0

پروبول؛ آل استار لیگ NFL

پروبول

لیگ NFL نیز مانند سایر ورزش های کشور آمریکا و به ویژه ورزش های اصلی این کشور، مسابقه ای دارد که در آن بهترین بازیکنان فصل با یکدیگر به رقابت می پردازند. در این مطلب نگاهی داریم به مسابقه پروبول که حکم همان مسابقه آل استار لیگ NFL را دارد.

پروبول چیست؟

پروبول همان مسابقه آل استار لیگ فوتبال آمریکایی است که میان بهترین بازیکنان کنفرانس امریکن (AFC) و کنفرانس نشنال (NFC) برگزار می شود. البته این مسابقه نیز مانند سایر بازی های آل استار به تنها یک بازی میان بهترین بازیکنان فصل ختم نمی شود و رویدادهای دیگری از جمله چالش های دقت پاس، دریافت توپ، شوت زنی و پرش نیز میان بازیکنان حاضر در پروبول برگزار می شود که جذابیت های خاص خود را دارد.

فرمت مسابقه

از سال 1970 و ادغام دو لیگ AFL و NFL تا سال 2013 فرمت برگزاری این مسابقه به همین شکل بود اما از سال 2013 تا سال 2015 به مدت 3 دوره، فرمت پروبول تغییر کرد و دو کاپیتان افتخاری که از اسطوره های لیگ بودند و وارد تالار مشاهیر NFL شده بودند، از میان بازیکنان انتخاب شده برای این مسابقه، دو تیم تشکیل می دادند و این تیم ها با یکدیگر به رقابت می پرداختد.

بیشتر بخوانید:

از سال 2016 فرمت بازی ها بار دیگر به همان بهترین های AFC برابر بهترین های NFC تغییر پیدا کرد. برعکس سایر لیگ های معتبر آمریکا مانند لیگ بسکتبال NBA که مسابقه آل استار در اواسط فصل برگزار می شود، پروبول در آخر فصل و یک هفته مانده به فینال یا همان سوپربول برگزار می شود. البته از سال 1970 تا 2009 این بازی یک هفته بعد از سوپربول برگزار می شد. مانند سایر بازی های آل استار، این دیدار نیز از جذابیت چندانی برخوردار نیست و معمولا آنطور که انتظار می رود، نمی شود. 

به دلیل شیوع ویروس کرونا، پروبول 2021 برگزار نشد و به جای آن مسابقه به صورت نمادین در بازی کامپیوتری Madden NFL انجام شد
به دلیل شیوع ویروس کرونا، پروبول 2021 برگزار نشد و به جای آن مسابقه به صورت نمادین در بازی کامپیوتری Madden NFL انجام شد

نحوه انتخاب بازیکنان

انتخاب بازیکنان بر اساس رای طرفداران، بازیکنان و مربیان صورت می گیرد و هر کدام یک سوم آرای کلی را شامل می شوند. از سال 2010 تصمیم بر این شد که بازیکنانی که در سوپربول حاضر هستند و پروبول نیز شده اند، در مسابقه اصلی شرکت نکنند و بازیکنان دیگری جای آن ها را پر کنند.

تا سال 2010 که این مسابقه یک هفته بعد از سوپربول برگزار می شد، مربیانی که تیم های شان فینال کنفرانس های AFC و NFC را واگذار کرده بودند، به عنوان مربی تیم های حاضر در این مسابقه انتخاب می شدند اما از سال 2010 مربیانی که در دویژنال راند تیم شان حذف شده است و رکورد فصل عادی بهتری دارند، به عنوان مربیان پروبول انتخاب می شوند.

رکوردداران پروبول

رکورد بیشترین حضور در مسابقه پروبول با 15 حضور در اختیار تام بریدی، کوارتربک افسانه ای سابق نیوانگلند پتریتس و تمپا بی باکنیرز است. تونی گونزالس، پیتن منینگ، بروس متئوس و مرلین اولسن نیز هر کدام با 14 حضور در پروبول، در رده بعدی قرار می گیرند.

برخلاف آل استار لیگ NBA، مسابقه پروبول به دلیل اهمیت کم آن، رکوردهای چندانی ندارد. به عنوان مثال انتخاب به عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقه، چیزی نیست که در افتخارات یک بازیکن به شمار رود و بازیکنان برای کسب این عنوان، تلاش چندانی انجام نمی دهند.

تام بریدی با 15 حضور، رکورددار حضور در مسابقه پروبول است
تام بریدی با 15 حضور، رکورددار حضور در مسابقه پروبول است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *