازیکنی است که با چنین شرایطی به این عنوان می رسد.

تیم های رکورددار عنوان ارزشمندترین بازیکن لیگ NBA

اگر فرنچایزهایی که دیگر امروز در NBA حضور ندارند را هم حساب کنیم، تا به امروز 22 تیم مختلف حداقل یک برنده عنوان MVP داشته اند و در طرف دیگر 9 تیم تا به حال هیچ بازیکنی که به این عنوان برسد، در تاریخ خود نداشته اند. تیم بوستون سلتیکس با 10 عنوان MVP، رکورددار این جایزه میان تیم ها است و بعد از آن لس آنجلس لیکرز با 8 عنوان، فیلادلفیا سونی سیکسرز و شیکاگو بولز با 6 عنوان و میلواکی باکس با 5 عنوان، در رده های بعد قرار دارند.

استفن کری که سابقه 2 عنوان MVP را دارد، تنها بازیکنی است که با تمام آرای ممکن به این جایزه رسیده است
استفن کری که سابقه 2 عنوان MVP را دارد، تنها بازیکنی است که با تمام آرای ممکن به این جایزه رسیده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *