0

سوپربول؛ محبوب ترین رویداد آمریکا

سوپربول

سوپربول، فینال لیگ فوتبال آمریکایی (NFL) است که پربیننده ترین رویداد سالانه در آمریکا به شمار می رود و هر سال حدود 100 میلیون آمریکایی به تماشای این مسابقه می نشینند. در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقه.

لیگ NFL، محبوب ترین لیگ ورزشی در آمریکا به شمار می رود که قدمت آن به بیشتر از 100 سال می رسد. فینال این مسابقات با نام سوپربول برگزار می شود که ارزش بسیار بالایی برای مردم آمریکا دارد. در این مطلب از تاریخچه و شکل گیری این مسابقه می گوییم و سپس از برخی آمار شگفت انگیز این رویداد می نویسیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

تاریخچه

از سال 1966 تصمیم بر این شد که دو لیگ فوتبال آمریکایی NFL و AFL با یکدیگر ادغام شوند. قبل از آن، این دو لیگ به صورت جدا از هم بودند و قهرمان هر لیگ متفاوت بود. با یکی شدن این دو لیگ، نام NFL به عنوان نام اصلی این لیگ انتخاب شد و 2 کنفرانس AFC و NFC در این لیگ به وجود آمد. بعد از ادغام، تصمیم بر این شد که فینال این مسابقات میان قهرمان کنفرانس AFC و NFC با نام سوپربول برگزار شود.

جام زیبایی که به برنده این مسابقه داده می شود، به جام لومباردی معروف است. وينس لومباردی فوتباليست حرفه ای بود، ولی همه او را در مقام مربی می شناسند، جايی كه در دهه 1960 ميلادی، موفق شد تيم گرين بی پكرز را در مدت 7 سال به 5 قهرمانی برساند از جمله سه قهرمانی لیگ NFL (قبل از تشکیل سوپربول) و دو قهرمانی سوپربول های 1 و 2.

لومباردی خيلی غير منتظره و در سال 1970 و در حالی كه تنها 57 سال داشت، به علت سرطان از دنيا رفت. يک سال بعد نام لومباردی وارد تالار مشاهير فوتبال حرفه ای شد. خيلی ها او را بهترين سرمربی تاريخ فوتبال آمريكايی می دانند و برای تقدير از وی، نام او را روی جام قهرمانی سوپربول گذاشتند. 

نام وینس لومباردی روی جام قهرمانی سوپربول است
نام وینس لومباردی روی جام قهرمانی سوپربول است

سوپربول، بزرگ ترین رویداد سالانه آمریکا

سوپربول بعد از فینال لیگ قهرمانان اروپا، دومین رویداد پربیننده سالانه ورزشی و بزرگ ترین رویداد سالانه آمریکا و به شمار می رود و به غیر از مراسم ورزشی، هیچ رویداد دیگری نظیر جوایز اسکار و گرمی نیز حتی نصف بیننده های این مسابقه را ندارد و به همین دلیل، این مسابقه بهترین فرصت برای شرکت های مختلف است تا برند خود را تبلیغ کنند. از تبلیغات خوراکی گرفته تا تیزرهای سینمایی، بیمه و … همه در روز سوپربول با شبکه ای که این مسابقه را پخش می کند قرارداد می بندد تا محصول خود را به نمایش بگذارند.

نکته جالب این رویداد استفاده بسیار مردم در آن روز از مواد غذایی است، به صورتی که بعد از عید شکرگزاری، روز مسابقه سوپربول بیشترین مصرف مواد غذایی را بین مردم آمریکا دارد. این مسابقه پربیننده ترین رویداد ورزشی آمریکا نیز به شمار می رود.

مسابقه سال 2015 که میان نیوانگلند پتریتس و سیاتل سی هاکس برگزار شد، با بیشتر از 114 میلیون بیننده در آمریکا، رکورد پربیننده ترین برنامه تلویزیونی تاریخ آمریکا را شکست. همچنین از جذابیت های این دیدار، اجرا بزرگ ترین و بهترین خواننده های دنیا در میان نیمه این مسابقه است.

در سوپربول 2021، The Weekend اجرا داشت
در سوپربول 2021، The Weekend اجرا داشت

رکوردهای سوپربول

اگر قهرمانی های قبل از ادغام لیگ های NFL و AFL را به شمار نیاوریم و تنها تاریخچه سوپربول را حساب کنیم، نیوانگلند پتریتس به لطف بیل بلیچیک و تام بریدی، هم رکورددار قهرمانی است و هم رکورددار حضور در این مسابقه. نیوانگلند پتریتس با 6 قهرمانی به صورت مشترک با پیتسبرگ استیلرز رکورددار است. پتریتس 5 حضور دیگر در این مسابقه را نیز تجربه کرده است.

از 11 حضور نیوانگلند در سوپربول، 9 حضور مربوط به دوران بیل بلیچیک و تام بریدی می شود، از جمله تمام 6 قهرمانی. تیم های دالاس کاوبویز و سن فرانسیسکو فورتی ناینرز نیز هر کدام با 5 قهرمانی در رده بعدی قرار دارند. 

تام بریدی، کوارتربک سابق نیوانگلند پتریس و تمپا بی باکنیرز با 7 قهرمانی در این دیدار، رکورددار قهرمانی در این فینال لیگ NFL به عنوان بازیکن است. بریدی همچنین با 5 بار کسب جایزه MVP سوپربول، در این زمینه نیز رکورددار است. چارلز هیلی، لاین بکر سابق تیم های سن فرانسیسکو فورتی ناینرز و دالاس کاوبویز با 5 قهرمانی در رده بعدی قرار دارد.

بازیکنان زیادی نیز تا به حال 4 بار فاتح سوپربول شده اند، از جمله جو مانتانا، کوارتربک سابق سن فرانسیسکو فورتی ناینرز. بیل بلیچیک، سرمربی نیوانگلند پتریتس نیز با 6 قهرمانی، رکورددار قهرمانی میان مربی ها است. بعد از بلیچیک، چاک نول، سرمربی فقید پیتسبرگ استیلرز با 4 قهرمانی در رده بعد قرار دارد.

تام بریدی با 7 قهرمانی سوپربول، رکورددار است
تام بریدی با 7 قهرمانی سوپربول، رکورددار است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *