0

پیت استاپ در فرمول یک

پیت استاپ در فرمول یک

پیت استاپ یکی از مهم ترین بخش های فرمول یک است. این مطلب درباره پیت استاپ و کاربرد آن در فرمول یک است.

در فرمول یک، پیت‌ استاپ به فرایند ورود خودروی مسابقه به محل پیت در طول مسابقه اشاره دارد. در این فرایند، خودرو وارد مسیر پیت می‌شود تا خدمات مختلفی از جمله تعویض لاستیک و تنظیمات لازم را دریافت کند. پیت‌ استاپ برای تیم‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به منظور حفظ عملکرد خودرو و مدیریت استراتژی مسابقه به صورت استراتژیک انجام می‌شود.

در ادامه بیشتر با این مفهوم آشنا می شویم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

پیت استاپ چیست؟

در اتومبیل رانی، تعویض لاستیک و چک کردن ماشین جهت سلامت آن، اهمیت بسیار زیادی دارد. در همین راستا ماشین ها باید در طول مسابقه به سمت گاراژهای خود بروند و در منطقه ای مخصوص، بررسی شوند. پیت استاپ در دوران مدرن اتومبیل رانی، بیشتر جهت تعویض لاستیک مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان مثال، در مسابقات فرمول یک قانونی وجود دارد که هر ماشین حداقل یکبار باید لاستیک خود را عوض کند. به همین دلیل در این مسابقات شاهد پیت استاپ های فراوانی هستیم. البته هنگامی که ماشین با مشکل فنی نیز مواجه می شود، راننده ها به سرعت به منطقه پیت می روند تا مکانیک های تیم این مشکل را برطرف کنند.

پیست استاپ از مهم ترین کارهای اتومبیل رانی است
پیست استاپ از مهم ترین کارهای اتومبیل رانی است

دلایل استفاده از پیست استاپ

در طول یک پیت‌ استاپ، خودرو وارد ناحیه پیت مخصوص خود می‌شود و تیم مکانیک‌ها و کادر پشتیبانی آماده انتظار هستند. تیم سریعا به اقدامات مختلف می‌پردازند و به صورت هماهنگ و متناسب با هم اقدامات را انجام می‌دهند. در ادامه به دلایل استفاده از پیت استاپ اشاره می کنیم.

تعویض لاستیک

لاستیک‌های قدیمی برداشته شده و لاستیک‌های جدید روی خودرو نصب می‌شوند. در فرمول یک از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می‌شود که به مکانیک‌ها کمک می‌کند لاستیک‌ها را به سرعت تعویض کنند.

سوخت‌گیری

تا فصل 2010، سوخت‌گیری در طول پیت‌ استاپ مجاز بود. خودرو به یک دستگاه سوخت متصل می‌شد و مقدار مشخصی سوخت در خودرو برای ادامه مسابقه پمپ می‌ شد.

تنظیمات

تیم می‌تواند تنظیمات ماشین را بر اساس بازخورد راننده یا شرایط مسابقه تغییر دهد. این تنظیمات ممکن است شامل تنظیمات دینامیکی، تعلیق یا سایر تنظیمات باشد.

بررسی ایمنی

تیم ممکن است ماین را برای شناسایی هرگونه آسیب یا مشکل مکانیکی به صورت بصری بررسی کند. آن‌ها همچنین می‌توانند از رادیاتور خودرو برای جلوگیری از گرم شدن زیاد باقی مانده‌های جسم خارجی پاکسازی کنند.

ماشین ها به دلایل مختلفی از پیت استاپ استفاده می کنند
ماشین ها به دلایل مختلفی از پیت استاپ استفاده می کنند

سریع ترین پیت استاپ تاریخ فرمول یک

زمان‌بندی در طول پیت‌ استاپ بسیار حائز اهمیت است، زیرا هر ثانیه مهم است. تیم‌های فرمول یک به دنبال داشتن سریع‌ترین زمان‌های پیت‌ استاپ هستند و پیت‌ استاپ‌های زیر سه ثانیه در سال‌های اخیر به عنوان میانگین تلقی می‌شوند. پیت‌ استاپ‌های کارآمد می‌توانند به طور قابل توجهی بر موقعیت مسابقه و استراتژی کلی تاثیر بگذارند و به عنوان جنبه حیاتی‌ ای از مسابقات فرمول یک محسوب می‌شوند.

سریع‌ترین پیت‌ استاپ تاریخ فرمول یک در سال 2019 توسط تیم ردبول، با زمان 1.82 ثانیه ثبت شد. تیم ردبول همواره به پیت استاپ های سریع خود معروف است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *