0

بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی

بهترین کوارتربک ها

کوارتربک های زیادی در تاریخ فوتبال آمریکایی وجود دارند. در این مطلب نگاهی داریم به بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی.

کوارتربک، مغز یک تیم فوتبال آمریکایی به شمار می رود و دروغ نیست اگر ادعا کنیم که کوارتربک مهم ترین پست فوتبال آمریکایی است. در تاریخ فوتبال آمریکایی و به ویژه لیگ NFL، کوارتربک های زیادی وجود دارند که برخی از آن ها نام خود را در تاریخ این رشته جاودانه کرده اند. در ادامه نگاهی داریم به بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی. لازم به ذکر است که این لیست بدون رده بندی خاصی است و اولویت این متن به معنای بهتر بودن آن کوارتربک نیست.

تام بریدی؛ پرافتخارترین کوارتربک تاریخ

بدون تام بریدی نمی توان به پست کوارتربک و لیست بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی اشاره کرد. تام بریدی 22 فصل در لیگ NFL بازی کرد و با 7 قهرمانی در سوپربول، پرافتخارترین بازیکن تاریخ این لیگ به شمار می رود. جالب است بدانید که هیچ تیمی در تاریخ NFL نیز نتوانسته به 7 قهرمانی برسد. بریدی سه عنوان ارزشمندترین بازیکن فصل و پنج عنوان MVP سوپربول را در کارنامه دارد.

بریدی علاوه بر افتخارات ذکر شده، رکوردهایی همچون بيشترين پيروزى توسط يک كوارتربک، بيشترين اقدام به پاس، بيشترين پاس درست، بيشترين تاچ داون و بيشترين پسينگ يارد تاریخ لیگ NFL را نیز در اختیار دارد. به باور بسیاری، تام بریدی بزرگ ترین نام تاریخ فوتبال آمریکایی است.

تام بریدی به باور بسیاری، بهترین کوارتربک تاریخ فوتبال آمریکایی است
تام بریدی به باور بسیاری، بهترین کوارتربک تاریخ فوتبال آمریکایی است

جو مانتنا؛ شکست ناپذیر در سوپربول

جو مانتنا نام مطرح و پرافتخاری در تاریخ فوتبال آمریکایی به شمار می رود. او در سطح کالج به قهرمانی رسید و مسیر فوق العاده اش را در NFL نیز ادامه داد. مانتنا توانست به همراه سن فرانسیسکو فورتی ناینرز به چهار قهرمانی سوپربول برسد و اولین بازیکن تاریخ سوپربول بود که به سه عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقه رسید.

مانتنا که سابقه دو عنوان MVP را دارد، یک رکورد منحصر به فرد ثبت کرده و آن 122 پاس در سوپربول بدون لو دادن توپ است. او تمام چهار سوپربولی که بازی کرد را برنده شد. جو مانتنا نیز مانند تام بریدی، در تیم منتخب 100 سالگی لیگ NFL حضور داشت و همچنین سابقه حضور در تیم منتخب 75 سالگی این لیگ را هم دارد.

جو مانتنا اولین بازیکن تاریخ سوپربول بود که به سه عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقه رسید
جو مانتنا اولین بازیکن تاریخ سوپربول بود که به سه عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقه رسید

جانی یونایتس؛ کوارتربکی مدرن در دوران کلاسیک

جانی یونایتس یکی از مهم ترین نام های تاریخ فوتبال آمریکایی است. کوارتربک افسانه ای بالتیمور کولتس، از دلایل اصلی گسترش فوتبال آمریکایی در ایالات متحده و تبدیل شدن این رشته به ورزش اول آمریکا بود. او توانست کولتس را به چهار قهرمانی برساند از جمله یک عنوان سوپربول. او سه بار نیز جایزه ارزشمندترین بازیکن فصل را دریافت کرد.

یونایتس از سال 1956 تا 1960، در 47 بازی متوالی به حداقل یک پاس تاچ داون رسید که به مدت 52 سال یک رکورد به شمار می رفت. یونایتس در زمانی که فوتبال آمریکایی بسیار با امروز فاصله داشت، مثل یک کوارتربک مدرن بازی می کرد و برای همین او یک پیشگام در پست کوارتربک به شمار می رود. یونایتس در تیم های منتخب 50 سالگی، 75 سالگی و 100 سالگی لیگ NFL حضور دارد.

جانی یونایتس نقش پر رنگی در گسترش پست کوارتربک دارد
جانی یونایتس نقش پر رنگی در گسترش پست کوارتربک دارد

دن مارینو؛ اعجوبه بدشانس

وقتی نام مستعدترین کوارتربک های تاریخ مطرح می شود، دن مارینو از اولین نام هایی است که شنیده می شود. علی رغم اینکه مارینو هیچگاه به قهرمانی نرسید اما به دلیل مهارت بالا توانایی هایش، همیشه میان بهترین کوارتربک ها بود. مارینو که سابقه کسب عنوان MVP را دارد، به سرعت بالای پاس هایش معروف بود. دقت پاس او نیز از دیگر ویژگی هایی بود که نام او را سر زبان ها انداخت.

مارینو با اینکه نتوانست فاتح سوپربول شود اما همواره میامی دالفینز را میان مدعیان نگه داشت و پای ثابت پلی آف بود. مارینو در تیم 100 سالگی لیگ NFL نیز حضور داشت و به قدر کافی عملکرد خوبی داشت تا در لیست بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی قرار بگیرد.

دن مارینیو یکی از بزرگ ترین ورزشکارانی است که هیچگاه به قهرمانی نرسید
دن مارینیو یکی از بزرگ ترین ورزشکارانی است که هیچگاه به قهرمانی نرسید

پیتن منینگ؛ آقای نابغه

شاید اگر صرفا عملکرد یک کوارتربک را بسنجیم و کاری به دستاوردها نداشته باشیم، پیتن منینگ برترین کوارتربکی باشد که تا به امروز توپ فوتبال آمریکایی به دست گرفته است. منینگ همان بازیکنی بود که پست کوارتربک را تعریف می کند. یک نابغه تمام عیار که به خوبی از اتفاقات بازی باخبر است و می تواند در نقش یک مربی هم ظاهر شود.

پیتن منینگ سابقه دو قهرمانی در سوپربول را دارد که نسبت به توانایی هایش کم به نظر می رسد. او اما رکوردهای فراوانی را در اختیار دارد. 5 عوان MVP او و 7 حضور در تیم اول منتخب فصل، هر دو یک رکورد به شمار می روند. منینگ که در تیم منتخب 100 سالگی NFL هم حضور داشت، رکورد بیشترین پاس تاچ داون و بیشترین پسینگ یارد در یک فصل NFL را نیز در اختیار دارد.

پیتن منینگ رکورددار عنوان MVP لیگ NFL است
پیتن منینگ رکورددار عنوان MVP لیگ NFL است

آتو گرم؛ یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی

یکی از اولین کوارتربک هایی که توانست سطح فوق العاده ای از خود نشان دهد، آتو گرم بود. گرم 9 سال در کلیولند براونز بازی کرد و در دورانی که هنوز سوپربول شکل نگرفته بود، براونز را به یکی از قدرتمندترین تیم های ایالات متحده تبدیل کرد. گرم به همراه براونز به 3 قهرمانی در NFL و 4 قهرمانی در لیگ AAFC (لیگی که بعدها با NFL ادغام شد) رسید.

آتو گرم سه بار برنده عنوان ارزشمندترین بازیکن لیگ NFL شد و سابقه دو عنوان MVP لیگ AAFC را هم دارد. گرم در تیم های منتخب 75 سالگی و 100 سالگی لیگ NFL نیز حضور دارد و در اکثر لیست های بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی، نام او به چشم می خورد.

آتو گرم اسطوره تیم کلیولند براونز به شمار می رود
آتو گرم اسطوره تیم کلیولند براونز به شمار می رود

استیو یانگ؛ ذخیره ای که بهترین شد

استیو یانگ دوران خود در NFL را اصلا خوب شروع نکرد. نتایج ناامیدکننده تمپا بی باکنیرز باعث ترید او به سن فرانسیسکو فورتی ناینرز شد؛ جایی که او انتظار زیادی کشید تا به میدان برود. یانگ سال ها ذخیره جو مانتنا بود اما با مصدومیت مانتنا، فرصت درخشش پیدا کرد.

یانگ در سن فرانسیسکو هم شروع سختی داشت اما آماده نبودن و طولانی شدن بیش از حد مصدومیت مانتنا، فرصت زیادی در اختیار یانگ قرار داد تا خودش را پیدا کند. او به همراه ناینرز به قهرمانی در سوپربول رسید (دوبار نیز به عنوان ذخیره قهرمان شد) و ارزشمندترین بازیکن این مسابقه هم لقب گرفت. یانگ دوبار نیز ارزشمندترین بازیکن فصل شد تا نامش را در تاریخ ناینرز جاودانه کند. فصل 1994 استیو یانگ، یکی از قوی ترین فصول تاریخ NFL به شمار می رود.

استیو یانگ تلاش بسیاری کرد و درنهایت به یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی تبدیل شد
استیو یانگ تلاش بسیاری کرد و درنهایت به یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی تبدیل شد

برت فارو؛ تجلی یک کوارتربک کلاسیک

کوارتربکی که در هر لحظه توانایی این را داشت تا معجزه کند. برت فارو هیچ ابایی از اینکه پاس هایش به مقصد نرسند یا توپ را لو دهد نداشت. او به زمین می آمد تا تحت هر شرایطی تیمش را به پیروزی برساند. فارو در 297 بازی متوالی فصل عادی به میدان رفت و اگر پلی آف را هم حساب کنیم، این عدد به 321 بازی متوالی می رسد که هر دو یک رکورد به شمار می روند. فارو سابقه یک قهرمانی در سوپربول را دارد و تنها بازیکنی است که در سه فصل متوالی به عنوان ارزشمندترین بازیکن فصل شناخته می شود.

او اولین کوارتربکی بود که از مرز 70 هزار یارد پاس عبور کرد و اولین کوارتربکی بود که به 500 پاس تاچ داون رسید. برت فارو که در تیم منتخب 100 سالگی NFL حضور دارد، زمانی که بازنشسته شد، رکوردهای بیشترین پاس تاچ داون، بیشترین پسینگ یارد و بیشترین پیروزی را در اختیار داشت. فارو بدون شک یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی است.

برت فارو زمانی که بازنشسته شد، رکوردهای بیشترین پاس تاچ داون، بیشترین پسینگ یارد و بیشترین پیروزی را در اختیار داشت
برت فارو زمانی که بازنشسته شد، رکوردهای بیشترین پاس تاچ داون، بیشترین پسینگ یارد و بیشترین پیروزی را در اختیار داشت

ارن راجرز؛ پادشاه هیل مری

درست مثل برت فارو، ارن راجرز نیز به دلیل درخشش در گرین بی پکرز به یاد آورده می شود. در حقیقت، راجرز جانشین فارو در گرین بی بود و توانست به خوبی راه او را ادامه دهد. هر چه قدر فارو به پاس های ریسکی اش معروف بود، راجرز دقت را اولولیت خود قرار داد. ارن راجرز یکی از دقیق ترین کوارتربک های تاریخ است و دقت پاس های او به شدت بالا است.

راجرز سابقه یک قهرمانی در سوپربول را دارد و چهار بار نیز جایزه MVP را به دست آورده است. دقت بالای او را می توان از رکورد منحصر به فردش نیز متوجه شد. او 402 پاس متوالی بدون Interception را ثبت کرده که یک رکورد به شمار می رود. بسیاری بر این باور هستند که راجرز با استعدادترین کوارتربک تاریخ فوتبال آمریکایی است.

ارن راجرز یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی به شمار می رود
ارن راجرز یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی به شمار می رود

راجر استابک؛ محبوب کاوبویز

دالاس کاوبویز در دهه 1970 از اصلی ترین قدرت های فوتبال آمریکایی بود و یکی از دلایل اصلی قدرت این تیم، راجر استابک بود که به عنوان کوارتربک در کاوبویز بازی می کرد. استابک حضور در 5 سوپربول را تجربه کرد (بازی در 4 سوپربول) و به دو قهرمانی و یک عنوان ارزشمندترین بازیکن سوپربول نیز رسید.

استابک که یکی از 10 کوارتربک حاضر در تیم منتخب 100 سالگی NFL است، تنها یکی از چهار بازیکن تاریخ فوتبال آمریکایی است که هم برنده جایزه هایزمن (بهترین بازیکن کالج فوتبال) شده و هم عنوان MVP سوپربول را کسب کرده است.

راجر استابک اسطوره دالاس کاوبویز است
راجر استابک اسطوره دالاس کاوبویز است

جان الوی؛ قهرمانی در ایستگاه پایانی

لیست بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی بدون جا الوی تکمیل نمی شود. اسطوره دنور برانکوز، در 5 سوپربول بازی کرد که قبل از تام بریدی، رکورد بیشترین بازی در سوپربول به شمار می رفت. او دو عنوان قهرمانی و یک عنوان ارزشمندترین بازیکن سوپربول را نیز به دست آورد. الوی از اولین کوارتربک هایی بود که ضمن قدرت پاس دهی فوق العاده، توانایی راشینگ بالایی هم داشت.

جان الوی که سابقه کسب عنوان MVP و حضور در تیم منتخب 100 سالگی NFL را دارد، تنها کوارتربک تاریخ است که در 4 سوپربول مختلف، راشینگ تاچ داون به ثمر رسانده است. جالب است بدانید که جان الوی بعد از کسب دومین قهرمانی اش، بازنشسته شد و در اوج به دوران حرفه ای اش پایان داد.

نام جان الوی در تمام لیست های بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی قرار دارد
نام جان الوی در تمام لیست های بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی قرار دارد

کرت وارنر؛ از صفر تا صد

داستان دوران حرفه ای کرت وارنر، یکی از الهام بخش ترین داستان های دنیای ورزش است. او توسط هیچ تیمی درفت نشد و مجبور شد راه سختی را برای رسیدن به NFL سپری کند. بازی در لیگ های جانبی سرانجام به او فرصت داد تا راهی NFL شود و در سنت لوییس رمز شانس بازی پیدا کند. درخشش در رمز باعث شد تا او به ترکیب اصلی برسد. وارنر در همان فصل اول خود توانست تیمش را به قهرمانی در سوپربول برساند و ارزشمندترین بازیکن این مسابقه نیز لقب بگیرد.

کرت وارنر دوبار نیز برنده عنوان MVP شده است. او تنها بازیکن تاریخ NFL است که بدون درفت وارد این لیگ شده و به عنوان MVP فصل عادی و سوپربول انتخاب می شود. وارنر در مجموع حضور در سه مسابقه سوپربول را تجربه کرد.

داستان دوران حرفه ای کرت وارنر، یکی از الهام بخش ترین داستان های دنیای ورزش است
داستان دوران حرفه ای کرت وارنر، یکی از الهام بخش ترین داستان های دنیای ورزش است

درو بریز؛ نماد ثبات

درو بریز 20 فصل در لیگ NFL بازی کرد و زمانی که بازنشسته شد، برخی از مهم ترین رکوردها را در اختیار داشت. بعد از دورانی نه چندان جالب در سن دیگو چارجرز، بریز به نیواورلینز سینتس رفت و دوران جدیدی را شروع کرد. بریز 7 فصل توانست بیشترین پسینگ یارد NFL را ثبت کند که یک رکورد به شمار می رود.

یک قهرمانی و عنوان ارزشمندترین بازیکن سوپربول، در کنار یک رکورد فوق العاده قرار می گیرد. بریز از سال 2009 تا 2012 در 54 بازی متوالی موفق به ثبت حداقل یک تاچ داون شد و رکورد 52 ساله جانی یوناتس را شکست. این رکورد تا به امروز همچنان پابرجا است. بریز در لیست بیشترین برد، بیشترین پاس تاچ داون و بیشترین پسینگ یارد، بعد از تام بریدی در رده دوم تاریخ NFL قرار دارد.

درو بریز بدون شک یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی است
درو بریز بدون شک یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی است

پتریک ماهومز؛ پرچمدار نسل جدید کوارتربک ها

چهره فعلی و مدرن فوتبال آمریکایی و لیگ NFL کسی نیست جز پتریک ماهومز. کوارتربک کنزاس سیتی چیفس با اینکه هنوز حتی 30 ساله هم نشده اما کارنامه اش تکمیل است و افتخارات بسیاری کسب کرده است. ماهومز دوبار قهرمان سوپربول شده و دوبار نیز ارزشمندترین بازیکن این مسابقه لقب گرفته است و همین حالا نیز یکی از بهترین کوارتربک های تاریخ فوتبال آمریکایی است.

ماهومز در دو فصل ارزشمندترین بازیکن NFL شده و هنوز فرصت زیادی دارد تا جوایز و عناوین بیشتری کسب کند. ماهومز که گران ترین قرارداد تاریخ NFL را در اختیار دارد، یکی از کامل ترین کوارتربک هایی است که تا به امروز در فوتبال آمریکایی وجود داشته و در فصل 2021 نیز توانست مجموع 11 تاچ داون را در پلی آف ثبت کند که یک رکورد به شمار می رود.

چهره فعلی و مدرن فوتبال آمریکایی و لیگ NFL کسی نیست جز پتریک ماهومز
چهره فعلی و مدرن فوتبال آمریکایی و لیگ NFL کسی نیست جز پتریک ماهومز

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *