0

گرندپری هلند

گرندپری هلند

گرندپری هلند یکی از مسابقات فرمول یک است که به تازگی به تقویم این مسابقات اضافه شده است. نگاهی داریم به این رقابت.

گرندپری هلند زمانی پای ثابت تقویم فرمول یک بود و مسابقات زیادی در این کشور برگزار شده است. با این حال بیشتر از 3 دهه این کشور میزبان هیچ مسابقه ای از فرمول یک نبود و از سال 2021 مجددا به تقویم این رقابت ها اضافه شد. نگاهی داریم به تاریخچه، پیست و رکوردهای این مسابقه.

تاریخچه گرندپری هلند

شهر زانتفورت که فاصله کمی با آمستردام دارد، از دهه 1930 میزبان مسابقات خیابانی اتومبیل رانی بود اما جنگ جهانی دوم شرایط را تغییر داد و هلند و شهر زانتفورت دیگر نتوانستند میزبان موتور اسپورت باشند. بعد از پایان جنگ جهانی، مسابقات اتومبیل رانی مجددا در این شهر برگزار شد و با شکل گیری فرمول یک در سال 1950، زمزمه های حضور هلند در تقویم فرمول یک نیز شنیده شد و طولی نکشید تا هلند از سال 1952 به تقویم این مسابقات اضافه شد.

با اینکه گرندپری هلند به مسابقات فرمول یک آمد اما مشکلات مالی خیلی به برگزاری این رویداد ضربه وارد کرد و باعث شد تا در 6 سال نخست، 3 بار این مسابقه لغو شود و هلند نتواند رقابتی برگزار کند. شرایط رفته رفته بهتر شد و هلند توانست در سال های متوالی، میزبان مسابقات فرمول یک باشد. با این حال پیست زانتفورت از پیست هایی بود که انتقادهای زیادی از آن می شد و راننده ها از نبود امکانات و شرایط نامناسب این پیست شکایت می کردند. این موضوع باعث شد تا یک سال وقفه در برگزاری گرندپری هلند ایجاد شود تا در پیست تغییراتی اعمال شود.

پیست زانتفورت از پیست هایی بود که انتقادهای زیادی از آن می شد و راننده ها از نبود امکانات و شرایط نامناسب این پیست شکایت می کردند
پیست زانتفورت از پیست هایی بود که انتقادهای زیادی از آن می شد و راننده ها از نبود امکانات و شرایط نامناسب این پیست شکایت می کردند

بعد از اعمال تغییرات در پیست زانتفورت، گرندپری هلند 13 سال متوالی دیگر در تقویم فرمول یک باقی ماند تا اینکه شرکت مالک پیست زانتفورت ورشکسته شد و همین موضوع باعث شد تا این پیست نتواند میزبان مسابقات فرمول یک باشد و به دلیل نبود پیست مناسب دیگر در هلند، این گرندپری به مدت 35 سال برگزار نشود!

با اوج گیری مکس ورستپن در فرمول یک و حضور گسترده هلندی ها در مسابقات فرمول یک که به ارتش نارنجی معروف هستند، فرمول یک تصمیم گرفت تا گرندپری هلند را به تقویم خود اضافه کند. در سال 2019 اعلام شد که این مسابقه از سال 2020 به تقویم فرمول یک برمی گردد اما شیوع ویروس کرونا این رقابت را یک سال به تعویق انداخت و گرندپری هلند بعد از 36 سال در سال 2021 برگزار شد که با برتری راننده میزبان یعنی مکس ورستپن همراه شد.

گرندپری هلند به لطف درخشش مکس ورستپن و حضور گسترده ارتش نارنجی، به تقویم فرمول یک اضافه شد
گرندپری هلند به لطف درخشش مکس ورستپن و حضور گسترده ارتش نارنجی، به تقویم فرمول یک اضافه شد

معرفی پیست زانتفورت

پیست زانتفورت در سال 1948 ساخته شد و از پیست های جدیدی بود که بعد از پایان جنگ جهانی دوم، در اروپا میزبان مسابقات موتور اسپورت شد. شاید بهترین توصیف از پیست زانتفورت، مقایسه این پیست با رولر کوستر باشد. پیستی که راننده ها در یک ناحیه آن سرعت فوق العاده بالایی را تجربه می کنند و در ناحیه دگیر تا مرز توقف کامل پیش می روند. این پیست 14 پیچ دارد و از مستقیمی های کوچک و بزرگ تشکیل شده است. 2 ناحیه DRS در پیست زانتفورت تعبیه شده که فاصله کمی تا یکدیگر دارند و با توجه به مستقیمی بلند انتهای این پیست، سرعت بالایی را از راننده ها طلب می کند.

شاید بهترین توصیف از پیست زانتفورت، مقایسه این پیست با رولر کوستر باشد
شاید بهترین توصیف از پیست زانتفورت، مقایسه این پیست با رولر کوستر باشد

رکوردهای گرندپری هلند

به دلیل دوری 35 ساله گرندپری هلند از مسابقات فرمول یک، نام های جدیدی را در لیست رکوردداران این رقابت نمی بینیم و رکوردهای این مسابقه به همان دوره اول برگزاری گرندپری هلند برمی گردد. جیم کلارک یکی از 7 راننده ای است که در چارچوب فرمول یک، این مسابقه را بیشتر از یکبار برنده شده است. 4 پیروزی کلارک در زانتفورت، رکورد گرندپری هلند به شمار می رود. فراری نیز 8 بار در این مسابقه به برتری رسیده که مثل بسیاری از گرندپری های دیگر، در اینجا نیز رکورددار است.

4 پیروزی کلارک در زانتفورت، رکورد گرندپری هلند به شمار می رود
4 پیروزی کلارک در زانتفورت، رکورد گرندپری هلند به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *