0

پیت استاپ در فرمول یک

پیت استاپ در فرمول یک

پیت استاپ در فرمول یک یکی از مهم ترین بخش های این مسابقات است. این مطلب درباره پیت استاپ و کاربرد آن در فرمول یک است.

در فرمول یک، پیت‌ استاپ به فرایند ورود خودروی مسابقه به محل پیت در طول مسابقه اشاره دارد. در این فرایند، خودرو وارد مسیر پیت می‌شود تا خدمات مختلفی از جمله تعویض لاستیک و تنظیمات لازم را دریافت کند. پیت‌ استاپ برای تیم‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به منظور حفظ عملکرد خودرو و مدیریت استراتژی مسابقه به صورت استراتژیک انجام می‌شود. در ادامه نگاهی داریم به پیت استاپ در فرمول یک.

تماشای ویدیو در یوتیوب

پیت استاپ چیست؟

در اتومبیل رانی، تعویض لاستیک و چک کردن ماشین جهت سلامت آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. در همین راستا ماشین ها باید در طول مسابقه به سمت گاراژهای خود بروند و در منطقه ای مخصوص، بررسی شوند. پیت استاپ در دوران مدرن اتومبیل رانی، بیشتر جهت تعویض لاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

پیت استاپ در فرمول یک به چه معناست؟

به عنوان مثال، در مسابقات فرمول یک قانونی وجود دارد که هر ماشین حداقل یکبار باید لاستیک خود را عوض کند. به همین دلیل در این مسابقات شاهد پیت استاپ های فراوانی هستیم. البته هنگامی که ماشین با مشکل فنی نیز مواجه می شود، راننده ها به سرعت به منطقه پیت می روند تا مکانیک های تیم این مشکل را برطرف کنند.

پیت استاپ در فرمول یک نقش بسیار مهمی دارد
پیت استاپ در فرمول یک نقش بسیار مهمی دارد

دلایل استفاده از پیست استاپ

در طول یک پیت‌ استاپ، خودرو وارد ناحیه پیت مخصوص خود می‌شود و تیم مکانیک‌ها و کادر پشتیبانی آماده انتظار هستند. تیم سریعا به اقدامات مختلف می‌پردازند و به صورت هماهنگ و متناسب با هم اقدامات را انجام می‌دهند. در ادامه به دلایل استفاده از پیت استاپ اشاره می کنیم.

تعویض لاستیک

لاستیک‌های قدیمی برداشته شده و لاستیک‌های جدید روی خودرو نصب می‌شوند. در فرمول یک از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می‌شود که به مکانیک‌ها کمک می‌کند لاستیک‌ها را به سرعت تعویض کنند.

سوخت‌گیری

تا فصل 2010، سوخت‌گیری در طول پیت‌ استاپ مجاز بود. خودرو به یک دستگاه سوخت متصل می‌شد و مقدار مشخصی سوخت در خودرو برای ادامه مسابقه پمپ می‌ شد.

تنظیمات

تیم می‌تواند تنظیمات ماشین را بر اساس بازخورد راننده یا شرایط مسابقه تغییر دهد. این تنظیمات ممکن است شامل تنظیمات دینامیکی، تعلیق یا سایر تنظیمات باشد.

بررسی ایمنی

تیم ممکن است ماین را برای شناسایی هرگونه آسیب یا مشکل مکانیکی به صورت بصری بررسی کند. آن‌ها همچنین می‌توانند از رادیاتور خودرو برای جلوگیری از گرم شدن زیاد باقی مانده‌های جسم خارجی پاکسازی کنند.

ماشین ها به دلایل مختلفی از پیت استاپ استفاده می کنند
ماشین ها به دلایل مختلفی از پیت استاپ استفاده می کنند

سریع ترین پیت استاپ تاریخ فرمول یک

زمان‌بندی در طول پیت‌ استاپ بسیار حائز اهمیت است، زیرا هر ثانیه مهم است. تیم‌های فرمول یک به دنبال داشتن سریع‌ترین زمان‌های پیت‌ استاپ هستند و پیت‌ استاپ‌های زیر سه ثانیه در سال‌های اخیر به عنوان میانگین تلقی می‌شوند. پیت‌ استاپ‌های کارآمد می‌توانند به طور قابل توجهی بر موقعیت مسابقه و استراتژی کلی تاثیر بگذارند و به عنوان جنبه حیاتی‌ ای از مسابقات فرمول یک محسوب می‌شوند.

در سال 2019، تيم ردبول موفق به ثبت 1.82 ثانيه شد كه سريع ترين پيت استاپ تاريخ فرمول يک لقب گرفت. با توجه به تغيير قوانين و بزرگ شدن سايز تايرها در سال 2022، به نظر مى رسيد كه ركورد ردبول تا مدت هاى زيادى پابرجا خواهد ماند اما در گرندپرى قطر 2023، بار ديگر شاهد شكسته شدن ركورد سريع ترين پيت استاپ تاريخ فرمول يک بوديم.

تيم مک لارن در فصل 2023 اما زمان شگفت انگيز 1.80 ثانيه را براى پيت استاپ لندو نوريس به ثبت رساند كه ركورد سريع ترين پيت استاپ تاريخ فرمول يک است. با توجه به تايرهاى 18 اينچى پيرلى، ارزش و اعتبار اين ركورد حتى بيشتر هم مى شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *