0

لیگ بیسبال MLB

لیگ MLB

لیگ بیسبال MLB، معتبرترین لیگ بیسبال جهان است. در این مطلب نگاه کاملی داریم به این لیگ و از تاریخچه و تیم های لیگ بیسبال MLB می نویسیم.

بیسبال یکی از 4 ورزش اصلی آمریکا به شمار می رود و لیگ MLB که قدیمی ترین لیگ حرفه ای دنیا است، سومین لیگ معتبر ایالات متحده و یکی از معتبرترین لیگ های ورزشی دنیا به شمار می رود. بیسبال یک ورزش جهانی است و در همین راستا، بسیاری از بازیکنان این رشته آرزو دارند تا بتوانند در بالاترین سطح این ورزش که لیگ MLB است به میدان بروند. در این مطلب به تاریخچه لیگ بیسبال MLB، تیم های حاضر در آن و نحوه برگزاری بازی ها می پردازیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

تاریخچه لیگ MLB

بیسبال یکی از اولین ورزش های تیمی است که در آمریکا بازی شد. جنگ داخلی آمریکا، باعث گسترش این ورزش شد و به مرور لیگ های متعدد مختلفی در این کشور به وجود آمد. مثل بسیاری از ورزش های دیگر، یکی از اصلی ترین اختلاف هایی که مانع تشکیل یک لیگ واحد شد، نبود تعریف مشخصی از بازیکنان حرفه ای و آماتور بود و همین باعث شد تا سازمان های جدایی از بازیکنان حرفه ای و آماتور بیسبال تشکیل شود.

تاسیس نشنال لیگ

در سال 1871 اتحادیه بازیکنان حرفه ای بیسبال تشکیل شد که به (National Association) شهرت یافت. تشکیل این اتحادیه گام بزرگی جهت تاسیس یک لیگ معتبر بیسبال بود و سرانجام در سال 1876، لیگی با نام National League of Professional Base Ball Clubs شکل گرفت که بعدها به National League یا همان NL تغییر پیدا کرد.

سینسیناتی رد استاکینگز در سال 1969 تاسیس شد و اولین تیم حرفه ای بیسبال لقب گرفت
سینسیناتی رد استاکینگز در سال 1969 تاسیس شد و اولین تیم حرفه ای بیسبال لقب گرفت

تاسیس امریکن لیگ

نشنال لیگ خودش را از سایر لیگ ها بیسبال آمریکا جدا کرد اما همچنان تهدید سایر لیگ ها را می توانست حس کند. فضای بسته نشنال لیگ باعث اعتراض متعدد بازیکنان شده بود. در نشنال لیگ همه چیز دست تیم ها بود و بازیکنان از خود هیچ اختیار و قدرتی نداشتند. قوانین سخت گیرانه نشنال لیگ در حدی بود که حتی بازیکنان به صورت آزاد هم نمی توانستند بین تیم ها جا به جا شوند.

یکی از لیگ هایی که توان قدرت با امریکن لیگ را داشت، لیگ American Association بود. این لیگ آزادی های بیشتری نسبت به نشنال لیگ داشت و طرفداران نیز راحت تر می توانستند بازی های این لیگ را تماشا کنند. در سال 1892، نشنال لیگ با American Association ادغام شد. 12 تیم در لیگی که همان نشنال لیگ نام داشت به رقابت پرداختند اما در سال 1899، 4 تیم از این لیگ حذف شدند.

حذف 4 تیم از نشنال لیگ، جرقه تاسیس امریکن لیگ بود و در سال 1901، لیگ جدید و قدرتمندی به نام American League تاسیس شد. قوانین آزادتر امریکن لیگ، بازیکنان بیسبال را به سمت لین لیگ کشاند و همین باعث درگیری این دو لیگ با یکدیگر شد. در سال 1903 اما این دو لیگ با یکدیگر توافق کردند تا با همدیگر همکاری کنند و به نوعی شریک یکدیگر شدند اما همچنان به صورت قانونی، 2 لیگ مجزا بودند تا سرانجام در سال 2000، این دو لیگ تحت یک سازمان درآمدند.

نشنال لیگ و امریکن لیگ در سال 1903 با یکدیگر توافق کردند که همکاری کنند اما به صورت جدا اداره شوند
نشنال لیگ و امریکن لیگ در سال 1903 با یکدیگر توافق کردند که همکاری کنند اما به صورت جدا اداره شوند

جکی رابینسن و برداشتن محدودیت ها

براى سال ها بسيبال ورزش اول آمريكا به شمار مى رفت. در دهه های 1940 و 1950، خبرى از بسكتبال و NBA نبود و اين ليگ تازه داشت كار خود را شروع مى كرد. ليگ NFL هم هنوز با اوج و محبوبيت خود فاصله داشت، اما بسيبال در اوج اوج بود. ستاره هاى بسيبال بسيار محبوب بودند و مهم ترين ورزشكارهاى ايالات متحده به شمار مى رفتند.

قانون عجيبى اما در ليگ بسيبال آمريكا وجود داشت كه در آن روزها عجيب به شمار نمى رفت. ليگ سياه پوست ها و سفيد پوست ها از يكديگر جدا بود و MLB در دست سفيد پوست ها قرار داشت. در سال 1887 قانونی وضع شد كه طبق آن بازيكنان سياه پوست حق بستن قرارداد با تيم هاى حرفه اى بسيبال را نداشتند و به همين علت كم كم ليگ هاى متعددى از سياه پوست ها شكل گرفت.

ورود سیاه پوست ها به لیگ MLB

15 اپريل 1947 اما اتفاقى تاريخى رخ داد. تيم بروكلين داجرز (لس آنجلس داجرز امروزى)، به جكى رابينسن كه سياه پوست بود بازى داد تا اولين و محكم ترين قدم را در راه از بين بردن اين قانون بردارد. رابينسن حدود 10 سال در MLB بازى كرد و حضور او باعث شد تا ديگر تيم ها نيز به پتانسيل بالاى ورزشكار سياه پوست پى ببرند و يكى يكى با آن ها قرارداد ببندند.

رابينسن كه جايزه بهترين روكى سال 1947 را دريافت كرد، 6 سال متوالى به آل استار MLB دعوت شد، يكبار MVP نشنال ليگ شد تا به اولين سياه پوستى تبديل شود كه ارزشمندترين بازيكن MLB لقب مى گيرد و در 6 ورلد سيريز نيز حضور داشت و به همراه داجرز، قهرمان سال 1955 لیگ MLB شد.

جکی رابینسن باعث شد تا محدودیت ها برداشته شود و سیاه پوست ها نیز اجازه حضور در لیگ بیسبال MLB را پیدا کنند
جکی رابینسن باعث شد تا محدودیت ها برداشته شود و سیاه پوست ها نیز اجازه حضور در لیگ بیسبال MLB را پیدا کنند

ادای احترام به جکی رابینسن

در سال 1997، ليگ بیسبال MLB در اقدامى تاريخى و شگفت انگيز، شماره 42 تمام تيم هاى اين ليگ را به افتخار جكى رابينسن بازنشسته كرد (داجرز از قبل اين كار را براى تيم خود انجام داده بود). در سال 2004 نيز 15 اپريل به روز جكى رابينسن اختصاص داده شد و تمام بازيكنان MLB در آن روز با شماره 42 بازى مى كنند.

تیم های حاضر در لیگ MLB

در حال حاضر 30 تیم در لیگ بیسبال MLB حضور دارند که 15 تیم در نشنال لیگ و 15 تیم در امریکن لیگ رقابت می کنند. هر لیگ خود شامل 3 دویژن یا بخش می شود و در هر دویژن نیز 5 تیم قرار دارند. 29 تیم از آمریکا در این لیگ حضور دارند و یک تیم نیز از کانادا در MLB شرکت می کند. در جدول زیر، تیم های حاضر در لیگ بیسبال MLB را مشاهده می کنید.

تیم های امریکن لیگ

تیمدویژن
بالتیمور اوریلزEast
بوستون رد ساکسEast
نیویورک ینکیزEast
تمپا بی ریزEast
تورنتو بلو جیزEast
شیکاگو وایت ساکسCentral
کلیولند گاردینزCentral
دیترویت تایگرزCentral
کنزاس سیتی رویالزCentral
مینسوتا توئینزCentral
هیوستن استروزWest
لس آنجلس انجلزWest
اوکلند اتلتیکسWest
سیاتل مارینرزWest
تگزاس رنجرزWest
تیم های حاضر در امریکن لیگ
فرنچایزهای های حاضر در امریکن لیگ

تیم های نشنال لیگ

تیمدویژن
آتلانتا بریوزEast
میامی مارلینزEast
نیویورک متسEast
فیلادلفیا فیلیزEast
واشینگتن نشنالزEast
شیکاگو کابزCentral
سینسیناتی ردزCentral
میلواکی بروئرزCentral
پیتسبرگ پایرتسCentral
سنت لوییس کاردینالزCentral
آریزونا دایمندبکسWest
کولورادو راکیزWest
لس آنجلس داجرزWest
سن دیگر پادریسWest
سن فرانسیسکو جاینتسWest
تیم های حاضر در نشنال لیگ
فرنچایزهای حاضر در نشنال لیگ

نحوه برگزاری یک فصل لیگ MLB

مثل سایر لیگ های معتبر آمریکا، لیگ بیسبال MLB نیز به صورت فصل عادی و پلی آف برگزار می شود. هر تیم در یک فصل MLB باید 162 بازی در فصل عادی انجام دهد. برنامه فصل عادی لیگ MLB تقریبا پیچیده است. هر تیم در یک فصل 19 بازی با هر کدام از 4 تیم دیگر دویژن خود برگزار می کند.

هر تیم 6 یا 7 بازی نیز با دیگر 10 تیم حاضر در لیگ خود انجام می دهد. تیم های MLB با تیم های یکی از دویژن های لیگ دیگر نیز در فصل بازی می کند. اینکه کدام دویژن های دو لیگ به مصاف هم بروند، هر فصل تغییر می کند.

تغییرات فصل 2023

از فصل 2023، برنامه بازی های فصل عادی منظم تر شد و برنامه دقیق تری برای فصل عادی ترتیب داده شد. از این فصل، هر تیم با 4 تیم دیگر دویژن خود 14 بار بازی می کند (56 بازی)، با 10 تیم دیگر لیگ خود 6 بار روبرو می شود (60 بازی)، 4 بار با یکی از تیم های لیگ دیگر بازی می کند و با 14 تیم باقی مانده از آن یکی لیگ نیز 3 بار مسابقه می دهد (42 بازی) که در مجموع همان 162 بازی در فصل عادی می شود.

پلی آف

در پایان فصل عادی، تیم های برتر راهی پلی آف می شوند. از هر لیگ، 6 تیم به پلی آف می رسد: سه تیم قهرمان هر دویژن به همراه سه تیم وایلد کارت که تیم هایی هستند که قهرمان دویژن نشده اند اما بهترین رکورد را دارند. با توجه به رکورد فصل عادی، سه تیم قهرمان دویژن به سیدهای اول تا سوم می رسند، سه تیم وایلد کارت نیز سیدهای چهارم تا ششم را پر می کنند. دو تیم قهرمان دویژن که بهترین رکورد را دارند، در راند اول استراحت می کنند و مستقیم راهی راند دوم پلی آف یا همان Division Series می شوند.

در راند اول پلی آف که به Wild Card Round معروف است، تیم سید سه که یکی از قهرمان های دویژن است به مصاف تیم سید 6 می رود و سیدهای چهارم و پنجم نیز به مصاف هم می روند. بازی های راند اول به صورت دو برد از سه بازی برگزار می شوند. در دور دوم (Division Series)، سید اول به مصاف برنده سری سیدهای چهارم و پنجم می رود و سید دوم نیز با برنده سری سید 3 و 6 روبرو می شود. فرمت راند دوم به صورت 3 برد از 5 بازی است.

فرمت پلی آف لیگ بیسبال MLB به این شکل است
فرمت پلی آف لیگ بیسبال MLB به این شکل است

برنده های Division Series به فینال لیگ ها می رسند. این مراحل به Championship Series معروف هستند که فینال امریکن لیگ و نشنال لیگ را شامل می شود. فرمت این راند به صورت 4 برد از 7 بازی است. در پایان برنده های این سری که همان قهرمان های امریکن لیگ و نشنال لیگ هستند، راهی فینال فصل، معروف به ورلد سیریز می شوند.

ورلد سیریز

قهرمان امریکن لیگ و نشنال لیگ در فینال لیگ بیسبال MLB که به ورلد سیریز (World Series) معروف است مقابل یکدیگر قرار می گیرند تا قهرمان فصل مشخص شود. ورلد سیریز از همان سال 1903 که این دو لیگ با یکدیگر همکاری کردند شکل گرفت و تا به امروز 117 بار این مسابقه برگزار شده که تیم های امریکن لیگ 66 بار و تیم های نشنال لیگ 51 بار در آن به پیروزی رسیده اند.

قهرمان ورلد سیریز به جامی که The Commissioner's Trophy نام دارد می رسد
قهرمان ورلد سیریز به جامی که The Commissioner’s Trophy نام دارد می رسد

پرافتخارترین تیم های تاریخ لیگ بیسبال MLB

تا پایان فصل 2021 این لیگ، 24 تیم مختلف توانسته اند قهرمان ورلد سیریز شوند و 20 تیم بیشتر از یکبار به این عنوان رسیده اند. 6 تیم هنوز نتوانسته اند قهرمانی در ورلد سیریز را تجربه کنند که این میان سیاتل مارینرز تنها تیمی است که حتی به ورلد سیریز هم نرسیده است!

نیویورک ینکیز با 27 قهرمانی، رکورددار قهرمانی در ورلد سیریز است. 27 قهرمانی ینکیز، بیشترین قهرمانی یک تیم در 4 لیگ معتبر آمریکا است. ینکیز تنها تیم لیگ بیسبال MLB است که تعداد قهرمانی هایش از مرز 20 عبور کرده و در کنار سنت لوییس کاردینالز (11)، تنها تیمی است که تعداد قهرمانی هایش را دو رقمی کرده است. در جدول زیر، عملکرد تمام تیم های MLB را مشاهده می کنید.

نام تیمتعداد حضور در ورلد سیریزتعداد قهرمانی ورلد سیریز
نیویورک ینکیز4027
سنت لوییس کاردینالز1911
اوکلند اتلتیکس149
بوستون رد ساکس139
سن فرانسیسکو جاینتس208
لس آنجلس داجرز217
سینسیناتی ردز95
پیتسبرگ پایرتس75
دیترویت تایگرز114
آتلانتا بریوز104
شیکاگو کابز113
بالتیمور اوریلز73
مینسوتا توئینز63
شیکاگو وایت ساکس53
فیلادلفیا فیلیز72
کلیولند گاردینز62
نیویورک متس52
هیوستن استروز52
کنزاس سیتی رویالز42
میامی مارلینز22
تورنتو بلو جیز22
واشینگتن نشنالز11
لس آنجلس انجلز11
آریزونا دایمندبکس11
تگزاس رنجرز20
سن دیگو پادریس20
تمپا بی ریز20
میلواکی بروئرز10
کولورادو راکیز10
سیاتل مارینرز00
نیویورک ینکیز با 27 قهرمانی، رکورددار قهرمانی در ورلد سیریز است
نیویورک ینکیز با 27 قهرمانی، رکورددار قهرمانی در ورلد سیریز است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *