0

گرندپری موناکو

گرندپری موناکو

در میان تمام مسابقه های فرمول یک، گرندپری موناکو مثل ستاره می درخشد و با پرستیژترین گرندپری فرمول یک است. نگاهی داریم به این مسابقه.

اگر بخواهیم لوکس ترین مسابقات ورزشی را نام ببریم، گرندپری موناکو یکی از اولین مسابقاتی است که مطرح می شود. گرندپری موناکو حکم تک ستاره فصل فرمول یک را دارد و آخر هفته منتهی به این مسابقه، یکی از مورد انتظارترین آخر هفته های فصل فرمول یک است. در این مطلب نگاهی داریم به گرندپری موناکو و از پیست خیابانی آن و آمار و ارقام ثبت شده در تاریخ این مسابقه می گوییم.

تاریخچه گرندپری موناکو

موناکو یکی از گران ترین مناطق جهان است که به محل تفریح ثروتمندترین افراد دنیا تبدیل شده است. جای تعجب ندارد که وقتی صحبت از ثروت به میان می آید، ماشین و خودروهای لوکس هم مطرح می شوند. موناکو نزدیک به یک قرن است که به پاتق عاشقان ماشین تبدیل شده و خیابان های آن، محل تعقیب گریز بهترین ماشین های دنیا است.

موناکو اولین بار در سال 1929 میزبان یک مسابقه اتومبیل رانی بود و تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم، محل مسابقه های مختلفی بود. با پایان جنگ جهانی دوم و شروع مسابقات فرمول یک، موناکو نیز به پای ثابت این مسابقات تبدیل شد و از همان ابتدا جایگاه ویژه ای در تقویم فرمول یک پیدا کرد.

گرندپری موناکو از همان دوره اول فرمول یک در تقویم این مسابقات قرار گرفت
گرندپری موناکو از همان دوره اول فرمول یک در تقویم این مسابقات قرار گرفت

گرندپری موناکو؛ ضیافت ثروتمندان

مسابقه های موناکو در خیابان برگزار می شوند و افراد مختلفی به این منطقه می آیند تا شاهد جدال پرسرعت ترین ماشین های دنیا باشند. تفاوت گرندپری موناکو اما در این است که افراد ثروتمند در قایق ها و کشتی های شخصی خود که در کنار پیست خیابانی و دریا قرار دارند، به تفریح می پردازند و نیم نگاهی هم به این مسابقه دارند.

یکی از جذابیت های این مسابقه، تصویرهایی است که از موناکو به ثبت می رسند و فضای فوق العاده و بسیار لوکس این شهر در زمان برگزاری گرندپری فرمول را به تصویر می کشند. برخی از معروف ترین ورزشکارها نیز خودشان را در اواخر ماه می و اوایل جون به موناکو می رسانند تا این مسابقه را از نزدیک تماشا کنند.

نمای فوق العاده موناکو که به جذابیت های این مسابقه اضافه می کند
نمای فوق العاده موناکو که به جذابیت های این مسابقه اضافه می کند

تریپل کراون موتور اسپورت

گرندپری موناکو در کنار مسابقه ایندی 500 و مسابقه 24 ساعته لمان، به تریپل کروان (Triple Crown) موتور اسپورت معروف هستند و راننده ای که در هر 3 این رقابت ها پیروز شود، فاتح تریپل کروان لقب می گیرد. البته براى Triple Crown يک تعريف ديگر نيز وجود دارد و آن قهرمانى فرمول يک به جاى برنده شدن گرندپرى موناكو است که البته زیاد مرسوم نیست.

تا به امروز تنها راننده اى كه توانسته در هر 3 رقابت گرندپرى موناكو، ايندى 500 و 24 ساعته لمان برنده شود، گرم (گراهام) هيل است. هيل 5 بار سابقه پيروزى در گرندپرى موناكو را دارد و يكبار نيز برنده مسابقه ايندى 500 و 24 ساعته لمان شده است. تا به امروز 19 راننده در اين 3 مسابقه شركت كرده اند و حداقل يكى از اين 3 مسابقه را پيروز شده اند. 7 راننده نيز در 2 مسابقه موفق بوده اند و تنها يک قدم تا ثبت Triple Crown فاصله داشته اند. خوان پابلو مونتويا و فرناندو آلونسو از راننده هايى هستند كه سابقه پيروزى در 2 مسابقه از 3 مسابقه ذكر شده را دارند. اگر تعریف دوم تریپل کراون را هم درنظر بگیریم، مجددا گرم هیل تنها راننده ای است که تریپل کراون کرده است.

تا به امروز تنها راننده اى كه توانسته در هر 3 رقابت گرندپرى موناكو، ايندى 500 و 24 ساعته لمان برنده شود، گرم (گراهام) هيل است
تا به امروز تنها راننده اى كه توانسته در هر 3 رقابت گرندپرى موناكو، ايندى 500 و 24 ساعته لمان برنده شود، گرم (گراهام) هيل است

معرفی پیست موناکو

پیست موناکو یکی از استثناهای فرمول یک به شمار می رود. در حالی که مجموع مسابقت مسابقات فرمول یک باید حداقل 305 کیلومتر باشد، گرندپری موناکو که در خیابان برگزار می شود. اصطلاحا این پیست خیابانی است، از 78 دور تشکیل شده که هر دور شامل 3.337 کیلومتر می شود و در مجموع 260.287 کیلومتر را شامل می شود.

پیست خیابانی موناکو بسیار باریک است. پیچ های تند و باریک آن باعث شده تا بارها این پیست مورد بررسی قرار بگیرد و به دلایل ایمنی، تغییر کند. این پیست 19 پیچ دارد و خبری هم از مستقیمی های طولانی که شرایط سبقت را مهیا کند، نیست. پیست یک ناحیه DRS دارد اما سرعت بالا، پیچ های تند و مهم تر از همه، باریک بودن خیابان، باعث شده تا سبقت فوق العاده سخت شود. به همین دلیل، تعیین خط این مسابقه اهمیت بسیار بالایی دارد.

سرعت بالا، پیچ های تند و مهم تر از همه، باریک بودن پیست خیابانی موناکو، باعث شده تا سبقت فوق العاده سخت شود
سرعت بالا، پیچ های تند و مهم تر از همه، باریک بودن پیست خیابانی موناکو، باعث شده تا سبقت فوق العاده سخت شود

رکوردهای گرندپری موناکو

ایرتون سنا 6 بار برنده گرندپری موناکو شد که قدرت و سرعت فوق العاده این راننده برزیلی را نشان می دهد. 5 برد سنا در موناکو به صورت متوالی بود که این نیز یک رکورد به شمار می رود. گراهام هیل که برنده تریپل کراون شده، 5 بار در موناکو به پیروزی رسید و به او لقب «آقای موناکو» را دادند. موفق ترین تیم در موناکو مک لارن بوده که تا به امروز 15 بار در این پیست به برتری رسیده است. فراری نیز تا به حال 10 پیروزی در موناکو را تجربه کرده است.

ایرتون سنا و مک لارن، به ترتیب موفق ترین راننده و تیم در تاریخ موناکو هستند
ایرتون سنا و مک لارن، به ترتیب موفق ترین راننده و تیم در تاریخ موناکو هستند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *