1

فصل 2023 فرمول یک؛ نتایج و جدول

نتایج فصل 2023 فرمول یک

فصل 2023 فرمول یک در حال برگزاری است و در این مطلب نگاهی داریم به مسابقات برگزار شده و جداول راننده ها و تیم های این فصل.

آشنایی با فصل 2023 فرمول یک

با برگزاری 22 مسابقه، فصل 2023 فرمول یک تمام شد. لازم به ذکر است که در فصل 2023 فرمول یک 6 مسابقه اسپرینت نیز برگزار شد. در ادامه نگاهی داریم به مسابقات برگزار شده و در پایان جدول راننده ها و جدول تیم ها را بررسی می کنیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

گرندپری بحرین 2023؛ شروع قدرتمندانه ردبول

فرمول يک از همان جايى شروع شد كه تمام شده بود؛ سلطه ردبول به اين فصل هم كشيده شده و مكس ورستپن بدون هيچ مشكلى و به راحتى برنده شد تا براى اولين بار پيروز گرندپرى بحرين شود. سرجيو پرز هم توانست رتبه دوم خود را حفظ كند تا ردبول با يک و دو، فصل جديد را استارت بزند.

نكته اصلى مسابقه، سكوى فرناندو آلونسو بود كه نمايش فوق العاده اى از خود نشان داد؛ حتى برخورد جزئى استن مارتين ها در استارت مسابقه هم نتوانست جلوى راننده اسپانيايى را بگيرد تا بالاتر از كارلوس ساينز به رده سوم اين مسابقه برسد.
شارل لكلر DNF شد تا روز فرارى خراب شود. مرسدس ها توان رسيدن به رده هاى بالاتر را نداشتند و هميلتن و راسل نتوانستند با آلونسو رقابت كنند. عملكرد پير گزلى در اولين مسابقه اش براى الپين عالى بود و او توانست از رده بيستم، به رتبه نهم برسد! مک لارن هم روز بدى را تجربه كرد و به غير از DNF اسكار پياسترى، لندو نوريس نيز به شدت با مشكل مواجه شد.

مکس ورستپن برنده اولین مسابقه فصل 2023 فرمول یک شد
مکس ورستپن برنده اولین مسابقه فصل 2023 فرمول یک شد

گرندپری عربستان 2023؛ این بار نوبت سرجیو پرز بود

با گذشت تنها دو مسابقه از فصل 2023، ردبول فاصله اى انداخته كه فراتر از حد تصور است. سرجيو پرز بدون دردسر توانست پول پوزيشن خود در گرندپری عربستان را به برد تبديل كند. مكس ورستپن نيز از رده 15 خود را به رتبه دوم رساند. حتى استن مارتين هم نسبت به مرسدس و فرارى اختلاف انداخت. فرناندو آلونسو نيز براى يک سكوى ديگر و رتبه سوم، به چالش كشيده نشد.

رتبه چهارم تا نهم در اختيار سه تيم بود: چهارم و پنجم مرسدس (راسل و هميلتن)، ششم و هفتم فرارى (ساينز و لكلر) و هشتم و نهم الپين (اكن و گزلى). شايد اگر لنس استرول DNF نشده بود، استن مارتين نيز مى توانست دو رده متوالى كسب كند.

سرجیو پرز به اولین برد خود در گرندپری عربستان رسید
سرجیو پرز به اولین برد خود در گرندپری عربستان رسید

گرندپری استرالیا 2023؛ مسابقه ای عجیب با پایانی تکراری

پرچم قرمز، 8 DNF و بيشتر از 2 ساعت و نيم زمان. گرندپری استراليا هر چيزى كه فكر كنيد داشت و يكى از عجيب ترين مسابقات چند فصل اخير بود. پرچم هاى قرمز، مسابقه را از هيجان انداخت. دومين استارت مجدد، جايى بود كه برخوردهاى متعددى را شاهد بوديم و باعث شد تا مسابقه در پشت ماشين ايمنى به پايان برسد و تيم الپين كه هر دو ماشين خود را در استارت مجدد از دست داد، بيشترين ضرر را ببيند.
مكس ورستپن بالاتر از لوييس هميلتن و فرناندو آلونسو به پيروزى رسيد تا ضمن كسب اولين پيروزى خود در ملبورن، به دومين برد خود در فصل 2023 برسد. ردبول نيز سومين پيروزى اش در اين فصل را كسب كند. لوييس هميلتن در يک فصل ديگر نيز توانست سكو كسب كند. فرناندو آلونسو هم فصل خوب خود را با كسب يک سكوى ديگر ادامه داد.

پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک
پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک

گرندپری آذربایجان 2023؛ چکو، پادشاه ریس های خیابانی

گرندپرى آذربايجان 2023 برگزار شد و در مسابقه اى كسل كننده و بى هيجان، اين سرجيو پرز بود كه به مانند اسپرينت ريس برنده شد تا به دومين برد خود در اين فصل برسد. پرز حالا اولين راننده تاريخ اين گرندپرى است كه بيشتر از يكبار طعم پيروزى در باكو را چشيده است. مكس ورستپن دوم و شارل لكلر سوم شدند. فرناندو آلونسو بالاتر از كارلوس ساينز به رده چهارم رسيد و لوييس هميلتن نيز ششم شد.

اولین اسپرینت ریس فصل 2023 در آذربایجان برگزار شد
اولین اسپرینت ریس فصل 2023 در آذربایجان برگزار شد

گرندپری میامی 2023؛ تکرار پیروزی ورستپن در هارد راک

دومين مسابقه فرمول يک در ميامى هم برگزار شد و مثل سال پيش، اين بار هم مكس ورستپن توانست برنده اين مسابقه شود. قهرمان دو دوره اخير فرمول يک كه از جايگاه نهم مسابقه را شروع كرده بود، با سبقت هاى متوالى از همه عبور كرد و در پايان بالاتر از سرجيو پرز برنده اين مسابقه شد.

فرناندو آلونسو سوم شد تا در ميامى هم شاهد تكرارى ترين سكوى اين فصل باشيم. جرج راسل چهارم شد، كارلوس ساينز در جايگاه پنجم به مسابقه پايان داد و لوييس هميلتن على رغم شروع از رده سيزدهم، بالاتر از شارل لكلر به رتبه ششم رسيد.

مکس ورستپن برای دومین بار برنده گرندپری میامی شد
مکس ورستپن برای دومین بار برنده گرندپری میامی شد

گرندپری موناکو 2023؛ ادامه سلطنت ورستپن و ردبول

مثل اكثر سال ها، امسال هم تعيين خط نقش اصلى را در گرندپرى موناكو ايفا كرد. سكوى اين مسابقه دقيقا همان ترتيب تعيين خط (با اعمال پنالتى شارل لكلر) بود. مكس ورستپن بالاتر از فرناندو آلونسو و استبان اكن به چهارمين بردش در اين فصل رسيد تا همچنان ركورد 100 درصد برد ردبول در اين فصل حفظ شود. آلونسو نيز به پنجمين سكوى خود رسيد و اكن نيز اولين پوديوم الپين در اين فصل را ثبت كرد.

لوييس هميلتن در رده چهارم ايستاد و جرج راسل نيز پنجم شد. فرارى مسابقه خوبى را سپرى نكرد. شارل لكلر مسابقه خانگى اش را در رده ششم به پايان رساند و كارلوس ساينز هم كه مى توانست به راحتى چهارم شود، به رده هشتم رسيد!

ادامه سلطنت مکس ورستپن و ردبول در فصل 2023 فرمول یک
ادامه سلطنت مکس ورستپن و ردبول در فصل 2023 فرمول یک

گرندپری اسپانیا؛ هفتمین برد متوالی ردبول

بعد از تعيين خط مى دانستيم كه گرندپرى اسپانيا هم با برترى مكس ورستپن به پايان خواهد رسيد. راننده ردبول يكى از آسان ترين بردهايش را كسب كرد و بدون چالش خاصى به پنجمين بردش در اين فصل رسيد.
داستان اين مسابقه اما قدرت بلامنازع مكس نيست و خودنمايى مرسدس هاست. لوييس هميلتن مسابقه را در جايگاه دوم به پايان رساند و جرج راسل هم با صعود 9 رده اى، سوم شد تا مرسدس در بارسلونا سكوى مشترک به دست آورد.
سرجيو پرز بالاتر از كارلوس ساينز چهارم شد و رده هاى ششم و هفتم هم به راننده هاى استن مارتين رسيد (استرول و آلونسو).

در روز قدرت نمایی مرسدس، ردبول به هفتمین برد متوالی در فصل 2023 فرمول یک رسید
در روز قدرت نمایی مرسدس، ردبول به هفتمین برد متوالی در فصل 2023 فرمول یک رسید

گرندپری کانادا؛ مونترال هم به سلطه مکس درآمد

گرندپرى كانادا با برترى قاطع مكس ورستپن به پايان رسيد تا اين راننده هلندى به فصل فوق العاده خود ادامه دهد. در هشتمين مسابقه از فصل 2023 فرمول يک، ردبول نيز به لطف مد مكس به قدرت نمايى اش ادامه داد و هشتمين برد فصل را جشن گرفت. این صدمین پیروزی ردبول در تاریخ فرمول یک بود. مکس ورستپن نیز حالا در کنار ایرتون سنا، در رده پنجم بیشترین برد این مسابقات قرار گرفته است.
فرناندو آلونسو با كسب رتبه دوم بار ديگر به سكو بازگشت. پيشرفت مرسدس و روزهاى خوب لوييس هميلتن هم با يک سكوى ديگر ادامه پيدا كرد. زوج فرارى يعنى شارل لكلر و كارلوس ساينز نيز به رتبه هاى چهارم و پنجم رسيدند.

پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک بار دیگر شکل گرفت
پرافتخارترین سکوی تاریخ فرمول یک بار دیگر شکل گرفت

گرندپری اتریش 2023؛ ردبول و ورستپن متوقف نمی شوند

گرندپرى اتريش پايانى مشابه 8 مسابقه سپرى شده اين فصل داشت. ردبول براى نهمين مسابقه متوالى در اين فصل به پيروزى رسيد و مكس ورستپن ضمن كسب هفتمين برد خود در اين فصل، پيروزى هاى متوالى اش را نيز به عدد 5 رساند.
شارل لكلر دوم شد. سرجيو پرز كه از رده پانزدهم مسابقه را شروع كرده بود، توانست به رده سوم برسد تا بعد از 4 مسابقه مجددا به سكو برسد. فرارى در مجموع آخر هفته قابل قبولى داشت و كارلوس ساينز نيز رده چهارم را كسب كرد. لندو نوريس هم از راننده هايى بود كه عملكرد بسيار خوبى در اتريش داشت و توانست به جايگاه پنجم برسد. فرناندو آلونسو ششم شد، لوييس هميلتن هفتم و جرج راسل نيز به رده هشتم رسيد.

ردبول از 9 مسابقه فصل 2023 فرمول یک، 9 پیروزی کسب کرده است
ردبول از 9 مسابقه فصل 2023 فرمول یک، 9 پیروزی کسب کرده است

گرندپری بریتانیا 2023؛ تاریخ سازی ردبول

گرندپرى بريتانيا نيز على رغم تمام بالا و پايين هايش نتيجه مشابهى داشت؛ برد مكس ورستپن و ردبول. اعجوبه ردبول به ششمين برد متوالى و هشتمين پيروزى خود در فصل 2023 رسيد تا ردبول به ركورد تاريخى مک لارن برسد. اين يازدهمين برد متوالى ردبول است كه در كنار مک لارن 1988، ركورد بيشترين برد متوالى در تاريخ فرمول يک به شمار مى رود.

لندو نوريس عملكرد فوق العاده اش در اين آخر هفته را ادامه داد و به رتبه دوم رسيد. لوييس هميلتن هم طبق معمول در سيلوراستون درخشيد و سوم شد تا دو راننده انگليسى به سكوى گرندپرى خانگى برسند. اسكار پياسترى چهارم شد تا مک لارن بهترين آخر هفته اين فصل خود را تجربه كند. جرج راسل پنجم شد و سرجيو پرز نيز بالاتر از فرناندو آلونسو به رده ششم رسيد. الكس آلبون درخشش هفته هاى اخيرش را ادامه داد و بالاتر از زوج فرارى به رتبه هشتم رسيد.

ردبول به رکورد 11 پیروزی متوالی در فرمول یک رسید
ردبول به رکورد 11 پیروزی متوالی در فرمول یک رسید

گرندپری مجارستان 2023؛ توقفی در کار نبود

در يازدهمين مسابقه فصل 2023 فرمول يک، مكس ورستپن به راحتى به نهمين برد خود رسيد و هفتمين پيروزى متوالى اش را به دست آورد. لندو نوريس دوم و سرجيو پرز نيز سوم شدند.
استارت مسابقه تا حدى تكليف مسابقه را مشخص كرد. استارت بد لوييس هميلتن او را تا رده چهارم عقب انداخت و راننده مرسدس ديگر نتوانست به رتبه بهترى برسد و در پايان نيز بالاتر از اسكار پياسترى به همين رتبه رسيد. جرج راسل هم كه تعيين خط بدى داشت، مسابقه را در جايگاه ششم تمام كرد.

هفتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک
هفتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک

رکورد بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک

با پيروزى مكس ورستپن در گرندپرى مجارستان 2023، ردبول به دوازدهمين برد متوالى خود در فرمول يک رسيد. با عبور از مک لارن در سال 1988، ردبول به تنهايى ركورددار پيروزى متوالى در تاريخ فرمول يک شد. جالب است بدانيد كه 10 برد از اين 12 پيروزى را مكس ورستپن به دست آورده است!

ردبول در 23 مسابقه اخير فرمول يک، به 22 برد رسيده است. اگر جرج راسل در گرندپرى برزيل 2022 به پيروزى نرسيده بود، ردبول مى توانست 23 برد متوالى كسب كند!

ردبول به تنهایی رکورددار بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک است
ردبول به تنهایی رکورددار بیشترین پیروزی متوالی در تاریخ فرمول یک است

گرندپری بلژیک 2023؛ هشتمین برد متوالی مکس ورستپن

گرندپرى بلژيک هم نتيجه اى تكرارى داشت و حتى پنالتى 5 رده اى هم نتوانست مانع مكس ورستپن شود تا به هشتمين برد متوالى خود برسد. اين دهمين پيروزى ورستپن در فصل 2023 است. ورستپن با ثبت سومين برد متوالى خود در اسپا، حالا تنها يک برد ديگر تا ركورد 9 پيروزى متوالى سباستين فتل در سال 2013 فاصله دارد.
ردبول نيز حالا 13 برد متوالى كسب كرده و با پيروزى در تمام 12 مسابقه ابتدايى فصل 2023، بهترين شروع يک تيم در تاريخ فرمول يک را به تنهايى در اختيار گرفت. سرجيو پرز دوم شد تا روز خوب ردبول تكميل شود. شارل لكلر به رده سوم رسيد و لوييس هميلتن نيز بالاتر از فرناندو آلونسو، چهارم شد.

هشتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک
هشتمین برد متوالی مکس ورستپن در فصل 2023 فرمول یک

گرندپری هلند 2023؛ ترکیبی از هیجان و تاریخ سازی

گرندپرى هلند با بارش باران شروع شد، در ادامه شرايط به حالت عادى برگشت و در پايان مجددا با بارش باران همراه بود، اين بار اما بسيار شديدتر. مسابقه جذاب بود و اتفاقات زيادى را شاهد بوديم اما نتيجه همان نتيجه تكرارى فصل 2023 بود؛ پيروزى ردبول و البته مكس ورستپن!

ورستپن با سومين برد متوالى در گرندپرى خانگى، به ركورد تاريخى سباستين فتل رسيد. او حالا در 9 مسابقه متوالى به پيروزى رسيده كه ركورد بيشترين برد متوالى در تاريخ مسابقات فرمول يک به شمار مى رود.

فرناندو آلونسو سرانجام به سكو برگشت و جايگاه دوم را به دست آورد. سرجيو پرز على رغم تمام كردن مسابقه در رتبه سوم، به دليل جريمه 5 ثانيه اى، به رده چهارم سقوط كرد و پير گزلى سوم شد. كارلوس ساينز به جايگاه پنجم رسيد و لوييس هميلتن نيز ششم شد.

تاریخ سازی به سبک مکس ورستپن
تاریخ سازی به سبک مکس ورستپن

گرندپری ایتالیا 2023؛ رکورد پشت رکورد

براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند. مكس ورستپن به راحتى برنده گرندپرى ايتاليا شد تا به ركوردى جاودانه برسد و اكنون به تنهايى ركورددار بيشترين پيروزى متوالى در تاريخ فرمول يک شود. سرجيو پرز مسابقه را در جايگاه دوم به پايان رساند و نبرد فرارى ها نيز با برترى كارلوس ساينز به پايان رسيد. جرج راسل پنجم شد و لوييس هميلتن هم به رتبه ششم رسيد.

براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند
براى اولين بار در تاريخ فرمول يک، راننده اى توانست 10 پيروزى متوالى كسب كند

گرندپری سنگاپور 2023؛ سرانجام ترمز ردبول كشيده شد

بعد از تجربه يكى از يک طرفه ترين فصل هاى تاريخ فرمول يک، مسابقه سنگاپور هيجان خاصى را به طرفداران موتور اسپورت هديه داد. كارلوس ساينز با ارائه نمايشى بى نقص، بالاتر از لندو نوريس و لوييس هميلتن به پيروزى رسيد تا بعد از 15 مسابقه متوالى، نوار بردهاى ردبول و همچنين 10 پيروزى متوالى مكس ورستپن پاره شود.

جرج راسل كه تا ثانيه هاى پايانى در رده سوم بود و حتى شانس برد هم داشت، در دور آخر تصادف كرد تا عملكرد خوبش در سنگاپور، پايان تلخى داشته باشد. شارل لكلر چهارم شد، مكس ورستپن پنجم و پير گزلى ششم. اسكار پياسترى رده هفدهم رو به هفتم تبديل كرد و از ليام لاوسن هم نبايد غافل شد كه در سومين مسابقه اش در فرمول يک، به رده نهم رسيد.

استن مارتين كه لنس استرول رو در اختيار نداشت، روز فاجعه اى را تجربه كرد. فرناندو آلونسو آخرين راننده اى بود كه مسابقه را تمام كرد و براى اولين بار در اين فصل، نتوانست ميان 10 راننده برتر قرار بگيرد. به اين ترتيب، لوييس هميلتن جاى او در رده سوم جدول راننده ها را گرفت.

کارلوس ساینز ترمز ردبول و مکس ورستپن را کشید
کارلوس ساینز ترمز ردبول و مکس ورستپن را کشید

گرندپری ژاپن 2023؛ بازگشت ورستپن به نوار برد و سکوی مشترک مک لارن

مكس ورستپن بدون كمترين چالش فاتح گرندپرى ژاپن شد تا به سيزدهمين پيروزى اش در اين فصل برسد. لندو نوريس به رده دوم رسيد و سكوى مشترک مک لارن با رده سوم اسكار پياسترى تكميل شد. شارل لكلر به رتبه چهارم رسيد و لوييس هميلتن نيز بالاتر از كارلوس ساينز، مسابقه را در رتبه پنجم به پايان رساند. با اين نتيجه، قهرمانى ردبول در فصل 2023 فرمول یک قطعی شد.

مک لارن برای اولین بار در فصل 2023 به سکوی مشترک رسید
مک لارن برای اولین بار در فصل 2023 به سکوی مشترک رسید

گرندپری قطر 2023؛ سومین قهرمانی مکس ورستپن در فرمول یک

با كسب رده دوم در اسپرينت ريس گرندپرى قطر، مكس ورستپن قهرمانى خود در فصل 2023 فرمول يک را قطعى كرد. راننده ردبول يكى از بهترين فصول ممكن را تجربه كرد و در فاصله 6 مسابقه به پايان فصل، سومين قهرمانى خود را مسجل كرد.

قهرمان فصل به راحتى توانست در مسابقه اصلی قطر هم پيروز شود تا به چهاردهمين برد خود در اين فصل برسد. مك لارن بار ديگر به سكوى مشترک رسيد و اسكار پياسترى آخر هفته به يادماندنى اش را با رتبه دوم به پايان رساند و لندو نوريس نيز سوم شد. جرج راسل با نمايشى فوق العاده، على رغم تصادف با هم تيمى اش و سقوط به رده آخر، توانست خودش را به رتبه چهارم برساند. شارل لكلر پنجم شد و فرناندو آلونسو نيز مسابقه را در جايگاه ششم به پايان رساند.

مکس ورستپن برای سومین بار قهرمان فرمول یک شد
مکس ورستپن برای سومین بار قهرمان فرمول یک شد

گرندپری آمریکا 2023؛ پانزدهمین برد مکس ورستپن

مثل اسپرينت ريس، مسابقه اصلى گرندپری آمریکا نیز با برترى قهرمان فصل به پايان رسيد تا مكس ورستپن كه مسابقه را از رده ششم شروع كرده بود، به ركورد فصل گذشته خود كه بيشترين برد در يک فصل تاريخ فرمول يک است برسد. اين پنجاهمين برد دوران حرفه اى قهرمان سه دوره فرمول يک به شمار مى رود.

لوییس همیلتن مسابقه را در رده دوم به پایان رساند اما به دلیل نقص فنی ماشین، در پایان مسابقه توسط FIA دیسکوالیفای شد. همیلتن تنها راننده نبود که دیسکوالفیای شد و شارل لکلر هم به همین دلیل مسابقه اش به طور کامل حذف شد. به این ترتیب لندو نوریس در رده دوم ایستاد و کارلوس ساینز هم سوم شد.

پانزدهمین برد در فصل 2023 فرمول یک و پنجاهمین پیروزی دوران حرفه ای مکس ورستپن
پانزدهمین برد در فصل 2023 فرمول یک و پنجاهمین پیروزی دوران حرفه ای مکس ورستپن

گرندپری مکزیک 2023؛ رکورد بیشترین برد در یک فصل فرمول یک

گرندپرى مكزيک با برترى راحت مكس ورستپن و ثبت شانزدهمين برد او در فصل 2023 به پايان رسيد تا راننده ردبول ركورد بيشترين برد در يک فصل تاريخ فرمول يک را ارتقا دهد. لوييس هميلتن به رتبه دوم رسيد و شارل لكلر بالاتر از كارلوس ساينز به رده سوم رسيد.

لندو نوريس كه از جايگاه هفدهم مسابقه را شروع كرد، در پايان پنجم شد و دنيل ريكاردو هم آخر هفته خوبش را با رتبه هفتم به پايان رساند.

مکس ورستپن به رکورد 16 برد در فصل 2023 فرمول یک رسید
مکس ورستپن به رکورد 16 برد در فصل 2023 فرمول یک رسید

گرندپری برزیل 2023؛ هفدهمین برد ورستپن در روز شاهکار آلونسو

هفدهمين برد مكس ورستپن در فصل 2023 در برزيل به دست آمد. راننده ردبول بى دردسر به يک برد ديگر رسيد و لندو نوريس نيز دوم شد. رسيدن به رده سوم اما هيجان فوق العاده اى داشت. فرناندو آلونسو و سرجيو پرز چندين دور با يكديگر درگير بودند و با اينكه پرز توانست از آلونسو عبور كند اما راننده استن مارتين تسليم نشد و رده اش را پس گرفت و در ادامه با اختلافى جزئى در همين رده به كار خود پايان داد تا شاهكارش را تكميل كند.

لنس استرول در جايگاه پنجم اينستاد تا استن مارتين مسابقه خوبى را تجربه كند و كارلوس ساينز نيز در رده ششم مسابقه را تمام كرد.

مکس ورستپن رکورد برد خود را یار دیگر ارتقا داد
مکس ورستپن رکورد برد خود را یار دیگر ارتقا داد

گرندپری لاس وگاس 2023؛ ورستپن به رکورد فتل رسید

گرندپرى لاس وگاس با استارتى نزديک شروع شد و طولى نكشيد كه با تصادف لندو نوريس، پرچم زرد داده شد. آزمون و خطاى تيم ها براى استفاده از بهترين لاستيک، تغييرات بسيارى به وجود آورد اما در پايان، تكرارى ترين نتيجه فصول اخير رقم خورد و مكس ورستپن بردى ديگر را تجربه كرد. این پنجاه و سومین برد ورستپن در فرمول یک است که او را به رکورد بردهای سباستین فتل می رساند.

شارل لكلر در لحظات آخر از سرجيو پرز عبور كرد و دوم شد. استبان اكن چهارم شد و لنس استرول نيز به رده پنجم رسيد. با این نتایج، سرجیو پرز رده دوم و لوییس همیلتن رتبه سوم خود در فصل 2023 را قطعی کردند. سرانجام برای اولین بار، راننده های ردبول فصل را در رده های اول و دوم به پایان رساندند. ردبول همچنین با ثبت 20 پیروزی، به رکورد بیشترین برد یک تیم در یک فصل فرمول یک رسید.

سکوی گرندپری لاس وگاس 2023
سکوی گرندپری لاس وگاس 2023

گرندپری ابوظبی 2023؛ فصل تاریخی ردبول با برد به پایان رسید

آخرين گرندپرى فصل 2023 فرمول يک جنس متفاوتى داشت؛ رقابت مرسدس و فرارى براى رده دوم بخش تيمى و جدال چهار راننده براى رده چهارم بخش راننده ها. در پايان مكس ورستپن با رسيدن به ركورد خارق العاده صدرنشينى در 1000 دور فصل 2023، به نوزدهمين برد خود در اين فصل رسيد تا اين ركوردش را هم دست نيافتنى تر از قبل كند.

شارل لكلر دوم شد و جرج راسل سوم تا مرسدس بالاتر از فرارى و با تنها سه امتياز اختلاف، تيم دوم جدول تيمى شود. رتبه هفتم فرناندو آلونسو در ابوظبى نيز باعث شد تا او به رده چهارم بخش راننده ها برسد و شارل لكلر هم بالاتر از لندو نوريس و كارلوس ساينز، فصل را در رده پنجم راننده ها به پايان رساند.

مکس ورستپن فصل 2023 فرمول یک را با 19 پیروزی به پایان رساند
مکس ورستپن فصل 2023 فرمول یک را با 19 پیروزی به پایان رساند

نتایج فصل 2023 فرمول یک

#مسابقهپول پوزیشناسپرینت ریسسریع ترین دوربرندهتیم
1بحرینمکس ورستپنگوانیو ژومکس ورستپنردبول
2عربستانسرجیو پرزمکس ورستپنسرجیو پرزردبول
3استرالیامکس ورستپنسرجیو پرزمکس ورستپنردبول
4آذربایجانشارل لکلرسرجیو پرزجرج راسلسرجیو پرزردبول
5میامیسرجیو پرزمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
6موناکومکس ورستپنلوییس همیلتنمکس ورستپنردبول
7اسپانیامکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
8کانادامکس ورستپنسرجیو پرزمکس ورستپنردبول
9اتریشمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
10بریتانیامکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
11مجارستانلوییس همیلتنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
12بلژیکشارل لکلرمکس ورستپنلوییس همیلتنمکس ورستپنردبول
13هلندمکس ورستپنفرناندو آلونسومکس ورستپنردبول
14ایتالیاکارلوس ساینزاسکار پیاستریمکس ورستپنردبول
15سنگاپورکارلوس ساینزلوییس همیلتنکارلوس ساینزفراری
16ژاپنمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
17قطرمکس ورستپناسکار پیاستریمکس ورستپنمکس ورستپنردبول
18آمریکاشارل لکلرمکس ورستپنیوکی سونودامکس ورستپنردبول
19مکزیکشارل لکلرلوییس همیلتنمکس ورستپنردبول
20برزیلمکس ورستپنمکس ورستپنلندو نوریسمکس ورستپنردبول
21لاس وگاسشارل لکلراسکار پیاستریمکس ورستپنردبول
22ابوظبیمکس ورستپنمکس ورستپنمکس ورستپنردبول

جدول فصل 2023 فرمول یک

در این بخش ابتدا نگاهی داریم به جدول راننده ها و سپس جدول تیم ها را بررسی می کنیم. لازم به ذکر است که آلفا تائوری در این فصل از 4 راننده مختلف استفاده کرده است. یوکی سونودا و نیک دوریس فصل را شروع کردند، دنیل ریکاردو در میانه فصل جای دوریس را گرفت و در ادامه به دلیل مصدومیت ریکاردو، لیام لاوسن راننده جایگرین آلفا تائوری شد.

جدول راننده ها

#رانندهتیمامتیاز
1مکس ورستپنردبول575
2سرجیو پرزردبول285
3لوییس همیلتنمرسدس234
4فرناندو آلونسوفراری206
5شارل لکلراستن مارتین206
6لندو نوریسمک لارن205
7کارلوس ساینزفراری200
8جرج راسلمرسدس175
9اسکار پیاستریمک لارن97
10لنس استرولاستن مارتین74
11پیر گزلیالپین62
12استبان اکنالپین58
13الکس آلبونویلیامز27
14یوکی سونوداآلفا تائوری17
15والتری بوتاسآلفا رومئو10
16نیکو هولکنبرگهاس9
17دنیل ریکاردوآلفا تائوری6
18گوانیو ژوآلفا رومئو6
19کوین مگنسنهاس3
20لیام لاوسنآلفا تائوری2
21لوگن سارجنتویلیامز1
22نیک دوریسآلفا تائوری0

جدول تیم ها

#تیمامتیاز
1ردبول860
2مرسدس409
3فراری406
4مک لارن302
5استن مارتین280
6الپین120
7ویلیامز28
8آلفا تائوری25
9آلفا رومئو16
10هاس12
ردبول برای دومین فصل متوالی قهرمان فرمول یک شد
ردبول برای دومین فصل متوالی قهرمان فرمول یک شد
برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید