0

مرور جام جهانی 2022 قطر

قهرمانی آرژانتین در جام جهانی 2022 قطر

جام جهانی 2022 قطر با قهرمانی آرژانتین به پایان رسید تا آلبی سلسته به سومین قهرمانی خود در این مسابقات برسد. نگاهی داریم به بیست و دومین دوره مسابقات جام جهانی.

جام جهانی 2022 یکی از جنجالی ترین و پرحاشیه ترین جام های تاریخ ورزش بود. بیست و دومین دوره مهم ترین تورنمنت فوتبالی جهان در کشور قطر برگزار شد تا برای اولین بار یک کشور از خاورمیانه و یک کشور عربی میزبان این مسابقات باشد. به دلیل گرمای شدید کشور قطر، جام جهانی 2022 در فصل پاییز برگزار شد تا اولین جام جهانی تاریخ لقب بگیرد که در فصلی به غیر از تابستان برگزار می شود. در این مطلب نگاهی داریم به حواشی ،نتایج و همچنین آمار و ارقام جام جهانی 2022 قطر.

حواشی جام جهانی 2022

از زمانی که در سال 2010 خبر میزبانی قطر منتشر شد، تا مراسم اهدای جام قهرمانی در سال 2022، همواره شاهد خبرهای جنجالی و بحث برانگیز درباره جام جهانی بودیم؛ از فساد گسترده FIFA در اهدای حق میزبانی به قطر و کشته شدن هزاران کارگر و مهاجر غیرقانونی جهت ساختن ورزشگاه گرفته تا محدودیت های فراوان برای مسافران و تماشاگران مسابقات. طبق گزارش ها، قطر بیشتر از 220 میلیارد دلار برای میزبانی جام جهانی 2022 هزینه کرد که این مسابقات را به گران ترین جام جهانی تاریخ تبدیل می کند.

انتقادهای زیادی هم به قطر وارد شد. برگزاری مسابقات در فصل پاییز باعث شد تا فصل باشگاهی تنها بعد از 3 ماه متوقف شود و به همین دلیل باشگاه های زیادی متضرر شدند. محدودیت کشور قطر در ارائه امکانات مختلف به تماشاگران و رفتار ناشایست با قشرهای مختلف از جمله اقلیت ها نیز باعث فشار و انتقاد بیشتر به این کشور و مسئولان برگزاری جام جهانی 2022 شد.

طبق گزارش ها، قطر بیشتر از 220 میلیارد دلار برای میزبانی جام جهانی 2022 هزینه کرد
طبق گزارش ها، قطر بیشتر از 220 میلیارد دلار برای میزبانی جام جهانی 2022 هزینه کرد

مرحله گروهی جام جهانی 2022

به رسم دوره های اخیر جام جهانی، مرحله گروهی این مسابقات با حضور 32 تیم و در 8 گروه 4 تیمی برگزار شد. از نکات جالب مرحله گروهی جام جهانی 2022 این بود که هیچ تیمی نتوانست تمام 3 بازی خود را پیروز شود و بیشترین امتیاز مرحله گروهی 7 امتیاز بود که تیم های هلند، انگلیس و مراکش موفق به کسب آن شدند. قطر و کانادا تنها تیم هایی بودند که موفق به کسب امتیاز نشدند و تمام بازی های خود را واگذار کردند. قطر به اولین میزبان تاریخ جام جهانی تبدیل شد که هر 3 بازی خود را واگذار می کند.

به غیر از قطر و کانادا، تیم های ولز، دانمارک و صربستان نیز نتوانستند در جام جهانی 2022 بردی کسب کنند. مرحله گروهی این دوره شامل شگفتی های زیادی هم بود. عربستان توانست آرژانتین را شکست دهد، ژاپن از سد آلمان و اسپانیا گذشت تا بالاتر از این دو تیم و به عنوان سرگروه راهی دور حذفی شود، تونس برابر فرانسه که مدافع عنوان قهرمانی بود به برتری رسید، کامرون از سد برزیل گذشت و کره جنوبی نیز پرتغال را شکست داد. در پایان دور گروهی جام جهانی 2022، تیم های بزرگی نظیر آلمان، بلژیک، اروگوئه و مکزیک حذف شدند!

نتایج گروهی
نتایج گروهی

مراحل حذفی جام جهانی 2022

با پایان مرحله گروهی، 16 تیم به دور حذفی جام جهانی 2022 صعود کردند. برای اولین بار در تاریخ جام جهانی، 3 تیم از کنفدراسیون آسیا به جمع 16 تیم برتر رسیدند: ژاپن، کره جنوبی و استرالیا. مراکش که در دور گروهی توانست با 7 امتیاز و بالاتر از کرواسی و بلژیک به عنوان سرگروه به دور یک هشتم نهایی برسد، در این مرحله نیز شگفتی ساز شد و در ضربات پنالتی از سد اسپانیا گذشت تا یکی از مدعی های جام 22 را خیلی زود حذف کند.

دور یک هشتم نهایی این مسابقات با برتری تیم های هلند، آرژانتین، کرواسی، برزیل، انگلیس، فرانسه، مراکش و پرتغال و صعود این تیم ها به دور یک چهارم نهایی به پایان رسید. تقابل های جذابی همچون دیدار آرژانتین-هلند و انگلیس-فرانسه را در مرحله یک چهارم نهایی شاهد بودیم اما تیمی که بار دیگر تمام نگاه ها را به خود خیره کرد، مراکش بود که بعد از حذف اسپانیا، برابر پرتغال نیز به پیروزی رسید تا کریستیانو رونالدو در آخرین جام جهانی خود، وداع تلخی با این مسابقات داشته باشد. مراکش با این برد، به اولین تیم آفریقایی جام جهانی تبدیل شد که به نیمه نهایی این رقابت ها می رسد.

مراکش به اولین تیم آفریقایی جام جهانی تبدیل شد که به نیمه نهایی این رقابت ها می رسد
مراکش به اولین تیم آفریقایی جام جهانی تبدیل شد که به نیمه نهایی این رقابت ها می رسد

دیگر نتیجه جالب مرحله یک چهارم نهایی، پیروزی کرواسی برابر برزیل در ضربات پنالتی بود. کرواسی که در دوره قبل به فینال رسیده بود، با حذف یکی از اصلی ترین مدعی های اصلی جام جهانی 2022، برای سومین بار به نیمه نهایی جام جهانی رسید. آرژانتین و فرانسه نیز دیگر تیم های راه یافته به نیمه نهایی جام جهانی 2022 بودند. در مرحله نیمه نهایی، بازی ها از هیجان کمتری نسبت به دورهای قبل برخوردار بود و فرانسه و آرژانتین چندان برابر کرواسی و مراکش به دردسر نیفتادند تا این دو تیم به فینال جام جهانی 2022 صعود کنند.

نمودار مراحل حذفی
نمودار مراحل حذفی

فینال جام جهانی 2022

آرژانتین و فرانسه موفق به حضور در فینال جام جهانی 2022 شدند تا برای اولین بار در دیدار پایانی این رقابت ها به مصاف هم بروند. آرژانتین علی رغم شکست شوکه کننده برابر عربستان در دیدار ابتدایی خود، توانست با کسب 6 امتیاز، به عنوان سرگروه از گروه C به دور حذفی صعود کند و فرانسه نیز مانند آرژانتین با کسب 6 امتیاز، صدرنشین گروه D شد و به یک هشتم نهایی رسید. آرژانتین در دور حذفی به ترتیب از سد تیم های استرالیا، هلند و کرواسی گذشت تا برای ششمین بار به فینال جام جهانی برسد.

فرانسه نیز در یک هشتم نهایی از سد لهستان گذشت و سپس با برتری برابر انگلیس و مراکش، برای چهارمین بار و همچنین دومین دوره متوالی، راهی فینال جام جهانی شد. هر دو تیم جهت کسب سومین قهرمانی خود در این رقابت ها پا به فینال گذاشتند و فوق ستاره های این دو تیم نیز با آمار نسبتا مشابهی به فینال رسیدند. لیونل مسی با 5 گل و 3 پاس گل، بهترین بازیکن آرژانتین بود و کیلیان امباپه نیز با 5 گل و 2 پاس گل، ستاره اول فرانسوی ها به شمار می رفت. این دو بازیکن که در رده باشگاهی هم تیمی هستند، برای عنوان آقای گلی نیز رقابت می کردند.

تقابل آرژانتین و فرانسه، دوئل میان لیونل مسی و کیلیان امباپه بود
تقابل آرژانتین و فرانسه، دوئل میان لیونل مسی و کیلیان امباپه بود

سومین قهرمانی آرژانتین در جام جهانی

در دیداری جذاب و نفسگیر که به باور بسیاری، بهترین فینال تاریخ جام جهانی بود، آرژانتین در ضربات پنالتی موفق به شکست فرانسه شد تا برای سومین بار قهرمان جهان شود. آرژانتین در این بازی ابتدا 0-2 جلو بود اما بریس کیلیان امباپه، کار را به تساوی و در ادامه وقت های اضافه کشاند. در وقت اضافه نیز لیونل مسی با به ثمر رساندن دومین گل خود در این بازی، مجددا آرژانتین را پیش انداخت اما فرانسه و امباپه بیخیال نشدند و با ثبت هت تریک فوق ستاره خروس ها، کار به ضربات پنالتی کشید. درخشش امیلیانو مارتینز و گل شدن تمام پنالتی های آلبی سلسته باعث شد تا آرژانتین بعد از 36 سال قهرمان جام جهانی شود.

فرانسه می توانست با قهرمانی در جام جهانی 2022، به سومین تیم و اولین تیم از سال 1962 تبدیل شود که از عنوان خود دفاع می کند اما خروس ها مانند سال 2006، در ضربات پنالتی شکست خوردند و نتوانستند به این افتخار برسند. آرژانتین نیز با این قهرمانی، بعد از برزیل، ایتالیا و آلمان، به چهارمین تیمی تبدیل شد که به 3 قهرمانی در جام جهانی می رسد.

آرژانتین بعد از 36 سال قهرمان جام جهانی شد
آرژانتین بعد از 36 سال قهرمان جام جهانی شد

تکمیل افتخارات لیونل مسی

لیونل مسی در طول دوران حرفه ای درخشان خود، تمام افتخارات تیمی و فردی ممکن را کسب کرد به غیر از جام جهانی. مسی که به دلیل ملیت و همچنین سبک بازی خود، سال ها با دیگو مارادونا مقایسه می شد، همواره در تلاش بود تا جام جهانی را کسب کند و در سال 2014 نیز تا یک قدمی این افتخار پیش رفت اما درنهایت دستش از جام طلایی کوتاه ماند. سرانجام در پنجمین و احتمال زیاد آخرین تلاش خود، مسی توانست به طلسم 36 ساله آرژانتینی ها پایان دهد و بزرگ ترین جای خالی کارنامه افسانه ای خود را پر کند.

مسی در این جام رکوردهای متعددی هم از خود به جا گذاشت. با 7 گل و 3 پاس گل، مسی بهترین بازیکن جام جهانی 2022 لقب گرفت و اولین بازیکن تاریخ جام جهانی شد که 2 بار این عنوان را دریافت می کند. 26 بازی مسی در جام جهانی، بالاتر از لوتار ماتئوس، یک رکورد به شمار می رود. مسی تنها بازیکنی است که در یک دوره جام جهانی، موفق به گلزنی در تمام مراحل می شود. او اکنون نهمین بازیکنی است که موفق به کسب جام جهانی، لیگ قهرمانان اروپا و توپ طلا شده است.

بیشتر بخوانید:

سرانجام در آخرین تلاش خود، لیونل مسی قهرمان جام جهانی شد
سرانجام در آخرین تلاش خود، لیونل مسی قهرمان جام جهانی شد

آمار و ارقام جام جهانی 2022

در جام جهانی 2022، 172 گل به ثمر رسید که بیشترین تعداد گل در یک دوره جام جهانی به شمار می رود. تیم ملی فرانسه با 16 گل، بیشترین گل زده را در این جام داشت. کیلیان امباپه با به ثمر رساندن 8 گل و بالاتر از لیونل مسی، بهترین گلزن این دوره لقب گرفت. امباپه در فینال موفق به ثبت 3 گل و اصطلاحا هت تریک شد تا بعد از جف هرست در سال 1966، به دومین بازیکن تاریخ جام جهانی تبدیل شود که در فینال این مسابقات 3 گل به ثمر می رساند. امباپه حالا با ثبت 4 گل، بهترین گلزن تاریخ فینال های جام جهانی است.

کریستیانو رونالدو با گلزنی برابر غنا، به اولین بازیکنی تبدیل شد که در 5 دوره مختلف جام جهانی گلزنی می کند. لیونل مسی نیز اولین بازیکن جام جهانی است که در 5 دوره، حداقل یک پاس گل می دهد. مسی و امباپه با تاثیرگذاری روی 10 گل، موثرترین بازیکنان جام جهانی 2022 بودند.

امباپه حالا با ثبت 4 گل، بهترین گلزن تاریخ فینال های جام جهانی است
امباپه حالا با ثبت 4 گل، بهترین گلزن تاریخ فینال های جام جهانی است

بهترین های جام جهانی قطر

در پایان بیست و دومین دوره جام جهانی، لیونل مسی به عنوان بهترین بازیکن این رقابت ها انتخاب شد تا دومین توپ طلای خود در جام جهانی را کسب کند. کیلیان امباپه با 8 گل، کفش طلای جام جهانی 2022 را کسب کرد. امباپه دومین فرانسوی جام جهانی است که آقای گل این رقابت ها می شود. امیلیانو مارتینز، دروازه بان آرژانتین به عنوان بهترین دروازه بان این مسابقات انتخاب شد و انزو فرناندز نیز بهترین بازیکن جوان این رقابت ها لقب گرفت.

بهترین های جام جهانی قطر
بهترین های جام جهانی قطر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *