0

مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان

مسابقه 24 ساعته لمان

مسابقه 24 ساعته لمان، یکی از معروف ترین و قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی دنیا است. در این مطلب نگاهی داریم به مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان.

وقتی نام مسابقات اتومبیل رانی می آید، اکثر ذهن ها به سمت فرمول یک یا به طور کلی رقابت ماشین ها و سبقت از یکدیگر می رود. باید بدانید اما مسابقات اتومبیل رانی به شکل های دیگری هم برگزار می شوند. مثلا مسابقات استقامتی که در آن ها ماشین ها باید مسابقت بیشتری را پوشش دهند.

مسابقه 24 ساعته لمان، یکی از همین مسابقات استقامتی است که قدمت بسیار زیادی دارد. این مسابقات یک قرن است که در لمان فرانسه برگزار می شود. لمان در کنار گرندپری موناکو و مسابقه ایندی 500، تریپل کراون موتور اسپورت را تشکیل می دهد. در این مطلب نگاهی داریم به مسابقه 24 ساعته لمان.

مسابقات استقامتی

در ابتدا باید درباره مسابقات استقامتی بدانید. اگر در اکثر مسابقات اتومبیل رانی، سرعت و قدرت ماشین ها برای سبقت از یکدیگر بیشترین اهمیت را دارد، در مسابقات استقامتی، تحمل و استقامت ماشین ها مهم ترین عامل هستند. ماشین ها باید در سرعت بسیار بالا به قدری خوب و مطمئن طراحی شوند که بدون مشکل بتوانند به کار خود ادامه دهند.

هر ثانیه توقف ماشین ها، به معنای از عقب افتادن و شکست است. ماشین ها باید این توانایی را داشته باشند تا در چندین ساعت رقابت کنند و مشکلی آن ها را تهدید نکند. پس اولویت اصلی در مسابقات استقامتی، دوام ماشین ها است. آیرو دینامیک (تاثیر جریان هوا بر اجسام متحرک) نیز در این مسابقات بسیار اهمیت دارد و ماشین هایی بهتر کار می کنند که در این زمینه، طراحی خوبی داشته باشند.

اولویت اصلی در مسابقات استقامتی، دوام ماشین ها است
اولویت اصلی در مسابقات استقامتی، دوام ماشین ها است

تاریخچه مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان

در اوایل دهه 1920، ایده ای در میان طرفداران موتور اسپورت در اروپا شکل گرفت. اروپایی ها می خواستند تا برخلاف مسابقات اتومبیل رانی که اساس آن ها سریع تر رد شدن از خط پایان است، مسابقه ای تشکیل دهند تا ببینند کدام ماشین ها این توانایی را دارند تا در 24 ساعت، بیشترین مسافت ممکن را طی کنند.

این ایده در سال 1923 عملی شد و در شهر لمان فرانسه، مسابقه جدیدی شروع به کار کرد. کمپانی های معتبری در این مسابقات خود را به چالش کشیدند. به عنوان مثال آلفا رومئو و بوگاتی، از شرکت های معروفی بودند که در مسابقه لمان شرکت می کردند.

شروع جنگ جهانی دوم، مسابقه لمان را به تعطیلی 10 ساله کشاند. از سال 1939 تا 1949، خبری از برگزاری این مسابقه نبود. از سال 1949 به بعد، مجددا مسابقه 24 ساعته لمان شروع به کار کرد.

ورود معروف ترین کمپانی های ماشین سازی دنیا

با شروع مجدد مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان، کم کم کمپانی های بیشتری به این مسابقات آمدند. فراری که همواره سعی می کرد تا خود را در مسابقات مختلف اتومبیل رانی به چالش بکشد، در سال 1949 توانست اولین پیروزی اش در لمان را کسب کند. البته فقط فراری نبود که وارد لمان شد. استن مارتین، مرسدس بنز و جگوار هم از دیگر ماشین سازان مشهوری بودند که در لمان شرکت کردند.

فراری در سال 1949 به اولین برد خود در مسابقه 24 ساعته لمان رسید
فراری در سال 1949 به اولین برد خود در مسابقه 24 ساعته لمان رسید

پیشرفت ماشین ها

به مرور و با پیشرفت تکنولوژی، مسابقات لمان هم تغییرات بسیاری کرد. آیرو دینامیک همواره بزرگ ترین چالش ماشین سازان برای مسابقه 24 ساعته لمان بود. از دهه 1970 و با ورود ماشین های اسپورت، وضعیت آیرو دینامیک هم بهتر شد و سرعت ماشین ها بسیار افزایش پیدا کرد.

یکی از تیم هایی که در دهه 1970 و 1980 توانست بر این مسابقات چیره شود، پورشه بود. پورشه در مهندسی و طراحی، انقلابی در مسابقه 24 ساعته لمان به شمار می رفت. این تیم آلمانی در 18 سال موفق به کسب 12 پیروزی شد. از جمله 7 برد متوالی از سال 1981 تا 1987.

پورشه موفق ترین تیم دهه 1970 و 1980 مسابقه 24 ساعته لمان بود
پورشه موفق ترین تیم دهه 1970 و 1980 مسابقه 24 ساعته لمان بود

ماشین های مسابقه 24 ساعته لمان

تقریبا 60 ماشین هر سال در این مسابقات شرکت می کنند. ماشین های این مسابقات باید حداقل به اندازه دو صندلی جا داشته باشند. چندی پیش باید حتما دو صندلی در جلوی ماشین جاسازی می شد اما در حال حاضر ماشین ها می توانند یک صندلی داشته باشند اما حتما باید فضای یکی دیگه را هم درنظر بگیرند.

در مسابقه 24 ساعته لمان، کلاس های مختلفی شرکت می کنند. به عنوان مثال هم ماشین های کابین دار و هم ماشین هایی که کابین بازی دارند می توانند در این مسابقات شرکت کنند. به طور کلی می توان ماشین های حاضر در این رقابت را ماشین هاس اسپورت نامید که با ماشین ها چرخ باز رقابت هایی مثل فرمول یک یا ایندی کار فرق دارند. لازم به ذکر است که در پایان مسابقه، به غیر از برنده اصلی، هر کلاس مختلف نیز برنده خاص خود را دارد.

کلاس های مختلفی در مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان شرکت می کنند
کلاس های مختلفی در مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان شرکت می کنند

نحوه برگزاری مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان

مسابقه اصلی اتومبیل رانی 24 ساعته لمان در ماه جون برگزار می شود. این مسابقه در عصر شنبه شروع می شود و 24 ساعت بعد در عصر یکشنبه به پایان می رسد. هر تیم باید 3 راننده داشته باشد. این راننده ها در طول 24 ساعت جای همدیگر را می گیرند. هیچ راننده ای اجازه ندارد بیشتر از 24 ساعت رانندگی کند.

معمولا ماشین ها در این مسابقه 5 هزار کیلومتر را پوشش می دهند. جالب است بدانید که این یعنی 6 برابر مسابقات مسابقه ایندی 500 و تقریبا 18 برابر یک مسابقه فرمول یک! مسابقه لمان تحت نظر مسابقه جهانی ماشین های اسپورت برگزار می شود. معروفیت این مسابقات اما بیشتر به خاطر این است که زیر مجموعه ای از رقابت های اتومبیل رانی استقامت FIA نیز به شمار می رود.

تعیین خط مسابقه لمان

برای اینکه جایگاه ماشین ها در شروع مسابقه مشخص شود، روز قبل از مسابقه به هر راننده هر کلاس، 15 دقیقه زمان داده می شود تا سریع ترین دور را ثبت کند. به این ترتیب جایگاه هر راننده در شروع مسابقه مشخص می شود.

شروع مسابقه

مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان سال ها شروع منحصر به فردی داشت. ماشین ها در کنار پیست قرار داشتند و راننده ها مقابل ماشین ها قرار می گرفتند. سپس با حرکت پرچم سه رنگ فرانسه، راننده ها باید سریع خود را به ماشین می رساندند و سوار می شدند و مسابقه رسما شروع می شد.

مسابقه لمان سال ها شروع منحصر به فردی داشت
مسابقه لمان سال ها شروع منحصر به فردی داشت

این شروع اما مشکلات بسیاری به وجود آورد و بسیار خطرناک بود. همین باعث شد تا از سال 1971، شروع مسابقه تغییر کند و شبیه مسابقات ایندی 500 شود. حالا قبل از شروع رسمی مسابقه، ابتدا ماشین ها یک دور پشت ماشین ایمنی حرکت می کنند (Formation Lap) و سپس با خارج شدن ماشین ایمنی، پرچه فرانسه توسط فردی تکان داده می شود و مسابقه در حالی که ماشین ها در حرکت هستند، شروع می شود. به این مدل شروع مسابقه، Rolling Start می گویند.

پیست مسابقه

پیست مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان Circuit de la Sarthe نام دارد و از سال 1923 تا به امروز، این مسابقه در همین پیست برگزار می شود. این پیست شامل پیست مسابقه ای و پیست خیابانی است که برای مسابقه بسته می شود تا مردم عادی نتوانند از آن استفاده کنند. البته این پیست تا به امروز دچار تغییرات فراوانی شده که علت اصلی آن، ایمن شدن بیشتر پیست است.

پیست Circuit de la Sarthe، طولی معادل 13.626 کیلومتر دارد. معمولا سرعت ماشین ها در این پیست به 320 کیلومتر بر ساعت می رسد. بیشترین سرعت ثبت شده در پیست تغییر کرده، 366 کیلومتر بر ساعت گزارش شده است.

پیست Circuit de la Sarthe شامل پیست مسابقه ای و پیست خیابانی است
پیست Circuit de la Sarthe شامل پیست مسابقه ای و پیست خیابانی است

مرگبارترین تصادف تاریخ موتور اسپورت

یکی از مهم ترین عواملی که باعث شد پیست Circuit de la Sarthe دچار تحول عظیمی شود، تصادف مرگبار مسابقه لمان سال 1955 بود. در آن زمان تماشاگران می توانستند از کمترین فاصله ممکن مسابقه را تماشا کنند. استارت پیست در آن زمان، منطقه ورودی شهر لمان بود. به طبع افراد زیادی در خیابان های این شهر جمع می شدند تا از نزدیک شاهد این رقابت باشند.

در سال 1955 اما مرگبارترین تصادف تاریخ موتور اسپورت رخ داد. به دلیل سرعت بالای ماشین ها در پیچ، تصادفی شکل گرفت که منجر به مرگ یک راننده و 83 تماشاگر شد. در اثر این تصادف، بیشتر از 180 نفر هم زخمی شدند. این تصادف نه تنها باعث لغو مسابقه شد، بلکه مسابقات بسیاری در سطح اروپا را به تعطیلی کشاند. تصادف سال 1955 که به فاجعه لمان معروف است، باعث تغییرات فراوانی در تمام مسابقات موتور اسپورت شد.

تصادف مسابقه سال 1955، مرگبارترین تصادف تاریخ موتور اسپورت است
تصادف مسابقه سال 1955، مرگبارترین تصادف تاریخ موتور اسپورت است

رکوردهای مسابقه 24 ساعته لمان

در میان راننده هایی که تا به حال در مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان شرکت کرده اند، تام کریستنسن با 9 قهرمانی، رکورددار است. کریستنسن دانمارکی سابقه 6 قهرمانی متوالی را هم دارد که این نیز یک رکورد به شمار می رود.

در میان تیم هایی که تا به امروز در این مسابقه رقابت کرده اند، پورشه 19 قهرمانی کسب کرده که بیشتر از هر تیم دیگری است. بعد از پورشه نیز مجددا یک تیم آلمانی یعنی آئودی قرار دارد که 13 قهرمانی به دست آورده است. فراری که رکورددار قهرمانی در فرمول یک است نیز در لمان 10 قهرمانی کسب کرده است.

لازه به ذکر است که پورشه سابقه 7 قهرمانی متوالی را هم دارد که این هم مجددا یک رکورد به شمار می رود.

تام کریستنسن با 9 قهرمانی، رکورددار مسابقه لمان است
تام کریستنسن با 9 قهرمانی، رکورددار مسابقه لمان است

راننده های فرمول یک در مسابقه لمان

راننده های زیادی سابقه حضور در فرمول یک و مسابقه اتومبیل رانی 24 ساعته لمان را در کارنامه دارند. به عنوان مثال گراهام هیل تنها راننده تاریخ موتور اسپورت است که سابقه کسب تریپل کراون را دارد. نیکو هولکنبرگ آلمانی که سال ها در فرمول یک فعالیت می کند، با تیم پورشه توانسته قهرمانی در لمان را تجربه کند.

جکی ایکس، جنسن باتن و مارتین براندل هم از دیگر راننده های فرمول یک هستند که سابقه حضور در مسابقه لمان را دارند. معروف ترین چهره مدرن که سابقه قهرمانی در فرمول یک و لمان را دارد، فرناندو آلونسو است که هم در F1 و هم در لمان، دوبار موفق به قهرمانی شده است.

فرناندو آلونسو سابقه قهرمانی در فرمول یک و مسابقه لمان را دارد
فرناندو آلونسو سابقه قهرمانی در فرمول یک و مسابقه لمان را دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *