0

لیگ هاکی روی یخ NHL

لیگ NHL

لیگ NHL معتبرترین لیگ هاکی روی یخ جهان و یکی از 4 لیگ معتبر آمریکا است. در این مطلب نگاه کاملی داریم به لیگ هاکی روی یخ NHL.

هاکی روی یخ یکی از ورزش های مورد علاقه مردم آمریکای شمالی است و در همین راستا، لیگ NHL نیز یکی از اصلی ترین لیگ های ورزشی ایالات متحده به شمار می رود. NHL بعد از لیگ های NBA، NFL و MLB، چهارمین لیگ معتبر آمریکا است و یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین لیگ های دنیا است. در این مطلب از تاریخچه، نحوه برگزاری یک فصل، تیم ها و پرافتخارترین های لیگ هاکی روی یخ NHL می گوییم.

تاریخچه لیگ هاکی روی یخ NHL

با شروع قرن بیستم، ورزش هاکی روی یخ در آمریکای شمالی به محبوبیت زیادی رسید و همین باعث شد تا در سال 1909، لیگ هاکی روی یخ National Hockey Association تاسیس شود. لیگ NHA اما دوام زیادی نداشت و عدم توافق مالکین تیم های حاضر در این لیگ، باعث شد تا NHA خیلی زود با مشکل مواجه شود و 4 تیم از 7 تیم حاضر در این لیگ، تصمیم بگیرند که NHA را ترک کنند. به این شکل بود که تیم هایی که NHA را ترک کردند، در سال 1917 لیگ جدیدی به نام National Hockey League را تاسیس کردند.

برگزاری مسابقات لیگ هاکی روی یخ NHL از همان ابتدا با دشواری های زیادی روبرو شد. از عدم توانایی برخی تیم ها برای شرکت در بازی ها گرفته تا عدم استقبال تیم های هاکی روی یخ برای حضور در این مسابقات. به همین دلیل تعداد تیم های لیگ NHL تا سال ها بسیار پایین بود و از سال 1942 تا 1967 تنها از 6 تیم تشکیل می شد که به Original Six معروف هستند. تعداد پایین تیم های لیگ NHL تا اواخر دهه 1960 ادامه داشت تا اینکه با همه گیر شدن تلویزیون و پدید آمدن قراردادهای تلویزیونی، افراد بیشتری به سمت NHL کشیده شدند و همین باعث افزایش تیم های این لیگ شد.

6 تیم نیویورک رنجرز، بوستون بروئینز، تورنتو میپل لیفس، شیکاگو بلک هاکس، مونترال کنیدینز و دیترویت رد وینگز به Original Six معروف هستند
6 تیم نیویورک رنجرز، بوستون بروئینز، تورنتو میپل لیفس، شیکاگو بلک هاکس، مونترال کنیدینز و دیترویت رد وینگز به Original Six معروف هستند

رفته رفته تعداد تیم های لیگ NHL بیشتر شد اما چالش های پیش روی این لیگ، تمامی نداشتند. در سال 1971 لیگ جدیدی با نام World Hockey Association شروع به کار کرد و خیلی سریع به رقیب NHL تبدیل شد. بعد از نزدیک به یک دهه رقابت با یکدیگر، این دو لیگ در سال 1979 تصمیم گرفتند تا با یکدیگر ادغام شوند. لیگ ادغام شده با همان نام NHL به کار خود ادامه داد و به این شکل بود که مجددا تعداد تیم های این لیگ افزایش پیدا کرد. در طی سال ها، افزایش تیم های لیگ لیگ هاکی روی یخ NHL ادامه پیدا کرد و امروز تعداد تیم های این لیگ به 32 تیم رسیده است.

تیم های حاضر در لیگ NHL

در حال حاضر 32 تیم در لیگ NHL حضور دارند که 25 تیم آمریکایی و 7 تیم نیز کانادایی هستند. مانند لیگ NBA، لیگ NHL نیز از 2 کنفرانس شرق و غرب تشکیل شده است. 16 تیم در کنفرانس شرق و 16 تیم نیز در کنفرانس غرب قرار دارند. هر کنفرانس نیز خود به 2 بخش (دویژن) تقسیم می شود و در هر دویژن نیز 8 تیم حضور دارند. در ادامه نگاهی داریم به تیم های حاضر در لیگ هاکی روی یخ NHL.

تیم های کنفرانس شرق

تیمدویژن
بوستون بروئینزAtlantic
بافالو سیبرسAtlantic
دیترویت رد وینگزAtlantic
فلوریدا پنترزAtlantic
مونترال کنیدینزAtlantic
اتاوا سنترزAtlantic
تمپا بی لایتنینگAtlantic
تورنتو میپل لیفسAtlantic
کارولاینا هریکینزMetropolitan
کلومبوس بلو جکتسMetropolitan
نیوجرسی دولزMetropolitan
نیویورک آیلندرزMetropolitan
نیویورک رنجرزMetropolitan
فیلادلفیا فلایرزMetropolitan
پیتسبرگ پنگوئنزMetropolitan
واشینگتن کپیتالزMetropolitan

تیم های کنفرانس غرب

تیمدویژن
آریزونا کایوتیزCentral
شیکاگو بلک هاکسCentral
کولورادو اولانچCentral
دالاس استارزCentral
مینسوتا وایلدCentral
نشویل پردترزCentral
سنت لوییس بلوزCentral
وینپگ جتسCentral
انهایم داکسPacific
کلگری فلیمزPacific
ادمنتن اویلرزPacific
لس آنجلس کینگزPacific
سن خوزه شارکسPacific
سیاتل کرکنPacific
ونکوور کناکسPacific
وگاس گلدن نایتسPacific
تیم های حاضر در لیگ هاکی روی یخ NHL
تیم های حاضر در لیگ هاکی روی یخ NHL

نحوه برگزاری یک فصل لیگ NHL

برگزاری یک فصل لیگ هاکی روی یخ NHL، شباهت بسیاری به مسابقات NBA دارد. در ابتدا لازم به ذکر است که مانند سایر لیگ های معتبر کشور آمریکا، این لیگ نیز با همان فرمت فصل عادی و پلی آف برگزار می شود و تیم ها ابتدا در فصل عادی به مصاف هم می روند و سپس تیم های برتر در پلی آف با یکدیگر روبرو می شوند. در فصل عادی لیگ NHL، هر تیم باید 82 بازی انجام دهد. این 82 بازی از 41 بازی خانگی و 41 بازی خارج از خانه تشکیل می شود که دقیقا مثل لیگ NBA است.

هر تیم 26 بازی با تیم های هم دویژنی خود انجام می دهد. به این صورت که با 5 تیم هم دویژنی 4 بار بازی می کند و 3 بازی نیز با هر یک از 2 تیم باقی مانده انجام می دهد که در مجموع 26 بازی می شود. هر تیم 24 بازی نیز با دیگر تیم های هم کنفرانسی خود برگزار می کند که با آن ها در یک دویژن قرار ندارد. یعنی 3 بازی با هر یک از 8 تیم هم کنفرانسی غیر دویژنی. 32 بازی هر تیم نیز با تیم های کنفرانس دیگر است که از 2 بازی رفت و برگشت با هر تیم تشکیل می شود.

سیستم امتیازدهی

سیستم رده بندی فصل عادی لیگ هاکی روی یخ NHL بر اساس امتیاز است. هر برد در فصل عادی شامل 2 امتیاز می شود. هر باخت در وقت اضافه یا شوت اوت (پنالتی) نیز یک امتیاز برای تیم بازنده به همراه دارد و باخت در وقت قانونی نیز شامل هیچ امتیازی نمی شود. به این صورت یک تیم می تواند در هر بازی 2 امتیاز یا یک امتیاز کسب کند. تیم ها بر اساس امتیازهایی که کسب می کنند رده بندی می شوند تا جایگاه آن ها در پایان فصل عادی مشخص شود.

نمونه ای از رده بندی تیم های لیگ NHL در فصل عادی
نمونه ای از رده بندی تیم های لیگ NHL در فصل عادی

پلی آف لیگ NHL؛ استنلی کاپ

در پایان فصل عادی، از هر کنفرانس 8 تیم به پلی آف لیگ هاکی روی یخ NHL که به پلی آف استنلی کاپ (Stanley Cup playoffs) معروف است صعود می کنند. 3 تیم اول هر دویژن به صور مستقیم به پلی آف صعود می کنند و سپس 2 تیم دیگر هر کنفرانس که بیشترین امتیاز را کسب کرده اند، راهی پلی آف می شوند. فرمت پلی آف این لیگ نیز مثل لیگ NBA به صورت 4 برد از 7 بازی است و هر تیم باید در 4 بازی برنده شود تا به دور بعد صعود کند. از دیگر قوانین پلی آف می توان به نبود شوت اوت اشاره کرد. در صورت تساوی بازی ها، کار به اوورتایم می کشد تا سرانجام یک تیم پیروز شود.

در پلی آف، هر کنفرانس با توجه به دویژن ها به 2 بخش تقسیم می شود تا سیدبندی مسابقات راحت تر باشد. تیم های قهرمان هر دویژن، سید 1 می شوند و تیم هایی هم که به عنوان بهترین رکورد هر کنفرانس به پلی آف رسیده اند، سید 4 هستند و تیم های وایلد کارت نام دارند. باقی تیم ها که همان تیم های دوم و سوم هر دویژن هستند، به سید 2 و سید 3 می رسند. به این ترتیب تیم های سید 1 با تیم های سید 4 بازی می کنند و تیم های سید 2 با تیم های سید 3 روبرو می شوند. لازم به ذکر است که تیم وایلد کارتی که رکورد ضعیف تری دارد، با تیم سید 1 که رکورد بهتری دارد بازی می کند و دیگر تیم وایلد کارت به مصاف دیگر تیم سید 1 می رود. تیم های سید 2 هر دویژن نیز با تیم سید 3 همان دویژن بازی می کنند.

نمونه ای از جدول پلی آف لیگ NHL
نمونه ای از جدول پلی آف لیگ NHL

فینال استنلی کاپ

در پایان قهرمان هر کنفرانس به فینال استنلی کاپ صعود می کند تا قهرمان فصل لیگ هاکی روی یخ NHL مشخص شود. استنلی کاپ، قدیمی ترین جام ورزشی در آمریکای شمالی است. این جام در سال 1892 برای مسابقات Dominion Hockey Challenge Cup طراحی شد و نام فردریک استنلی، فرماندار سابق کانادا روی آن گذاشته شد که طرفدار و حامی ورزش هاکی روی یخ بود. این جام بخشی از تورنمنت ها و لیگ های هاکی روی یخ از جمله لیگ NHA بود و بعد از تشکیل لیگ NHL نیز به این لیگ آمد و از فصل 1927-1926، لیگ NHL به تنها لیگی تبدیل شد که قهرمان آن به استنلی کاپ می رسد.

استنلی کاپ، قدیمی ترین جام ورزشی در آمریکای شمالی است
استنلی کاپ، قدیمی ترین جام ورزشی در آمریکای شمالی است

پرافتخارترین تیم های تاریخ لیگ NHL؛ قهرمان های استنلی کاپ

با اینکه لیگ هاکی روی یخ NHL در سال 1917 تاسیس شد اما پرافتخارترین تیم های تاریخ این لیگ را بر اساس قهرمانی در استنلی کاپ درنظر می گیرند که برمی گردد به قبل از شروع این لیگ و برگزاری لیگ NHA. به همین دلیل، پرافتخارترین تیم های استنلی کاپ از زمانی که فینالی برای این جام درنظر گرفته شد حساب می شوند که برمی گردد به سال 1915 و مسابقه قهرمان لیگ NHA با لیگ PCHA برای کسب عنوان استنلی کاپ.

تا به امروز 106 بار استنلی کاپ به تیم های حرفه ای اهدا شده که شامل 25 تیم می شود. از این 25 تیم، 20 تیم هنوز وجود دارند و در لیگ NHL رقابت می کنند. تیم مونترال کنیدینز 35 بار به فینال استنلی کاپ رسیده و 24 بار این جام را کسب کرده که هر دو یک رکورد به شمار می روند. در ادامه نگاهی داریم به نتایج تیم ها در فینال استنلی کاپ.

تیمتعداد حضور در فینال استنلی کاپتعداد قهرمانی استنلی کاپ
مونترال کنیدینز3524
دیترویت رد وینگز2411
تورنتو میپل لیفس2113
بوستون بروئینز206
شیکاگو بلک هاکس136
نیویورک رنجرز114
فیلادلفیا فلایرز82
ادمنتن اویلرز75
پیتسبرگ پینگوئنز65
نیویورک آیلندرز54
نیوجرسی دولز53
تمپا بی لایتنینگ53
دالاس استارز51
سنت لوییس بلوز41
کولورادو اولانچ33
لس آنجلس کینگز32
کلگری فلیمز31
ونکوور کناکس30
کارولاینا هریکینز21
انهایم داکس21
واشینگتن کپیتالز21
بافالو سیبرس20
فلوریدا پنترز10
اتاوا سنترز10
سن خوزه شارکس10
نشویل پردترز10
وگاس گلدن نایتس10
تیم مونترال کنیدینز 35 بار به فینال استنلی کاپ رسیده و 24 بار این جام را کسب کرده که هر دو یک رکورد به شمار می روند
تیم مونترال کنیدینز 35 بار به فینال استنلی کاپ رسیده و 24 بار این جام را کسب کرده که هر دو یک رکورد به شمار می روند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید