0

سوپربول 2022؛ از دیداری جذاب تا اجرایی تاریخی

سوپربول 2022

فصل 2021 لیگ NFL با برگزاری سوپربول 2022 به اتمام رسید و در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقه جذاب و البته تاریخی.

فصل 2021 لیگ NFL یکی از هیجان انگیزترین فصول تاریخ این لیگ بود. مسابقاتی پرشماری نزدیک دنبال شدند و تیم های زیادی تا هفته های آخر برای رسیدن به پلی آف جنگیدند. پلی آف این فصل هم بسیار جذاب دنبال شد و در پایان حسن ختام این فصل به یادماندنی، سوپربولی تاریخی بود. در ادامه نگاهی داریم به این موضوع.

لس آنجلس رمز برابر سینسیناتی بنگالز

دو تيمى كه در كنفرانس خود به عنوان سيد 4 راهى پلى آف شدند، بايد در مهم ترين مسابقه ورزشى سال آمريكا برابر يكديگر قرار می گرفتند. براى اولين بار در تاريخ NFL، هيچ تيمى از 3 سيد نخست هيچ يک از دو كنفرانس، در سوپربول حاضر نبود! مثل تمپا بی باکنیرز در فصل 2021، رمز نيز باید در ورزشگاه خانگی خود بازی می کرد.

ورزشگاه SoFi شهر لس آنجلس که گران ترین ورزشگاه جهان است، میزبان سوپربول 2022 بود
ورزشگاه SoFi شهر لس آنجلس که گران ترین ورزشگاه جهان است، میزبان سوپربول 2022 بود

لس آنجلس رمز براى پنجمين بار به سوپربول رسيد و به دنبال دومین قهرمانی اش بود. رمز در فصل 2018 نيز به سوپربول رسيد كه مغلوب نيوانگلند پتريتس شد. در طرف ديگر شايد خوشبين ترين طرفدار سينسيناتى بنگالز هم تصور چنين چيزى را نمى كرد. بنگالز 2 فصل قبل، ضعيف ترين ركورد NFL را در اختيار داشت و حالا باید در سوپربول بازی می کرد! بنگالز كه تا به حال قهرمان سوپربول نشده، براى سومين بار راهی این دیدار شد.

سوپربول 2022

سوپربول 56، جوان ترين تقابل مربى هاى تاريخ اين مسابقات بود؛ شاون مک وى كه 3 سال پيش نيز به اين مسابقه رسيده بود تنها 36 سال سن دارد و زک تيلر نيز 38 ساله است. همچنين تنها براى دومين بار در تاريخ سوپربول، 2 پيک يک درفت، كوارتربک هاى دو تيم بودند: متيو استفرد (پيک يک درفت 2009) و جو بورو (پيک يک درفت 2020).

دوین جانسن در مراسم قبل از بازی حاضر شد و دو تیم را معرفی کرد
دوین جانسن در مراسم قبل از بازی حاضر شد و دو تیم را معرفی کرد

اتفاقات مسابقه سوپربول 2022

در سوپربولى جذاب و هيجان انگيز، اين لس آنجلس رمز بود كه مانع شگفتى سازى سينسيناتى بنگالز شد و در خانه به جام لومباردى رسيد. در حالى كه لس آنجلس رمز مسلط بر بازى بود، مصدوميت اودل بكام جونير و در ادامه يک تصميم جنجالى، همه چيز را تغيير داد. سينسيناتى جلو افتاد و به نظر مى رسيد كه اوضاع رمز خوب نيست.
با اين حال دفاع رمز قوى ظاهر شد و ديگر اجازه پيشروى به بنگالز نداد. در دقايق پايانى اين كوپر كاپ بود كه با دريافت هاى مهم خود، رمز را به تاچ داون رساند و در ادامه مجددا دفاع لس آنجلسى ها به رهبرى ارن دانلد، مانع جو بورو و حمله بنگالز شد تا شاگردان شاون مک وى در خانه جشن قهرمانى بگيرند.

ارن دانلد و کوپر کاپ ستاره های رمز در سوپربول بودند
ارن دانلد و کوپر کاپ ستاره های رمز در سوپربول بودند

اجرای بین نیمه سوپربول 2022

برای اولین بار در تاریخ مسابقه سوپربول، تیمی متشکل از ستاره های هیپ هاپ، اجرای بین نیمه را برعهده داشت و این اجرا بسیار مورد استقبال قرار گرفت و بسیاری از این نوشتند که اجرای هیپ هاپ سوپربول 56، بهترین اجرای تاریخ این رقابت بود.

برای اولین بار در تاریخ مسابقه سوپربول، تیمی متشکل از ستاره های هیپ هاپ، اجرای بین نیمه را برعهده داشت
برای اولین بار در تاریخ مسابقه سوپربول، تیمی متشکل از ستاره های هیپ هاپ، اجرای بین نیمه را برعهده داشت

از مربی تا بازیکن؛ قهرمانانی که به حق خود رسیدند

با این قهرمانی، بسیاری از بازیکنان و ستاره های لس آنجلس رمز و حتی سرمربی این تیم به حق خود رسیدند. از متیو استفرد که بهترین روزهایش در دیترویت تلف شدند تا ارن دانلد که جای خالی حلقه قهرمانی در کارنامه اش به چشم می خورد.

شاون مک وی

شاون مک وى در حالى به عنوان سرمربى به NFL آمد كه تازه وارد دهه چهارم زندگى اش شده بود. يک پروژه جذاب و با مهره هايى با استعداد كه فشار را براى كسب موفقيت روى اين سرمربى جوان زياد كرد. انتظارها از مک وى و تيمى كه در دست داشت بالا بود و او در فصل 2018 فاصله اى تا برآورده كردن اين انتظارات نداشت. جوان ترين مربى اى كه به سوپربول رسيده، در سال 2019 نتوانست كار را تمام كند و 2 فصل بعدى هم اصلا جالب نبود؛ ابتدا از دست دادن پلى آف و سپس شكست در راند دوم آن.

فصل 2021 اما شرايط دوباره مثل 2018 شد؛ يک كوارتربک با تجربه و با استعداد به همراه جذب مهره هايى كه همه و همه خبر از يک تيم مدعى مى دادند. رمز دوباره يكى از اصلى ترين شانس هاى قهرمانى سوپربول شد و اين بار در 36 سالگى، مک وى از فرصت خود به بهترين شكل استفاده كرد و پروژه اى كه از روز اول براى قهرمانى بسته شده بود را به جام زيباى لومباردى رساند تا خودش نيز جوان ترين سرمربى قهرمان اين مسابقات لقب بگيرد.

شاون مک وی حالا جوان ترین سرمربی قهرمان سوپربول است
شاون مک وی حالا جوان ترین سرمربی قهرمان سوپربول است

متیو استفرد

30 ژانويه 2021 روزى بود كه لس آنجلس رمز دست به تريد بزرگى زد و متيو استفرد را در ازاى جرد گاف به خدمت گرفت. دقيقا يک سال بعد در 30 ژانويه 2022، استفرد توانست رمز را به سوپربول برساند. بعد از 12 سال بازى در ديترويت لاينز و عدم كسب حتى يک پيروزى در پلى آف، استفرد در اين فصل به 4 برد در پلى آف رسيد و سرانجام در سيزدهمين فصل حضور خود در NFL، نشان داد كه اگر در شرايط خوبى قرار بگيرد، توانايى هاى بسيار زيادى دارد.

پیک یک درفت 2009 بعد از تحمل روزهای سخت و شکست های متوالی، در اولین سال حضور خور در لس آنجلس، بهترین عملکرد را داشت و تیمش را قهرمانی سوپربول رسید تا توانایی هایش را به رخ همه بکشد.

متیو استفرد خیلی سریع توانایی هایش را نشان داد
متیو استفرد خیلی سریع توانایی هایش را نشان داد

ارن دانلد

دانلد از سال 2014 كه وارد ليگ شد، در تمام فصل ها پروبول شده و 7 بار به تيم اول فصل رسيده است. دانلد به قدرى خوب است كه در تيم منتخب دهه 2010 هم قرار گرفت و در 30 سالگى، نام خود را ميان بهترين بازيكنان دفاعى تاريخ NFL جاى داده است.
با اين حال كارنامه دانلد فقط يک چيز كم داشت و آن حلقه قهرمانى سوپربول بود. دانلد 3 سال پيش فاصله اى تا اين عنوان نداشت و اكنون در دومين تلاش، با چنگ و دندان و به روش منحصر به فرد خود، توانست بزرگ ترین افتخار ممکن را نیز کسب کند.

ارن دانلد بدون شک یکی از بهترین بازیکنان دفاعی تاریخ NFL است
ارن دانلد بدون شک یکی از بهترین بازیکنان دفاعی تاریخ NFL است

کوپر کاپ

كوپر كاپ اصلا مسير آسانى را تا رسيدن به چنين سطحى سپرى نكرده است. او زمانى كه از دبيرستان فارغ التحصيل شد، از سمت هيچ كالجى پيشنهاد دريافت نكرد و برخلاف بسيارى از بازيكنان ديگر، بايد براى پيدا كردن دانشگاه هم مى جنگيد. سازمان هاى استعداديابى كه به بازيكنان جوان امتياز مى دهند، از 5 ستاره ممكن، حتى يک ستاره هم به كاپ ندادند و آينده اى درخشان براى او متصور نبودند.
كاپ اما بيخيال هدف خود نشد و در اين مسير يک مشوق بزرگ نيز داشت. همسر او براى اينكه كاپ بتواند به يک بازيكن حرفه اى تبديل شود، شيفت هاى زيادى كار مى كرد تا خرج خانواده را بدهد. تلاش هاى فراوان كاپ و همسرش جواب داد و او در سال 2017 وارد NFL شد. 5 سال بعد، كاپ بهترين فصل يک وايد رسيور در تاريخ NFL را ثبت كرد و ارزشمندترين بازيكن سوپربول لقب گرفت.

کوپر کاپ و همسرش
کوپر کاپ و همسرش

رسيوينگ تريپل كراون، پروبول، تيم اول سال، بهترين بازيكن هجومى سال، قهرمان سوپربول و MVP اين مسابقه. در تاريخ NFL فقط جرى رايس به اين عناوين رسيده اما كاپ تمام اين افتخارات را در تنها يک فصل به دست آورد! فصل ٢٠٢١ بدون شک متعلق به كوپر كاپ است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *