0

گرندپری قطر

گرندپری قطر فرمول یک

گرندپری قطر یکی از جدیدترین مسابقات تقویم فصل فرمول یک است. در این مطلب نگاهی داریم به گرندپری قطر فرمول یک.

ورود فرمول یک به خاورمیانه و برگزاری مسابقات مختلف در این منطقه، دیگر چیز جدیدی نیست و خاورمیانه تبدیل به یکی از قطب های این رقابت ها شده است. قطر از جدیدترین کشورهایی است که به تقویم فرمول یک راه پیدا کرده و میزبان این مسابقات است. در این مطلب نگاهی داریم به گرندپری قطر فرمول یک.

تاریخچه گرندپری قطر

در فصل 2021، گرندپری استرالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. قرار شد تا این مسابقه در اواخر فصل برگزار شود که دولت استرالیا اجازه برگزاری این مسابقات را نداد. فرمول یک تصمیم گرفت تا هر طور شده جای خالی این مسابقه را پر کند و در این راستا، قطر برای اولین بار میزبان یک مسابقه فرمول یک شد.

بعد از میزبانی در فصل 2021، گرندپری قطر با قراردادی 10 ساله، به پای ثابت تقویم فرمول یک تبدیل شد. با این حال در سال 2022، به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال، خبری از گرندپری قطر نبود و این مسابقه از سال 2023 به تقویم فرمول یک اضافه شد.

گرندپری قطر اولین بار در سال 2021 برگزار شد
گرندپری قطر اولین بار در سال 2021 برگزار شد

پیست بین المللی لوسیل

گرندپری قطر فرمول یک در پیست بین المللی لوسیل برگزار می شود. این پیست در سال 2004 افتتاح شد و از آن زمان تا به امروز میزبان مسابقات مختلف موتور اسپورت است. این پیست در اصل برای میزبانی از مسابقات موتوجی پی در سال 2004 افتتاح شد اما 17 سال طول کشید تا مسابقه ای از فرمول یک در آن برگزار شود.

پیست لوسیل سریع است و پیچ های نسبتا سریعی هم دارد. قبل از پیچ اول، مستقیمی بلندی وجود دارد که بیشترین سبقت ها را در این ناحیه شاهد هستیم. طول این پیست 5.419 کیلومتر است که در چارچوب 57 دور برگزار می شود که در مجموع مسابقه قطر را به 308.611 کیلومتر می رساند. پیست لوسیل 16 پیچ دارد و شامل یک ناحیه DRS می شود.

گرندپری قطر فرمول یک در پیست بین المللی لوسیل برگزار می شود
گرندپری قطر فرمول یک در پیست بین المللی لوسیل برگزار می شود

رکوردهای گرندپری قطر فرمول یک

با توجه به اینکه تنها یکبار گرندپری قطر برگزار شده، پس نمی توانیم انتظار رکوردهای چندانی را داشته باشیم. لوییس همیلتن در حال حاضر تنها برنده این مسابقه است و تیم مرسدس نیز تنها تیمی است که سابقه پیروزی در قطر را دارد.

لوییس همیلتن در سال 2021 برنده گرندپری قطر فرمول یک شد
لوییس همیلتن در سال 2021 برنده گرندپری قطر فرمول یک شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید