0

گرندپری آذربایجان

گرندپری آذربایجان

گرندپری آذربایجان یکی از مسابقات فرمول یک است که در پیست خیابانی باکو برگزار می شود. نگاهی داریم به این رقابت.

گرندپری آذربایجان یکی از جدیدترین مسابقات فرمول یک است که در سال های اخیر، پای ثابت تقویم این مسابقات بوده است. مسابقه آذربایجان نیز مثل گرندپری موناکو در خیابان برگزار می شود و اصطلاحا پیست خیابانی باکو، میزبان این مسابقه است. نگاهی داریم به تاریخچه، پیست و رکوردهای ثبت شده در این مسابقه.

تاریخچه گرندپری آذربایجان

آذربایجان برای اولین بار در سال 2016 میزبان یک مسابقه فرمول یک بود. در سال 2016، این مسابقه با نام گرندپری اروپا برگزار شد و از سال 2017 تا به امروز، نام گرندپری آذربایجان روی این مسابقه است. مسابقه آذربایجان در پیست خیابانی باکو برگزار می شود و همواره میان مسابقات ابتدایی فصل فرمول یک بوده و معمولا فاصله این مسابقه با گرندپری موناکو نیز کوتاه است تا راننده ها به فاصله نه چندان زیاد، رقابت در دو پیست خیابانی را تجربه کنند.

آذربایجان از سال 2016 تا به امروز همواره در تقویم مسابقات فرمول یک قرار داشته و تنها استثنا در سال 2020 بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مسابقه لغو شد.

مسابقه آذربایجان در پیست خیابانی باکو برگزار می شود
مسابقه آذربایجان در پیست خیابانی باکو برگزار می شود

معرفی پیست باکو

همانطور که ذکر شد، مسابقه آذربایجان نیز مثل موناکو در خیابان برگزار می شود و پیست خیابانی باکو میزبان این رقابت است. با این حال خیابان های باکو به اندازه موناکو تنگ و باریک نیستند و سبقت در این مسابقه کمی راحت تر است و معمولا شاهد چند سبقت در این گرندپری هستیم. با اینکه سبقت در این مسابقه آسان تر از گرندپری موناکو است، اما همچنان گرندپری آذربایجان یکی از مسابقات سخت فصل فرمول یک به شمار می رود که در مقایسه با پیست های دیگر، پیست آن برای سبقت سخت است و به همین دلیل، اهمیت پول پوزیشن در این مسابقه بسیار بالا است.

این مسابقه در مجموع شامل 306.049 کیلومتر می شود که از 51 دور 6.003 کیلومتری تشکیل شده است. نرسیده به پیچ اول پیست، یک مستقیمی بلند وجود دارد که اکثر سبقت ها در همین منطقه صورت می گیرد. شکل پیست باکو، به دلیل مستقیمی بلند و در ادامه چند پیچ چالش برانگیز، شباهت بسیاری به پیست های مسابقات ایندی کار دارد. لازم به ذکر است که پیست خیابانی باکو، شامل 2 ناحیه DRS است.

شکل پیست باکو، به دلیل مستقیمی بلند و در ادامه چند پیچ چالش برانگیز، شباهت بسیاری به پیست های مسابقات ایندی کار دارد
شکل پیست باکو، به دلیل مستقیمی بلند و در ادامه چند پیچ چالش برانگیز، شباهت بسیاری به پیست های مسابقات ایندی کار دارد

رکوردهای گرندپری آذربایجان

آذربایجان از سال 2016 میزبان مسابقات فرمول یک است و به همین دلیل رکوردهای زیادی در این گرندپری به ثبت نرسیده است. در 7 دوره اخیر که این مسابقه برگزار شده، 6 راننده مختلف برنده این مسابقه شده اند. سرجیو پرز تنها راننده ای است که دوبار برنده گرندپری آذربایجان شده است. در همین راستا، تیم های مرسدس و ردبول تنها تیم های فاتح این گرندپری هستند که سهم ردبول 4 و مرسدس 3 پیروزی است.

سرجیو پرز در سال 2021 برنده گرندپری آذربایجان شد
سرجیو پرز در سال 2021 برنده گرندپری آذربایجان شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *