0

گرندپری ایتالیا امیلیا رومانیا

گرندپری امیلیا رومانیا

گرندپری امیلیا رومانیا یکی از مسابقاتی است که به تازگی به تقویم فرمول یک اضافه شده است. نگاهی داریم به گرندپری امیلیا رومانیا که در ایتالیا برگزار می شود.

ایتالیا یکی از کشورهایی است که دو مسابقه در تقویم فرمول یک دارد و یکی از این مسابقه ها، گرندپری امیلیا رومانیا است که به ایمولا نیز معروف است. این مسابقه قبلا با نام های متفاوتی برگزار می شد و از سال 2020 مجددا به تقویم فرمول یک اضافه شد و این بار نام امیلیا رومانیا روی آن قرار گرفت. نگاهی داریم به این مسابقات.

تاریخچه گرندپری ایمولا

پیست ایمولا تا به حال خانه بسیاری از سازنده های ایتالیایی بوده است. در سال 1950 این پیست طراحی شد و بعدها انزو فراری، آلبرتو آسکاری را به این پیست فرستاد تا آن را امتحان کند. پیست ایمولا 2 بار میزبان مسابقات غیر رسمی فرمول یک هم بود و سرانجام در سال 1980، به طور رسمی اولین مسابقه فرمول یک در این پیست برگزار شد.

در سال 1980، گرندپری ایتالیا در پیست ایمولا که از سال 1988 پیست انزو فراری نام دارد، برگزار شد. به دلیل آماده نبودن پیست مونزا، این تنها باری بود که گرندپری ایتالیا در پیست انزو فراری برگزار شد. با این حال پیست انزو فراری از سال 1981 میزبان مسابقه جدیدی با نام گرندپری سن مارینو بود. این مسابقه تا سال 2006 نیز در تقویم فرمول یک قرار داشت و بعد از آن برای 14 سال خبری از ایمولا نبود.

تصویری از انزو فراری در پیست ایمولا
تصویری از انزو فراری در پیست ایمولا

شیوع ویروس کرونا و تغییر تقویم فصل 2020 فرمول یک باعث شد تا ایمولا با نام گرندپری امیلیا رومانیا به مسابقات فصل اضافه شود. در فصل 2021 نیز محدودیت های ناشی از ویروس کرونا بار دیگر باعث شد تا این مسابقه به تقویم فرمول یک اضافه شود. در فصل 2022 اما امیلیا رومانیا از همان ابتدا برنامه ریزی شد تا چهارمین مسابقه فصل باشد.

درگذشت ایرتون سنا

ایمولا یادآور یکی از تلخ ترین آخر هفته های تاریخ فرمول یک است. در سال 1994 و در آخر هفته گرندپری سن مارینو، ابتدا رولاند راتسنبرگر در جریان تعیین خط دچار حادثه شد و کمی بعد درگذشت و روز بعد از آن نیز در جریان مسابقه اصلی، ایرتون سنای مشهور که 3 بار قهرمان فرمول یک شده بود، در اثر تصادفی مرگبار از دنیا رفت تا یکی از سیاه ترین روزهای تاریخ موتور اسپورت رقم بخورد.

در نزدیکی پیست ایمولا، مجسمه ای از ایرتون سنا قراردارد
در نزدیکی پیست ایمولا، مجسمه ای از ایرتون سنا قراردارد

معرفی پیست ایمولا

پیست ایمولا یا همان پیست انزو فراری، یکی از پیست های مخصوص ایتالیایی ها است. این پیست خانه تیم آلفا تائوری به شمار می رود. پیست ایمولا 63 دور است که هر دور 4.909 کیلومتر را شامل می شود که در مجموع این مسابقه را به 309.049 کیلومتر می رساند. پیست انزو فراری 19 پیچ دارد و شامل 1 ناحیه DRS است.

این پیست به سریع بودن معروف است. این پیست ماشین ها را به چالش می کشد و می توان سرعت ماشین ها را در مستقیمی های پیست تشخیص داد. تفاوت میان راننده ها در این پیست مشخص می شود. استارت مسابقه ایمولا بسیار اهمیت دارد و سرعت بسیار بالایی را در شروع مسابقه شاهد هستیم. این پیست پیچ هایی هم دارد که با توجه به سرعت بالای ماشین ها می توانند راننده ها را در موقعیت سختی قرار دهند.

پیست ایمولا بسیار سریع است و سرعت بالای آن در شروع مسابقه به وضوح قابل مشاهده است
پیست ایمولا بسیار سریع است و سرعت بالای آن در شروع مسابقه به وضوح قابل مشاهده است

رکوردهای گرندپری امیلیا رومانیا

همانطور که ذکر شد، ایمولا قبل ها میزبان گرندپری سن مارینو بود و به همین دلیل در رکوردهای گرندپری امیلیا رومانیا نیز به آمار و ارقام گرندپری سن مارینو هم حساب شده اند. با فرض یکی دانستن این مسابقات، میشائیل شوماخر با 7 پیروزی رکورددار است و تیم ویلیامز نیز با 8 برد، بیشترین پیروزی را در این گرندپری کسب کرده است.

از سال 2020 که این مسابقه با نام امیلیا رومانیا برگزار می شود، 2 راننده مختلف توانسته اند در این گرندپری برنده شوند. سال 2020 لوییس همیلتن از مرسدس در ایمولا به پیروزی رسید و سال های 2021 و 2022 نیز با برتری مکس ورستپن همراه بودند.

از زمان بازگشت ایمولا به تقویم فرمول یک، لوییس همیلتن و مکس ورستپن هرکدام یکبار برنده این مسابقه شده اند
از زمان بازگشت ایمولا به تقویم فرمول یک، لوییس همیلتن و مکس ورستپن برنده های این مسابقه بوده اند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *