1

فصل 2023 فرمول یک؛ نتایج و جدول

نتایج فصل 2023 فرمول یک

فصل 2023 فرمول یک در حال برگزاری است و در این مطلب نگاهی داریم به مسابقات برگزار شده و جداول راننده ها و تیم های این فصل.

آشنایی با فصل 2023 فرمول یک

تا به این لحظه، 16 مسابقه از فصل 2023 فرمول یک برگزار شده و گرندپری ایمولا هم به دلیل عدم مساعد بودن شرایط جوی، لغو شده است. لازم به ذکر است که در فصل 2023 فرمول یک قرار است 6 مسابقه اسپرینت برگزار شود و فعلا یک اسپرینت ریس برگزار شده است.

در ادامه نگاهی داریم به مسابقات برگزار شده و در پایان جدول راننده ها و جدول تیم ها را بررسی می کنیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

گرندپری بحرین 2023؛ شروع قدرتمندانه ردبول

فرمول يک از همان جايى شروع شد كه تمام شده بود؛ سلطه ردبول به اين فصل هم كشيده شده و مكس ورستپن بدون هيچ مشكلى و به راحتى برنده شد تا براى اولين بار پيروز گرندپرى بحرين شود. سرجيو پرز هم توانست رتبه دوم خود را حفظ كند تا ردبول با يک و دو، فصل جديد را استارت بزند.

نكته اصلى مسابقه، سكوى فرناندو آلونسو بود كه نمايش فوق العاده اى از خود نشان داد؛ حتى برخورد جزئى استن مارتين ها در استارت مسابقه هم نتوانست جلوى راننده اسپانيايى را بگيرد تا بالاتر از كارلوس ساينز به رده سوم اين مسابقه برسد.
شارل لكلر DNF شد تا روز فرارى خراب شود. مرسدس ها توان رسيدن به رده هاى بالاتر را نداشتند و هميلتن و راسل نتوانستند با آلونسو رقابت كنند. عملكرد پير گزلى در اولين مسابقه اش براى الپين عالى بود و او توانست از رده بيستم، به رتبه نهم برسد! مک لارن هم روز بدى را تجربه كرد و به غير از DNF اسكار پياسترى، لندو نوريس نيز به شدت با مشكل مواجه شد.

مکس ورستپن برنده اولین مسابقه فصل 2023 فرمول یک شد
مکس ورستپن برنده اولین مسابقه فصل 2023 فرمول یک شد

گرندپری عربستان 2023؛ این بار نوبت سرجیو پرز بود

با گذشت تنها دو مسابقه از فصل 2023، ردبول فاصله اى انداخته كه فراتر از حد تصور است. سرجيو پرز بدون دردسر توانست پول پوزيشن خود در گرندپری عربستان را به برد تبديل كند. مكس ورستپن نيز از رده 15 خود را به رتبه دوم رساند. حتى استن مارتين هم نسبت به مرسدس و فرارى اختلاف انداخت. فرناندو آلونسو نيز براى يک سكوى ديگر و رتبه سوم، به چالش كشيده نشد.

رتبه چهارم تا نهم در اختيار سه تيم بود: چهارم و پنجم مرسدس (راسل و هميلتن)، ششم و هفتم فرارى (ساينز و لكلر) و هشتم و نهم الپين (اكن و گزلى). شايد اگر لنس استرول DNF نشده بود، استن مارتين نيز مى توانست دو رده متوالى كسب كند.

سرجیو پرز به اولین برد خود در گرندپری عربستان رسید
سرجیو پرز به اولین برد خود در گرندپری عربستان رسید

گرندپری استرالیا 2023؛ مسابقه ای عجیب با پایانی تکراری

پرچم قرمز، 8 DNF و بيشتر از 2 ساعت و نيم زمان. گرندپری استراليا هر چيزى كه فكر كنيد داشت و يكى از عجيب ترين مسابقات چند فصل اخير بود. پرچم هاى قرمز، مسابقه را از هيجان انداخت. دومين استارت مجدد، جايى بود كه برخوردهاى متعددى را شاهد بوديم و باعث شد تا مسابقه در پشت ماشين ايمنى به پايان برسد و تيم الپين كه هر دو ماشين خود را در استارت مجدد از دست داد، بيشترين ضرر را ببيند.
مكس ورستپن بالاتر از لوييس هميلتن و فرناندو آلونسو به پيروزى رسيد تا ضمن كسب اولين پيروزى خود در ملبورن، به دومين برد خود در فصل 2023 برسد. ردبول نيز سومين پيروزى اش در اين فصل را كسب كند. لوييس هميلتن در يک فصل ديگر نيز توانست سكو كسب كند. فرناندو آلونسو هم فصل خوب خود را با كسب يک سكوى ديگر ادامه داد.

پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک
پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک

گرندپری آذربایجان 2023؛ چکو، پادشاه ریس های خیابانی

گرندپرى آذربايجان 2023 برگزار شد و در مسابقه اى كسل كننده و بى هيجان، اين سرجيو پرز بود كه به مانند اسپرينت ريس برنده شد تا به دومين برد خود در اين فصل برسد. پرز حالا اولين راننده تاريخ اين گرندپرى است كه بيشتر از يكبار طعم پيروزى در باكو را چشيده است. مكس ورستپن دوم و شارل لكلر سوم شدند. فرناندو آلونسو بالاتر از كارلوس ساينز به رده چهارم رسيد و لوييس هميلتن نيز ششم شد.

اولین اسپرینت ریس فصل 2023 در آذربایجان برگزار شد
اولین اسپرینت ریس فصل 2023 در آذربایجان برگزار شد

گرندپری میامی 2023؛ تکرار پیروزی ورستپن در هارد راک

دومين مسابقه فرمول يک در ميامى هم برگزار شد و مثل سال پيش، اين بار هم مكس ورستپن توانست برنده اين مسابقه شود. قهرمان دو دوره اخير فرمول يک كه از جايگاه نهم مسابقه را شروع كرده بود، با سبقت هاى متوالى از همه عبور كرد و در پايان بالاتر از سرجيو پرز برنده اين مسابقه شد.

فرناندو آلونسو سوم شد تا در ميامى هم شاهد تكرارى ترين سكوى اين فصل باشيم. جرج راسل چهارم شد، كارلوس ساينز در جايگاه پنجم به مسابقه پايان داد و لوييس هميلتن على رغم شروع از رده سيزدهم، بالاتر از شارل لكلر به رتبه ششم رسيد.

مکس ورستپن برای دومین بار برنده گرندپری میامی شد
مکس ورستپن برای دومین بار برنده گرندپری میامی شد

گرندپری موناکو 2023؛ ادامه سلطنت ورستپن و ردبول

مثل اكثر سال ها، امسال هم تعيين خط نقش اصلى را در گرندپرى موناكو ايفا كرد. سكوى اين مسابقه دقيقا همان ترتيب تعيين خط (با اعمال پنالتى شارل لكلر) بود. مكس ورستپن بالاتر از فرناندو آلونسو و استبان اكن به چهارمين بردش در اين فصل رسيد تا همچنان ركورد 100 درصد برد ردبول در اين فصل حفظ شود. آلونسو نيز به پنجمين سكوى خود رسيد و اكن نيز اولين پوديوم الپين در اين فصل را ثبت كرد.

لوييس هميلتن در رده چهارم ايستاد و جرج راسل نيز پنجم شد. فرارى مسابقه خوبى را سپرى نكرد. شارل لكلر مسابقه خانگى اش را در رده ششم به پايان رساند و كارلوس ساينز هم كه مى توانست به راحتى چهارم شود، به رده هشتم رسيد!

ادامه سلطنت مکس ورستپن و ردبول در فصل 2023 فرمول یک
ادامه سلطنت مکس ورستپن و ردبول در فصل 2023 فرمول یک

گرندپری اسپانیا؛ هفتمین برد متوالی ردبول

بعد از تعيين خط مى دانستيم كه گرندپرى اسپانيا هم با برترى مكس ورستپن به پايان خواهد رسيد. راننده ردبول يكى از آسان ترين بردهايش را كسب كرد و بدون چالش خاصى به پنجمين بردش در اين فصل رسيد.
داستان اين مسابقه اما قدرت بلامنازع مكس نيست و خودنمايى مرسدس هاست. لوييس هميلتن مسابقه را در جايگاه دوم به پايان رساند و جرج راسل هم با صعود 9 رده اى، سوم شد تا مرسدس در بارسلونا سكوى مشترک به دست آورد.
سرجيو پرز بالاتر از كارلوس ساينز چهارم شد و رده هاى ششم و هفتم هم به راننده هاى استن مارتين رسيد (استرول و آلونسو).

در روز قدرت نمایی مرسدس، ردبول به هفتمین برد متوالی در فصل 2023 فرمول یک رسید
در روز قدرت نمایی مرسدس، ردبول به هفتمین برد متوالی در فصل 2023 فرمول یک رسید

گرندپری کانادا؛ مونترال هم به سلطه مکس درآمد

گرندپرى كانادا با برترى قاطع مكس ورستپن به پايان رسيد تا اين راننده هلندى به فصل فوق العاده خود ادامه دهد. در هشتمين مسابقه از فصل 2023 فرمول يک، ردبول نيز به لطف مد مكس به قدرت نمايى اش ادامه داد و هشتمين برد فصل را جشن گرفت. این صدمین پیروزی ردبول در تاریخ فرمول یک بود. مکس ورستپن نیز حالا در کنار ایرتون سنا، در رده پنجم بیشترین برد این مسابقات قرار گرفته است.
فرناندو آلونسو با كسب رتبه دوم بار ديگر به سكو بازگشت. پيشرفت مرسدس و روزهاى خوب لوييس هميلتن هم با يک سكوى ديگر ادامه پيدا كرد. زوج فرارى يعنى شارل لكلر و كارلوس ساينز نيز به رتبه هاى چهارم و پنجم رسيدند.

پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک بار دیگر شکل گرفت
پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک بار دیگر شکل گرفت

گرندپری اتریش 2023؛ ردبول و ورستپن متوقف نمی شوند

گرندپرى اتريش پايانى مشابه 8 مسابقه سپرى شده اين فصل داشت. ردبول براى نهمين مسابقه متوالى در اين فصل به پيروزى رسيد و مكس ورستپن ضمن كسب هفتمين برد خود در اين فصل، پيروزى هاى متوالى اش را نيز به عدد 5 رساند.
شارل لكلر دوم شد. سرجيو پرز كه از رده پانزدهم مسابقه را شروع كرده بود، توانست به رده سوم برسد تا بعد از 4 مسابقه مجددا به سكو برسد. فرارى در مجموع آخر هفته قابل قبولى داشت و كارلوس ساينز نيز رده چهارم را كسب كرد. لندو نوريس هم از راننده هايى بود كه عملكرد بسيار خوبى در اتريش داشت و توانست به جايگاه پنجم برسد. فرناندو آلونسو ششم شد، لوييس هميلتن هفتم و جرج راسل نيز به رده هشتم رسيد.

ردبول از 9 مسابقه فصل 2023 فرمول یک، 9 پیروزی کسب کرده است
ردبول از 9 مسابقه فصل 2023 فرمول یک، 9 پیروزی کسب کرده است

گرندپری بریتانیا 2023؛ تاریخ سازی ردبول

گرندپرى بريتانيا نيز على رغم تمام بالا و پايين هايش نتيجه مشابهى داشت؛ برد مكس ورستپن و ردبول. اعجوبه ردبول به ششمين برد متوالى و هشتمين پيروزى خود در فصل 2023 رسيد تا ردبول به ركورد تاريخى مک لارن برسد. اين يازدهمين برد متوالى ردبول است كه در كنار مک لارن 1988، ركورد بيشترين برد متوالى در تاريخ فرمول يک به شمار مى رود.

لندو نوريس عملكرد فوق العاده اش در اين آخر هفته را ادامه داد و به رتبه دوم رسيد. لوييس هميلتن هم طبق معمول در سيلوراستون درخشيد و سوم شد تا دو راننده انگليسى به سكوى گرندپرى خانگى برسند. اسكار پياسترى چهارم شد تا مک لارن بهترين آخر هفته اين فصل خود را تجربه كند. جرج راسل پنجم شد و سرجيو پرز نيز بالاتر از فرناندو آلونسو به رده ششم رسيد. الكس آلبون درخشش هفته هاى اخيرش را ادامه داد و بالاتر از زوج فرارى به رتبه هشتم رسيد.

ردبول به رکورد 11 پیروزی متوالی در فرمول یک رسید
ردبول به رکورد 11 پیروزی متوالی در فرمول یک رسید

گرندپری مجارستان 2023؛ توقفی در کار نبود

در يازدهمين مسابقه فصل 2023 فرمول يک، مكس ورستپن به راحتى به نهمين برد خود رسيد و هفتمين پيروزى متوالى اش را به دست آورد. لندو نوريس دوم و سرجيو پرز نيز سوم شدند.
استارت مسابقه تا حدى تكليف مسابقه را مشخص كرد. استارت بد لوييس هميلتن او را تا رده چهارم عقب انداخت و راننده مرسدس ديگر نتوانست به رتبه بهترى برسد و در پايان نيز بالاتر از اسكار پياسترى به همين رتبه رسيد. جرج راسل هم كه تعيين خط بدى داشت، مسابقه را در جايگاه ششم تمام كرد.

هفتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک
هفتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک

رکورد بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک

با پيروزى مكس ورستپن در گرندپرى مجارستان 2023، ردبول به دوازدهمين برد متوالى خود در فرمول يک رسيد. با عبور از مک لارن در سال 1988، ردبول به تنهايى ركورددار پيروزى متوالى در تاريخ فرمول يک شد. جالب است بدانيد كه 10 برد از اين 12 پيروزى را مكس ورستپن به دست آورده است!

ردبول در 23 مسابقه اخير فرمول يک، به 22 برد رسيده است. اگر جرج راسل در گرندپرى برزيل 2022 به پيروزى نرسيده بود، ردبول مى توانست 23 برد متوالى كسب كند!

ردبول به تنهایی رکورددار بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک است
ردبول به تنهایی رکورددار بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک است

گرندپری بلژیک 2023؛ هشتمین برد متوالی مکس ورستپن

گرندپرى بلژيک هم نتيجه اى تكرارى داشت و حتى پنالتى 5 رده اى هم نتوانست مانع مكس ورستپن شود تا به هشتمين برد متوالى خود برسد. اين دهمين پيروزى ورستپن در فصل 2023 است. ورستپن با ثبت سومين برد متوالى خود در اسپا، حالا تنها يک برد ديگر تا ركورد 9 پيروزى متوالى سباستين فتل در سال 2013 فاصله دارد.
ردبول نيز حالا 13 برد متوالى كسب كرده و با پيروزى در تمام 12 مسابقه ابتدايى فصل 2023، بهترين شروع يک تيم در تاريخ فرمول يک را به تنهايى در اختيار گرفت. سرجيو پرز دوم شد تا روز خوب ردبول تكميل شود. شارل لكلر به رده سوم رسيد و لوييس هميلتن نيز بالاتر از فرناندو آلونسو، چهارم شد.

هشتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک
هشتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک

گرندپری هلند 2023؛ ترکیبی از هیجان و تاریخ سازی

گرندپرى هلند با بارش باران شروع شد، در ادامه شرايط به حالت عادى برگشت و در پايان مجددا با بارش باران همراه بود، اين بار اما بسيار شديدتر. مسابقه جذاب بود و اتفاقات زيادى را شاهد بوديم اما نتيجه همان نتيجه تكرارى فصل 2023 بود؛ پيروزى ردبول و البته مكس ورستپن!

ورستپن با سومين برد متوالى در گرندپرى خانگى، به ركورد تاريخى سباستين فتل رسيد. او حالا در 9 مسابقه متوالى به پيروزى رسيده كه ركورد بيشترين برد متوالى در تاريخ مسابقات فرمول يک به شمار مى رود.

فرناندو آلونسو سرانجام به سكو برگشت و جايگاه دوم را به دست آورد. سرجيو پرز على رغم تمام كردن مسابقه در رتبه سوم، به دليل جريمه 5 ثانيه اى، به رده چهارم سقوط كرد و پير گزلى سوم شد. كارلوس ساينز به جايگاه پنجم رسيد و لوييس هميلتن نيز ششم شد.

تاریخ سازی به سبک مکس ورستپن
تاریخ سازی به سبک مکس ورستپن

گرندپری ایتالیا 2023؛ رکورد پشت رکورد

براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند. مكس ورستپن به راحتى برنده گرندپرى ايتاليا شد تا به ركوردى جاودانه برسد و اكنون به تنهايى ركورددار بيشترين پيروزى متوالى در تاريخ فرمول يک شود. سرجيو پرز مسابقه را در جايگاه دوم به پايان رساند و نبرد فرارى ها نيز با برترى كارلوس ساينز به پايان رسيد. جرج راسل پنجم شد و لوييس هميلتن هم به رتبه ششم رسيد.

براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند
براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند

گرندپری سنگاپور 2023؛ سرانجام ترمز ردبول كشيده شد

بعد از تجربه يكى از يک طرفه ترين فصل هاى تاريخ فرمول يک، مسابقه سنگاپور هيجان خاصى را به طرفداران موتور اسپورت هديه داد. كارلوس ساينز با ارائه نمايشى بى نقص، بالاتر از لندو نوريس و لوييس هميلتن به پيروزى رسيد تا بعد از 15 مسابقه متوالى، نوار بردهاى ردبول و همچنين 10 پيروزى متوالى مكس ورستپن پاره شود.

جرج راسل كه تا ثانيه هاى پايانى در رده سوم بود و حتى شانس برد هم داشت، در دور آخر تصادف كرد تا عملكرد خوبش در سنگاپور، پايان تلخى داشته باشد. شارل لكلر چهارم شد، مكس ورستپن پنجم و پير گزلى ششم. اسكار پياسترى رده هفدهم رو به هفتم تبديل كرد و از ليام لاوسن هم نبايد غافل شد كه در سومين مسابقه اش در فرمول يک، به رده نهم رسيد.

استن مارتين كه لنس استرول رو در اختيار نداشت، روز فاجعه اى را تجربه كرد. فرناندو آلونسو آخرين راننده اى بود كه مسابقه را تمام كرد و براى اولين بار در اين فصل، نتوانست ميان 10 راننده برتر قرار بگيرد. به اين ترتيب، لوييس هميلتن جاى او در رده سوم جدول راننده ها را گرفت.

کارلوس ساینز ترمز ردبول و مکس ورستپن را کشید
کارلوس ساینز ترمز ردبول و مکس ورستپن را کشید

گرندپری ژاپن 2023؛ بازگشت ورستپن به نوار برد و سکوی مشترک مک لارن

مكس ورستپن بدون كمترين چالش فاتح گرندپرى ژاپن شد تا به سيزدهمين پيروزى اش در اين فصل برسد. لندو نوريس به رده دوم رسيد و سكوى مشترک مک لارن با رده سوم اسكار پياسترى تكميل شد. شارل لكلر به رتبه چهارم رسيد و لوييس هميلتن نيز بالاتر از كارلوس ساينز، مسابقه را در رتبه پنجم به پايان رساند. با اين نتيجه، قهرمانى ردبول در فصل 2023 فرمول یک قطعی شد.

مک لارن برای اولین بار در فصل 2023 به سکوی مشترک رسید
مک لارن برای اولین بار در فصل 2023 به سکوی مشترک رسید

نتایج فصل 2023 فرمول یک

#مسابقهپول پوزیشناسپرینت ریسسریع ترین دوربرندهتیم
1بحرینمکس ورستپنگوانیو ژومکس ورستپنردبول
2عربستانسرجیو پرزمکس ورستپنسرجیو پرزردبول
3استرالیامکس ورستپنسرجیو پرزمکس ورستپنردبول
4آذربایجانشارل لکلرسرجیو پرزجرج راسلسرجیو پرزردبول
5میامیسرجیو پرزمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
6موناکومکس ورستپنلوییس همیلتنمکس ورستپنردبول
7اسپانیامکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
8کانادامکس ورستپنسرجیو پرزمکس ورستپنردبول
9اتریشمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
10بریتانیامکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
11مجارستانلوییس همیلتنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
12بلژیکشارل لکلرمکس ورستپنلوییس همیلتنمکس ورستپنردبول
13هلندمکس ورستپنفرناندو آلونسومکس ورستپنردبول
14ایتالیاکارلوس ساینزاسکار پیاستریمکس ورستپنردبول
15سنگاپورکارلوس ساینزلوییس همیلتنکارلوس ساینزفراری
16ژاپنمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول

جدول فصل 2023 فرمول یک

در این بخش ابتدا نگاهی داریم به جدول راننده ها و سپس جدول تیم ها را بررسی می کنیم. لازم به ذکر است که آلفا تائوری در این فصل از 4 راننده مختلف استفاده کرده است. یوکی سونودا و نیک دوریس فصل را شروع کردند، دنیل ریکاردو در میانه فصل جای دوریس را گرفت و در ادامه به دلیل مصدومیت ریکاردو، لیام لاوسن راننده جایگرین آلفا تائوری شد.

جدول راننده ها

#رانندهتیمامتیاز
1مکس ورستپنردبول400
2سرجیو پرزردبول223
3لوییس همیلتنمرسدس190
4فرناندو آلونسواستن مارتین174
5کارلوس ساینزفراری150
6شارل لکلرفراری135
7لندو نوریسمک لارن115
8جرج راسلمرسدس115
9اسکار پیاستریمک لارن57
10لنس استرولاستن مارتین47
11پیر گزلیالپین46
12استبان اکنالپین38
13الکس آلبونویلیامز21
14نیکو هولکنبرگهاس9
15والتری بوتاسآلفا رومئو6
16گوانیو ژوآلفا رومئو4
17یوکی سونوداآلفا تائوری3
18کوین مگنسنهاس3
19لیام لاوسنآلفا تائوری2
20لوگن سارجنتویلیامز0
21نیک دوریسآلفا تائوری0
22دنیل ریکاردوآلفا تائوری0

جدول تیم ها

#تیمامتیاز
1ردبول623
2مرسدس305
3فراری285
4استن مارتین221
5مک لارن172
6الپین84
7ویلیامز21
8هاس12
9آلفا رومئو10
10آلفا تائوری5
ردبول برای دومین فصل متوالی قهرمان فرمول یک شد
ردبول برای دومین فصل متوالی قهرمان فرمول یک شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. علیرضا گفت:

    عالی بود ممنون