0

بهترین بازیکنان تاریخ NBA

بهترین های تاریخ NBA

بهترین بازیکنان تاریخ NBA چه کسانی هستند؟ کدام بازیکنان در میان بهترین ها قرار می گیرند؟ نگاهی داریم به بهترین های تاریخ لیگ NBA.

همواره در رشته ها و لیگ های مختلف، بحث بهترین ها مطرح است. لیگ NBA نیز یکی از لیگ هایی است که این بحث در آن داغ است و بارها درباره بهترین های تاریخ این لیگ بحث و جدل شده است. با اینکه نمی توان به درستی لیستی از بهترین ها ایجاد کرد اما در این مطلب نگاهی داریم به برخی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA.

لازم به ذکر است که این لیست ترتیب و اولویت خاصی ندارد. همچنین عدم حضور نام هایی که در این لیست نیستند به معنای این نیست که آن ها از بهترین ها نیستند. در این لیست تنها نام 10 بازیکن ذکر شده و قطعا این لیست نیز مثل سایر لیست ها بی نقص نیست. لیست کامل تری از بهترین بازیکنان تاریخ NBA وجود دارد که به مناسبت 75 سالگی این لیگ منتشر شد.

بیل راسل

برای شمردن تعداد قهرمانی های بیل راسل، انگشتان دست تان کم می آید. بزرگ ترین برنده تاریخ NBA، در 13 سال با اتکا به دفاعی سازمان یافته توانست 11 بار قهرمان شود و 5 بار نیز ارزشمندترین بازیکن سال لقب بگیرد. راسل و سلتیکس همیشه سد بزرگی برای ویلت چمبرلین بودند و رقابت او با چمبرلین، از اولین جدال های بزرگ تاریخ بسکتبال به شمار می رود. راسل در دوران بازی اش میانگین 15.1 امتیاز، 22.5 ریباند و 4.3 اسیست در هر بازی را به ثبت رساند.

بیل راسل که بدون شک یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA است، در قامت مربی نیز موفق به کسب دو قهرمانی شد. او هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی، وارد تالار مشاهیر بسکتبال شده است.

بیل راسل یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA و پرافتخارترین بازیکن تاریخ این لیگ است
بیل راسل یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA و پرافتخارترین بازیکن تاریخ این لیگ است

ویلت چمبرلین

احتمالا استثنایی ترین بازیکنی که تا به حال توپ بسکتبال به دست گرفته، ویلت چمبرلین است. رکوردهای بی شمار چمبرلین، مغزتان را منفجر می کند. حضور 14 ساله چمبرلین در NBA در تیم هایی همچون فیلادلفیا واریرز، فیلادلفیا سونی سیکسرز و لس آنجلس لیکرز سپری شد.

بیشتر بخوانید:

برخی از رکوردهای تاریخی او مانند کسب 100 امتیاز در یک بازی و میانگین 50 امتیاز در یک فصل، احتمالا هیچوقت شکسته نخواهند شد. چمبرلین در این دوران میانگین 30.1 امتیاز، 22.9 ریباند و 4.4 اسیست در هر بازی به ثبت رساند. چمبرلین با وجود رکوردهای پرشمار و استثنایی، تنها دوبار طعم قهرمانی را چشید که برای چنین ورزشکار فوق العاده ای که یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA است، این تعداد کم است.

احتمالا استثنایی ترین بازیکنی که تا به حال توپ بسکتبال به دست گرفته، ویلت چمبرلین است
احتمالا استثنایی ترین بازیکنی که تا به حال توپ بسکتبال به دست گرفته، ویلت چمبرلین است

مایکل جردن

اگر اهل بسکتبال هم نباشید، بعید است تا به حال نام مایکل جردن را نشنیده باشید. جردن در دهه 1980 و 1990، اصلی ترین عامل جهانی شدن بسکتبال و NBA بود. 6 قهرمانی او در شیکاگو بولز که در 2 تری پیت شکل گرفت و تمام قهرمانی های این تیم به شمار می رود، فرنچایز بولز را میان بهترین فرنچایزهای NBA قرار داد. جردن تقریبا تنها 12 سال در بولز بازی کرد ولی نصف سال هایش را قهرمان شد و هیچوقت در فینال شکست نخورد.

جردن رکورد 6 عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال را در اختیار دارد و 5 بار نیز فاتح جایزه MVP شده است. MJ در دفاع و حمله بی نظیر بود. این جمله را می توان با دانستن اینکه او به عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال انتخاب شده و 10 بار نیز میانگین بیشترین امتیاز فصل را کسب کرده، ثابت کرد.

جردن الهام بخش برخی از بزرگ ترین بسکتبالیست های نسل های بعد خود از جمله کوبی برایانت و لبران جیمز است و خیلی از ورزشکاران دنیا، او را الگوی خود می نامند. جردن در دوران حضورش در NBA میانگین 30.1 امتیاز، 6.2 ریباند، 5.3 اسیست . 2.3 استیل در هر بازی را به ثبت رساند.

در بسیاری از لیست های بهترین بازیکنان تاریخ NBA، نام مایکل جردن در صدر قرار دارد
در بسیاری از لیست های بهترین بازیکنان تاریخ NBA، نام مایکل جردن در صدر قرار دارد

لری برد

شاید اگر لری برد وجود نداشت که رقابت تاریخی اش با مجیک جانسن در قالب جدال سنتی سلتیکس و لیکرز شکل بگیرد، لیگ NBA هیچوقت به حالت امروزی اش نبود. یکی از بهترین شوتزن های تاریخ بسکتبال که آمدن خط سه امتیازی در دوران حضورش، باعث شد تا نسل های بعدی با تماشای مهارت او در این پرتاب ها از او الهام بگیرند.

برد بوستون سلتیکس را به 5 فینال برد و برای یکی از پرافتخارترین فرنچایزهای NBA، موفق به کسب 3 قهرمانی شد. برد 3 سال متوالی به عنوان ارزشمندترین بازیکن سال انتخاب شد، کاری که تنها بیل راسل و ویلت چمبرلین موفق به انجام آن شدند و از سال 1986 به بعد، هیچ بازیکنی نتوانسته به این افتخار برسد. او تنها 13 سال در NBA بازی کرد اما در همین دوران که میانگین 24.3 امتیاز، 10.0 ریباند، 6.3 اسیست و 1.7 استیل در هر بازی به ثبت رساند نیز نام خودش را ماندگار کرد.

لری برد آخرین بازیکنی است که در سه فصل متوالی به عنوان MVP انتخاب شد
لری برد آخرین بازیکنی است که در سه فصل متوالی به عنوان MVP انتخاب شد

مجیک جانسن

مجیک جانسن با قد 206 سانتی متر، به عنوان بلند قامت ترین پوینت گارد تاریخ NBA وارد این لیگ شد و آن را برای همیشه تغییر داد. جدال مجیک جانسن و لری برد به گفته تقریبا تمام کارشناسان بسکتبال، مانع ورشکستگی این لیگ شد. جانسن که یک برنده واقعی به شمار می رفت، یک ماشین تریپل دابل و پاسوری استثنایی بود.

مجیک لیکرز که به «شو تایم» معروف بود را به 9 فینال NBA رساند و 5 قهرمانی برای این فرنچایز به ارمغان آورد. جانسن 3 بار به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال انتخاب شد و به همین تعداد نیز جایزه MVP دارد. جانسن در دوران 16 ساله اش در NBA، میانگین 19.5 امتیاز، 7.2 ریباند، 11.2 اسیست و 1.9 استیل در هر بازی را به ثبت رساند.

به باور بسیاری، مجیک جانسن بهترین پوینت گارد تاریخ NBA است
به باور بسیاری، مجیک جانسن بهترین پوینت گارد تاریخ NBA است

لبران جیمز

پادشاه بسکتبال با اینکه هنوز دوران حرفه ای اش به پایان نرسیده، اما خود را به عنوان یکی از برترین بازیکنان و به باور برخی، بهترین بازیکن تاریخ NBA معرفی کرده است. با جثه ای ورزیده و هیکلی تنومند، لبران جیمز با دید منحصر به فرد و قدرت پاس دهی اش، خود را به یکی از کامل ترین و بهترین بازیکنان تاریخ NBA و بسکتبال تبدیل کرده است.

جیمز در طول 5 سال، 4 بار به عنوان ارزشمندترین بازیکن سال انتخاب شد و 4 بار نیز به قهرمانی رسید و هر 4 بار نیز ارزشمندترین بازیکن فینال لقب گرفت. قهرمانی او در سال 2016 که با بازگشت از شکست 3-1 برابر گلدن استیت واریرز رقم خورد و اولین قهرمانی تاریخ کلیولند کولیرز را رقم زد، ماندگارترین دستاورد دوران فوق العاده جیمز است. جیمز رکورددار بیشترین امتیاز در فصل عادی تاریخ NBA است. او رکورددار حضور در مسابقه آل استار نیز به شمار می رود.

لبران جیمز، رکورددار بیشترین امتیاز در تاریخ لیگ NBA است
لبران جیمز، رکورددار بیشترین امتیاز در تاریخ لیگ NBA است

کریم عبدالجبار

شاید اگر این لیست به جای بهترین بازیکنان تاریخ NBA، بهترین بازیکنان تاریخ بسکتبال نام داشت، کریم عبدالجبار در صدر آن لیست قرار می گرفت. لو آلسیندور که بعدها به کریم عبدالجبار تغییر نام داد، با 3 قهرمانی مسابقات NCAA و به عنوان پیک 1 وارد لیگ NBA شد. هیچکس در تاریخ NBA وجود ندارد که لیست پرافتخارتری نسبت به عبدالجبار داشته باشد. او 6 بار به قهرمانی رسید و در 2 تای آن قهرمانی ها به عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال انتخاب شد. رکورد 6 عنوان MVP او شاید هیچوقت شکسته نشود.

میان اولین قهرمانی و آخرین قهرمانی عبدالجبار 17 سال فاصله بود و او با اسکای هوک های مرگ بارش توانست در این مدت به رکورد بیش از 38 هزار امتیاز در NBA برسد؛ رکوردی که حدود 40 سال در اختیار داشت. عبدالجبار همچنین 19 بار به مسابقه آل استار دعوت شد که این نیز تا 4 دهه یک رکورد بود. عبدالجبار در مدت 20 ساله اش در NBA برای میلواکی باکس و لس آنجلس لیکرز به میدان رفت و میانگین 24.6 امتیاز، 11.2 ریباند و 3.6 اسیست در هر بازی را به ثبت رساند.

کریم عبدالجبار یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA و بسکتبال است
کریم عبدالجبار یکی از بهترین بازیکنان تاریخ NBA و بسکتبال است

تیم دانکن

تیم دانکن هیچوقت به اندازه افتخارات و دستاوردهایش مورد ستایش قرار نگرفت. تمام قهرمانی های سن انتونیو اسپرز در دوران پیک 1 درفت 1997 به دست آمد. دانکن که به باور بسیاری از کارشناسان بهترین پاور فوروارد تاریخ NBA است، 3 بار ارزشمندترین بازیکن فینال لقب گرفت، 2 بار ارزشمندترین بازیکن فصل شد، 15 بار به آل استار رسید، 15 بار نیز به تیم های مختلف منتخب دفاعی سال رسید که رکورد محسوب می شود.

دانکن در حضور 19 ساله اش در سن انتونیو اسپرز، میانگین 19.0 امتیاز، 10.8 ریباند، 3.0 اسیست و 2.2. بلاک در هر بازی را به ثبت رساند. 1001 پیروزی دانکن در فصل عادی، بیشترین پیروزی یک بازیکن در یک تیم است.

تیم دانکن که به باور بسیاری از کارشناسان بهترین پاور فوروارد تاریخ NBA است
تیم دانکن که به باور بسیاری از کارشناسان بهترین پاور فوروارد تاریخ NBA است

کوبی برایانت

بالاتر از 5 قهرمانی، 2 عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال، یک عنوان ارزشمندترین بازیکن سال، حضور 20 ساله در یک فرنچایز، کسب 81 امتیاز در یک بازی و کسب 60 امتیاز در بازی پایانی، ذهنیت کوبی برایانت ماندگارترین دستاورد این افسانه دنیای بسکتبال است.

ذهنیت مامبا مخصوصا بعد از مرگ کوبی، به نشان تسلیم ناپذیری در دنیای ورزش تبدیل شده است. برایانت در حضور 20 ساله اش در لیگ NBA، میانگین 25.0 امتیاز، 5.2 ریباند، 4.7 اسیست، 1.4 استیل و 1.4 پرتاب سه امتیازی در هر بازی را به ثبت رساند و 18 بار به مسابقه آل استار رسید.

او هم در دفاع بی نطیر بود، چیزی که 9 حضورش در تیم اول منتخب دفاعی سال نشان می دهد و هم در امتیازگیری خارق العاده بود و بیشتر از 33 هزار امتیاز کسب کرد. برایانت با 4 عنوان ارزشمندترین بازیکن مسابقه آل استار، در کنار باب پتیت، رکورددار این جایزه که اکنون به نام خودش است، به شمار می رود.

ذهنیت مامبا مخصوصا بعد از مرگ کوبی، به نشان تسلیم ناپذیری در دنیای ورزش تبدیل شده است
ذهنیت مامبا مخصوصا بعد از مرگ کوبی، به نشان تسلیم ناپذیری در دنیای ورزش تبدیل شده است

شکیل اونیل

«بیگ دیزل» در دوران 19 ساله حضورش در NBA برای تیم های پرشماری به میدان رفت اما آغاز درخشش او در اورلاندو مجیک، اوج کارش در لس آنجلس لیکرز و آخرین قهرمانی اش در میامی هیت بود. اونیل در این دوران میانگین 23.7 امتیاز، 10.9 ریباند و 2.3 بلاک در هر بازی را به ثبت رساند.

قدرت شک در کنار جثه باورنکردنی اش، از او غولی ساخته بود که تا به حال شبیه آن در NBA دیده نشده است. اونیل 4 بار قهرمان شد، 3 بار ارزشمندترین بازیکن فینال و یک بار ارزشمندترین بازیکن فصل شد. شک در دوران درخشانش 15 بار به آل استار رسید و نامش را به عنوان یکی از برترین بازیکنان تاریخ بسکتبال جاودانه کرد.

قدرت شک در کنار جثه باورنکردنی اش، از او غولی ساخته بود که تا به حال شبیه آن در NBA دیده نشده است
قدرت شک در کنار جثه باورنکردنی اش، از او غولی ساخته بود که تا به حال شبیه آن در NBA دیده نشده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید