0

تغییرات فصل 2022 فرمول یک

تغییرات فصل 2022 فرمول یک

فصل 2022 فرمول یک با تغییرات زیادی همراه شده و نسل ماشین ها در این فصل عوض شده است. در این مطلب نگاهی داریم به تغییرات فصل 2022 فرمول یک.

فرمول یک هر چند سال یکبار برای نزدیک شدن رقابت تیم ها با یکدیگر و جذاب شدن بیشتر مسابقات، تغییراتی اساسی به وجود می آورد و در همین راستا تیم ها مجبور می شوند تا نسل ماشین های خود را تغییر دهند و ماشین هایی طراحی کنند که با قوانین جدید منطبق باشند. در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به تغییرات قوانین فصل 2022 فرمول یک و تحولاتی که در ماشین ها به وجود آمده است.

مهم ترین تغییرات فصل 2022 فرمول یک

حواشی آخر فصل 2021 و اتفاقاتی که در طول فصل رخ دادند و البته تغییر نسل ماشین ها، باعث شده تا قوانین فصل 2022 عوض شوند و در این فصل قوانین جدیدی را شاهد باشیم.

سقف بودجه

فرمول یک برای اینکه رقابت میان تیم ها عادلانه تر باشد، سقف بودجه تعیین کرده تا تیم ها به یک اندازه خرج کنند و شرایط برای همه یکسان باشد. سقف بودجه در فصل 2022 کاهش پیدا کرده و به 140 میلیون دلار رسیده است. یعنی یک تیم باید تمام خرج های خود را طوری مدیریت کند که از مرز 140 میلیون دلار بیشتر نشود.

مدیر مسابقه ای جدید

مسابقه ابوظبى 2021 و حواشى پرشمار آن كه به اعتراض هاى متوالى تيم مرسدس منجر شد، باعث شد تا مايكل مسى كه از سال 2019 به عنوان مدير مسابقه اى فرمول يک فعاليت مى كرد، از سمت خود برکنار شود. در همين راستا، سيستم كنترل مسابقه مجازى براى كمک به مدير مسابقه اى طراحى شده است. تيم ها نيز ديگر نمى توانند از طريق راديو با مدير مسابقه اى مستقيم صحبت كنند و اين كار نيز ممنوع اعلام شده است.

حواشی مسابقه ابوظبی 2021 باعث برکناری مایکل مسی شد
حواشی مسابقه ابوظبی 2021 باعث برکناری مایکل مسی شد

اسپرینت ریس فرمول یک

از فصل 2021، مسابقه ای با نام اسپرینت ریس یا به اصطلاح اسپرینت کوالیفایینگ (Sprint Qualifying) به تقویم فرمول یک اضافه شد. این مسابقه مثل همان مسابقه اصلی است با این تفاوت که در دورهای کمتری برگزار می شود. نتیجه این مسابقه، حکم تعیین خط مسابقه اصلی را دارد. جایگاه راننده ها در خود اسپرینت ریس نیز روز قبل و توسط همان تعیین خط عادی تعیین می شود. در فصل 2021 شاهد 3 اسپرینت کوالیفایینگ بودیم و در این فصل نیز مجددا شاهد 3 اسپرینت ریس در گرندپری های ایمولا، اتریش و برزیل خواهیم بود. از فصل 2022، 8 راننده برتر اسپرینت کوالیفایینگ، به ترتیب 1 تا 8 امتیاز کسب می کنند.

جزئیات اسپرینت ریس فصل 2022
جزئیات اسپرینت ریس فصل 2022

انتخاب لاستیک

از فصل 2014 قانونی تصویب شده بود که 10 راننده برتر تعیین خط، باید مسابقه اصلی را با لاستیکی شروع کنند که در مرحله دوم با آن سریع ترین زمان را ثبت کرده اند. از فصل 2022 این قانون دیگر وجود ندارد و تمام راننده ها می توانند با لاستیک دلخواه خود مسابقه اصلی را شروع کنند.

نسل جدید ماشین های فرمول یک

فرمول یک برای رقابتی کردن مسابقات که شامل نزدیک شدن سطح ماشین ها به یکدیگر می شود، قوانین جدیدی تصویب کرد تا به جذابیت مسابقات بیفزاید. تغییر قوانین قرار بود از فصل 2021 اجرایی شود اما شیوع ویروس کرونا باعث شد تا این تغییرات به فصل 2022 موکول شوند.

اثر زمین (Ground Effect)

وقتی دو ماشین به یکدیگر می رسند، ماشین جلویی با هوای آلوده ای که تولید می کند، باعث می شود تا داون فورس (Downforce) که همان نیروی حاصل از جریان هوا و گرانش به سمت پایین است و باعث چسبندگی ماشین می شود، کم شود و در نتیجه سرعت ماشین عقبی کاهش پیدا کند. در قوانین فصل 2022، در کف ماشین ها، ورودی جدیدی تعبیه شده تا هوا از آنجا خارج شود. همین موضوع باعث تغییر چشمگیری در داون فورس ماشین عقبی می شود. ادعا شده که این کار باعث می شود تا کاهش داون فورس ماشین عقبی از 50 درصد به حدود 5 الی 10 درصد برسد!

این ورودی هایی که تعبیه شده در اصل همان تونل ونتوری (Venturi Tunnel) هستند که بیشترین داون فورس قرار است از این ناحیه در ماشین های نسل جدید تامین شود.

سایدپاد منحصر به فرد ماشین ردبول که جهت عبور بهتر جریان هوا است
سایدپاد منحصر به فرد ماشین ردبول که جهت عبور بهتر جریان هوا است

تغییر ظاهری

با نگاه اول به نسل جدید ماشین ها، سریع متوجه تغییر در بال جلویی این ماشین ها می شوید. طراحی بال جلویی ماشین ها بسیار ساده شده است. دلیل این کار، کم شدن اثر آیرو دینامیکی (تاثیر جریان هوا بر اجسام متحرک) است و به همین دلیل هم فرمول یک مجددا از استفاده از اثر زمین را به طراحی ماشین ها آورده است.

بال عقب نیز دچار تغییراتی شده است. با توجه به وجود تونل های ونتوری، سرعت عبور جریان هوا به عقب ماشین بیشتر می شود و با استفاده از اثر زمین، داون فورس بیشتری تولید می کند. بنابراین حالا ماشین های فرمول یک می توانند بال عقب ماشین های خود را نیز کوچکتر طراحی کنند.

مقایسه ماشین مرسدس در فصل 2021 و فصل 2022
مقایسه ماشین مرسدس در فصل 2021 و فصل 2022

لاستیک ها

لاستیک ها نقش حیاتی و بسیار مهمی در رقابت ماشین ها با یکدیگر دارند. یکی از تغییرات اساسی فرمول یک در فصل 2022، استفاده از لاستیک های 18 اینچی به جای لاستیک های 13 اینچی است که در سال های اخیر مورد استفاده قرار می گرفتند. افزایش سایز لاستیک ها می تواند در سرعت و همچنین دوام آن ها اثر محسوسی بگذارد.

از فصل 2022، ماشین ها با لاستیک های 18 اینچی مسابقه می دهند
از فصل 2022، ماشین ها با لاستیک های 18 اینچی مسابقه می دهند

مقایسه نسل جدید ماشین ها با نسل قبل

همانطور که ذکر شد، تغییر قوانین فرمول یک باعث شده تا نسل ماشین ها عوض شود. به همین دلیل طراحی ها متفاوتی را شاهد باشیم. از بال های عقب و جلو تا کناره ها و اندازه کلی ماشین. در ادامه تصاویری از زاویه های مختلف مشاهده می کنید که ماشین نسل جدید فرمول یک را در مقابل ماشین نسل قدیم قرار داده است. می توانید به وضوح تغییرات ظاهری ماشین نسل جدید را متوجه شوید.

مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (1)
تفاوت نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (1)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (2)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (2)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (3)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (3)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (4)
تفاوت نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (4)
مقایسه نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (5)
تفاوت نسل جدید ماشین های فرمول یک با نسل قبل (5)

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید